Jump to content
esasos

Golf 4 - Πρόβλημα Με Κλειδαριές (Αλλαγή Κλειδαριάς)

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Είμαι κάτοχος ενός golf iv 1.4 του 2001 το οποίο πήρα μεταχειρισμένο με 128k km τον οκτώβρη.

 

Γενικά μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος απο το αμάξι καθώς δε μου έχει βγάλει προβλήματα και έχει αρκετά χαμηλή κατανάλωση (γύρω στα 7lt/100km) παρόλο που ήταν ακίνητο καιρό πρίν το πάρω και φτάσω τώρα τα 135k km.

Καίει όπως όλα τα 1.4 λάδι αλλα όχι τρομερά πράματα. Ειδικά μετά απο μια διαροή στο 3ο μπουζί που μου έφτιαξαν στο γενικό σέρβις έφτιαξε πάρα πολύ και αυτό.

 

Το πρόβλημα μου είναι αλλού.

Στην κλειδαριά του οδηγού. Μια δουλεύει σωστά μια όχι. Τόσο που έχω φτάσει στο σημείο να μην γνωρίζω ποιός είναι ο σωστός τρόπος να δουλεύει!

Όταν κλειδώνω απο του οδηγού την μεριά, μία κάνει 2 κλικ και αναβοσβήνει το φωτάκι στην πόρτα, μία κάνει μόνο ένα κλικ και δεν αναβοσβήνει το φωτάκι και άλλες φορές απλά κατεβαίνει η ασφάλεια του οδηγού χωρίς να κουνηθεί του συνοδηγού και του πορτμπαγκαζ το οποίο τελευταία έχει αυξηθεί σε σχέση με τα υπόλοιπα..

Εδώ να πω πω έχει πάνω έναν συναγερμό stern τον οποίο δε χρησιμοποιώ γιατί και αυτός όποτε θέλει λειτουργεί.

Πίστευα πως για την δυσλειτουργία του φταίει μόνο ο ίδιος ο συναγερμός αλλα τώρα κάτι με κάνει να πιστεύω πως τα προβήματα συνδέονται.

 

Ακόμη παρατήρησα πρίν αρχίσει την εμφάνισή του το τελευταίο είδος κλειδώματος να έχει καεί η λάμπα πορείας μπροστά και πίσω στην δεξιά μεριά. Άλλαξα τις λάμπες αλλα και πάλι δεν λειτούργησαν.

 

Το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται στον εγκέφαλο? Πού θα πάω να το φτιάξω? Σε ηλεκτρολογείο? Μήπως θα ήταν καλύτερα να αφαιρέσω τον συναγερμο? Μόνο κακά λόγια ακούω για αυτόν ούτως ή άλλως!

 

Μένω στην Πάτρα όπου είμαι φοιτητής. Συνεπώς τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα και θέλω να αποφύγω την αντιπροσωπεία.

Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάπου να πάω?

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οπως τα ακούω μάλλον θες αλλαγή κλειδαριάς οδηγού. την εχω αλλάξει 2 φορές κι εγώ, δεν ρίχνει την ασφάλεια ή τη ρίχνει και τη ξανασηκώνει, και δε δεινει εντολή στο safe να ανάψει. ετσι? γυρο στα 95 με 100 ευρο απο αντιπρισωπία. τόσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Μακάρι να είναι μόνο μια κλειδαριά όπως τα λες!

 

Εάν κάποιος πατρινός ξέρει που να πάω ας με διαφωτίσει!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει xrigolfakias μόνο προσοχή να είναι καλός μάστορας γιατί αλλιώς θα τα κλαις τα λεφτά σου και καλύτερα σε κάποιο εξουσιοδοτημενο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά δεν είναι 100ε για μια κλειδαριά?
Αλλάζει όλο το σύστημα και το χρεώνουν τοσο πια?

Link to comment
Share on other sites

αντιπροσωπια ειναι αυτη.  για γνησια καινούρια ειπα τιμη.

και ειναι ηλεκτρομαγνητική η κλειδαρια, δεν ειναι απλη. μπορεις να κοιταξεις και ημιντασιον ή μεταχειρισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβή λιγάκι η κλειδαριά, η αλλαγή έχει δουλειά και καλό είναι να υπάρχει και διαγνωστικό να σβήσεις τα σφάλματα

και να γίνει εκ νέου διάγνωση αν όλα είναι σωστά.

 

Μετά την αλλαγή, μπορείς να τσεκάρεις τη λειτουργία του συναγερμού αν είναι σωστή.

Οι συναγερμοί, απενεργοποιούνται προσωρινά με το κλειδάκι τους, ή με το πλήκτρο απενεργοποιήσης εντός της καμπίνας αν έχει.

Για πιο μόνιμα μπορείς να βγάλεις την φύσα της μονάδας του ή να αποσυνδέσεις την ασφάλεια που του δίνει ρεύμα.

Αν δεν γνωρίζεις, καλό είναι να πας σένα ηλεκτρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις δημοσιεύσεις σας!

 

Θα πάω σε ηλεκτρολόγο οπωσδήποτε λόγω των φωτών πορείας οπότε θα κάνω όλη την δουλειά εκεί.

Έχω έναν γνωστό στην Καλαμάτα συνεπώς μπορεί να περιμένει μέχρι το καλοκαίρι που θα κατέβω να πάω σε εκείνον.

 

Ευχαριστώ και πάλι :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.