Jump to content
gterzop

Passat Cc Epc

Recommended Posts

Καλημέρα παιδια... εχω το cc 1.8τ μοντ του 09. Τελευταια μου βγαζει το epc  και το αμαξι κοβει...... δεν ανεβαζει πανω από 2500 στοφες.Την πρωτη φορα το εσβησα το ξαναβαλα μπρος και όλα οκ. ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ......παλι η ιδια λυση από μενα...Διαβασα κατι αναλογο σε άλλη ενοτητα για το θεμα  Εψαξα για το βαλβιδακι των φρενων στο πενταλ αλλα δεν βρηκα κατι..(εκτος αν είναι τοσο καλα κρυμενο) οι λαμπες των φρενων είναι οκ.....καποια ιδεα για το τι άλλο μπορει να είναι?????? ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Το epc πιθανοτατα να συνοδευεται απο missfires.

Γεμισμα με καλη επωνυμη 100αρα βενζινη και συμπληρωματικα καθαριστικο μπεκ απο vw στο τεποζιτο.

Μετα το σετ πολ/στες - μπουζι ελεγχος και αντικατασταση οπου απαιτειται.

Μετα αν δεν εχεις missfires αλλα σφαλματα στην αντλια, ελεγχεις ταυτοχρονα χαμηλης - υψηλης.

Ελεγχος αντλιων με vcds - μπαρομετρο και εν κινησει με φορτιο απο τεχνικο που γνωριζει.

Εαν τα παραπανω ειναι, ελεγμενα η αντικατασταθουν κι επιμενει, κανεις ελεγχο με συμπιεσομετρο και τσεκαρεις τα μπεκ στους κυλινδρους με τα missfires.

Εαν επιμενουν ξανα, πιθανοτατα το ελατηριο συμπιεσης να εχει υποστει βλαβη.

Εξαιρετικα πιθανη ειναι και η εμφανιση βλαβων λογω flaps πολλαπλης εισαγωγης, η επικαθισεων μακας στην εισαγωγη και τις βαλβιδες εισαγωγης αλλα συνηθως εκδηλωνεται με (check engine).

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες κάτι Νίκο να ελέγξει και το φουσκάκι που εχει η πολλαπλή εισαγωγής ,γιατί εάν χάλασε αυτό δεν κουνιούνται τα φλαπς και προκαλεί missfire το έχω πάθει και εγώ αυτό

Edited by tasossline t
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ ενα μυαλο το εχουμε :)

Θα το ενταξουμε στα γενικα προβληματα εισαγωγης - flaps.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ρε φίλε ότι έχεις ένα μυαλό πλακα κάνω απλά το ανάφερα και αυτό επισης κανονικά θα πρέπει να ελέγξει και το κύκλωμα μήπως κλέβει απο κάπου αέρας η μήπως χάνει απο κάπου αέρα να ελέγξει σωληνάκια υποπίεσης να ελέγξει pcv να ελέγξει ρεύματα γειώσεις το ξέρω ότι ειναι πολλά αυτά που του είπαμε του ανθρώπου αλλά πρέπει να ελεγχθούν για να βγει μια άκρη

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ για τις γνωμες σας....είναι πολλα αυτά που πρεπει να κοιτάξω αλλα πρεπει....... θα ξεκινησω το ψαχτηρι και θα σας ξαναενημερωσω παιδια....Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά.... Έβγαλα την εισαγωγή την καθάρισα, καθάρισα όσο μπορούσα τις βαλβίδες οι οποίες είχαν ένα στρώμα μαυρίλα σαν μαστίχα ξεραμένη πανω τα μεταλακια στις εισαγωγές που είχαν και αυτά ένα παχύ στρώμα μαυρίλας επάνω , οι πεταλούδες της εισαγωγής επίσης, γενικά ηταν πολυ βρώμικα όλα.... Τα Μπέκ έχουν τον κωδικό με το γράμμα Η στο τέλος. Δεν τα πείραξα αυτά απλά μόνο τα καθάρισα απο μπροστά γιατί είχαν και αυτά ένα φιλμ μαυρίλας. Τώρα το αυτοκίνητο πάει μια χαρά και δουλεύει λιγο πιο ήρεμα απο οτι το ακούω.... Ο χρόνος θα δείξει...... Είδωμεν

Θα προσπαθήσω να βάλω μια φωτό για να δείτε πως ηταν η εισαγωγή ....

Link to comment
Share on other sites

post-26955-0-74812100-1431549560_thumb.j


Αυτην  εβγαλα μονο παιδια....... Καπως αναλογες μαυριλες ειχε παντου....Μεχρι στιγμης το αυτοκινητο παει καλα... θα δουμε.... αυτό που με δυσκολεψε πααααααρα πολύ ηταν η βιδα κατω από την εισαγωγή........με τυρανησε.Ενα μετταλο που εινα σαν στηριγμα της εισαγωγης με μια βιδα στην εισαγωγή και η άλλη στον κορμο. Σχεδόν μιση ωρα εκανα για να την βγαλω και άλλη μιση για να την βαλω....τελος καλο όλα καλα.... θα δειξει στη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια......Ολο αυτόν τον καιρο μου το ξαναεκανε το πρόβλημα με το EPC....Πηγα σε συνεργειο που κανει μονο vw-Audi το ειδαμε εβγαλε δυο φαουλ στην πεταλουδα γκαζιού τα σβησαμε τα ξαναεβγαλε και σημερα το πρωι πριν ξεκινησω από το σπιτι για το συνεργειο και παλι ειπα να ριξω λιγο σπρει επαφων στο φισακι της πεταλούδας...(κάθε φορα που ηταν κρυο το αυτοκινητο συνηθως πρωι και εβαζα μπρος το epc μου ελεγε καλημέρα........) Ενοειται ότι η πεταλουδα είναι καθαρισμενη......ετοιμη για ξυρισμα...καθρεπτης.  Εριξα λοιπον σπρει βαζω μπρος και ξεκιναω για το συνεργειο.......Το epc εξαφανιστηκε.....δεν αναψε ξανα.Και μιλαω εκανα 40-50 χλμ πανε ελα στο συνεργειο από το σπιτι μου......το αμαξι πηγαινει μια χαρα....Λετε να ηταν από αυτό?? Ποια είναι η γνωμη σας??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.