Jump to content
Toni_power

Αποστάτες Τροχού...

Recommended Posts

Καλήμερα σε όλους θέλω να ρωτήσω κάτι θέλω να βάλω αποστάτες τροχών στο passat στον  πίσω άξονα γιατί είναι πολύ μέσα και δεν μου αρέσει... το θέμα είναι πόσα εκατοστά μπορώ να βάλω προς τα έξω χωρίς να έχω θέμα με τους θόλους ??? 

 

1 εκατοστό???

1,5 εκατοστά ???

2,00 εκατοστά ??? 

 

τι έχετε να προτείνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει απιστευτα το θεμα,μιας και αν βαλω αποστατες θα δειχνει κουκλι....

Ωστοσο ειχα ακουσει οτι κανει ζημια σε σινεμπλοκ ψαλιδια και γενικα προκαλει φθορα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα έχει 45 οφσεντ η ζάντα κ είναι πολύ μέσα, στο manual λέει ότι μέχρι 35 οφσεντ μπορείς να βάλεις σε passat 3c οπότε πιστεύω ότι ένα ενάμιση πόντο δεν θα έχω θέμα και επίσης σκέφτομαι να τους κάνω σε τόρνο για να μπορώ να βάλω ότι υλικό θέλω εγώ... έχω την τύχη απέναντι απο το σπίτι μου να έχω ένα πολύ καλό τορναδόρο... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω 1 πόντο σε κάθε άκρο χειροποίητους.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα εδώ κ 5-6 χρόνια που τους έχω βάλει αλλά αν υποθέσουμε ότι πας σε 1,5 με 2 πόντους εκεί θα χεις διαφορά σε πολλά πράγματα κ ίσως προς το χειρότερο

Link to comment
Share on other sites

 

professor 17αρια φοράω απλά έχουν 45οφσεντ και δεν κάθεται καλά πίσω είναι λίγο μέσα  μπροστά είναι ωραίο... σε περίπτωση που πάω στον 1 πόντο θα θέλω και μπουλόνια ? 

 

[sharedmedia=garage:vehicles:1305]
Edited by Toni_power
Link to comment
Share on other sites

Eίναι οεμ??Μάλλον όχι γιατί η οεμ 17άρα έχει 47 offset.

Άρα με 45 offset ήδη είσαι πιο έξω.Καλό είναι να πάρεις ένα επώνυμο σετ που έχει κομπλέ και τα μπουλόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι η οεμ η οεμ ήταν 16''... καλό είναι το επώνυμο σετ το κακό στο επώνυμο είναι πάντα η τιμή του που παίζει απο 80 -100 ευρώ έμενα ο μάστορας μου είπε ότι μπορεί να μου κάνει ότι θέλω στον τόρνο με ότι υλικό θέλω με το πολύ 25-30 ευρώ και μου είπε ότι θα είναι ακριβός το ίδιο με ένα επώνυμο ίσως και καλύτερο απλά δεν ήξερε ο άνθρωπος τι μέγεθος να το κάνει... και μέχρι πόσο μπορώ να βγω έξω για αυτό ρώτησα... για πιο λόγο να δώσω 50-70 ευρώ παραπάνω για να λέω οτι έχω αποστάτες hr η όποια άλλη μάρκα θέλετε ...

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα τους κάνεις φτιαχτούς, κάντους 2 πόντους, οπότε αν έχεις κάποιο θέμα να βρήσκει θόλο το λάστιχο (που δεν θα έχεις) τους ξαναπερνάς στο τόρνο και τους φέρνεις εκεί πους θες.

Σε 4αρι μεν, φορούσα 1,5 εμπρός 2 πίσω, το μόνο πρόβλημα είναι οτι τρώει τα πίσω λάστιχα απο την μέσα μεριά ανομοιόμορφα, οπότε μετά ξεχνάς την αλλαγή τους μπρος πίσω για να σου βγάλουν ποιο πολλά χιλιόμετρα τα λάστιχα.

 

Υπολόγισε οτι θα χρειαστείς και ποιο μακρύα μπουλόνια μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα γίνουν από αλουμίνιο αεροπορικού τύπου  με διάσταση 1εκ για να αποφύγουμε της τυχών βλάβες στο μέλλον, όσο για τα μπουλόνια θα δούμε την μέρα της τοποθέτησης μπορεί και να είμαι οριακά με τα οεμ... 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία περιμένουμε φωτό από τους αποστάτες και από το γενικό αισθητικό σύνολο όταν τοποθετηθούν πριν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα γίνουν από αλουμίνιο αεροπορικού τύπου με διάσταση 1εκ για να αποφύγουμε της τυχών βλάβες στο μέλλον, όσο για τα μπουλόνια θα δούμε την μέρα της τοποθέτησης μπορεί και να είμαι οριακά με τα οεμ...

Προσεχε με τα μπουλονια.

Θελει καινουργια αλλου μηκους.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τονυ περιμενω φωτο με το αποτελεσμα να δω και σου στελνω π.μ...

Παντως με αποστατες θα φουσκωσει θα γινει ονειρο

Ειδικα εμενα που ειναι πολυ μεσα

1386d78ce95bce4ebf7ac203474bd26d.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως ανεβάζουμε φωτογραφία εδώ... είναι λίγο μυστήριος ο τρόπος που ανεβάζεις φωτογραφίες στο forum μας 

Link to comment
Share on other sites

οποσδηποτε θα χριαστεις μπουλονια μεγαλητερα. και για αποστατες κοιτα να βαλεις επωνυμους για να ειναι ζυγισμενοι, μην εχεις κανενα τρεμουλο στα πολλα και λες, απο τι ειναι. και κοιτα να εχουν την πατουρα - οδηγο στο κεντρο για να κεντραρει τη ζαντα. 

αν τα βρεις αυτα δε θα εχεις θεμα. τους εχω χρονια και δεν εβγαλε προβλημα  ουτε σε συνεμπλοκ ουτε πουθενα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οποσδηποτε θα χριαστεις μπουλονια μεγαλητερα. και για αποστατες κοιτα να βαλεις επωνυμους για να ειναι ζυγισμενοι, μην εχεις κανενα τρεμουλο στα πολλα και λες, απο τι ειναι. και κοιτα να εχουν την πατουρα - οδηγο στο κεντρο για να κεντραρει τη ζαντα. 

αν τα βρεις αυτα δε θα εχεις θεμα. τους εχω χρονια και δεν εβγαλε προβλημα  ουτε σε συνεμπλοκ ουτε πουθενα.

τι διάσταση είναι οι δικοί σου αποστάτες ??? πάνω από 1 πόντο ???

Link to comment
Share on other sites

1 μπροστα 1.5 πισω

πληροφωριακά αν θυμάσαι πόσο σου κόστισαν τα μπουλόνια ??? εδώ μια γύρα που έκανα στην Κοζάνη στην καλύτερη περίπτωση τα βρήκα 2,5 ευρώ το ένα :(

Link to comment
Share on other sites

πληροφωριακά αν θυμάσαι πόσο σου κόστισαν τα μπουλόνια ??? εδώ μια γύρα που έκανα στην Κοζάνη στην καλύτερη περίπτωση τα βρήκα 2,5 ευρώ το ένα :sad:

4 αποστατες και 20 μπουλονια 250 τα ειχα πληρωσει. καπου εκει

Link to comment
Share on other sites

250 ευρώ 4 αποστάτες και 20 μπουλόνια πολλά μου φαίνονται... εμένα στην VW 2 αποστάτες και 10 μπουλόνια μου είπαν 80 ευρώ και μου φάνηκαν πολλά αν μου έλεγαν 250 θα τους έπιανα από το λαιμό :p :P :p εγώ τους έκανα σε τόρνο με 25 ευρώ αλλά δεν μπορώ να βρω μπουλόνια σε νορμάλ τιμή ένα μπουλόνι 2.5 ευρώ δεν το παίρνω με τίποτα είμαι στο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

250 ευρώ 4 αποστάτες και 20 μπουλόνια πολλά μου φαίνονται... εμένα στην VW 2 αποστάτες και 10 μπουλόνια μου είπαν 80 ευρώ και μου φάνηκαν πολλά αν μου έλεγαν 250 θα τους έπιανα από το λαιμό :p :p :p εγώ τους έκανα σε τόρνο με 25 ευρώ αλλά δεν μπορώ να βρω μπουλόνια σε νορμάλ τιμή ένα μπουλόνι 2.5 ευρώ δεν το παίρνω με τίποτα είμαι στο ψάξιμο...

 

Πρόσεχε με αυτά δεν παίζουν. Κάνε ποιοτική δουλειά όπου κι αν καταλήξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να δεις αν βγαινουν ετοιμοι αποστατες στην διασταση που θελεις και οπωσδηποτε να αλλαξεις και μπουλονια. Δεν αξιζει το ρισκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.