Jump to content
akisfer

Golf - Αλλαγή Ελαστικών 225/40/18 [Όλες οι μάρκες]

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αν και παρακολουθώ το forum ανελλειπώς είναι ουσιαστικά η πρώτη φορά που γράφω.

 

Έχοντας διαβάσει αρκετα από τα topic για τα ελαστικά (225/45/17)έχω καταλήξει ανάμεσα στα εξής:

 

1. Bridgestone S001

2. Goodyear Eagle F1 assymetric 2

3. Dunlop Sportmaxx rt

 

Η χρήση του αυτοκινητου ειναι <30% πόλη όπου και οδηγώ πεθαμένα και >70% επαρχιακοί και εθνικές που συχνά πυκνά τιμώ τον λόγο για τον οποίο το αγόρασα (στρίβει καλά το ρημάδι).

 

Οι τιμές είναι περίπου ίδιες στα παραπάνω (διαφορά όχι πάνω απο 10 ευρω το ακριβότερο απότο φθηνότερο).

 

Πείτε παρακαλώ καμιά γνώμη έχοντας υπ' όψιν ότι δεν θέλω να αλλάξω λάστιχα σε 15k χιλιόμετρα (κρίση γαρ)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου από αυτά τα 3 καλύτερο το dunlop sportmaxx rt τα φοράει κολλητός μου σε megane rs πολύ ικανοποιημένος!!!!

εγώ φοράω continental spor contact 3 σε gti mk5 δες τα πάρα πολύ καλά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν οπως λες στριβει καλα θα σου ελεγα τα Dunlop. Τα εχω σε audi 1.8TQ κ πιστεψε με αυτο κ αν στριβει καλα !!!!!!!

Τα επελεξα γιατι εχουν πιο σκληρο πλαινο κ δεν μαγουλιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Προς τα Dunlop κλίνω και εγώ, αλλά με προβλημάτισε φίλος με tt 1.8 του 2009 ο οποίος φοράει τα bridgestone και δηλώνει ενθουσιασμένος. Στα χέρια μου όντως μου φάνηκαν μια χαρά και κάπως έτσι προβληματίστηκα μιας και dunlop δεν έχω δοκιμάσει σε κανένα αυτοκίνητο γνωστού ή φίλου.

 

Επίσης ξέρει κανείς τι διαφορά 'εχουν σε χιλιομετρική απόδοση; Ποιο θα "τελειώσει" γρηγορότερα κ πόσο γρηγορότερα δηλαδη;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δες τις τιμες του δεικτη treadwear , αν και λιγακι απο εταιρια σε εταιρια διαφερουν.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

280 treadware τα Bridgestone, 240 τα Dunlop.

Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι αυτή η διαφορά αλλά μελίγο ψάξιμο σε ξενόγλωσσα φόρα βρήκα αναφορές για χειρότερη χιλιομετρική απόδοση των Bridgestone σε σχέση με τα Dunlop.

 

Η απόφαση κλίνει προς τα Dunlop λοιπόν μιας και τα βρίσκω όλα στην ίδια τιμή και φαίνεται να ικανοποιούν περισσότερες ανάκες ( καλύτερα σε θόρυβο, χλμ απόδοση, κράτημα στο βρεγμένο, νεότερο ελαστικό τεχνολογικά ).

Edited by akisfer
Link to comment
Share on other sites

Eιχα το ς001 σε 225 40 18 και ητανε πολυ καλα λαστιχα.το μονο ελλατωμα οτι κοπανουσανε ποιο πολυ και απο τις 19αρες που εχω τωρα.Τα ντανλοπ σε πολο gti ειναι αρκετα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....!!!Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας....Είμαι σε περίοδο που το ψάχνω να αλλάξω ελαστικά στο αυτοκίνητο...Έχω διαστάσεις 225/40/18 και είμαι ανάμεσα στα michelin PS4, yokohama v105, pirelli p zero και goodyear f1 asymmetric 3....Επίσης στις προτάσεις που πήρα από φίλο με βουλκανιζατέρ που ξέρει ότι το ψιλό πιέζω το αυτοκίνητο ήταν και τα zestino δλδ όχι σε κάτι όχι τόσο συμβατικό....!!!Θα ήθελα απόψεις....Ευχαριστώ...!!!

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε γιοκοχαmα δες μονο για το ad08r αλλιως ps4 sport contact6 η asymmetric3 η ακομα και το RT2

εξαιρωντας τα γιοκο ολα τα αλλα ειναι πανω κατω τα ΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σας...

 

Μετά απο αρκετό καιρό ξαναβγάζω το golf μου έξω :sword:

Και πρέπει αν αλλαχτούν τα λάστιχα .... Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για τα 3 τα οποία έχω καταλήξει ...

1. bridgestone s001

2. pirelli  P Zero Nero

3. Goodyear   f1 asymmetric 3

Link to comment
Share on other sites

1.παλιο..ηδη βγηκε εδω και ενα χρονο το...3 βεβαια δεν εχει ερθει ακομα ελλαδα

2.πολυυυυ παλιο!δες αν θελεις για το νεο P ZERO

3.καλες κριτικες πολλοι τα βαλανε αλλοι μετανιωσανε και πηγαν στα κοντi σπορ 6 και αλλοι στα μισελεν pilot sport 4

στη θεση σου θα πηγαινα μισελεν :)

βεβαια αν εισαι απλας βαλε τα yoko ad08r αλλα ζητημα να σε βγαλει 20-25κ αν εισαι προσεκτικος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο δικό μου φοράω τα S001. Καταπληκτικό λάστιχο σε αίσθηση στη γρήγορη οδήγηση εφόσον ζεσταθεί. Θέλει αρκετή ώρα αλλά σε αποζημιώνει. Επίσης Φθείρεται δύσκολα και στα δικά μου που είναι στα μισά της ζωής τους δεν έχει αλλάξει η απόδοσή τους.

ΔΥστυχώς όμως κάνουν θόρυβο. Αν είναι και τραχιά η άσφαλτος, κλάφτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .

Φίλε  dubber chronis οταν λες οτι μετανοιώσανε με τα Goodyear   f1 asymmetric 3 .. ο λόγος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φοράω τα Goodyear eagle f1 asymmetric 3 εδώ και μια βδομάδα, έχει δίκιο ο dubber chronis είναι περίεργο λάστιχο, ή θα σου αρέσει πολύ ή δεν θα σου αρέσει καθόλου, αλλά στους περισσότερους δεν αρέσει, ο λόγος είναι ότι πρέπει να ζεσταθεί καλά το λάστιχο, εγώ δεν μπορώ να εκφράσω ακόμη γνώμη διότι έχω κάνει μόνο 400χιλιομετρα και σαν καινούριο λάστιχο πρέπει να πατήσει τουλάχιστον 1000χλμ για να δοκιμάσω και να αρχίσει να μου δείχνει τον χαρακτήρα του.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνεις τα λάστιχα να βάλεις κανένα πρόγραμμα γιατί με τα 18άρια έγινε τάφος. :lol:

 

Είναι περίεργο λάστιχο, παίζει πολύ και η παρτίδα του αλλά φυσικά είναι και παράγοντες όπως το αμάξι-ιπποδύναμη-οδηγικά γούστα που επηρεάζουν τη γνώμη του

τελικού χρήστη.

Overall είναι ένα πολύ καλό λάστιχο σε άριστη τιμή.

Θα μείνω επίσης, στο ότι η Goodyear έχει πάρα πολύ καλό after sales και εγγύηση που μετράει.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ξανά με τις απορίες μου ...χαχαχα... hankook vp3 έχει βάλει κάποιος ; Οι τελικές μου σκέψεις για λάστιχα τελικά είναι

1. Bridgestone s001 ( με έχει φάει φίλος άριστος γνώστης )

2. continental sport contact 5

3. continental premioum contact 6

4. goodyear eagle f1 asymmetric 3

 

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου με τη διασταση που εχεις να υπαρχουν παααααρα πολυ καλες επιλογες...

θα ημουν μεταξυ των

1.continental sport contact 6

2.goodyear eagle f1 asymmetric 3

3.michelin pilot sport 4

4.Dunlop SportMaxx RT 2

5.pirelli p zero

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!!ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα..φοράω τα Pzero και τώρα λέω να πάω σε κάτι άλλο. Είμαι ανάμεσα σε R1r και t1r..ποια από τα δύο λετε;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες (που λογικά το θες) και για υψηλές επιδόσεις και να πηγαίνεις και στη βροχή, για μένα Yokohama Advan Neova AD08 R και ξερό ψωμί, που έχει και ικανοποιητικό treadwear. Επειδή έχουμε μιλήσει για τα άλογα που έχεις στο λέω. Αυτά θα έβαζα εγώ αν με ένοιαζε η βροχή, αλλά φοράω τα 8άρια Toyo γιατί βγαίνω μόνο στο στεγνό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει μαλακή γόμα;;έχω πολύ σπινιαρισμα και θα ήθελα να το ελάττωσω όσο μπορώ και να μην χάνω σε ταξίδι κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα καινούργια PZero αν ήσουν ικανοποιημένος.
Φίλος με Golf GTI 6 DSG K04 έβαλε τα καινούργια Micheline και κάθονται ωραία πάνω στο αμάξι με την δύναμη που έχει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.