Jump to content
akisfer

Golf - Αλλαγή Ελαστικών 225/40/18 [Όλες οι μάρκες]

Recommended Posts

Χειμώνας τέλος, καιρός γι΄αλλαγές. Λοιπόν, ψάχνω για νέα τετράδα σε διάσταση 225/40/18 UHP.

Στο Poll είδα ψόφια συμμετοχή..οπότε ρωτάω στο κατάλληλο θέμα.

Αν έχει φορέσει κανείς κάτι από τα παρακάτω ακόμα καλύτερα, ας γράψει τις εντυπώσεις του

 

Ακολουθεί μια λίστα προτίμησης, όχι δεσμευτική.

Michelin PS5

Goodyear As6

Conti PC6

Pirelli PZ4

Bridgestone Potenza Sport

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μιλάει κανείς για πε @doggy

 

Πάμε σε PZ4 τελικά

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Περιόρισε την λίστα σου σε 3 επιλογές για να γίνει ευκολότερη η τελική σου απόφαση.

Εγώ θα την έφτιαχνα έτσι:

Michelin
Pirelli
Bridgestone

Και θα επέλεγα με αυτή τη σειρά, αναλογικά με το κόστος τους βέβαια.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ για αλλαγή και έχω μία κλήση να πάω προς Michelin Pilotsport 5 (αν και δεν έχω βάλει ποτέ μου). Να τα βάλω ή να πάω σε PZ4? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιορισα τις επιλογες, ειναι ολα καλα ελαστικα.
Ηθελα και γνωμες μελων, πολλες φορες αλλο ενα τεστ αλλο καθημερινη χρηση.

Φυσικα και ειδα συγκριτικα ελαστικων και σε διαφορες διαστασεις, τελικά επελεξα pz4.

Φορουσα πριν Pilot Sport 4.

Τα δυο που κοιτούσα τελευταια ήταν το Assymetric 6 και το Pilot Sport 5 το οποιο ηταν μια απο τα ιδια με το 4αρι.

Το Bridgestone παρα πολυ καλο ελαστικο με τεραστια φθορα ομως και αργο ζεσταμα και αποδοση υπο προυποθεσεις.

Το Conti Premium μετριο σε ορισμενους δεικτες. Εξαιρετικο σε αλλους.

Τα νεα Ps5 τα είδα μόνο σε συγκριτικά και ήθελα και καμία γνώμη οδηγού, αλλα με το χαλι εδω (Ελλάδα) ποιος αλλάζει λάστιχα.(Αλλη κουβεντα αυτη).

Προφανως αποδιδουν καλα, αλλα ακομα πληρη συγκριτικα δεν υπαρχουν σε διαφορες διαστάσεις και επισης η διαθεση ειναι περιορισμενη σχετικα.
Τα βουλκανιζατερ ξεστοκαρουν 4αρι προς το παρον τα περισσοτερα.

Αναμενεται και το 5s πολυ αργοτερα, οποτε βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το νέο σετ λοιπόν, μοιράσου εντυπώσεις με τον καιρό και για άλλους τυχόν ενδιαφερόμενους.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 4:37 PM, nikdev said:

Αφού δεν μιλάει κανείς για πε @doggy

 

Πάμε σε PZ4 τελικά

Ξέχασα να απαντήσω εδώ.

 

Προσωπικά ήμουν (εποχές Polo) φαν των GoodYear F1 λόγω της συνεχόμενης ζέστης στην Αθήνα. 

Ολλανδία στο ρόκι είχα αρχικά ContiSport Contact αλλά κατόπιν φιλήματος με πεζοδρόμιο, άλλαξα σε Michelin Pilot Sport για τον απλούστατο λόγο ότι είναι μαλακά και έχουν τις άκρες που προεξέχουν λίγο και προστατεύουν τη ζάντα.

 

Η Ολλανδία δεν έχει τους ελληνικούς δρόμους οπότε και το ζόρισμα στα ελαστικά είναι αισθητά λιγότερο (ούτε τρελές στροφές κλπ) οπότε το T-Roc μια χαρά την παλεύει με τα Michelin PS. 

Το Polo φοράει πλέον UNIROYAL Rainsport 5 λόγω για να την παλεύει με καμιά βροχή.

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα και εγώ σήμερα τα Michelin Pilot Sport 5 (όχι σε Golf). Αρκετά φρέσκα (Με Dot 1722) μπορώ να πω. 

Πρώτη φορά με Michelin θέλω να δω αν άξιζαν γενικά και ειδικά λόγω μετάβασης από Run Flat σε κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Απο run flat θα δεις μεγάλη διαφορα, κατανάλωσης, αισθησης στο τιμονι, άνεσης και θορύβου. Ειναι εξαιρετικο στην αποτροφηση κραδασμων, ενα χαρακτηριστικο ιδιαιτερα δημοφιλες στο Ps4, φανταζομαι και στο 5.

Τα ps4 διαπρέπουν στη βροχή, ταξιδευεις οπως στο στεγνο, αποδεικνυεται κι απο τις εξαιρετικες στο wet handling βαθμολογιες.
Το 5, ειναι τουλαχιστο ισαξιο αν οχι ανώτερο οριακα.
Η Michelin επισημαινει και την μεγαλυτερη διαρκεια πλεον, σημαντικο στις μερες μας.
Ειναι εξαιρετικο ελαστικο το Pilot sport, μια επιλογη που δεν θα βγεις ζημιωμένος.

Στις εξελίξεις τώρα:

Του χρονου θα βγει και το s οπότε σε 2 χρονακια που θα δω πως θα πάει η συμβιωση με τα Pz4 και θα έχουν γίνει συγκριτικά το εξετάζω.

Μεγάλη μερίδα οδηγών, περιμένει την Continental να επεκτείνει την γκάμα διαστάσεων του Sport contact στις 18 ιντσες, πέραν της ήδη μιας υπάρχουσας.
Αν γίνει αυτό η μαχη θα ειναι δύσκολη για το Ps5s, καθώς το Conti σκιζει στα μέχρι τώρα συγκριτικα με αξιοσημείωτη διαφορά.

Στο Pz4, εκανα περιπου 600χλμ και σκοπιμως προγραμματισα να τα κανω με τα νεα ελαστικα παρολο που και τα παλια ειχαν ελάχιστα χλμ.
Παρολα τα συγκριτικα ειχα να βαλω θερινο ελαστικο Pirelli χρονια, ηταν πρωτο λαστιχο που ηρθε το αυτοκινητο και οι τοτε εντυπωσεις μετριες. Τα αλλαξα στο χρονο.

Απο την πρωτη βολτα, το πρωτο κοψιμο τιμονιου καταλαβαινεις τη διαφορα, εγινε ιδιαιτερα κοφτερο το τιμονι, πιο αμεσο και με καλυτερη πληροφορηση, που μου αρεσε μετα απο την ησυχη αλλα αποκομμενη αισθηση του Ps4.

Επισης εχει εξαιρετικη προστασια ζαντας, καλυτερη του Ps4 και αναμεσα στις κορυφαιες. Νομιζω και το Assymetric ειναι εξισου καλο.

Εχουμε ακομα δρομο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.