Jump to content
sokratis91

Polo Tdi Βεντιλατερ

Recommended Posts

Μετά από αρκετή κίνηση φανάρια κτλπ, διαδρομή από Αιγάλεω για Πανόρμου, κάποια στιγμή άναψε το βεντιλατερ Και δούλευε συνεχως δεν σταμάτησε, το start/stop Δεν λειτουργούσε και κάποια στιγμή έφτασα στον προορισμό σταμάτησα και έσβησα την μηχανή , μια περίεργη μυρωδιά λες και μύριζαν τα τακακια η δίσκος, συνέχισε να δουλεύει το βεντιλατερ, όχι με τον ίδιο τρόπο αλλά.πιο νορμάλ έβαλα το χέρι.μου μπροστά στη μάσκα και.έβγαζε κρύο.αέρα. είναι λογικό να συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει ναναι βεντιλατερ αυτο Σωκράτη.Μην ανχωνεσαι! Ποσα χιλ. Εχεις κανει?

Πρέπει να ειναι αναγέννηση φίλτρου (dpf) (όταν μπαίνει σ´αυτη τη διαδικασία το αμάξι απενεργοποιεί κάποια ενεργοβόρα συστήματά) φυσιολογική λειτουργία ειναι! Πρόσεχε που βάζεις πετρέλαιο,κ πως οδηγείς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικα... να ξερεις τωρα που καλοκαιριαζει το βεντιλατερ θα δουλευει με το παραμικρο.. και για αποσταση 1χιλιομετρου θα σταματας θα σβηνεις και θα δουλευει το βεντιλατερ.. απο κει και περα.. η μυρωδια δεν μπορο να προσδιορισω απο που ηταν.. παντως το αυτοκινητο δεν εχει αναγκη... 214000.. και ακομα ζει :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά διαβάζοντας το βιβλιαράκι μάλλον πρέπει να είναι αναγέννηση του dpf, το πρώτο γέμισμα το έκανα βιαστικά σε Ένα she'll χωρίς να ξέρω την ποιότητα πετρελαίου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η κλασσική διαδικασία του regeneration του dpf. Σε φυσιολογικές συνθήκες ενεργοποιείται κάθε 600-700 km (passive regeneration) εν κινήση και αν δεν έχει προλάβει να ολοκληρωθεί συνεχίζει να δουλεύει σταματημένο.

Αν κάποιες στιγμές το ανοιγεις και λίγο σε ανοιχτή διαδρομή (στροφές πάνω από 2.5 για 15-20 λεπτά) δεν θα έχεις θέμα.

Είναι χαρακτηριστικό όλων των diesel ανεξαρτήτου μάρκας. Θα δημιουργήσει πρόβλημα μόνο αν δεν το ανοίγεις ποτέ. Διάβασε και εδώ:

http://www.jlmlubricants.com/en/how-diesel-particulate-filters-work

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η κλασσική διαδικασία του regeneration του dpf. Σε φυσιολογικές συνθήκες ενεργοποιείται κάθε 600-700 km (passive regeneration) εν κινήση και αν δεν έχει προλάβει να ολοκληρωθεί συνεχίζει να δουλεύει σταματημένο.

Αν κάποιες στιγμές το ανοιγεις και λίγο σε ανοιχτή διαδρομή (στροφές πάνω από 2.5 για 15-20 λεπτά) δεν θα έχεις θέμα.

Είναι χαρακτηριστικό όλων των diesel ανεξαρτήτου μάρκας. Θα δημιουργήσει πρόβλημα μόνο αν δεν το ανοίγεις ποτέ. Διάβασε και εδώ:

http://www.jlmlubricants.com/en/how-diesel-particulate-filters-work

Ευχαριστώ παιδιά. Για μια στιγμή ανησύχησα λίγο, αλλά Προσοχή στα βενζινάδικα. Μπορεί κάποιος με πμ να μου προτείνει κάποιο καλό πρατήριο στην Αθήνα?
Link to comment
Share on other sites

Ο Σωκράτης πριν λίγες μέρες πήρε το αμάξι (καλορίζικο φίλε!). Αναγέννηση του dpf τόσο νωρίς;;

Α, όταν το κάνει αυτό, βγάζει καμιά ένδειξη στην οθόνη;

 

Για την περίεργη μυρωδιά:

Ένα πρωί, ούτε δύο μήνες δεν το είχα, όταν έφτασα στη δουλειά (30 χλμ) πέταξε άσπρο καπνό από μπροστά και μύριζε σαν καμένο λάδι.

Μόλις συνήλθα από το τρίτο εγκεφαλικό, πήγα στην αντιπροσωπεία. Ήταν από το κερί που έλιωνε και έσταζε πάνω στον κινητήρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει όχι γιατί είναι η έκδοση trend line. Τώρα το αυτοκίνητο μετά από ένα ταξίδι 300 km έχει περίπου 600km εκεί άρχισε να μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ενδειξη δεν βγάζει όσο δεν υπάρχει θέμα και κάνει το passive regeneration. Είναι απόλυτα φυσιολογικό κάθε 600-700km, χωρίς καπνό βέβαια.

Το καταλαβαίνεις ότι κάνει regeneration από το ψηλό ρελαντί, λίγο ψηλότερη κατανάλωση ήχο σαν air-condition και την μυρωδιά καμένου για αυτά τα 15 λεπτά.

Επίσης (απλά μια παρατήρηση) για κάποιο λόγο εμένα κάνει πιο συχνά αναγέννηση με shell από ότι με eko. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια γιατί έχω μόνο 7000 km για να βγάλω ασφαλή συμπέρασμα.

Edited by AvatarX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδειξη δεν βγάζει όσο δεν υπάρχει θέμα και κάνει το passive regeneration. Είναι απόλυτα φυσιολογικό κάθε 600-700km, χωρίς καπνό βέβαια.

Το καταλαβαίνεις ότι κάνει regeneration από το ψηλό ρελαντί, λίγο ψηλότερη κατανάλωση ήχο σαν air-condition και την μυρωδιά καμένου για αυτά τα 15 λεπτά.

Επίσης (απλά μια παρατήρηση) για κάποιο λόγο εμένα κάνει πιο συχνά αναγέννηση με shell από ότι με eko. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια γιατί έχω μόνο 7000 km για να βγάλω ασφαλή συμπέρασμα.

Ακριβώς αυτα που περιγράφεις, έτσι λειτουργούσε, και ανέβηκε και λίγο η κατανάλωση!
Link to comment
Share on other sites

η αναγεννηση ειναι φιλε μου και εγω την ειχα πατησει ετσι οταν ειχε κανει1η φορα νομιζα οτι ειχα καψει τον δισκο αχχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

η αναγεννηση ειναι φιλε μου και εγω την ειχα πατησει ετσι οταν ειχε κανει1η φορα νομιζα οτι ειχα καψει τον δισκο αχχαχαχα

Χαχαχα κοίτα στην αρχή τρόμαξα, γιατί άρχισε η αναγέννηση όταν κάποια στιγμή στην Κηφισίας έπεσε σε κίνηση, και σταματά ξεκινά τόσες φορές, λέω εντάξει κάτι παίζει τώρα κάτι θα χάλασα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στα 1300 km εκανε για 2η φορα αναγέννηση το dpf, αυτη τη φορα απλα εκανα μια βόλτα με σταθερή ταχύτητα 80 km για περιπου 15 λεπτα και ολοκληρώθηκε η διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το βιβλίο οδηγειων μονο όταν ανάψει λαμπάκι το δουλεύεις με 4η και 80χλ για κανα τέταρτο και αν δεν σβήσει πας συνεργείο αλλιώς κάθε 500-600χιλ κανει αναγέννησή που ειναι μια φυσιολογική διαδικασία και ολα ο.κ.!

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε και μένα μετα απο αλλαγή Egr και μετα απο 35000 χλμ τωρα εχω σχέδον 100000 αραιά και που μου εμφανίζει μια λυχνία να αναβοσβήνει ένδειξη Ότι υπάρχει καποιο πρόβλημα.Το διάβασα με το διαγνωστικό και μου βγάζει P145F air mass flow regeneration.Golf 6 tdi μοντέλο του 10.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αναγεννηση φιλτρου ειναι...ειχα ακριβως το ιδιο θεμα..ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μ ειπαν οτι αναβει το βεντιλατερ και ανεβαζει στροφες λιγακι ο κινητηρας..η μυρωδια ειναι επειδη εκαψε οτι ειχε μαζεψει μεσα το φιλτρο..απολυτα φυσιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

επισης καλο ειναι οταν στο αναβει να το βοηθας και να αποφευγεις να σβηνεις το αυτοκινητο..το βιβλιο μεσα προτεινει να πηγαινεις 4η ταχυτητα και 70 χιλιομετρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 hour ago , Γιώργος Πανταζής said:

το βιβλιο μεσα προτεινει να πηγαινεις 4η ταχυτητα και 70 χιλιομετρα!

@Γιώργος Πανταζής έχω την αίσθηση πως αυτό που αναφέρεις παραπάνω ισχύει μόνο όταν σου εχει ανάψει η ένδειξη της αναγέννησης στην κονσόλα (ετσι ώστε να κανεις σε αυτήν την ταχύτητα "χειροκίνητη" αναγέννηση). Κατα τα λοιπά, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Polakias TDI said:

@Γιώργος Πανταζής έχω την αίσθηση πως αυτό που αναφέρεις παραπάνω ισχύει μόνο όταν σου εχει ανάψει η ένδειξη της αναγέννησης στην κονσόλα (ετσι ώστε να κανεις σε αυτήν την ταχύτητα "χειροκίνητη" αναγέννηση). Κατα τα λοιπά, συμφωνώ.

εμενα μ ειπαν οτι για να το βοηθησεις πρεπει να κανεις οτι σ ειπα..απο εκει κ περα δεν ξερω κατι παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

600  με 700 χιλιομετρα αναγεννηση ειναι πολυ λιγα.Εμενα δεν μου κανει κατω απο 1600-1700 και εχω δει μεχρι 2500 αναγεννηση.Μαλλον ο τροπος οδηγησης η οι συνθηκες διαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Γιώργος Πανταζής said:

επισης καλο ειναι οταν στο αναβει να το βοηθας και να αποφευγεις να σβηνεις το αυτοκινητο..το βιβλιο μεσα προτεινει να πηγαινεις 4η ταχυτητα και 70 χιλιομετρα!

Η σωστη ταχητητα ΕΙΝΑΙ με 4η κα 70.Ανετα ταξιδευω 4η και 100.Βαζω απο 3η σε 4η περιπου στα 60+ και μετα ανετα την κραταω εως 100+. Εκει αλλαζω σε 5η.

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2016 at 0:07 ΠΜ, Abba said:

Η σωστη ταχητητα ΕΙΝΑΙ με 4η κα 70.Ανετα ταξιδευω 4η και 100.Βαζω απο 3η σε 4η περιπου στα 60+ και μετα ανετα την κραταω εως 100+. Εκει αλλαζω σε 5η.

δεν διαφωνω σε αυτο..απλα αναφερω τι γραφει το βιβλιο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.