Jump to content
Alex95

Αλλαγή Κινητήρα Vw Bora

Recommended Posts

Γεια, είμαι νεο μελος στο forum και οπότε αν κανω κατι λάθος πείτε μου please :)

'Εχουμε το Bora 1.4 16V 75Hp και μάλλον το πάμε για άλλη μηχανή. 700-800€ μας λένε για την μηχανή (εκτός δουλειάς) ναι, τελοσπαντων... Κατα πόσο θα είναι σημβατή μια τέτοια αλλαγή? Όλα τα μοτέρ είναι σημβατά? Μηλόντας πάντα για 1999-2004 που φοράνε τα Bora, Golf, Polo & άλλα VAG κυβικά 1.400-1600... Γνωρίζεται τίποτα από τα μοτέρ αυτά, ποιά έχουν βγει καλήτερα κ.λ.π.? ΠΧ. 1.6SR 8V, 1.6SR 16V, άλλες εκδόσεις ΜΗ SR, η κάποια 1.400αρια με 100αλογα ?

Τι προτείνεται γενικά?

Ευχαριστώ

Edited by Alex95
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα αυτό το μοτέρ το 1.4 με 75hp, και το 2006 το έκανα 1.8t 150hp 20vt (AUM). Δεν ξέρω αν γίνετε πλέον από νομοθετικής πλευράς να βάλεις κάτι τέτοιο, σίγουρα είναι όμως το καλύτερο.

Από την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να αναβαθμίσεις πλέον ένα τέτοιο παλιό αμάξι... Οπότε επιλέγεις την φθηνότερη λύση.

Κοντά στο 2001 νομίζω είχαν βγει οι ηλεκτρόγκαζες εκδόσεις, παλιότερα ήταν με ντίζα. Δες τα υπερ και τα κατά και αποφάσισε. Πάντως όποια μηχανή και να επιλέξεις μπαίνει κουτί στο αμάξι (ακόμα και η δική μου) καθώς υπάρχουν όλες οι απαραίτητες υποδοχές και στηρίξεις στο σασί. (φυσικά, με την δική μου αλλαγή, αλλάχτηκε και σασμάν, και φρένα, και τα πάντα)

Είχα επιλέξει την ακριβότερη λύση που μου πρότειναν, στα 5000 ευρώ. Είχα βρει όμως και με 2500, μαζί με τα εργατικά.

Μη ξεχάσεις με την αλλαγή, αν αλλαχτεί και πλεξούδα, να σου δώσουν και το καντράν, για να μην έχεις θέματα ασυμβατότητας νέας μηχανής με παλιό κατράν, γιατί είναι με κωδικούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε αλλαγη κινητηρα κανεις, απο την στιγμη που μιλαμε και για διαφορετικο μπλοκ κινητηρα, θα πρεπει να κανεις την απαραιτητη διαδικασια για να το δηλωσεις ωστε να αναγραφεται στην αδεια ο νεος τυπος κινητηρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για respond... Βρήκαμε το 1.4 με τα 101hp (Θα'ναι εμφανή τα +25 άλογα απο 75 που είχα πρίν ε?) και λέμε να βάλουμε αυτό, 50,000χλμ (ουτε 1ο σέρβις δεν εχει κάνει), 2 χρόνια εγγύηση,κοντά στα 600ευρώ, και κανα 200 η τοποθέτηση.

1) Τι πρέπει να προσέξουμε στην τοποθέτηση στην συγκεκριμένη αλλαγή?

2) Κανείς με εμπειρία στο μοτέρ? / Πως σας φένεται η περίπτωση?... Γιατί εγω σκέφτικα άντε "καινούργια" είναι, απήραχτη είναι, δεν θα βγάλει τωρα κοντά πρόβλημα, και στο κατω κατω θα ξέρω και το μοτέρ που έχω απο την στιγμή που το πέρνω τελείως "μαμα".

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν αξιζει.

Γιατι το μοτερ θα ειναι κατω,αναγκαστικα θα αλλαξεις ιμαντες,αντλια νερου,λαδια ξυδια φιλτρα καβαλησες το 1000ρικο.

Και οπως και να το κανεις,ειναι μετατροπη.

Για μενα,το δινεις,και αφου θες γκαζι παιρνεις 1800 turbo 150hp.

Τετοια διαδικασια για 25 αλογα δεν την εκανα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

1800? :shok:  Εδω μολις είπα τον πατέρα μου παμε για 1600 (τουλάχιστον) μου λεει τι λες, οχι οχι... 'Oποτε πάλι καλα που είναι και 100αλογα.

Τι εννοεις θα ειναι κάτω? Το μοτέρ είναι σαν καινούργιο, είναι κομπλε με αντλιες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι το μοτερ θα ειναι στο πατωμα,δεν θα αλλαξεις αντλια νερου;ιμαντες εκκεντροφορου;θα πληρωνεις μετα απο 1 χρονο εργασιες λυσιματος;

Απλα στο λεω γιατι ειχα το 1.6,και ειναι το ιδιο ταφος,οχι σαν το 1.4,αλλα σε κανα μηνα θα ψαχνεις για μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι ο κινητήρας δε δουλευε ισως για αρκετό καιρο και ενδεχομένως να θέλει πολλά χρήματα για συντήρηση

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι το μοτερ θα ειναι στο πατωμα,δεν θα αλλαξεις αντλια νερου;ιμαντες εκκεντροφορου;θα πληρωνεις μετα απο 1 χρονο εργασιες λυσιματος;

Απλα στο λεω γιατι ειχα το 1.6,και ειναι το ιδιο ταφος,οχι σαν το 1.4,αλλα σε κανα μηνα θα ψαχνεις για μοτερ.

Μαρεσεις γιατι αρχισες να σκεφτεσαι σωστα το θεμα συντηρηση.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την παρατήρηση, τωρα κατάλαβα, ναι αυτά λεμε να τα κάνουμε :) τουλάχιστον τα βασικά (αν καταλείξουμε εκει τελικα) Θα ρωτήσω μια πόσο χρόνο ειναι "κάτω" το μοτερ, γιατι δεν θύμαμαι καν αν μου είπε...

Edited by Alex95
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.