Jump to content
2015Bora

Bora 1.6 Turbo (Βενζίνη)

Recommended Posts

Ποιος πηγε με μπιελες και πιστονια σφυριλατα 500 αλογα ? Στροφαλο καπακι φτιαξιμο ελατηρια βαλβιδες retainers για πολυστροφια εισαγωγη πλανισμα φλαντζες για το 1.6? Νομιζω οτι αρχες του 90 εκαναν τετοια πραγματα. Τελοςπαντων οτι και αν κανεις καλη επιτυχια μονο να μη το μετανιωσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω ανουσιο να κατσεις να ασχοληθεις με το 1.6, την στιγμη που με 20vt μπορεις να εισαι SAFE με κλειστο μοτερ 300+ αλογα χωρις να αλλαξεις ουτε βιδα.

Γιατι να μπεις στην διαδικασια να κανεις σφυρι,να ψαχνεσαι για προβληματα που θα προκυψουν μιας και δεν υπαρχουν γνωσεις για καποιες μετατροπες;

Επισης,υπολογισε οτι για να πας σε αλλη κατηγορια αλογων,θες και φρενα,αναρτησεις,ισως αλλες ζαντες,κλπ κλπ.

Γνωμη μου δωσε μου το bora,και βρες ενα μεταχειρο 20vt,θα γλυτωσεις χρονο,τρεξιμο στα συνεργεια,χρημα,και το κυριοτερο θα εχεις κατι εργοστασιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το edition 25 αξίζει πολύ πιστεύω αλλά έχω ακούσει οτι βγάζει πολλά προβλήματα...

Πλάκα κανεις τώρα.Αυτό το golf φοράει μοτέρ S3

Ρε παιδιά ο καθένας όπως βολεύεται.Εντάξει το 20VT είναι μια λύση στην οποία ξεκινάς με άλλη βάση.Και γώ θεωρώ καλύτερη λύση απο το να βάλω πχ 20VT στ αμαξι μου να πάρω μια καρότσα που μπορει να ναι πιο ολοκληρωμένη γι αυτο το μοτερ πχ Golf 4 GTI,Audi S3.

Βέβαια είναι κ ο παράγοντας του Unique μιας ιδιαίτερης μετατροπής για μένα μετράει αν γίνει σωστά το προτιμώ από κάτι συνηθισμένο.Το λοιπόν....κομπρέσσορα βρήκαμε,ψάχνουμε που θα φτιάξουμε μεταλλική πολλαπλή εισαγωγής

Link to comment
Share on other sites

Θαναση φιλε αν το κανεις κρατα σημειωσεις τι χρηματα δινεις για να μας πεις στο τελος ποσο στοιχησε και ανοιξε θεμα να βλεπουμε τι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανταλλακτικα ειναι ολα OEM και δεν θα στοιχίσουν πάνω από 1500.Αλλα θελει κ ενασχόληση προσωπική κ ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Θαναση με 1500 ευρω θα πυροβολουσες με 180 αλογα και εξαρι σασμαν και με τα ρεστα θα ετρωγες παγωτο στην παραλιακη στο Βολο συγνωμη κιολας δεν το περιμενα αυτο απο σενα εσυ εισαι ψαγμενο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εξαρταται τι θελει ο καθενας. Αλλος θελει την οδηγησιμοτητα και την ομοιογενεια του συνολου αλλος θελει τα αλογα και την ευθεια. Εξαρταται τι σου αρεσει.
Ο 20vt που ειναι ενα καλο συνολο και οκ να το βαλουμε πανω στο polo. Ξερεις ποσο θα σου στοιχησει οταν το παρεις απο το μαντρα να το ριξεις πανω στο polo?
Δεν θα ανοιξεις μοτερ να δεις τι παιζει μεσα ή θα το βαλεις πανω και οσο αντεξει;
Ξερεις τι χρηση εχει γινει απο τον προηγουμενο πριν παρεις εσυ το μοτερ;
Εκτος και αν το βαλεις πανω και οσο αντεξει. Αλογα να χουμε να λεμε. Στα λεω γτ εχω δει παιδια να ξεκινανε για 300 αλογα με το 20βαλβιδο και να κανουν σουζα με παπι... γτ το αμαξι δεν βγαινει ποτε...
Θες γτ πηραν φτηνο μοτερ; Θες γτ τους εριξε ο μαντρας; Παντως βλαστημανε την ωρα και τη στιγμη.
Επειτα για να πουμε και κατι σημαντικο δηλωνεται; Αντε στο golf το 4 δηλωνεται και no problem εδω; Τι κανεις; Και μη μου πεις θα λαδωσω στο κτεο ή θα χτυπησω νουμερα γτ αμα ειναι να αρχισουμε τις μαιμουδιες ξερω και γω ετσι. Αμα ειναι να καρδιοχτυπας μη δεν πεσεις στο γνωστο αλανι που τα πιανει και σε περναει στο ΚΤΕΟ ή αν σε σταματησει καμια τροχαια και ανοιξει το καπο.
Εκει τι θα κανεις; Θα μου πεις τραβηγμενο αλλα και ο μπατσος χαζος δεν ειναι. Κυκλοφορει και αυτος στην πιατσα οταν τελειωνει τη δουλεια και κανει τσαφ τσουφ.
Πριν λοιπον πιεις νερο στο ονομα του 20vt που νομιζω ειναι μια καλη λυση σκεψου και τα υπολοιπα τα καθημερινα και προτεινε μια λυση χαμηλου κοστους και χωρις πολλα παρατραγουδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κανεις τώρα.Αυτό το golf φοράει μοτέρ S3

Off topic: δεν φοραει μοτερ s3 αλλα μοτερ auq με διαφορετικο τουρμπο (απο τα 150αρια) και αλλη χαρτογραφηση που αποδιδει 180ps.

Ρε παιδιά ο καθένας όπως βολεύεται.Εντάξει το 20VT είναι μια λύση στην οποία ξεκινάς με άλλη βάση.Και γώ θεωρώ καλύτερη λύση απο το να βάλω πχ 20VT στ αμαξι μου να πάρω μια καρότσα που μπορει να ναι πιο ολοκληρωμένη γι αυτο το μοτερ πχ Golf 4 GTI,Audi S3.

Βέβαια είναι κ ο παράγοντας του Unique μιας ιδιαίτερης μετατροπής για μένα μετράει αν γίνει σωστά το προτιμώ από κάτι συνηθισμένο.Το λοιπόν....κομπρέσσορα βρήκαμε,ψάχνουμε που θα φτιάξουμε μεταλλική πολλαπλή εισαγωγής

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι δεν θέλω να το δώσω γιατί είναι δώρο, και το θεωρώ αμαρτία (το δώρο δεν δωρίζεται κτλ). Ο θείος μου που το είχε από πρώτο χέρι πήγαινε ταξίδια πιο πολύ, και δεν το κυκλοφορούσε στην πόλη μέσα. Το μοτέρ έχει 65.000 χλμ οπότε γιατί να πάρω άλλο ενώ μπορώ να το φτάσω αυτό μέχρι κάποια χιλιόμετρα ήρεμα και μετά να του βάλω πάνω μία Garrett GTX2860 και αφού αλλάξω όλα τα συναφή (φρένα, αναρτήσεις, ζάντες κτλ) να μην το έχω έτσι όπως είναι γνωρίζοντας τα πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλεις 2860 στο bcb θα φυγουν τα πιστονια απο την εξατμιση. Ασε που και το μπλοκ δεν θα αντεξει γτ ειναι αλουμινιο, δεν ειναι μαντεμενιο. Βεβαια θα μου πεις οτι και τωρα τα περισσοτερα τουρμπο με αλουμινενιο κορμο βγαινουν αλλα ξερεις αν ειναι το ιδιο κραμα και τι κραμα χρησιμοποιει ο καθε κατασκευαστης;
Τωρα επι του αυτοκινητου, επειδη δεν τα σκεφτεσαι σωστα, οτι ειναι να κανεις καντο τωρα που ειναι λιγα τα χιλιομετρα γτ οσο περνανε τα χιλιομετρα θα χρειαστει μετα να ανοιξεις κορμο.
Αν φτασεις να ανοιξεις κορμο και να το κανεις σφυρηλατο μετα περναμε σε αλλες φασεις του στυλ το παντρευομαι το αυτοκινητο γιατι αν βαλεις κατω τα εργατικα μαζι με τα ανταλλακτικα το δινεις και παιρνεις 5αρι GTI.
Η πιο συμφερουσα λυση με λιγα χρηματα και ΤΑΒΑΝΙ τα 200-230 αλογα ειναι ο κομπρεσορας. Για τουρμπινα φιλε ατυχησες δυστυχως το μοτερ δεν κανει.
Μετα παρε 20vt αν ονειρευεσαι αλογα παραλογα. Εβγαινε και το Bora 20vt και βεβαια υπαρχει και το πολυ καλο toledo volcan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το BCB αλλά το AZD. Το αμάξι θα το κρατήσω όπως και να χει γιατί όπως προείπα είναι δώρο! Εγώ πιστεύω οτι για τα 200-250 άλογα δεν θα βγάλει αμάν και τα προβλήματα, αλλά θα το κάνω σφυριλάτο για να έχω το κεφαλάκι μου λίγο πιο ήσυχο....

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα και φτασαμε στο μπλοκ αλουμινιου γτ νομιζα οτι φτανει και το 1.6 500 αλογα αν το κανεις σφυρι και gtx στο 1.6 ? οι billet φτερωτες αξιζουν περισσοτερο απο το 1.6. Ο μαντρας οταν σου δινει το μοτερ σου δινει και καποια εγγυηση δεν ειναι απαραιτητο να το ανοιξεις αν το τιναξεις στον αερα με το που βγει απο το συνεργειο πολυ απλα του το επιστρεφεις εγω παλι δεν εχω ακουσει καποιον να κανει αυτη τη μετατροπη και να εχει καποιο προβλημα ισα ισα ολοι πινουν νερο στον 20vt οσο για το δηλωμα δεν ειναι κατι δυσκολο παιδι απο το δω μεσα εχει βαλει 180αρι σε πολο 6n2 μηπως αυτο εβγαινε και δεν το ξερω ? Επισης σωστα εβγαινε bora 20vt η μετατροπη πανευκολη και φθηνη πας μηχανολογικο και μεσα σε 10 λεπτα εχεις τις υπογραφες φιλε τωρα μιλας για πανω απο 10000 ευρω για να φτασεις εκει που θες με κομπρεσσορα αν τα ριξεις σε αμαξι 15ετιας τι να πω επισης πολυ καλο το toledo volcano οπου με 6500-7000 βρισκεις ενα αξιοπρεστατο με ολα τα εξτρα και σου περισσευουν παλι τα ρεστα να το κανεις 1ο σταδιο και να πας 250 αλογα ετσι χαλαρα χωρις φοβο βαζεις και το γκομενακι μεσα στα δερματινα θερμαινομενα ανοιγεις και την ηλιοροφη να βλεπει τα αστερια και το φεγγαρι και θα εισαι αρχοντας. Σου εχω πει τοσες φθηνες λυσεις ακομα εχεις αμφιβολιες ? αστο το 1.6 πουλατο σε κανα παππου να πηγαινει για ψωνια. Αν βρεις σφυριλατα εμβολα και μπιελες για 1.6 8ν πες μου και μενα.

Edited by stavros g
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι δεν θέλω να το δώσω γιατί είναι δώρο, και το θεωρώ αμαρτία (το δώρο δεν δωρίζεται κτλ). Ο θείος μου που το είχε από πρώτο χέρι πήγαινε ταξίδια πιο πολύ, και δεν το κυκλοφορούσε στην πόλη μέσα. Το μοτέρ έχει 65.000 χλμ οπότε γιατί να πάρω άλλο ενώ μπορώ να το φτάσω αυτό μέχρι κάποια χιλιόμετρα ήρεμα και μετά να του βάλω πάνω μία Garrett GTX2860 και αφού αλλάξω όλα τα συναφή (φρένα, αναρτήσεις, ζάντες κτλ) να μην το έχω έτσι όπως είναι γνωρίζοντας τα πάντα!!!

 

Θα μείνω σε αυτό σου το πόστ.

 

Εχεις υπολογίσει,οτι φρένα,ανάρτηση,ζάντες,λάστιχα,πιθανών αλλο στησιμο,τουρμπίνα,σφυρια,ελατηρια,εξατμιση,I/C,φιλτρο,προγραμμα,μετάδοση.

 

Αυτά ξερεις σε ΠΟΣΑ ΧΑΡΤΙΝΑ χρηματα μεταφράζονται????

 

Επίσης,αν τα βαλεις ολα αυτά,σου ειπε κανεις οτι θα ειναι απροβληματιστο?ή οτι θα δουλευει σωστά?η οτι δεν θα εισαι ταξιδι και #Γυναικα_περιμενε_να_αλλαξω_μια_φλατζουλα_και_συνεχιζουμε???

 

Τωρα κοίταξε,αμα εισαι XXL οικονομικα,και θες να πετάξεις 5-6+++χιλιάρικα στο Bora,περιμενουμε να δουμε παρουσίαση.

 

Αμα δεν εισαι XXL και εισαι πρός το Medium,βάλε εναν 20vt πάνω,καντο ενα πρωτο στάδιο τσιτα ή μπεκ μαφ 260-270 αλογα ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ να χαρείς το αμάξι αλλα 265.000 χιλιομετρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να λυσω λιγο την αποροια του stavros g. Λοιπον που θα βρω μπιελες και πιστονια για τον 1,6.
To μηκος της μπιελας στον 1,6 ειναι ιδιο με τον 20vt, 144mm, ετσι λοιπον μπορεις να παρεις μια τετραδα μπιελες φτηνα και με αντοχη εως 400 αλογα. Το ολο ζορι του θεματος ειναι στα πιστονια οπου θες custom, μια καλη λυση ειναι η DP performance στο Αιγαλεω, για να κανουν στο 19αρι ή 20αρι πυρο που εχουν τα εμβολα απο τον 20vt. Η αλλη λυση ειναι να μικρυνεις τον πυρο στις μπιελες.
Αλλα στο ξαναλεω το μοτερ λογω μπλοκ δεν ειναι για πολλα και ποσο μαλλον για turbo.
Αν θες ενα συνολο δυνατο every day use και δεν εισαι φαναροκυνηγος τοτε δεν ειναι αναγκη να πας σε 20vt. Αλλα το ξαναλεω το μοτερ αυτο εχει ταβανι τα 200-230 αλογα δεν ειναι για πολλα. Μετα 20βαλβιδο.

Edited by FastBunny
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχουν γτ εγω δεν εχω βρει μεχρι τωρα πουθενα αλλα και παλι ειναι μπλεξιμο η θα κανεις το ενα η το αλλο οποτε πατεντα θα γινει... δεν νομιζω να αξιζει να κανεις το μοτερ σφυρι για 230 αλογα ετσι δεν ειναι ? Απο τι στιγμη που θα βελτιωσεις μοτερ νομιζω οτι αυτοματα ολα τα φαναρια τα βλεπεις εκκινηση 400αρι δεν υπαρχει ανθρωπος που να μη το κανει για αυτο μιλαω για κατι πιο ολοκληρωμενο και πιο αξιοπιστο απο εκει και περα ο καθενας εχει το γουστο του και κανει οτι θελει εγω ας πουμε δεν θα εριχνα ποτε τοσα λεφτα στο 1.6 που εχω απλα περιμενω την καταλληλη στιγμη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 200-230 αλογα που αποδιδει στην καλυτερη το 1.6, το μοτερ καλο θα ηταν να ειναι προσεγμενο στα σημεια.
Δλδ μπιελες πιστονια και αφου η vw εχει ανταλλακτικα που ταιριαζουν και περιοριζουν το κοστος προς τα κατω της βελτιωσης δεν βλεπω το λογο γτ οχι; Αλλωστε αν μετα θες να αλλαξεις κομπρεσορα και να πας σε ενα eaton m62 που φυσαει 1.0-1.2 θα τα χρειαστεις ο m45 με 0.5-0.8 κανει τη δουλεια του και με τα μαμα σωθηκα και βαζεις μια φλατζα για χαμηλοτερη συμπιεση.
Τωρα για το αν αξιζει η οχι, εξαρταται για το τι χρηση το θελει ο καθενας το αυτοκινητο.
Εμενα μου αρεσει ενα πιο γραμμικο και ροπατο απο χαμηλα συνολο ελαφρυ γτ μου αρεσει το βουνο και οι στροφες.
Τωρα αν θες για ευθεια δεν κανει. Ειναι αλλα τα κριτηρια που στηνεται ενα αυτοκινητο για ευθεια αλλα για βουνο και αλλα για μεγαλα ταξιδια.
Το 20βαλβιδο ακομα και με υβριδιο τουμπινα που σπουλαρει απο χαμηλα περιπου 1700-2000 εχεις παροχη στριβει με τη φορα. Αν τουρμπισεις δε μεσα στη στροφη για ποτε εχεις φυγει ευθεια ουτε το εχεις παρει χαμπαρι.
Εγω θα προτεινα να δεις τη λυση του κομπρεσορα και αν θες 20vt για φαναρι να παρεις μια πιο ελαφρια καροτσα απο το passat

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ σωστα τα λες αλλα ποσο θα κρατησουν τα μαμα ατμοσφαιρικα εμβολα που εχουν ηδη καποια χλμ στο 0.8 ? επισης περα απο τη φλαντζα που εννοειται θα τη βαλεις για πεσει η συμπιεση και να δουλεψει θες εξατμιση μαζι με χταποδι εισαγωγη μεταλλικη γτ η πλαστικη θα ανοιξει θα βαλεις και ενα ψυγειο λαδιου σιγουρα προγραμμα ιντερκουλερ με σωληνωσεις και κολαρα φτιαξιμο ρευματα πιο ενισχυμενα φρενα καλα αν οχι 4πιστονα τουλαχιστον 312μμ απο gti  η 345μμ απο s3 μαζι με δαγκανες εννοειται σωληνακια αεροπορικου τυπου ζαντες για να χωθουν αυτα τα φρενα 16αρες στην πρωτη περιπτωση 17αρες και πανω στην δευτερη αναρτηση φουλ ρυθμζομενη οπως pss10 δεσιμο το αμαξι σινεμπλοκ σκληροτερα κλπ κλπ και τωρα εγραψα μια ολοκληρωμενη βελτιωση οχι μονο μοτερ και μετα πεταμε αγκυρα για να σταματησουμε. Εν τω μεταξυ πριν απο 3 χρονια που εψαξα με φιλο μου που εχει συνεργειο ποσα λεφτα χρειαζομαστε να τουρμπισουμε το 1.6 με k03 απο 20ντ και να το δουλεψουμε 0.4-0.5 μας εβγαινε ολοκληρωμενη βελτιωση με ολα οσα ειπα πιο πανω μας εβγαινε κοντα στις 5000 ευρω και λιγο παραπανω οποτε το ειχαμε αφησει στην ακρη και δεν καναμε τιποτα το δικο μου το μπλοκ της μηχανη δεν ειναι αλουμινιου.

Edited by stavros g
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αμαρτία μου προτιμώ το θόρυβο του turbo από τον κομπρέσσορα. Προτιμώ να τουρμπίσω το 1.6 παρά να βάλω με την μία το 20vt. Έτσι είναι λίγο βαρετά ενώ αν τουρμπίσεις το 16αράκι είναι πιο πολύ σαν project. Τώρα θα μου πείτε θα βάλεις μπελά στο κεφάλι σου με το "οχι άνοιξε την μηχανή. Κάν' τα όλα σφυρί και μετά τουρμπίνες ιντερκούλερ και δεν συμαζεύεται" ναι αλλά θα χαρώ το όλο θέμα έστω και αν φάω τα μούτρα μου. Αν δεν πάθεις πως θα μάθεις σωστά; "Γιατί να πάθω θα πείτε μερικοί;" Ίσως έτσι είμαι εγώ και θέλω κάτι το εναλλακτικό απ' το συνηθισμένο engine swap σε 20vt...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια μια οι απαντησεις για να δεις οτι το κοστολογιο δεν ειναι στο Θεο.
Κατ αρχην για 200 αλογα δεν χρειαζεται να δεσεις αφου το αυτοκινητο αντεχει πολλα παραπανω.
Δλδ οταν βαλεις το 20vt δεν θα δεσεις και θες 300 αλογα; Εκει ειναι που θελει δεσιμο και επιπλεον κοστολογια.
Λοιπον κρατωντας την ιδια πεταλουδα 56αρα ειναι αν θυμαμαι καλα αν εισαι ηλεκτρογκαζος ή αλλαζοντας με μια μεγαλυτερη αν εισαι ντιζατος απο 2.0 8v και εισαγωγη λουκανικο μεταλλικη απο κωδικο μοτερ Auq (101 ps) ή απο polo 6n2 GTi ξεμπερδευεις με το θεμα της εισαγωγης. Κοστος για το λουκανικο 80-100 ευρω, αγορασα προσφατα, και ενα 60αρι η πεταλουδα.
Χταποδι βρισκεις με 150-200 ευρω το πολυ 4-2-1, 50αρι πρωτευοντες 60αρα εξατμιση απο εκει και πισω την οποια μπορεις να την παρεις και απο καποιο 20βαλβιδο.
Για φρενα μπορεις να παρεις απο 20vt 312 5χ100 και οχι καποιο τετραπιστονο κιτ αφου επαρκουν τουλαχιστον για 250 αλογα με καλυτερα υλικα τριβης και μεταλλικα σωληνακια. Μπρος πισω 250-300 ευρω.
Αναρτηση ρυθμιζομενη 1000 και ευρω για 200αλογα;;; Δε νομιζω...
Αμορτισερ - ελατηρια και ενα σετακι αντιστραπτικες απο 20vt και εισαι μια χαρα.
Σινεμπλοκ αφου βαλεις αντιστρεπτικες παρε απο 20vt που ειναι και ΟΕΜ ανταλλακτικο και πιο σκληρα χωρις ομως να ειναι τερμα σκληρα οπως ειναι τα powerflex
Ιντερκουλερ απο τα 20vt τα πετανε για μεγαλυτερα παιρνεις με 60-80 ευρω εκτος και αν βρεις το seat sport που ειναι front mount ή απο κανα evo. Υπαρχει βεβαια και η λυση της toyosports με περιπου 120 ευρω FMIC.
Ψυγειο λαδιου απο Tdi και 350 ευρω ο κομπρεσορας απο mercedes slk 230.
Δεν ειναι ολοκληρωμενη αυτη η βελτιωση και μαλιστα με ΟΕΜ ανταλλακτικα; Και επειδη ειναι ΟΕΜ τα ανταλλακτικα εχεις και χαμηλα κοστη συντηρησης, χωρια οτι ψωνιζεις απο τον καταλογο οπουδηποτε και αν χρειαστεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια μια οι απαντησεις για να δεις οτι το κοστολογιο δεν ειναι στο Θεο.

Κατ αρχην για 200 αλογα δεν χρειαζεται να δεσεις αφου το αυτοκινητο αντεχει πολλα παραπανω.

Δλδ οταν βαλεις το 20vt δεν θα δεσεις και θες 300 αλογα; Εκει ειναι που θελει δεσιμο και επιπλεον κοστολογια.

Λοιπον κρατωντας την ιδια πεταλουδα 56αρα ειναι αν θυμαμαι καλα αν εισαι ηλεκτρογκαζος ή αλλαζοντας με μια μεγαλυτερη αν εισαι ντιζατος απο 2.0 8v και εισαγωγη λουκανικο μεταλλικη απο κωδικο μοτερ Auq (101 ps) ή απο polo 6n2 GTi ξεμπερδευεις με το θεμα της εισαγωγης. Κοστος για το λουκανικο 80-100 ευρω, αγορασα προσφατα, και ενα 60αρι η πεταλουδα.

Χταποδι βρισκεις με 150-200 ευρω το πολυ 4-2-1, 50αρι πρωτευοντες 60αρα εξατμιση απο εκει και πισω την οποια μπορεις να την παρεις και απο καποιο 20βαλβιδο.

Για φρενα μπορεις να παρεις απο 20vt 312 5χ100 και οχι καποιο τετραπιστονο κιτ αφου επαρκουν τουλαχιστον για 250 αλογα με καλυτερα υλικα τριβης και μεταλλικα σωληνακια. Μπρος πισω 250-300 ευρω.

Αναρτηση ρυθμιζομενη 1000 και ευρω για 200αλογα;;; Δε νομιζω...

Αμορτισερ - ελατηρια και ενα σετακι αντιστραπτικες απο 20vt και εισαι μια χαρα.

Σινεμπλοκ αφου βαλεις αντιστρεπτικες παρε απο 20vt που ειναι και ΟΕΜ ανταλλακτικο και πιο σκληρα χωρις ομως να ειναι τερμα σκληρα οπως ειναι τα powerflex

Ιντερκουλερ απο τα 20vt τα πετανε για μεγαλυτερα παιρνεις με 60-80 ευρω εκτος και αν βρεις το seat sport που ειναι front mount ή απο κανα evo. Υπαρχει βεβαια και η λυση της toyosports με περιπου 120 ευρω FMIC.

Ψυγειο λαδιου απο Tdi και 350 ευρω ο κομπρεσορας απο mercedes slk 230.

Δεν ειναι ολοκληρωμενη αυτη η βελτιωση και μαλιστα με ΟΕΜ ανταλλακτικα; Και επειδη ειναι ΟΕΜ τα ανταλλακτικα εχεις και χαμηλα κοστη συντηρησης, χωρια οτι ψωνιζεις απο τον καταλογο οπουδηποτε και αν χρειαστεις κατι.

Πολυ ολοκληρωμενη,εχεις παντρεψει πραγματα απο 5 αμαξια,μεταχειρισμενα,και παμε για πειραματα και ανατιναξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ετοιμος για ανατιναξη στην πρωτη στροφη αγορασες χωραφι και μολις θα θες να σταματησεις απο 200 χλμ γτ κατι εγινε μπροστα θα ριξεις αγκυρα !!! 300 ευρω θες μονο για μπροστα τακακια ferodo racing με σκληρη παστα και zimmerman δισκοπλακες στη μαμα διασταση τρυπητες πριν απο 2 βδομαδες πηγα και ρωτησα οι δαγκανες μαμα εννοειται το κοστολογιο αυτο δεν στεκει. Εννοειται οτι μολι ριξεις το μαμα 150αρι 20ντ πανω θα ξεκινησεις να δενεις γτ θα το βρεις μπροστα σου μιλησαμε για ολοκληρωμενη μετατροπη και αξιοπιστη με ανταλλακτικα απο ενα αυτοκινητο που θα ειναι ιδιο με αυτο που εχεις απλα θα το παρεις τρακαρισμενο για να ριξεις τα πραγματα στο δικο σου. Με την αναρτηση δεν παιζεις οποτε καλο θα ηταν για μια ολοκληρωμενη μετατροπη να πληρωσεις κανα 1000-1200 ευρω.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει τη γνωμη του και βελτιωνει οπως νομιζει.
Εγω ερχομαι απο αλλη εποχη που τα παντρεματα ηταν στην ημερησια διαταξη και δεν ανατιναζοταν τιποτα.
Εσεις εχετε μαθει αλλιως αλλα απο την εμπειρια μου και μονο καθως αλλα 2 εχουν περασει απο τα χερια μου σας λεω οτι δεν ειναι ολα τοσο ευκολα οσο τα νομιζετε ή σας τα λενε. Προσπαθησα να βοηθησω και για να μη βγουμε και off topic καλη επιτυχια και τα υπολοιπα με pm οποιος θελει.
 

Link to comment
Share on other sites

Θαναση με 1500 ευρω θα πυροβολουσες με 180 αλογα και εξαρι σασμαν και με τα ρεστα θα ετρωγες παγωτο στην παραλιακη στο Βολο συγνωμη κιολας δεν το περιμενα αυτο απο σενα εσυ εισαι ψαγμενο παιδι.

χαχαχχαχαχα δε μου το χες ε Σταυρο.Σ απογοήτευσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.