Jump to content
2015Bora

Bora 1.6 Turbo (Βενζίνη)

Recommended Posts

Πολυ ολοκληρωμενη,εχεις παντρεψει πραγματα απο 5 αμαξια,μεταχειρισμενα,και παμε για πειραματα και ανατιναξεις.

Ελα Χρήστο μάθε να ακούς αντε γίνατε όλοι ειδικοί.Μιλάμε για OEM ανταλλακτικά τα οποία τα βρίσκεις καινούρια η μεταχειρισμένα σε πολύ χαμηλό κόστος.

Μερικοί να μάθετε να ακούτε κ κάτι διαφορετικό από αυτό που έχετε στο μυαλό σας.Η βελτίωση δεν είναι μονοδρομος πετάω ενα 20VT και ξεμπερδεύω.Είναι μια λύση μεν αλλά ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά κ θέλει να στήσει το αμάξι του με τον δικό του τρόπο.Και ακόμα αν βάλεις ενα 20VT όποιος το κάνει ολοκληρωμένα με λιγότερα από 4-5 χιλιάρικα να του δώσω συγχαρητήρια.Γιατί έχω και φίλο με 20VT Polo και του πήγε πάνω από 4000 με προσωπική εργασία,εχω και φίλους μάστορες που προτείνουν προσέξτε οι ίδιοι μάστορες να αγοράσεις ένα έτοιμο 20VT του γκρούπ παρά να το κάνεις μετατροπή.

Σταύρο κόψε τις πολλές συζητήσεις της καφετέριας εκεί με τα φιλαράκια σε χαλάνε άκου 1000-1200 για ανάρτηση

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον Θαναση ναι με απογοητευσες δευτερον πιστεψε με οτι το μονο πραγμα πλεον που δεν κανω ειναι να πινω καφε και να συζηταω για αμαξια τριτο ναι 1000-1200 ευρω ο Λευτερης που εβαλε στο golf pss10 ειναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* ? και εμεις θα στησουμε αμαξι με αλογα μονο με 4 αμορτισερ και 4 ελατηρια ? δεν περιμενα ποτε οτι θα συζηταγα μαζι σου και θα ειχαμε διαφορετικη αποψη γτ αλλα καταλαβα τοτε που κατεβηκα Λαρισα και μιλαγαμε νομιζα οτι πραγματικα εισουν της ολοκληρωμενης βελτιωσης με τα καλυτερα πραγματα της αγορας και οχι με αμπαροδουλειες πχ να βαλω οεμ πραγμα απο mercedes σε vw. Απο εκει και περα δεν προκειται να ξαναγραψω γτ θα τσακωθουμε στο τελος χωρις λογο απλα αν κανετε αυτη τη μετατροπη κρατηστε μας ενημερους με φωτο και αποδειξεις απο αυτα που αγοραζεται και ημερομηνιες που εχετε τα αμαξια μεσα στα συνεργεια καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Ο Λευτέρης τον οποίο σέβομαι κ εκτιμώ βελτιώνει το αμάξι ανάλογα με το πορτοφόλι του,όπως κάνει κ ο καθένας μας.Ε το δικό μου πορτοφόλι δεν φτάνει να βάλω ανάρτηση 1000 και 1200 ευρώ.Επίσης μπορώ να σου αποδείξω όποτε θες ότι το αμάξι μου στρίβει υποδειγματικά με ανάρτηση 500 ευρώ αμορτισερ-ελατηρια,αποστάτες και σκληρότερα σινεμπλοκ.Και δεν έχω μόνο εγώ την άποψη αυτή το έχει οδηγήσει κ στρίψει κ ο FastBunny.

Λοιπόν δεν αναλωνόμαστε σε συζητήσεις και δεν τσακωνόμαστε,απλά κουβεντιάζουμε.Ύφος τα ξέρω όλα εδω δεν χωράει.Χθεσινοί δεν είμαστε έχουμε δει κ 5 πράματα παραπέρα από τα ίδια κ τα ίδια,και έχουμε δει κ 5 μάστορες που το "κατέχουν".... το purpose δηλαδη ο σκόπος που θελω να βελτιωσω εγω το αμάξι μου δεν με καλύπτει το 20VT.Πολύ απλά στο λέω.Και γιατί να μην βάλω δηλαδή ενα ABF μοτεράκι που και ροπάτο είναι και στροφάρει κ σκυλί είναι και επαρκεί για το αμάξι μου,να σου πω κ μια εναλλακτική 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Θαναση το ξερω οτι το εχεις στημενο πολυ καλα για τα αλογα που εχεις τωρα αλλα με 100 αλογα παραπανω θα στριψει ? επισης δεν ειμαστε χθεσινοι γι αυτο και μιλαμε για ολοκληρωμενες μετατροπες και ποτε δεν ειπα οτι τα ξερω ολα απλα επειδη τα εχω ρωτησει πολλες φορες γραφω τις απαντησεις που εχω παρει εδω και χρονια δεν ρωτησα χθες το abf ειναι ακομα καλυτερο και ειναι σκυλι εγω θελω να καταληξω οτι με αυτου του ειδους μετατροπες ενω θα εχεις πληρωσει πολλα λεφτα δεν θα εχεις ποτε σωστο αυτοκινητο. 

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό το αυτοκίνητο μπορείς να το φτιάξεις με ψάξιμο κ πειραματισμό.Ξέρεις ότι είμαι τελειομανής,ξέρεις ότι το πουλούσα,αλλά επειδή προέκυψε μια έκτακτη μετακόμιση και ότι αυτό συνεπάγεται σε έξοδα κτλ...αποφάσισα να το κρατήσω και να το κάνω ξεχωριστό.Δεν μιλάμε για 200 άλογα στάνταρ μπορεί να ναι κ λιγότερα απλά θα έχει δύναμη εκεί που θέλω...δεν ψάχνω τη δύναμη στα φανάρια,αν την έψαχνα ήξερα λύσεις..ψάχνω τις γεμάτες ροπάτες μεσαίες και σαν ιδέα ο κομπέσορας είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον.Το μόνο που ψάχνω αυτο το καιρό είναι σωστό μάστορα για χειροποίητη πολλ. εισαγωγής και μόλις ανοίξει το paypal έρχεται χταπόδι από Γερμανία

Link to comment
Share on other sites

Εμ ειδες οτι ψαχνεις για ενα σωστο μαστορα ? οποτε παιρνεις ρισκο .... Εγω χαιρομουν που σε εβλεπα και εψαχνες για γνησια πραγματα οπως το σαλονι και πιστευα οτι και στο θεμα κινητηρα ετσι θα κανεις αλλα μου λες οτι θα βαλεις κομπρεσσορα απο mercedes πανω στο πολο και ξενερωνω νομιζα οτι εισουν λατρης του 100% γνησιου να γραφει μονο vw τεσπα συμβουλη οταν παρεις τον κομπρεσσορα και τα υπολοιπα ανταλακτικα απο αλλα αυτοκινητα θα ζητας κωδικους κινητηρα και οτι αλλο στοιχειο μπορουν να σου δωσουν για μετεπειτα μηπως χρειαστεις ανταλακτικα για τον κομπρεσσορα και για τα υπολοιπα να ξερεις πως θα τα ζητησεις.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Δυο λεπτά να τα βάλουμε σε μια σειρά.Ο κομπέσορας από την Mercedes οποιαδήποτε Mercedes είναι ενας Eaton M45.Ο οποίος μπορεί να ναι κ από Mini.Απλά έφερα το πχ με την Mercedes για να καταλάβει ο καθένας για τι μιλάμε.Υπάρχει κ σαν ξεχωριστό part αν τον αναζητήσεις όπως κ μια τουρμπίνα .Επίσης Intercooler θέλω ενα οποιοδήποτε με μεταλλικά άκρα για περισσότερη αντοχή μπορεί να ναι και από Gti απλά βρήκα μακρόστενο από SLK που ταιριάζει ακριβώς πίσω από το άνοιγμα του δικού μου προφυλακτήρα για να μην κόψω και χαλάσω τίποτα.Μπέκ θα μπουν OEM,απλά ενω ο FastBunny έχει τη λύση της μεταλλικής εισαγωγής από άλλο μοντέλο σε μενα δεν ταιριάζει κάποια αντίστοιχη μεταλλική οπότε θα φτιάξω.Και θα φτιάξω γιατί θα πρεσάρω παραπανω αέρα στην εισαγωγή κ δεν το ρισκάρω.Από κει κ πέρα θέλω εναν ιμάντα μεγαλύτερο και φτιαχτή βάση για τον κομπρεσορα κ σωληνώσεις προς ιντερκουλερ κ πεταλούδα.5 πραγματακια ολα κ όλα.

Και γω σου λέω ότι δεν βγάζω 200,βγάζω 160 η 170 μια χαρά θα μαι κ πάλι μιας κ θα χω ροπή στις μεσαίες που θέλω πολύ και θα χω κ μεγαλύτερο ωφέλιμο εύρος χωρίς τα ξεσπάσματα του τουρμπο δηλαδή γραμμικά χωρίς να χάσω σε οδηγησιμότητα.

Αυτός είναι ο σκοπός

Link to comment
Share on other sites

 

Ελα Χρήστο μάθε να ακούς αντε γίνατε όλοι ειδικοί.Μιλάμε για OEM ανταλλακτικά τα οποία τα βρίσκεις καινούρια η μεταχειρισμένα σε πολύ χαμηλό κόστος.


Μερικοί να μάθετε να ακούτε κ κάτι διαφορετικό από αυτό που έχετε στο μυαλό σας.Η βελτίωση δεν είναι μονοδρομος πετάω ενα 20VT και ξεμπερδεύω.Είναι μια λύση μεν αλλά ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά κ θέλει να στήσει το αμάξι του με τον δικό του τρόπο.Και ακόμα αν βάλεις ενα 20VT όποιος το κάνει ολοκληρωμένα με λιγότερα από 4-5 χιλιάρικα να του δώσω συγχαρητήρια.Γιατί έχω και φίλο με 20VT Polo και του πήγε πάνω από 4000 με προσωπική εργασία,εχω και φίλους μάστορες που προτείνουν προσέξτε οι ίδιοι μάστορες να αγοράσεις ένα έτοιμο 20VT του γκρούπ παρά να το κάνεις μετατροπή.

Σταύρο κόψε τις πολλές συζητήσεις της καφετέριας εκεί με τα φιλαράκια σε χαλάνε άκου 1000-1200 για ανάρτηση

 

Ρε έγραψα πουθενα οτι αυτην την εποχη ΑΞΙΖΕΙ η μετρατροπη σε 20vt???

 

Εγώ προσπαθω να εξηγησω,οτι ειναι μια ΛΥΣΗ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ,ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ,ΖΗΜΙΕΣ,ΚΛΠ.

 

Το 1.6 με κομπρέσσορα,δεν ειναι ουτε δοκιμασμενη λυση,κανενας δεν εγγυάται αξιοπιστια,και σε καμια περιπτωση δεν ειναι εμπορική μετατροπή,απο αποψη ΓΝΩΣΕΩΝ,ή aftermarket PARTS.

 

Στον 20vt ξερεις θα κανεις 3 πράγματα και θα πας 250,άλλα 3 και θα πας 350,ξερεις τα ορια του,ξερεις οτι δεν θα σπασει με 250,ουτε με 300.στο 1.6 ξερεις αν θα αντεξει 230 και δεν θα γινει πυροτέχνημα?

 

Εγώ δεν απέτρεψα κανεναν ρομαντίκο που θέλει,τα κατέχει,να το κανει,μαγκιά του και περιμενω να το δω με ανυπομονησια,αλλα δεν συμφέρει,ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΑΝ ιδιώτη που ΔΕΝ γνωριζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που δεν γνωρίζει ας μην το κανει.Είναι προτιμότερο να βάλει 20VT απλά ειπώθηκε παραπάνω ότι το κόστος είναι πολύ μικρό για μια τέτοια μετατροπή η οποία φτάνει τα 4000-5000 μεσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Θα σκεφτόμουνα να βάλω τον 20vt πάνω αλλά αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας. Εγώ θέλω κάτι το ενναλακτικό, το καινούργιο. Να δούμε καινούργια πράγματα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα σου συνηστουσα να δεις πραγματα που δεν εχουν ξαναγινει με τα πολυτιμα λεφτακια σου που παιδευεσαι καθε μερα να τα βγαλεις 

Edited by stavros g
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά κάποιος δεν πρέπει να κάνει την αρχή;; :D

Διαβαζω το θεμα σου μερες τωρα.

Θα σου πω τη δικη μου γνωμη που εχω κανει μετατροπη.

Ακουγα ακριβως τα ιδια με εσενα 20vt κτλ.

Συμφωνω με αυτο που λες για κατι μοναδικο που θες να φτιαξεις. Ειμαι της ιδιας αποψης.

Ομως μην ενθουσιαζεσαι ευκολα. Αν παθει κατι το αμαξι σου μετα απο την μετατροπη ολοι οσοι σου ελεγαν να το φτιαξεις θα αποποιηθουν την ευθυνη.

Αρχικα κανε μια ερευνα με το τι θα χρειαστεις ακριβως, το κοστος , αλλα και την αντοχη των ανταλλακτικων. Μελετησε τα βηματα που θα ακολουθησεις και ξεκινα μονο οταν εισαι ετοιμος 100% και εχεις ολα τα ανταλλακτικα.

Ο μηχανικος που θα το αναλαβει θα πρεπει να ξερει ακριβως τις εργασιες που πρεπει να γινουν και οχι να πατε ψαχνοντας. Ετσι θα πεταξεις πολυ χρημα.

Αν εχεις τους κατάλληλους ανθρωπους και πολυ υπομονη ξεκινα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα, αν και εχει αντιπαραθεσεις, λεει αληθειες, εγω προσωπικα γνωριζω 2 ατομα που τουρμπισανε 16αρι μοτερ και στην συνεχεια προχωρισανε σε 20vt γιατι απλα ο 16αρης τερματιζει δεν παει αλλο.

 

Απο που βγαλατε το συμπερασμα οτι ο AZD και ο BCB εχουν αλουμινιενιο μπλοκ??? Μαντεμενιο ειναι, και εχει και ψυγειο λαδιου, αλουμινιου φοραει ο περιφημος 16αρης 8βαλβιδος SR

 

Τελος μετατροπες περνω ενα τουρμπο μια πολλαπλη 4 μπεκ προγραμμα και πηρα αλογα...το εχω ξαναπει, αν τα χερια αυτου που εχει το αυτοκινητο δεν ποιανουν να κανει καποια πραγματα μονος του, θα ειναι ερμεος μια ζωη των συνεργειων, και αυτο μεταφραζετε σε €€€€€€

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά! Δεν θα φτάσω τον κινητήρα στα όρια του, Έχω ακούσει οτι πολλοί έχουνε φτάσει τον 20VT 650 άλογα, και δεν θα αντέξει ο 16αρης 300 άλογα; Τόσες διαφορές πια;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα, αν και εχει αντιπαραθεσεις, λεει αληθειες, εγω προσωπικα γνωριζω 2 ατομα που τουρμπισανε 16αρι μοτερ και στην συνεχεια προχωρισανε σε 20vt γιατι απλα ο 16αρης τερματιζει δεν παει αλλο.

 

Απο που βγαλατε το συμπερασμα οτι ο AZD και ο BCB εχουν αλουμινιενιο μπλοκ??? Μαντεμενιο ειναι, και εχει και ψυγειο λαδιου, αλουμινιου φοραει ο περιφημος 16αρης 8βαλβιδος SR

 

Τελος μετατροπες περνω ενα τουρμπο μια πολλαπλη 4 μπεκ προγραμμα και πηρα αλογα...το εχω ξαναπει, αν τα χερια αυτου που εχει το αυτοκινητο δεν ποιανουν να κανει καποια πραγματα μονος του, θα ειναι ερμεος μια ζωη των συνεργειων, και αυτο μεταφραζετε σε €€€€€€

Σε παραπεμπω σε ανθρωπους που εχουν γραψει κατα καιρους στο club και ειχαν το συγκεκριμενο μοτερ για να δεις οτι εχει block απο αλουμινιο.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=1117&page=1

Για τα υπολοιπα συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπεμπω στα επισημα specs

 

1.6 R4 16v

identification
    parts code prefix: 036
engine displacement & engine configuration
    1,598 cubic centimetres (97.5 cu in) inline-four engine (R4/I4); bore x stroke: 76.5 by 86.9 millimetres (3.01 in × 3.42 in), stroke ratio: 0.88:1 - undersquare/long-stroke, 399.4 cc per cylinder, compression ratio: 10.5:1 (China), 12.1:1 (AUS)
cylinder block & crankcase
    grey cast iron;
five main bearings, die-forged steel crankshaft
cylinder head & valvetrain
    cast aluminium alloy; four valves per cylinder, 16 valves total, double overhead camshaft (DOHC)
fuel system & engine management
    electronic multipoint injection; Bosch MD 7; Magneti Marelli 7GV
    electronic injection Total Flex gasoline or ethanol (Brazil)
DIN-rated motive power & torque outputs, ID codes
    77 kilowatts (105 PS; 103 bhp) @ 5,700 rpm; 148 newton metres (109 lbf·ft) @ 4,500 rpm — AUS, AZD, ATN, BCB (discontinued)
    77 kilowatts (105 PS; 103 bhp) @ 5,600 rpm; 153 newton metres (113 lbf·ft) @ 3,800 rpm — BTS, CFNA, CLSA
    63 kilowatts (86 PS; 84 bhp) @ 5,200 rpm; 145 newton metres (107 lbf·ft) @ 3,750 rpm — CFNB
    80 kilowatts (109 PS; 107 bhp) @ 5,800 rpm; 150 newton metres (111 lbf·ft) @ 4,200 rpm — (China)
applications
    SEAT Ibiza Mk3, Mk4 & Mk5, SEAT Córdoba Mk2, SEAT León Mk1, SEAT Toledo Mk2, Mk4, Škoda Fabia Mk2, Škoda Roomster (BTS: 05/06->), Škoda Octavia, Volkswagen Cross Polo Mk4, Volkswagen Golf Mk4, Volkswagen Bora, VW Jetta Mk4 (China), Volkswagen Polo sedan

 

AZD Κινητηρες, δεν μου φενετε το μπλοκ για αλουμινιου...εκτος αν το βαφουν μαυρο και σκουριαζει.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-crankshaft-cylinder-head-VW-Seat-Bora-Golf-Leon-Toledo-1-6-16V-petrol-AZD-/321808450570?fits=Car+Make%3AVW&hash=item4aed47440a

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-block-Block-Seat-Leon-Toledo-VW-Bora-Golf-1-6-16V-AZD-105-PS-096103021BA-/221827810555?fits=Car+Make%3AVW&hash=item33a5f7c4fb

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-block-Seat-VW-Leon-Toledo-II-Bora-1J2-Golf-IV-1-6-petrol-AZD-/221863442370?fits=Car+Make%3AVW&hash=item33a81777c2

 

BCB κινητηρες

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-2001-Seat-Leon-Toledo-II-VW-Bora-Golf-IV-1-6-petrol-16V-BCB-105-PS/221807340719?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D33197%26meid%3Dd1199475fd604003b014d2c691de5ee6%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D5%26sd%3D121758320152

 

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-IV-engine-BCB-build-2006-25526-miles-/351474406771?fits=Car+Make%3AVW&hash=item51d581d573

 

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-IV-engine-BCB-build-2006-25526-miles-/351474406771?fits=Car+Make%3AVW&hash=item51d581d573

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-of-Seat-Leon-1M-Toledo-VW-Golf-IV-Bora-1-6-16V-BCB-77-KW-105-PS-/221808652764?fits=Car+Make%3AVW&hash=item33a4d371dc

 

 

απο την αλλη AKL 1.6 8v κινητηρες με αλουμινιου μπλοκ

 

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-IV-engine-AKL-build-1999-120583-miles-/351474409384?fits=Car+Make%3AVW&hash=item51d581dfa8

 

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-IV-engine-AKL-AKL-06A103101G-build-2000-125573-miles-/351474409612?fits=Car+Make%3AVW&hash=item51d581e08c

 

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-IV-engine-AKL-AKL-06A100098X-build-2000-24097-miles-/351474413174?fits=Car+Make%3AVW&hash=item51d581ee76

 

Οπως επισης και ο BCA 1.4 16v Με αλουμινιου μπλοκ.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-VOLKSWAGEN-AUDI-SEAT-SKODA-1-4-16V-AHW-AXP-BCA-ENGINE-BLOCK-036103101N-/331653965691?hash=item4d381de77b

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-block-VW-Skoda-Seat-Leon-Octavia-Golf-Caddy-1-4-75-PS-16V-BCA-/321788977055?fits=Car+Make%3AVW&hash=item4aec1e1f9f

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά! Δεν θα φτάσω τον κινητήρα στα όρια του, Έχω ακούσει οτι πολλοί έχουνε φτάσει τον 20VT 650 άλογα, και δεν θα αντέξει ο 16αρης 300 άλογα; Τόσες διαφορές πια;;

Παρα πολλες διαφορες και για την ιστορια το 20ντ μοτερ μπορει να φλερταρει ανετα 750+ μην ψαχνεσαι με 1.6 τουρμπο μεχρι 200 και με το φοβο κατω απο το γκαζι για κοιτα εδω αν αξιζει το 1.6 μοτερ τουρμπο και παλι δεν περπαταει

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν σε νοιαζει... βασικα ποσο χρονων εισαι ? δεν θα εχεις την καταλληλη υποδομη για να συνεχισεις  και θα αναγκαστεις να πληρωσεις αλλα τοσα για μοτερ με πιο καλες υποδομες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.