Jump to content
Nikosteto

Φανάρια

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους παιδιά!! Εχω ένα θέμα με τα μπροστά φανάρια μου(Passat 1.8t 1999) πολυ χαμηλό φως αν και εχω xenon!!σκεφτομαι να αλλάξω τα φανάρια και θελω να μου πει κάποιος αν ξέρει αν κουμπώνουν απο το facelift στο δικό μου!!!ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κουμπώνουν νομιζω,ειναι αλλο σχήμα.

Τι θέμα εχεις?Γιατι δεν εχεις καλο φως?

Δεν ξέρω γιατι δεν ειναι καλο το φως!!αλλα σιγουρα δεν μου αρκεί!!δεν ειμαι να κανω νύχτα πολλά χλμ γιατι εχω και μωρό και το σκέφτομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε phillips xtreme 130%

η τις osram nightbreaker στα φωτα διασταυρωσεως.

4058de756dea2b6f3c90e75e7cc842d7.jpg

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τις παραπανω phillips καλες ηταν σε φαναρια golf - leon.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να προβώ και εγώ σε αντικατάσταση.... Λόγω πολυμερισμού πια τα εργοστασιακά έχουν θολώσει αρκετά.... Έχει να προτείνει κανείς καμία αξιόπιστη λύση; Για Β5. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2020 at 4:56 ΜΜ, DNM said:

Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να προβώ και εγώ σε αντικατάσταση.... Λόγω πολυμερισμού πια τα εργοστασιακά έχουν θολώσει αρκετά.... Έχει να προτείνει κανείς καμία αξιόπιστη λύση; Για Β5. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

 

 

 

γιατι δεν πας σε ενα γυαλισταδικο να στα επαναφερουν?

Link to comment
Share on other sites

On 7/16/2020 at 11:51 PM, DubbeR_ChRoniS said:

γιατι δεν πας σε ενα γυαλισταδικο να στα επαναφερουν?

Πήγα... Ούτε χρόνο δεν κράτησε...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , DNM said:

Πήγα... Ούτε χρόνο δεν κράτησε...

Καλημέρα,

υπάρχει το απλό γυάλισμα που κάνουν οι περισσότεροι και υπάρχει και το γυάλισμα που στο τέλος περνούν τα φανάρια με βερνίκι. Έκανες το δεύτερο και δεν σου κράτησε;

Στο αναφέρω γιατί εγώ έκανα πριν 2 χρόνια στο Polo που είχα και είναι σαν την πρώτη μέρα ακόμη και είναι 24/7 στο δρόμο με ήλιο παρκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο έκανα... Σε δύο φαναρτζιδες πήγα... Τελικά έκανα παραγγελία 2 depo και βλέπουμε

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κούμπωσα... Με την πρώτη ευκαιρία θα επανέλθω με κριτική. Πάντως τουλάχιστον οπτικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από αρκετή χρήση, δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος. Σίγουρα δεν έχει την δέσμη του εργοστασιακού αλλά είδα το φως το αληθινό με 35 ευρώ το φανάρι. Τώρα πόσο θα κρατήσουν μέχρι να θαμπώνουν και αυτα; Θα δείξει, δεν πολύ σκάω, πάλι θα τα αλλάξω με depo. Αν και πιστεύω, επειδή έβαλα και led λαμπτήρες η θερμοκρασία στο εσωτερικό είναι σαφώς χαμηλότερη, ότι θα αργήσει να εμφανιστεί πάλι το θάμπωμα.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , DNM said:

Ύστερα από αρκετή χρήση, δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος. Σίγουρα δεν έχει την δέσμη του εργοστασιακού αλλά είδα το φως το αληθινό με 35 ευρώ το φανάρι. Τώρα πόσο θα κρατήσουν μέχρι να θαμπώνουν και αυτα; Θα δείξει, δεν πολύ σκάω, πάλι θα τα αλλάξω με depo. Αν και πιστεύω, επειδή έβαλα και led λαμπτήρες η θερμοκρασία στο εσωτερικό είναι σαφώς χαμηλότερη, ότι θα αργήσει να εμφανιστεί πάλι το θάμπωμα.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 

δεν θα έλεγα ότι είναι κακό σαν ποιότητα.

 

depo έβαλε πριν από χρόνια ο πατέρας μου στο δικό του το αμάξι , και συγκεκριμένα φανάρι για πίσω.

 

έχει σίγουρα 4 χρόνια που το έβαλε και είναι όπως ακριβώς το έβαλε την πρώτη μέρα 

 

 

για την δέσμη που αναφέρεις ποιο πάνω , πώς είσαι σίγουρος ότι λόγο τον Φαναρίων ειναι και όχι λόγο led λάμπας??

 

η ακόμα και μη σωστής ρύθμισης από το φανάρι??

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

τα φαναρια για μενα παντως ειναι ανταλλακτικα που θα αλλαζα μονο  αν υπηρχε αναγκη και μονο σε εργοστασιακα...τα εργοστασιακα δεν συγκρινονται με τα after market καταρχην στη ποιοτητα και στην αξιοπιστια...δεν θεωρω τυχαιο το γεγονος της υγρασιας σε φαναρι σε οσα αυτοκινητα εχω δει..ολα τα φαναρια ηταν aftemarket...για μενα το φαναρι ειναι προιον που υποκειται στον γνωστο κανονα: οτι πληρωσεις παιρνεις

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , TMESSOLO said:

τα φαναρια για μενα παντως ειναι ανταλλακτικα που θα αλλαζα μονο  αν υπηρχε αναγκη και μονο σε εργοστασιακα...τα εργοστασιακα δεν συγκρινονται με τα after market καταρχην στη ποιοτητα και στην αξιοπιστια...δεν θεωρω τυχαιο το γεγονος της υγρασιας σε φαναρι σε οσα αυτοκινητα εχω δει..ολα τα φαναρια ηταν aftemarket...για μενα το φαναρι ειναι προιον που υποκειται στον γνωστο κανονα: οτι πληρωσεις παιρνεις

 

Δυστυχώς όμως δεν ειναι απόλυτο ακόμα και σε επώνυμα ποιοτικά φανάρια...

 

ΠΧ τα φανάρια απο τα passat b7 που θαμπώνουν λόγο του υλικού που εχουν Και ειναι της valeo υποτίθεται. (Υπάρχει και σχετικό θεμα στη ενότητα)

 

Ακομα σε ford focus στα γνήσια φανάρια δημιουργείτε  ξεφλούδισμα στα τζάμια απο το φανάρι.. 

 

Link to comment
Share on other sites

αλλο πραγμα να κιτρινισει το φαναρι και αλλο πραγμα να παρει υγρασια..το φαναρι για ευνοητους λογους ειναι μονωμενο για αυτο ακριβως τον λογο..για να μην μουν μεσα ξενα σωματα...οτι φαναρι εχω δει που εχει παρει υγρασια ειναι aftermarket...δεν το θεωρω τυχαιο...στο κιτρινισμα ή θαμπωμα συμφωνω αν και παλι παιζει ρολο ο παραγοντας παλαιοτητας...παντως ποιοτικα aftermarket φαναρια ειναι τα dectane...σε τιμη τσουχτερη βεβαια

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έλεγα ότι είναι κακό σαν ποιότητα.
 
depo έβαλε πριν από χρόνια ο πατέρας μου στο δικό του το αμάξι , και συγκεκριμένα φανάρι για πίσω.
 
έχει σίγουρα 4 χρόνια που το έβαλε και είναι όπως ακριβώς το έβαλε την πρώτη μέρα 
 
 
για την δέσμη που αναφέρεις ποιο πάνω , πώς είσαι σίγουρος ότι λόγο τον Φαναρίων ειναι και όχι λόγο led λάμπας??
 
η ακόμα και μη σωστής ρύθμισης από το φανάρι??
Το δοκίμασα και με αλογόνου osram πριν βάλω led. Την μεγάλη σκάλα την άφησα αλογόνου. Είμαι πολύ χαρούμενος με το αποτέλεσμα, οπτικό και λειτουργικό. Παραπάνω από τίμια λύση για 35 ευρώ φανάρι. Οπωσδήποτε τα ΟΕΜ θα είναι καλύτερα, ανά όμως λάβεις και τον παράγοντα κόστος η ζυγαριά κλείνει σαφώς στα depo. Για το θέμα της υγρασίας που αναφέρθηκε.... Στο Mercedes της γυναίκας μου, κούτα δύο ετών αμάξι, άλλαξα πριν ένα χρόνο το δεξί και την προηγούμενη εβδομάδα το αριστερό γιατί μάζεψαν υγρασία. Φυσικά εντός εγγύησης. Επίσης από το να πληρώνω σε φαναρτζήδες 30eur για ημίμετρα που κράτησαν σκάρτο χρόνο, χίλιες φορές τα depo και οπτικά και λειτουργικά. Ξέρω δεν θα κρατήσουν 23 χρόνια που κράτησαν τα μαμά ( τα τελευταία 5 θολά) αλλά και 5 να κρατήσουν θα είμαι ικανοποιημένος.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα φαναρια για μενα παντως ειναι ανταλλακτικα που θα αλλαζα μονο  αν υπηρχε αναγκη και μονο σε εργοστασιακα...τα εργοστασιακα δεν συγκρινονται με τα after market καταρχην στη ποιοτητα και στην αξιοπιστια...δεν θεωρω τυχαιο το γεγονος της υγρασιας σε φαναρι σε οσα αυτοκινητα εχω δει..ολα τα φαναρια ηταν aftemarket...για μενα το φαναρι ειναι προιον που υποκειται στον γνωστο κανονα: οτι πληρωσεις παιρνεις
Συμφωνώ, εν μέρει. Στην αντιπροσωπεία έχουν το ζευγάρι γύρω στα 700. Προτιμώ να τα δώσω για την συντήρηση του αυτοκινήτου διότι αν και του 1997 το έχω σαν καινούργιο. Πρόσφατα μάλιστα έβαλα καινούργιο δερμάτινο σαλόνι και το αυτοκίνητο δείχνει μπιμπελό. Αλλά 700 ευρώ 2 φανάρια; Όχι φίλε μου, η διαφορά στο αποτέλεσμα δεν δικαιολογεί την χαοτική διαφορά στην τιμή. Επίσης, υπάρχουν και aftermarket ανώτερα των εργοστασιακών και αυτό ισχύει για το σύνολο των ανταλλακτικών και όχι μόνο για τα φανάρια. Για το θέμα της υγρασίας, απάντησα σε προηγούμενο ποστ.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλα προφανως ο καθενας βαζει αυτο που θελει στο αυτοκινητο του...την γνωμη μας λεμε εδω μηπως και βοηθηθει καποιος...αυτο ειναι ολο...τα 700 το σετ ειναι εξωπραγματικο οντως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν και οφ τοπικ ...το δερματινο σαλονι ειναι μια ανανεωση που αξιζει..εβαλες αλλα καθισματα με δερμα ή εντυσες τα υπαρχοντα;;;θα με ενδιεφερε μια τετοια αλλαγη ...αν εχεις καμια πληροφορια οπως τιμη και μαγαζι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.