Jump to content
solaris2k7

Golf 5 Gt - Κροτάλισμα Και Περίεργος Θόρυβος Κινητήρα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους... 

 

Έχω ένα GOLF 5 GT (170) του 2007

 

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το αμάξι μου δεν ακούγεται όπως παλιά... μάλλον ακούγεται παραπάνω από παλιά... θυμάμαι ένα αμάξι ταξιδιάρικο και αθόρυβο... πλέον όχι και τόσο

 

Ο θόρυβος που βγάζει είναι πιο "κροταλιστός" (αν μπορώ να το πω έτσι). Γενικά δεν έχει καμία σχέση με παλιά... Γενικά δεν μοιάζουν οι θόρυβοι να είναι συγχρονισμένοι με το αμάξι... Μαζί με το μαρσάρισμα του αμαξιού ακούγονται και επιπλέον

 

1. Η χροιά του του κινητήρα είναι πιο "κροταλιστή". Δηλαδή έχει ένα λίγο πιο έντονο κκκκκρρρρρρρ όταν μαρσάρεις

2. Υπάρχει ένας περίεργος θόρυβος σαν χαλασμένος ανεμιστήρας ( ένας θόρυβος σαν ηηηηηηηηηη ) που ακούγεται όταν αφήνεις το γκάζι... ουσιαστικά το αμάξι κατεβάζει στροφές και ακολουθείται από αυτόν τον θόρυβο. Είναι σαν να κατεβάζει και αυτός ο θόρυβος στροφές... αλλά ετεροχρονισμένα και καθυστερημένα σε σχέση με του κινητήρα. Ίσως να ακούγεται και μαζί με τον κινητήρα να να τον υπερκαλύπτει ο θόρυβος. Όταν σταθερεοποιηθούν οι στροφές ακούγεται για λίγο μέχρι που σταματάει... βασικά είναι σαν να βουήζει με ήχο ηηηηηηηηηηηηη όταν ρίχνει στροφές

3. Όταν ανοίγω το air-condition προσθέτεται ένας θόρυβος του στυλ τακ τακ τακ γρήγορο (σαν χαλασμένο ρουλεμάν)

 

Όλα αυτά άρχισα να τα ψειρίζω γιατί πριν από 1 χρόνο και 11 μήνες είχα αλλάξει σετ χρονισμού και θέλω να δω μέσα στον Ιούλιο αν έχει να κάνει κάτι με αυτό... (έχω εγγύηση μέχρι τότε). Αν αυτό το κροτάλισμα είναι από καδένα ή κάτι σχετικό με το σετ χρονισμού να το πάω να το δουν

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον έχει κάποια ιδέα για τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αντλία νερού/μανγητική.

Άλλαξα (για 2η φορά, 38k χλμ άντεξε η προηγούμενη) πριν μερικες μερες με παρόμοιο ήχο για καμια βδομάδα, ακουγόταν χαμηλά και μονο αν πήγαινα σιγά σε κανενα στενο πχ, κάποια στιγμή αρχισε να χτυπαει εντονα και σε ολο το φάσμα των στροφών. Και γω πίστευα οτι ήταν θέμα χρονισμού αλλά τελικά δν ήταν....

 

Για το a/c που λες παίζει να ακους το κλαπέτο της ανακύκλωσης ή να τα φτύνει το κομπρεσέρ ίσως. Εμένα κάνει (και αυτο) ενα θόρυβο ηψίσυχνο ο οποίος αυξάνεται με τις στροφές. Συνεχίζεις να ακούς τον θόρυβο νο2 με κλειστό το clima?? 

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό το κροταλισμα μου στοίχισε σχεδόν αλλαγή κινητήρα καθώς ενώ και πολύ καιρό άκουγα αυτό το κροταλισμα το οποίο μετά από λίγο σταματαγε μια μέρα ξαφνικά το αμάξι σαν να είχε αδυναμία φαντάσου ότι πάταγα το γκάζι ΤΈΡΜΑ και πήγαινε μέχρι τα 20kmh

Τελικά είχε πηδηξει δόντι η καδενα και μαζί τα κλαδέψε ΟΛΑ ,

Η ιστορία αυτή μου πήρε 4.500 €!!! Στην καρεντα το πήγα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια. Στο δικο μου GTI οταν το αφηνω στο ρελαντι ακουω πολλες φορες ενα μεταλλικο κροταλισμα. Μια ερχεται κ μια σταματαει στιγμιαια. Ο ηχος μοιαζει πολυ με καποιο χαλαρο λαμακι εξατμισης μπορω να πω. Στον κινητηρα δεν μπορω να το εντοπισω με ανοικτο το καπο. Τι πιστευετε ρε παιδες οτι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να πατησεις συμπλεκτη να δεις εαν σταματησει...Αν ναι τοτε ειναι ρουλεμαν συμπλεκτη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:crazy: Τελος παντων επικειται το λιπαντικο σερβις οποτε θα κανουμε μια αποπειρα ψαξιματος οταν σηκωθει το αυτοκινητο απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.