Jump to content
Giorgio7

Προβλημα Abs

Recommended Posts

Καλησπέρα Παιδιά ,

 

Εδώ και 4 μήνες το αυτοκίνητο μου εμφανίζει  ένδειξη προβλήματος στο ABS

 

Scirocco1.4 TSI  72000km

 

Ενδείξεις

 

Σε απότομο φρενάρισμα άνοιγαν όλα τα φωτάκια- ενδείξεις στο καντράν και έδειχνε ένδειξη ότι δεν λειτουργούσε το ABS

 

Έγινε Update στο ABS στη VW MAROUSI καθώς το αυτοκίνητο ήταν ήδη εκεί για Service και πραγματοποιήθηκε και έλεγχος αναβαθμίσεων

 

Εντέλει με ενημερώσαν ότι θέλει η μονάδα ABS ΑΝΤΙΚΑΤΆΣΤΑΣΗ

 

Υπολογισμός αρχικού κόστους 1740 ευρώ και μετά από συζήτηση με τον διευθυντή μειώθηκε στα 1200 ευρώ

 

Επειδή σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το αμάξι για ταξίδι!

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει μια λύση...

 

Ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει να επισκευαστεί στην VW με τέτοιο μεγάλο χρηματικό ποσό!!

 

Αναμένω τη βοήθειά σας !!!!

 

Kind Regrards!!

Edited by sourias
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Εγώ απλά να αναφέρω ένα περιστατικό που μου είχε συμβεί με το παλιό μου Πόλο και μου εχει μείνει ανεξίτηλη ως εμπειρία:

Κάποια στιγμή άναψε η ένδειξη του ABS στον πίνακα.

Το ABS δεν δούλευε.

Απόκριση συνεργείου: αλλαγή μονάδας εγκεφάλου ABS.

Κόστος 1000+€.

Πως φώτισε ο Θεός τον πατέρα μου & με άκουσε... Τον προέτρεψα να μην αλλάξουμε τίποτα & απλά να το έχουμε δίχως ABS, όπως και ολα τα προηγούμενα αυτοκινητα που είχαμε. Προς έκπληξή μου, συμφώνησε.

3 μήνες λοιπόν χωρίς ABS το αυτοκινητο.

Το πάμε για ετήσιο σέρβις.

Στην παραλαβή, το λαμπάκι σβηστό.

"Ρε παιδιά τι έγινε; Σβήσατε την ένδειξη για να μην φαίνεται πως ειναι χαλασμένο το ABS;"

Απάντηση: "Όχι, ήταν καμένη η ασφαλεια του......."

Από τότε, δεν εμπιστεύομαι τίποτα και κανέναν.

Ψάχτο όσο μπορείς πριν καταλήξεις να δώσεις ενα τόσο μεγάλο ποσο.

Σίγουρα το ABS ειναι κατι χρήσιμο και βοηθά στην ενεργητική ασφαλεια, αλλα οι μέρες ειναι δύσκολες και το χρηματικό ποσο ειναι πράγματι μεγάλο.

Εύχομαι ο,τι καλυτερο.

ΥΓ: τότε μου έλεγαν και για μεταχειρισμένο εγκέφαλο. Ψάξτο - αν τελικά φταίει ο εγκέφαλος.

ΥΓ2: περιττό να αναφέρω τι θα τράβαγα αν ειχα αλλάξει τον -και καλα ελαττωματικό- εγκέφαλο, ειχα πληρώσει για καινούριο και το λαμπάκι δεν έσβηνε αλλα συνέχιζε να ανάβει τελικά... Άντε να αναγνώριζαν οτι έκαναν λάθος και να έβρισκα το δίκιο μου...

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Πριν προβεις σε αλλαγη της μοναδας,καθαρισε κατι επαφες-φισες που εχει εκει στη μοναδα στους αισθητηρες μηπως ευθυνεται αυτο για την ενδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και για τις πιθανές λύσεις.

Ακόμα δεν έχω προβεί σε καμία ενέργεια...

Σκέφτομαι... ακόμα που θα καταλήξω !!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ προτείνω να δοκιμάσεις αν δουλεύει το ABS πριν προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια καθώς και να κοιτάξεις την ασφάλεια όπως λέει ο φίλος πιο πάνω. Φρόντισε μόνο τη δοκιμή να τη κάνεις σε όσο γίνεται πιο ασφαλές μέρος, χωρίς κόσμο και με πολύ άπλα. Μπορεί να ξεφύγει το αμάξι αν όντως δεν δουλέψει το ABS κ δεν έχεις εμπειρία για να το μαζέψεις... Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα polo 6n2 1.6 Gti 2001 και μου άναψε η ένδειξη του ABS... Μου είπαν για αντικατάσταση... Η ίδια η μονάδα επισκευάζεται? Πριν προχωρήσω σε αντικατάσταση πρέπει να κοιτάξω τίποτε άλλο? Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φαίνεται πως το πρόβλημα του ABS είναι συχνό στο Scirocco! Εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπε <οτιδήποτε έχει σχέση με την ασφάλεια, σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία, η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να το αντικαταστήσει ΔΩΡΕΑΝ και ότι κάποιος έκανε ενέργειες και το κατάφερε!!!> ανεξάρτητα από την λήξη ή μη της εγγύησης (υπ' όψη η εγγύηση δεν παύει ακόμα και αν τα σέρβις γίνονται σε οποιοδήποτε συνεργείο (εξουσιοδοτημένο ή μη). Ας συνεννοηθούμε όλοι να κάνουμε αναφορά στην Kosmocar!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2015 at 12:25 ΠΜ, Giorgio7 said:

Καλησπέρα Παιδιά ,

 

Εδώ και 4 μήνες το αυτοκίνητο μου εμφανίζει  ένδειξη προβλήματος στο ABS

 

Scirocco1.4 TSI  72000km

 

Ενδείξεις

 

Σε απότομο φρενάρισμα άνοιγαν όλα τα φωτάκια- ενδείξεις στο καντράν και έδειχνε ένδειξη ότι δεν λειτουργούσε το ABS

 

Έγινε Update στο ABS στη VW MAROUSI καθώς το αυτοκίνητο ήταν ήδη εκεί για Service και πραγματοποιήθηκε και έλεγχος αναβαθμίσεων

 

Εντέλει με ενημερώσαν ότι θέλει η μονάδα ABS ΑΝΤΙΚΑΤΆΣΤΑΣΗ

 

Υπολογισμός αρχικού κόστους 1740 ευρώ και μετά από συζήτηση με τον διευθυντή μειώθηκε στα 1200 ευρώ

 

Επειδή σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το αμάξι για ταξίδι!

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει μια λύση...

 

Ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει να επισκευαστεί στην VW με τέτοιο μεγάλο χρηματικό ποσό!!

 

Αναμένω τη βοήθειά σας !!!!

 

Kind Regrards!!

Η VW έχει κάνει ανάκληση για Scirocco κατασκευής 2008-2010 που αφορά το ABS. Στο Google γράψε 45F2 και θα δεις εάν το δικό σου είναι στη λίστα. Βέβαια οι αντιπροσωπίες κάνουν την πάπια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.