Jump to content
Passatoukos

Αλλαγή Ταπετσαριας

Recommended Posts

Εδω και 3-4 χρονια εχουν κρεμασει οι ταπετσαριες στις πορτες.

Οι ταπετσερηδες θελαν 25 ευρω την πορτα.

Πηγα πηρα 1.5 μετρο υφασμα,κολλες,2 πινελα,γαντια ιατρικα,26 ευρω.

Πηρα και απο Ebay ολο το σετ με τα χερουλια που ειχαν σπασει/γδαρθει.

Εχω κανει μονο την πισω δεξια πορτα,για πρωτη,μια χαρα βγηκε,οι αλλες ακομα καλυτερες

985c8d2eb49c72d065bf75c58ab97fe8.jpg8dc9c14d917d1b110bfd9dfea169151b.jpga98fe3353a7d8db669d6792c6c6d44cf.jpg30d4cda382dda96629ebec14b18a95a7.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πως τις επιασες απο μεσα με συρμα ?

Το πανί απο μεσα στο τελειωμα;η τα κλιπς που αναγκαστικα εσπασαν;

Και επι της ευκαιριας,αλλαξα και την πλαφονιερα,που με τα νυχια της την ειχε κανει σαν datsun42d058f42b4f229f9237484ddb8b6d73.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σημερα τελειωσα την πισω αριστερη πορτα.

Μια χαρα,ακομα καλυτερη,Αυριο φωτο????????

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Για μη-επαγγελματικη δουλεια νομιζω οτι το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο και οικονομικοτατο.

Ελπιζω να κρατησουν και θα εισαι κομπλε!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια!!

Στο δικο μου b6 του 2008 εχει γινει η αρχη στις ταπετσαριες στις δυο μπροστινες πορτες και σε ταπετσερη που πηγα μου ριπε οτι δε μπαινει υφασμα γιατι δε θα πετυχει κλπ κλπ και μου προτεινε να ντυθουν με δερμα με κοστος 50€/πορτα

Γνωριζει κανει καλο ταπετσερη στην Αθηνα;;

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε passatoukos ωραία δουλειά έκανες. Θα ηθελα λόγω της εμπειρίας σου να με βοηθούςες στους παρακάτω προβληματιςμους μου: πως καθάρισες την παλιά βενζινοκόλλα της ταπετσαρίας  και κυρίως στα δύσκολα σημεία όπως είναι οι γωνίες; Χρησιμοποίησες κάποιο εργαλείο για να καθαριςεις την παλιά κόλλα; Η τοποθέτηση του νέου υφάσματος έγινε απευθείας ή τμηματικά;Υπάρχει κάποιο σημείο της εργασίας που θέλει ειδιαίτερη  προσοχή ; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Σιδεροβουρτσα πηρα απο χρωματοπωλειο φιλε για να βγει,με πολυ υπομονη.

Ναι,για να τοποθετησεις,θα το βαλεις τμηματικα.

Πρωτα θα το βαλεις μεσα στην "τρυπα" και μετα θα το κολλησεις στα πλαγια.

Αυτο γιατι αν ξεκινησεις απο το πλαι θα τεντωθει και δεν θα πιασει στην μεση.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Passatoukos said:

Σιδεροβουρτσα πηρα απο χρωματοπωλειο φιλε για να βγει,με πολυ υπομονη.

Ναι,για να τοποθετησεις,θα το βαλεις τμηματικα.

Πρωτα θα το βαλεις μεσα στην "τρυπα" και μετα θα το κολλησεις στα πλαγια.

Αυτο γιατι αν ξεκινησεις απο το πλαι θα τεντωθει και δεν θα πιασει στην μεση.

Φίλε passatoukos ωραία δουλειά έκανες. Θα ηθελα λόγω της εμπειρίας σου να με βοηθούςες στους παρακάτω προβληματιςμους μου: πως καθάρισες την παλιά βενζινοκόλλα της ταπετσαρίας  και κυρίως στα δύσκολα σημεία όπως είναι οι γωνίες; Χρησιμοποίησες κάποιο εργαλείο για να καθαριςεις την παλιά κόλλα; Η τοποθέτηση του νέου υφάσματος έγινε απευθείας ή τμηματικά;Υπάρχει κάποιο σημείο της εργασίας που θέλει ειδιαίτερη  προσοχή ; Ευχαριστώ.Την κόλλα πως την καθάρισες ;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι απαντησε το παλικαρι,με σιδεροβουρτσα που αγορασε απο χρωματοπωλειο ;)

 

Υ.Γ Μπραβο σου πολυ καλη δουλεια.:thumbsu:

Edited by Themis83
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Themis83 επειδή σκέφτομαι να το κάνω μόνος μου όπως κατάλαβες και θα είναι η πρώτη μου φορά το ψάχνω αρκετά πριν το ξεκινησω. Αν ρωτήσεις ταπετσεριδες κανένας δεν έβγαλε τη κόλλα με συρματοβουτσα αλλά ριχνοντας βενζίνη ή νίτρο κτλ και κάποιος μου είπε οτι το τριβεις και με ειδικό σφουγγάρι νιτρου και μετά με γυαλοχαρτο.Δεν ξέρω εάν υπάρχει στο εμπόριο το σφουγγάρι αλλά θα ρωτήσω. Οπως καταλαβαίνεις ο κάθε μάστορας έχει τον δικό του τροπο εργασίας.Παντως επειδή το πρόβλημα με το ξεκολλημα της ταπετσαρίας είτε του ουρανού είτε των θυρών είναι τόσο συνηθισμένο και το κόστος αρκετά υψηλό, καλό θα ήταν εάν κάποιος γνωρίζει όλη την διαδικασία επισκευής με λεπτομέρεια να την αναρτήσει στο forum.Αρκετοι φίλοι μας ετςι θα μπορούσαν να το επισκευάσουν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω οτι το κοστος ειναι μεγαλο.

Ειδικα στς μερες μας δεν ειναι να σπαταλας χρηματα.

Εγω εγραψα μονο οτι το ερωτημα σου εχει απαντηθει.

Εχεις ψαξει καθολου youtube?μηπως βρεις κατι εκει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.