Jump to content
stavrosorf

Επένδυση Οροφης

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί και μετά τις τελευταίες ζεστές ανακάλυψα ότι η επένδυση της οροφής ξεκόλλησε στο σημείο πίσω από τον εσωτερικό καθρεφτη. Σε ταπετσερη αλλαγη όλο το ύφασμα. Πάει πάλι το 200αρι.

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2015 at 11:47 ΜΜ, stavrosorf said:

Σήμερα το πρωί και μετά τις τελευταίες ζεστές ανακάλυψα ότι η επένδυση της οροφής ξεκόλλησε στο σημείο πίσω από τον εσωτερικό καθρεφτη. Σε ταπετσερη αλλαγη όλο το ύφασμα. Πάει πάλι το 200αρι.

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπερα, μια απο τα ιδια κ εμενα στο σημειο που ειναι η θηκη γυαλιων!!!! Δεν εχω παει σε ταπετσερη ακομα, τοσο να υπολογιζω,ε;;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , takpanos said:

Και με πιο λιγο στο Ρεθυμνο

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημερα!!!! Εχεις μηπως καποιον να μου προτεινεις;; 

Link to comment
Share on other sites

Στα Περβολια ειναι ο Μπριλακης ο οποιος εφτιαξε το δικο μου και ειναι σαν εργοστασιακο. Φοβερη δουλεια.
Ειναι Π. Αθηναγορα 27 Μυσιρια. Εχει φτιαξει πολλα σαν το δικο σου και εχει εμπειρια γιατι ειναι δυσκολη δουλεια

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , takpanos said:

Στα Περβολια ειναι ο Μπριλακης ο οποιος εφτιαξε το δικο μου και ειναι σαν εργοστασιακο. Φοβερη δουλεια.
Ειναι Π. Αθηναγορα 27 Μυσιρια. Εχει φτιαξει πολλα σαν το δικο σου και εχει εμπειρια γιατι ειναι δυσκολη δουλεια

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπερα, ευχαριστω για την βοηθεια. 

Ειχες το ιδιο ακριβως προβλημα με τον ουρανο;;

Link to comment
Share on other sites

Συγγενης μου. Εγω εφτιαξα γκολφ 5 σε αυτον. Το δικο σου ειναι ιδιαιτερο σαν αμαξι και επειδη αυτος εχει φτιαξει εχει την εμπειρια. Εχω δει να φτιαχνουν αλλοι cc και ειναι να κλαις

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Χθες και εγώ διαπίστωσα ότι έχει ξεκολλήσει η μισή οροφή... Ξέρεις κάποιος κανέναν καλο μάστορα προς Θεσσαλονίκη μεριά να το φτιάξω; Και τι τιμή να περιμένω;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!! Αύριο πάω στον ταπετσέρη για τον ουρανο που είχε κρεμάσει. Μου είπε 120€ και θα περάσει την κόλλα με πινέλο, θα αφήσει να στεγνώσει μονη της  και δεν θα την στεγνώσει με πιστόλι θερμού αέρα όπως κάνουν οι περισσοτεροι ταπετσέρηδες, για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από μία μικρή έρευνα που έκανα.)  το κόστος λόγω κοινού γνωστού 120€

Αλλο ενα συν για εμενα ειναι οτι θα βγαλει τον ουρανο κ θα τον κρατησει  να τον φτιαξει εκει, οποτε δεν θα χρειαστει να του αφησω το αμαξι.

Edited by Giorgoschania
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το ίδιο πρόβλημα με 2 μικροκρεμάσματα (1 στη θήκη των γυαλιών όπως όλοι κι 1 στην πίσω δεξιά θέση)

 

Να επιμείνω σε κάτι που ξαναρωρήθηκε πάνω, γνωρίζετε κάποιον να κάνει καλή δουλειά στη Θεσσαλονίκη; Ή έστω κάπου κοντά; (Βέροια,Κατερίνη,Χαλκιδική κλπ)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς σε PASSAT CC από αυτούς που αλλάξανε την επένδυση στην οροφή,

από πού την έβγαλε έξω;

Επειδή για να βγει χωρίς να λυγίσει  μόνο από το παρμπρίζ  βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις πίσω κώλο καθισμάτων. Ρίχνεις μπροστινά καθίσματα και ξηλώνεις ΩΣ ΚΑΤΩ τα πλαστικά στην εσωτερική επένδυσης της μεσαίας κολώνας (b-pillar). Αν τα κάνεις όλα αυτά τότε με λίγο προσοχή και ελάχιστο τσάκισμα βγαίνει. Αν δεν βγάλεις πλαστικά κολώνας, περισσότερο και πιο επικίνδυνο το τσάκισμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα. Τι εννοείς?

 

Στο δικό μου είχα πάει, το άφησα πρωί πρωί... το ξήλωσε, πέρασε καινούργια οροφή και επειδή βιαζόμουν το πήραν το απόγευμα. Αποτέλεσμα, να κάνω κεφάλι καζάνι από τις κόλλες, και φυσικά να κάνει καμία εβδομάδα να ξεμυρίσει το αυτοκίνητο :D:D:D 

Link to comment
Share on other sites

Just now, yositosi said:

δεν κατάλαβα. Τι εννοείς?

 

Στο δικό μου είχα πάει, το άφησα πρωί πρωί... το ξήλωσε, πέρασε καινούργια επένδυση στην οροφή και επειδή βιαζόμουν το πήραν το απόγευμα. Αποτέλεσμα, να κάνω κεφάλι καζάνι από τις κόλλες, και φυσικά να κάνει καμία εβδομάδα να ξεμυρίσει το αυτοκίνητο :D:D:D 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , yositosi said:

 

Εννοώ να μην μπλέξω με αντιπροσωπεία με τιμή που καίει. 

Έχει διαφορά με το απλό πασσατ, το cc.  Επειδή είδα δουλειά από αυτόν που θέλω να πάω σε απλο και ήταν καλή.  Μου είπε από το πρωί στις 9 να το πάρω το απόγευμα επειδή τώρα δεν έχει ζέστη και θα στεγνώσει.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , johnz said:

Εννοώ να μην μπλέξω με αντιπροσωπεία με τιμή που καίει. 

Έχει διαφορά με το απλό πασσατ, το cc.  Επειδή είδα δουλειά από αυτόν που θέλω να πάω σε απλο και ήταν καλή.  Μου είπε από το πρωί στις 9 να το πάρω το απόγευμα επειδή τώρα δεν έχει ζέστη και θα στεγνώσει.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. 

 

1. δεν ξερω καν αν έχει η αντιπροσωπεία οροφή. Πχ στην Toyota πακέτο σε "δικό τους ταπετσέρη" είχαν στείλει τον πατέρα μου. Στην VW υποθέτω ότι θα κάνουν επίσης κάτι αντίστοιχο. Αν ήθελες να πας για αλλαγή τότε μιλάμε για πλήρη οροφή αλλαγή (όλο το κομμάτι), ΣΥΝ παρμπριζ σπάσιμο/αντικατάσταση γιατί το ELSA έτσι λέει ότι αλλάζει

2. Είτε Passat, είτε CC, είτε Merc, BMW, Audi κλπ, το θέμα είναι να πιάνουν τα χέρια του μάστορα και να δεχτεί να ΑΚΟΥΣΕΙ πως πρέπει να το βγάλει χωρίς να γ@μήσει το cardboard της οροφής (γιατί υπάρχουν άνθρωποι που ακούνε, εξετάζουν, πράττουν και υπάρχουν και οι ειδικοί δια πάσα νόσο και βλακεία, που επιμένουν ότι ΑΥΤΟΙ ξέρουν, και μετά όταν την κάνουν θα τα ρίξουν όλα μέχρι και στον ανάδρομο Ερμή!)

3. το ότι δεν έχει ζέστη δεν ειναι και καλό γιατί η κόλλα θέλει ΠΑΡΑΠΑΝΩ χρόνο να στεγνώσει. Για εμένα επειδή το βίωσα, αν εχεις την πολυτέλεια να μείνει το αμάξι "μέσα" για ένα βράδυ ώστε η οροφή να καθήσει ΕΚΤΟΣ οχήματος να "δέσει η κόλλα" τότε καλύτερα γιατί θα έχεις πολύ λιγότερη μπόχα (τα χημικά ΜΥΡΙΖΟΥΝ!). Από την άλλη βέβαια, όταν το βάζουν μέσα με την κόλλα semi-demi έχουν την άνεση επί τοπου να κάνουν ψιλο-τραβήγματα σε τυχόν μικρο-ψεγάδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , yositosi said:

 

1. δεν ξερω καν αν έχει η αντιπροσωπεία οροφή. Πχ στην Toyota πακέτο σε "δικό τους ταπετσέρη" είχαν στείλει τον πατέρα μου. Στην VW υποθέτω ότι θα κάνουν επίσης κάτι αντίστοιχο. Αν ήθελες να πας για αλλαγή τότε μιλάμε για πλήρη οροφή αλλαγή (όλο το κομμάτι), ΣΥΝ παρμπριζ σπάσιμο/αντικατάσταση γιατί το ELSA έτσι λέει ότι αλλάζει

2. Είτε Passat, είτε CC, είτε Merc, BMW, Audi κλπ, το θέμα είναι να πιάνουν τα χέρια του μάστορα και να δεχτεί να ΑΚΟΥΣΕΙ πως πρέπει να το βγάλει χωρίς να γ@μήσει το cardboard της οροφής (γιατί υπάρχουν άνθρωποι που ακούνε, εξετάζουν, πράττουν και υπάρχουν και οι ειδικοί δια πάσα νόσο και βλακεία, που επιμένουν ότι ΑΥΤΟΙ ξέρουν, και μετά όταν την κάνουν θα τα ρίξουν όλα μέχρι και στον ανάδρομο Ερμή!)

3. το ότι δεν έχει ζέστη δεν ειναι και καλό γιατί η κόλλα θέλει ΠΑΡΑΠΑΝΩ χρόνο να στεγνώσει. Για εμένα επειδή το βίωσα, αν εχεις την πολυτέλεια να μείνει το αμάξι "μέσα" για ένα βράδυ ώστε η οροφή να καθήσει ΕΚΤΟΣ οχήματος να "δέσει η κόλλα" τότε καλύτερα γιατί θα έχεις πολύ λιγότερη μπόχα (τα χημικά ΜΥΡΙΖΟΥΝ!). Από την άλλη βέβαια, όταν το βάζουν μέσα με την κόλλα semi-demi έχουν την άνεση επί τοπου να κάνουν ψιλο-τραβήγματα σε τυχόν μικρο-ψεγάδια

Καλημέρα.

Άψογος και ενημερωμένος . Αυτά ακριβώς διαπίστωσα, επειδή το έψαξα αρκετά.

Τώρα όσο αφορά το σπάσιμο και αντικατάσταση παρμπρίζ (για να βγει και να μπει η ταπετσαρία) που λέει η μαμά, μάλλον δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία . Μην ανοίξω και κανένα άλλο θέμα.

Από την άλλη το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν του είπα (ταπετσέρη) να είμαι και εγώ παρόν τον είδα να κομπιάζει και να λέει μην φοβάσαι , θα το αφήσεις 9 το πρωί και το απόγευμα  που κλείνω στις 6  λόγω λοκτάουν θα το πάρεις και χωρίς γρατσουνίσματα. Θα δείξει το αποτέλεσμα .

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.