Jump to content
Christian7

Golf 7 - Επιλογής Ανάρτησης

Recommended Posts

18 λεπτά πριν , Thanos said:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Εγώ που μίλησα σε 2 μαγαζιά (πείρα και σε ένα τηλέφωνο σήμερα το πρωί) μου είπαν για Bilstein B8 Sprint

(Μου είπαν τα sprint είναι για χαμηλωμα και τα sport είναι για να μείνει στο ίδιο ύψος.)

 

Τα performance plus τι διαφορά έχουν?

Καμία διαφορά είναι το ίδιο πράγμα. Απλά οι μηχανικοί τα λένε σπριντ. Άμα δεις το κατάλογο της bilstein δεν υπάρχει ορολογία σπριντ αλλά performance plus 

Link to comment
Share on other sites

Just now, petpik said:

Καμία διαφορά είναι το ίδιο πράγμα. Απλά οι μηχανικοί τα λένε σπριντ. Άμα δεις το κατάλογο της bilstein δεν υπάρχει ορολογία σπριντ αλλά performance plus 

Ωραία.

 

Και κάτι ακόμη.

Από κοπανημα στις λακουβεσ πως είναι?

 

Τώρα είμαι με μαμα αμορτισέρ και ελατήρια χαμηλωματος(eibach 3cm)

(Το γνωρίζω ότι είναι λάθος) και κοπανάει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Thanos said:

Ωραία.

 

Και κάτι ακόμη.

Από κοπανημα στις λακουβεσ πως είναι?

 

Τώρα είμαι με μαμα αμορτισέρ και ελατήρια χαμηλωματος(eibach 3cm)

(Το γνωρίζω ότι είναι λάθος) και κοπανάει αρκετά.

Για αυτά που προσφέρουν τα συγκεκριμένα αμορτισέρ το κοπανημα είναι ελάχιστο. Προσωπικά στο δικό μου tsi δεν το καταλαβαίνω. Εννοείται πως πρέπει να βάλεις και ελατήρια χαμηλώματος 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Εκτός από τα Bilstein B8 μου είπαν ότι μπορούμε να βάλουμε ναι Koni τα πορτοκαλί.

Και σε αυτά μπαίνουν ελατήρια χαμηλωματος .

Μου είπαν ότι τα Koni θα είναι ποιο ήρεμα σε λακουβες κτλπ και δεν θα έχει πολύ κοπανημα.

Τα Koni βγαίνουν περίπου στα 350€ 

Τα Bilstein B8 περίπου στα 650€

 

Γενικά με προβλημάτισαν γιατί δεν θέλω να αλλάξω αμορτισέρ και να κοπανάει πάλι το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Thanos said:

Καλημέρα 

Εκτός από τα Bilstein B8 μου είπαν ότι μπορούμε να βάλουμε ναι Koni τα πορτοκαλί.

Και σε αυτά μπαίνουν ελατήρια χαμηλωματος .

Μου είπαν ότι τα Koni θα είναι ποιο ήρεμα σε λακουβες κτλπ και δεν θα έχει πολύ κοπανημα.

Τα Koni βγαίνουν περίπου στα 350€ 

Τα Bilstein B8 περίπου στα 650€

 

Γενικά με προβλημάτισαν γιατί δεν θέλω να αλλάξω αμορτισέρ και να κοπανάει πάλι το αμάξι.

Θάνο την άποψή μου στην είπα. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Β8. Τα koni με τα bilsein είναι η νύχτα με τη μέρα. Πέραν τούτου απ ότι ξέρω πορτοκαλί koni για χαμήλωμα δεν υπάρχουν για το 7αρι. 

Εάν τα αμορτισέρ σου έχουν πρόβλημα ή βάλε πάλι τα μαμά ή την απλή σειρά της bilstein. Αν θέλεις να χαμηλώσεις το αμάξι σου τα B8 performace plus είναι μονόδρομος.  

Οι παραπάνω τιμές που αναφέρεις προφανώς είναι χωρίς τοποθέτηση προφανώς και χωρίς ελατήρια χαμηλώματος.

Edited by petpik
Link to comment
Share on other sites

Τα ελατήρια χαμηλωματοσ όπως είπα τα έχω.

Οπότε αναγκαστικά πάω σε αμορτισερ που θα είναι για χαμηλωμενο αμάξι.

 

Και εγώ για τα Bilstein B8 σκέφτομαι περισσότερο.

Οπότε και εκεί βλέπω να καταλήγω.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , Thanos said:

Τα ελατήρια χαμηλωματοσ όπως είπα τα έχω.

Οπότε αναγκαστικά πάω σε αμορτισερ που θα είναι για χαμηλωμενο αμάξι.

 

Και εγώ για τα Bilstein B8 σκέφτομαι περισσότερο.

Οπότε και εκεί βλέπω να καταλήγω.

προχώρα και μη φοβάσαι

Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσω να πάω σε ρυθμιζόμενη τι επιλογές υπάρχουν?

Από Bilstein έχω δει τα Β16.

 

Είναι δοκιμασμένα από κανένα?

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , Thanos said:

Αν θελήσω να πάω σε ρυθμιζόμενη τι επιλογές υπάρχουν?

Από Bilstein έχω δει τα Β16.

 

Είναι δοκιμασμένα από κανένα?

Καμιά σχέση με τα Β8, μιλάς πλέον για άλλη κατηγορία και για πάνω από 1500 ευρώ. Επίσης τα ελατήρια που λες πως έχεις ήδη αγοράσει τα πετάς. Προσωπικά για τα άλογα που έχεις μη πας σε ρυθμιζόμενη δεν θα την κάνεις ποτέ απόσβεση και δεν νομίζω πως την χρειάζεσαι Είναι υπερβολή και θα είσαι κάθε λίγο και λιγάκι στο συνεργείο για να βρεις τη σωστή ρύθμιση.

Edited by petpik
Link to comment
Share on other sites

Τα ελατήρια τα έχω πάνω στο αμάξι.

Το ξέρω ότι είναι λάθος που έχω ελατήρια χαμηλωματοσ και μαμα αμορτισέρ.

(Για αυτό ψάχνομαι και για αμορτισέρ επειδή χτυπάνε)

 

 

Αν πάω σε ρυθμιζόμενη τα πετάω μόνο.

Αν πάω σε Β8 θα μπουν τα ίδια αφου για τα Β8 αυτά τα ελατήρια είναι ο τέλειος συνδυασμός.

 

 

Όσο για την ρυθμιζόμενη την βρίσκω 300€ πάνω από τα Β8.

Για την ρύθμιση είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Thanos said:

Τα ελατήρια τα έχω πάνω στο αμάξι.

Το ξέρω ότι είναι λάθος που έχω ελατήρια χαμηλωματοσ και μαμα αμορτισέρ.

(Για αυτό ψάχνομαι και για αμορτισέρ επειδή χτυπάνε)

 

 

Αν πάω σε ρυθμιζόμενη τα πετάω μόνο.

Αν πάω σε Β8 θα μπουν τα ίδια αφου για τα Β8 αυτά τα ελατήρια είναι ο τέλειος συνδυασμός.

 

 

Όσο για την ρυθμιζόμενη την βρίσκω 300€ πάνω από τα Β8.

Για την ρύθμιση είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί ψάξιμο.

Χτυπάνε γιατί έχεις λάθος συνδυασμό. Προφανώς θα είναι μεταχειρισμένη για να τη βρίσκεις  ένα 300αρι πάνω. Βάλε φίλε μου τη Β8 χαμηλώματος και θα ησυχάσεις. Όταν βρεθείς με κανένα GTI στα χέρια σου τότε ψάξου για ρυθμιζόμενη ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2018 at 3:05 ΜΜ, petpik said:

Χτυπάνε γιατί έχεις λάθος συνδυασμό. Προφανώς θα είναι μεταχειρισμένη για να τη βρίσκεις  ένα 300αρι πάνω. Βάλε φίλε μου τη Β8 χαμηλώματος και θα ησυχάσεις. Όταν βρεθείς με κανένα GTI στα χέρια σου τότε ψάξου για ρυθμιζόμενη ανάρτηση.

Το ξέρω ότι είναι λάθος συνδυασμός 

Απλά πολλοί υποστήριζαν σε ξένο φόρουμ ότι η μαμα ανάρτηση με αυτά τα ελατήρια είναι ένα καλό setup για να βελτιωθεί λίγο το αμάξι.

(Μάλλον το λένε επειδή δεν έχουν λακουβες στον δρόμο)

 

Ναι την ρυθμιζόμενη την βρίσκω  μεταχειρισμένη από γνωστό μου σε αυτη την τιμη.

Είναι σε άριστη κατάσταση απλα την δεινει γιατί πουλάει το αμάξι και θέλει να την δώσει ξεχωριστά την ανάρτηση.

 

Δεν έχω θέμα με το πετρέλαιο.

Γενικά επειδή το έχω και με πρόγραμμα κτλπ μου αρέσει καλύτερα στις στροφές από ότι η βενζίνη για το λόγο ότι δεν έχει τεράστιο ξέσπασμα στο γκάζι αλλά έχει την ροπή και τα γκάζια που θέλω.

Οπότε δεν έχω θέμα στο να επενδύσω σε κάτι καλό που θα το χαρώ άλλωστε.

(Αυτο βέβαια είναι προσωπική άποψη και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει και να θέλουν γκάζια από Golf R)

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Thanos said:

Το ξέρω ότι είναι λάθος συνδυασμός 

Απλά πολλοί υποστήριζαν σε ξένο φόρουμ ότι η μαμα ανάρτηση με αυτά τα ελατήρια είναι ένα καλό setup για να βελτιωθεί λίγο το αμάξι.

(Μάλλον το λένε επειδή δεν έχουν λακουβες στον δρόμο)

 

Ναι την ρυθμιζόμενη την βρίσκω  μεταχειρισμένη από γνωστό μου σε αυτη την τιμη.

Είναι σε άριστη κατάσταση απλα την δεινει γιατί πουλάει το αμάξι και θέλει να την δώσει ξεχωριστά την ανάρτηση.

 

Δεν έχω θέμα με το πετρέλαιο.

Γενικά επειδή το έχω και με πρόγραμμα κτλπ μου αρέσει καλύτερα στις στροφές από ότι η βενζίνη για το λόγο ότι δεν έχει τεράστιο ξέσπασμα στο γκάζι αλλά έχει την ροπή και τα γκάζια που θέλω.

Οπότε δεν έχω θέμα στο να επενδύσω σε κάτι καλό που θα το χαρώ άλλωστε.

(Αυτο βέβαια είναι προσωπική άποψη και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει και να θέλουν γκάζια από Golf R)

 

15 λεπτά πριν , Thanos said:

Το ξέρω ότι είναι λάθος συνδυασμός 

Απλά πολλοί υποστήριζαν σε ξένο φόρουμ ότι η μαμα ανάρτηση με αυτά τα ελατήρια είναι ένα καλό setup για να βελτιωθεί λίγο το αμάξι.

(Μάλλον το λένε επειδή δεν έχουν λακουβες στον δρόμο)

 

Ναι την ρυθμιζόμενη την βρίσκω  μεταχειρισμένη από γνωστό μου σε αυτη την τιμη.

Είναι σε άριστη κατάσταση απλα την δεινει γιατί πουλάει το αμάξι και θέλει να την δώσει ξεχωριστά την ανάρτηση.

 

Δεν έχω θέμα με το πετρέλαιο.

Γενικά επειδή το έχω και με πρόγραμμα κτλπ μου αρέσει καλύτερα στις στροφές από ότι η βενζίνη για το λόγο ότι δεν έχει τεράστιο ξέσπασμα στο γκάζι αλλά έχει την ροπή και τα γκάζια που θέλω.

Οπότε δεν έχω θέμα στο να επενδύσω σε κάτι καλό που θα το χαρώ άλλωστε.

(Αυτο βέβαια είναι προσωπική άποψη και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει και να θέλουν γκάζια από Golf R)

Αυτό που ήθελα να πω ήταν πως είναι υπερβολή μια τόσο ακριβή ανάρτηση έστω και μεταχειρισμένη σε ένα αργό αμάξι.

Δεν ξέρω τι λένε τα ξένα φόρουμ, αυτό που ξέρω όμως είναι πως τα μαμά αμορτισέρ με τα μαμά ελατήρια χαμηλώματος τα αμορτισέρ με 50χιλ χλμ αναγκάστηκα να τα αλλάξω γιατί άρχισαν να τρέχουν λάδια λόγω των ελατηρίων. Και το ωραίο της υπόθεσης είναι πως αν και το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πηγαίνω υπέβαλε ερώτημα στην VW η απάντηση ήταν ασαφής όπως το μαντείο των Δελφών. Με λίγα λόγια μάσαγαν τα λόγια τους για να μη αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Απ εκεί και πέρα δικό σου αμάξι είναι και βάζεις ότι εσύ θεωρείς καλύτερο για τον εαυτό σου. Καλοφόρετα λοιπόν ότι και αν αποφασίσεις και να τα χαρείς στο μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , petpik said:

 

Αυτό που ήθελα να πω ήταν πως είναι υπερβολή μια τόσο ακριβή ανάρτηση έστω και μεταχειρισμένη σε ένα αργό αμάξι.

Δεν ξέρω τι λένε τα ξένα φόρουμ, αυτό που ξέρω όμως είναι πως τα μαμά αμορτισέρ με τα μαμά ελατήρια χαμηλώματος τα αμορτισέρ με 50χιλ χλμ αναγκάστηκα να τα αλλάξω γιατί άρχισαν να τρέχουν λάδια λόγω των ελατηρίων. Και το ωραίο της υπόθεσης είναι πως αν και το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που πηγαίνω υπέβαλε ερώτημα στην VW η απάντηση ήταν ασαφής όπως το μαντείο των Δελφών. Με λίγα λόγια μάσαγαν τα λόγια τους για να μη αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Απ εκεί και πέρα δικό σου αμάξι είναι και βάζεις ότι εσύ θεωρείς καλύτερο για τον εαυτό σου. Καλοφόρετα λοιπόν ότι και αν αποφασίσεις και να τα χαρείς στο μέγιστο.

Πάντως δεν το λέω προσβλητικά ότι μου αρέσει το πετρέλαιο η ότι θέλω ρυθμιζόμενα αμορτισέρ.

(Απλά ο γραπτός ο λόγος φαίνεται αλλιώς καμία φορά)

Ξερω ότι για πετρελαιο είναι υπερβολη μια τέτοια κίνηση αλλά εγώ το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Thanos said:

Πάντως δεν το λέω προσβλητικά ότι μου αρέσει το πετρέλαιο η ότι θέλω ρυθμιζόμενα αμορτισέρ.

(Απλά ο γραπτός ο λόγος φαίνεται αλλιώς καμία φορά)

Ξερω ότι για πετρελαιο είναι υπερβολη μια τέτοια κίνηση αλλά εγώ το σκέφτομαι.

Εννοείται πως δεν το πήρα προσβλητικά καθόσον στην οικογένεια έχουμε και δεύτερο αμάξι με πετρέλαιο. Απλά προσωπικά το θεωρώ υπερβολή και με τα χρήματα αυτά πιθανόν να έκανα μια άλλη αναβάθμιση αν ήθελα να τα ξοδέψω στο αμάξι 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.. με 45000 χιλιόμετρα πλέον έφτασε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ διότι αφού μετά από service λαδιών το ανέβασα για έναν έλεγχο προληπτικό από κάτω και είδα λάδι στο δεξί πίσω αμορτισέρ(απογοητεύτηκα η αλήθεια είναι σε τόσα λίγα χιλιόμετρα να βγάλει κάτι τέτοιο) και ενώ πριν άκουγα και κάτι θορύβους σε λακούβες,σαμαράκια στην οδήγηση και λοιπά δεν έδινα σημασία αλλά τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα..τι επιλογές έχω από άποψη χαμηλώματος? γιατί θέλω να το χαμηλώσω..το αμάξι είναι golf 7 1.6tdi rline 110ps 2016 με πρόγραμμα.πέρα από τα bilstein b8 που συζητήθηκαν πολύ εδώ από ότι είδα υπάρχει κάτι άλλο για το rline γιατί βγαίνει ήδη χαμηλωμένο από εργοστάσιο...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , DinosRline27 said:

Καλημέρα στην παρέα.. με 45000 χιλιόμετρα πλέον έφτασε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ διότι αφού μετά από service λαδιών το ανέβασα για έναν έλεγχο προληπτικό από κάτω και είδα λάδι στο δεξί πίσω αμορτισέρ(απογοητεύτηκα η αλήθεια είναι σε τόσα λίγα χιλιόμετρα να βγάλει κάτι τέτοιο) και ενώ πριν άκουγα και κάτι θορύβους σε λακούβες,σαμαράκια στην οδήγηση και λοιπά δεν έδινα σημασία αλλά τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα..τι επιλογές έχω από άποψη χαμηλώματος? γιατί θέλω να το χαμηλώσω..το αμάξι είναι golf 7 1.6tdi rline 110ps 2016 με πρόγραμμα.πέρα από τα bilstein b8 που συζητήθηκαν πολύ εδώ από ότι είδα υπάρχει κάτι άλλο για το rline γιατί βγαίνει ήδη χαμηλωμένο από εργοστάσιο...

Αν θες κάτι πολύ καλό θα βάλεις biltein, αν θες κάτι απλά καλό θα πας σε koni. Τα B8 δεν πάνε για χαμηλωμένη ανάρτηση. Θέλεις τα B8 performance για να δουλέψουν σωστά τα αμορτισέρ με τα ελατήρια. Σε κάθε περίπτωση όμως για να είσαι απόλυτα σίγουρος ρώτα το μηχανικό σου αν όντως τα μαμά ελατήρια είναι χαμηλώματος για να κάνεις σωστή αγορά. Εγώ στο VW7 tsi 140ps φόραγα VW ελατήρια χαμηλώματος 2,5cm περίπου τοποθετημένα εκ των υστέρων και Β8 performance και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Ζάντες BBS 17'. Είχε δέσει το αμάξι χωρίς να είναι ενοχλητικό στο κακό οδόστρωμα. Πάντως για περισσότερο χαμήλωμα μη το επιχειρήσεις ειδικά αν φοράς 18΄ ζάντες. Στους Ελληνικούς δρόμους θα το σπάσεις το αμάξι

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω από 2,5 εκατοστά το πολύ 3 δεν το σκέφτομαι καν να το χαμηλώσω...2,5 είναι καλά πιστεύω..αν είναι να χαμηλώσω θέλω τόσο όσο να φαίνεται και όμορφο αλλά να μην χάσει και σε άνεση(όσο γίνεται)..σκέφτομαι 1) να αλλάξω μόνο αμορτισέρ bilstein b8 με τα μαμά ελατήρια 2)bilstein b8 performance με ελατήρια χαμηλώματος eibach pro kit που είναι για 3cm..αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα και το πρόβλημα θα συνεχίζει...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , DinosRline27 said:

Παραπάνω από 2,5 εκατοστά το πολύ 3 δεν το σκέφτομαι καν να το χαμηλώσω...2,5 είναι καλά πιστεύω..αν είναι να χαμηλώσω θέλω τόσο όσο να φαίνεται και όμορφο αλλά να μην χάσει και σε άνεση(όσο γίνεται)..σκέφτομαι 1) να αλλάξω μόνο αμορτισέρ bilstein b8 με τα μαμά ελατήρια 2)bilstein b8 performance με ελατήρια χαμηλώματος eibach pro kit που είναι για 3cm..αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα και το πρόβλημα θα συνεχίζει...

Εάν τα ελατήρια που φοράς είναι χαμηλώματος και βάλεις τα b8 τα αμορτισέρ δεν θα δουλεύουν σωστά και θα τα χαλάσεις. Το ίδιο έπαθα και εγώ βάζοντας ελατήρια χαμηλώματος της vw στα μαμά αμορτισέρ. Διάβασε παραπάνω σε προηγούμενο ποστ που το αναφέρω. Αν όντως το αμάξι σου φοράει ελατήρια χαμηλώματος τότε πρέπει να βάλεις τα b8 performance για να δουλεύουν σωστά. Αν είχες άνεση πριν, θα έχεις και τώρα. Αν φοράς 18αρες δεν χρειάζεται καν να σκέφτεσαι το -3cm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την βοήθεια σας με ένα θέμα. Golf tdi 7bluemotιοn 100.000 χλμ. Δεν έχουν αλλαχτεί τα αμορτισέρ ως τώρα. Όταν ανεβαίνω σε μικρό σαμαρακι με μικρή πάντα ταχύτητα ακούγεται από μπροστα δεξιά ένα κρακ σαν να είναι σκουριαζμενο κάτι όπως επίσης σε στροφές με μικρή πάλι ταχύτητα. Ποια αμορτισέρ προτείνετε σε περίπτωση που τα αλλάξω; 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Tasos88 said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την βοήθεια σας με ένα θέμα. Golf tdi 7bluemotιοn 100.000 χλμ. Δεν έχουν αλλαχτεί τα αμορτισέρ ως τώρα. Όταν ανεβαίνω σε μικρό σαμαρακι με μικρή πάντα ταχύτητα ακούγεται από μπροστα δεξιά ένα κρακ σαν να είναι σκουριαζμενο κάτι όπως επίσης σε στροφές με μικρή πάλι ταχύτητα. Ποια αμορτισέρ προτείνετε σε περίπτωση που τα αλλάξω; 

όταν με το καλό καταλήξεις σε αμορτισέρ.

θα πρέπει να κοιτάξεις προσεκτικά και να δώσεις προσοχή στο ότι τα αμορτισέρ θα πρέπει να είναι για Diesel και όχι από βενζίνη.

 

διαφορετικά αμορτισέρ έχει το ένα από το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. 
Έχω το Golf 7 TDI R-line , 2016 με 125.000 χλμ. 

Πρόσφατα στο σέρβις των 120.000 (όχι στην αντιπροσωπεία) ο τεχνικός μου είπε να προετοιμαστώ για την αλλαγή των αμορτισέρ. 
Οκ του ανέφερα , να πάρω προσφορές και να αποφασίσω σιγά σιγά.
Οι τιμές που πήρα για πλήρη αλλαγή (ανταλλακτικά-εργασία-ευθυγράμμιση) ήταν 

  • εργοστασιακές 800 euro
  • bilstein 850 euro
  • sachs 450 euro

 

Μέτρησα σε κτέο τις αναρτήσεις και πήρα νούμερα 75-74 / 76-77 καθώς και 54-55 / 52-53 σε 2 διαφορετικά κτέο. 
Κρατάω ένα θετικό ότι δεν έχω μεγάλη απόκλιση σε κάθε άξονα.

Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος έχει αλλάξει αμορτισέρ, πότε περίπου τα άλλαξε και με τι κόστος?

Γενικά αυτό που με νοιάζει να είναι το αυτοκίνητο όπως πριν. Δεν θέλω κάποιο χαμήλωμα, ούτε πιο άνετη ούτε πιο σκληρή ανάρτηση. 
Υπάρχει λόγος να πάω στην αντιπροσωπεία για προσφορά ? Τι προτείνετε ?

Το αυτοκίνητο κάνει 85% + των χιλιομέτρων σε εθνικές, χωρίς να είμαι ιδιαίτερα φορτωμένος.

Έιναι αναμενόμενα τα 120.000 ή έπρεπε να έιχα κάνει αλλαγή νωρίτερα ?

Ευχαριστώ πολύ την κοινότητα.
 

 

Edited by stelios2809
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , stelios2809 said:

Καλησπέρα στο φόρουμ. 
Έχω το Golf 7 TDI R-line , 2016 με 125.000 χλμ. 

Πρόσφατα στο σέρβις των 120.000 (όχι στην αντιπροσωπεία) ο τεχνικός μου είπε να προετοιμαστώ για την αλλαγή των αμορτισέρ. 
Οκ του ανέφερα , να πάρω προσφορές και να αποφασίσω σιγά σιγά.
Οι τιμές που πήρα για πλήρη αλλαγή (ανταλλακτικά-εργασία-ευθυγράμμιση) ήταν 

  • εργοστασιακές 800 euro
  • bilstein 850 euro
  • sachs 450 euro

 

Μέτρησα σε κτέο τις αναρτήσεις και πήρα νούμερα 75-74 / 76-77 καθώς και 54-55 / 52-53 σε 2 διαφορετικά κτέο. 
Κρατάω ένα θετικό ότι δεν έχω μεγάλη απόκλιση σε κάθε άξονα.

Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος έχει αλλάξει αμορτισέρ, πότε περίπου τα άλλαξε και με τι κόστος?

Γενικά αυτό που με νοιάζει να είναι το αυτοκίνητο όπως πριν. Δεν θέλω κάποιο χαμήλωμα, ούτε πιο άνετη ούτε πιο σκληρή ανάρτηση. 
Υπάρχει λόγος να πάω στην αντιπροσωπεία για προσφορά ? Τι προτείνετε ?

Το αυτοκίνητο κάνει 85% + των χιλιομέτρων σε εθνικές, χωρίς να είμαι ιδιαίτερα φορτωμένος.

Έιναι αναμενόμενα τα 120.000 ή έπρεπε να έιχα κάνει αλλαγή νωρίτερα ?

Ευχαριστώ πολύ την κοινότητα.
 

 

αναλογα πως τα γινονται χιλιομετρα εννοω εαν κανεις ταξιδια και εχεις μεσα 4-5 ατομα και πολυ σου αντεξαν εγω τα αλλαξα στα 90000. επισης τα Κτεο εχουν τζογομετρα και οχι αμορτισερομετρα  για να μετρηθει ενα αμορτισερ πρεπει να βγει απο το αμαξι. οποτε στο κτεο μετρανε τους τζογους που υπαρχουν απο τους ελαστικους συνδεσμους των αναρτισεων μαζι με τα αμορτισερ. 

κανε ενα απο τεστ εσυ πιεσε με δυναμη πανω απο καθε αμορτισερ και δες εαν με το που ανεβει πανω δεν κανει δευτερο "γκελ" τοτε ειναι οκ εαν κανει τοτε θες αλλαγη επισης θα το καταβεις και στην αδήγησει εαν ειναι βαρκα γυαλος περισσοτερο απο οτι ηταν  τοτε παλι θελουν αλλαγη 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.