Jump to content
Polo1400

Αλλαγή Ταπετσαρίας Πόρτας Σε Polo 9N

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!Εχω ενα polo 9Ν και πριν απο λιγο καιρό ξεκόλλησε η ταπετσαρία στις πόρτες καθώς και στην οροφή λόγω ζέστης ..Πηρα νεα ταπετσαρία και βενζινόκολλα για να την τοποθετήσω ο ίδιος στις πόρτες .Το πρόβλημα μου ειναι μα αφαιρέσω την παλιά κόλλα μαζι με το ύφασμα απο το πλαστικό της πόρτας .Προσπαθησα με σπάτουλα και ξύσιμο αλλα τπτ.Καμια ιδέα κανεις ????

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αδερφέ..το ζόρικο ειναι να ξύσω το εσωτερικό της παλιάς ταπετσαρίας .Παραθετω φωτο για δεις τη κατάσταση ..

post-27715-0-92949400-1435168179_thumb.j

Edited by Polo1400
Link to comment
Share on other sites

Aρχικα,βγάλε το σκαφος που μπαινει η ταπετσαρια,απο το πανελ της πορτας.

 

Πως θα μπει η ταπετσαρια αφου το εχεις πανω στο πανελ?

Δευτερον,βγάλε το χερουλι.

 

Αυτο θα σου λέω,με την σπάτουλα,και σιγά σιγά βγαινει.

Μην νομιζεις οτι πρεπει να την γυαλιζεις,να φυγουν τα χοντρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλε ..μόλις απομόνωσα το σκάφος απο τη πόρτα και το χερούλι ..αυριο θα ασχοληθώ με τη ξύσιμο .Απλη βενζινόκολλα έβαλες εσυ μετα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προχθες τελειωσα τις πισω πορτες.

Με καινουργια χερουλια απο το Ebay.

 

985c8d2eb49c72d065bf75c58ab97fe8.jpg

 

Τα υλικα τα πηρα απο μια αποθηκη υφασματων σκαφων-αυτοκινητων στο μοσχατο,ο τυπος ειχε μεσα οτι μπορεις να φανταστεις.

Μου εδωσε αυτος βενζινοκολλα που απλώνεται με πινελο.

 

Μην προτιμησεις spray διοτι δεν ειναι τοσο ισχυρο(όπως μου ειπαν διαφοροι του χωρου).

 

Περνα πρωτα ενα χερι βενζινοκολλα στο σκαφος,μην την λυπηθεις,να στεγνωσει ΚΑΛΑ,περνα δευτερο χερι,και καπακι βαλε πανω την ταπετσαρια.

 

Φυσικα κοψε πρωτα το κομμάτι να το εχεις ετοιμο,μιας και δεν εχεις χρονο για διορθωματα η βενζινοκολλα στεγνωνει εύκολα.

Κοιτα τους κοκκινους κυκλους,εκει ειναι τα ευαισθητα σημεια οπως τα ειδα εγω για να μην κολλησει καλα μιας και ειναι σε κουρμπα πανω.

Εκει που ειναι οι γραμμες πρεπει να βαλεις το υφασμα κατευθειαν και απο εκει να ξεκινησεις να απλώνεις.

 

Αφου το βαλεις ολο μην δωσεις πολυ σημασια στις ακρες,γιατι εκει εχεις περιθωριο να τσονταρεις βενζινοκολλα,πάτα για κανα 10 λεπτο το σημειο με τους κυκλους,να κολλησει τελεια,γιατι αλλιως δεν κολλαει απο το τεντωμα.

 

Αυτα που σου λεω ειναι καθαρα συμβουλες προσωπικες που εβγαλα το παραπανω αποτελεσμα,οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις...

 

Υ.Γ Αν δεν εχεις παρει ακομα τα υφασματα,μην τα παρεις τσιμα τσιμα.


Ξεχασα να βαλω την φωτο :db:

post-12097-0-22062900-1435172682_thumb.j

Edited by Passatoukos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποσο χαιρομαι να βλεπω να φτιαχνει καποιος το αμαξι του δεν περιγραφεται.

μπραβο σου πασατουκο

 

Ευχαριστω χρόνη :good:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...Πισω γραφουν τα αναγλυφα vw με κωδικους κλπ κλπ.

 

Απο ποιοτητα ενα τσικ κατω απο τα μαμα....Αλλά για τα 20 ευρω που εδωσα οχι απλα ειναι αψογα,πενα.

 

Η διάρκεια θα δειξει βεβαια,απο εφαρμογη παντως,τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Tόσο θυμάμαι...δεν εχω σχέσεις καλές με ebay και εβαλα εναν φιλο να μου τα παραγγείλει,20 και τα 4,με δωρεαν μεταφορικα,ή 20 ή 30 δεν θυμαμαι σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.Συνέβη και στο δικό μου Polo 9n να ξεκολλήσουν ο ουρανός και η ταπετσαρία στις μπροστά πόρτες.Για τον ουρανό πήγα σε μαγαζί.Τις πόρτες θα ήθελα να τις φτιάξω μόνος μου.Μήπως γνωρίζει κανείς να μου περιγράψει τη διαδικασία αφαίρεσης του τελαρου απ την πόρτα;Θα χρειαστώ συμβουλές και για την τοποθέτηση της ταπετσαρίας αλλά ας αρχίσουμε απ την αφαίρεση του τελάρου απ την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2015 at 10:05 PM, Passatoukos said:

Εγω προχθες τελειωσα τις πισω πορτες.

Με καινουργια χερουλια απο το Ebay.

 

985c8d2eb49c72d065bf75c58ab97fe8.jpg

 

Τα υλικα τα πηρα απο μια αποθηκη υφασματων σκαφων-αυτοκινητων στο μοσχατο,ο τυπος ειχε μεσα οτι μπορεις να φανταστεις.

Μου εδωσε αυτος βενζινοκολλα που απλώνεται με πινελο.

 

Μην προτιμησεις spray διοτι δεν ειναι τοσο ισχυρο(όπως μου ειπαν διαφοροι του χωρου).

 

Περνα πρωτα ενα χερι βενζινοκολλα στο σκαφος,μην την λυπηθεις,να στεγνωσει ΚΑΛΑ,περνα δευτερο χερι,και καπακι βαλε πανω την ταπετσαρια.

 

Φυσικα κοψε πρωτα το κομμάτι να το εχεις ετοιμο,μιας και δεν εχεις χρονο για διορθωματα η βενζινοκολλα στεγνωνει εύκολα.

Κοιτα τους κοκκινους κυκλους,εκει ειναι τα ευαισθητα σημεια οπως τα ειδα εγω για να μην κολλησει καλα μιας και ειναι σε κουρμπα πανω.

Εκει που ειναι οι γραμμες πρεπει να βαλεις το υφασμα κατευθειαν και απο εκει να ξεκινησεις να απλώνεις.

 

Αφου το βαλεις ολο μην δωσεις πολυ σημασια στις ακρες,γιατι εκει εχεις περιθωριο να τσονταρεις βενζινοκολλα,πάτα για κανα 10 λεπτο το σημειο με τους κυκλους,να κολλησει τελεια,γιατι αλλιως δεν κολλαει απο το τεντωμα.

 

Αυτα που σου λεω ειναι καθαρα συμβουλες προσωπικες που εβγαλα το παραπανω αποτελεσμα,οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις...

 

Υ.Γ Αν δεν εχεις παρει ακομα τα υφασματα,μην τα παρεις τσιμα τσιμα.

 

Ξεχασα να βαλω την φωτο :db:

 

post-12097-0-22062900-1435172682_thumb.j

Καλησπέρα έχεις τηλέφωνο όνομα η διεύθυνση της αποθήκης μηπως βρω και εγώ αυτό το ύφασμα για τις πόρτες 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.