Jump to content
vastil

Δίσκοι Και Τακάκια Για Up

Recommended Posts

Κανένα θέμα τρόμου δεν υπάρχει! Είναι ένα γεγονός που έτυχε σε εσένα και είναι πιθανόν να τύχει και σε άλλους κατόχους αν όντως ισχύει η αστοχία υλικού.. Ελπίζω να μην ξαναέχεις θέμα μετά την αλλαγή των δίσκων σου και το δικό μου να λυθεί πιο ανώδυνα με την ζυγοστάθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

Guest aristeidisgkoros

Καλησπέρα και από μένα.

 

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και πήγα σήμερα να το δω, αλλά τελικά έκλεισα ραντεβού για 3/8.

Σαν πρώτη εκτίμηση μου είπαν για δισκόπλακες, αλλά θα είναι σίγουροι όταν το ελέγξουν.

Τι μου προτείνετε να κάνω, να τις αλλάξω εκεί ή να πάω σε δικό μου συνεργείο?

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει εντοπίσει κάποιος από σας τον θόρυβο που κάνει το σασμάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

 

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και πήγα σήμερα να το δω, αλλά τελικά έκλεισα ραντεβού για 3/8.

Σαν πρώτη εκτίμηση μου είπαν για δισκόπλακες, αλλά θα είναι σίγουροι όταν το ελέγξουν.

Τι μου προτείνετε να κάνω, να τις αλλάξω εκεί ή να πάω σε δικό μου συνεργείο?

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει εντοπίσει κάποιος από σας τον θόρυβο που κάνει το σασμάν.

Βάλε δικές σου. Δες αυτό το σετ που πρότεινα εγώ. Εγώ είχα δώσει 400 και έβαλα τις αυθεντικές και σε 10.000 τις πήρα στο χέρι στραβωμένες. Τα textar τα τακακια δεν τα ήξερα αλλά τα φοράει του μπαμπά μου το tinguan που ειναι 200 άλογα άρα συνεπώς δεν μπορεί να είναι τόσο μούφα. Δίσκους έβαλα zimmerman δεν θα σου ψέματα σφυρίξαν πολύ λίγο αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό καθότι είναι ολοκαίνουργια. Δες και το 2,3 πρώτα μου μηνύματα τι έμαθα για τα up και πράξε αναλόγως. Εγώ δεν σου λέω για λάδια και τα λοιπά αυτά μόνο αντιπροσωπεία για να ξέρεις τι βάζεις αλλα για τα άλλα που την πάτησα και εγώ 2 φορές δεν αξίζει

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα αλλαξω και εγω δισκοπλακες κ τακακια(Σαφως κ δεν θα βαλω τις μαμα). Εχετε καμια να μου προτεινετε; Απο ερευνα στο internet η μονη μαρκα που βρηκα ειναι η ZIMERMANΝ για δισκοπλακες.Οσοι τις βαλατε ειστε ικανοποιημενοι; Κυκλοφορει καμια αλλη εταιρεια;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Zimermann και μπορώ να πω οτι είναι πάρα πολύ καλές. Σε βροχή ακούω το σφύριγμα αλλά οταν ζεσταθεί εξαφανίζεται. Τακάκι να δεις κανένα που να μην είναι σκληρό πολύ για μπορεί να φταίει και αυτό και να στραβώνουν οι ζάντες εγώ κούμπωσα αυτά που γράφω στις πρώτες σελίδες. Δες και ferodo δες και pagit

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα High Up 2012 που το αγόρασα με 8000 χλμ μεταχειρισμένο το 2014. Στα 15000 χλμ, άρχισε να τρέμει το τιμόνι σε παρατεταμένο μέτριο φρενάρισμα, το οποίο και χειροτέρεψε όσο πέρναγαν τα χιλιόμετρα. Στο συνεργείο VW μου είπαν ότι εγώ φταίω που το πέρασα από νερά με καυτούς δίσκους...πήγα σε καλό και γνωστό φρενάδικο στον Γέρακα και τα πέρασε από τόρνο, τα ίσιωσε και ίσιωσε και τα στραβοπατημένα τακάκια. Με κόστος 60 € είμαι στα 23000 χλμ χωρίς πρόβλημα. Μου είπε ο φρενάς πως άμα ξαναστραβώσουν, τότε θα κάτσουμε να δούμε εναλλακτικές γιατί δεν θα παίρνει άλλο τορνάρισμα λόγω πάχους δισκόπλακας. Να σημειώσω πως ο φρενάς είχε το ίδιο πρόβλημα στο Citigo της γυναίκας του και με το που πήγα μου είπε ο ίδιος "για στραβές δισκόπλακες ήρθες?"    :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου, έχω Hi Up με 55.000 χιλ, άλλαξα πριν 2 μήνες μόνο τακάκια. Το πρόβλημα των δίσκων προκύπτει από το σφίξιμο του τροχού. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟ

Link to comment
Share on other sites

Εκατομμύρια αυτοκίνητα έχουν τροχούς σφιγμενους με όλους τους τρόπους εκτός από δυναμοκλειδο! Δεν νομίζω οτι κυκλοφορούν με στραβες δισκοπλακες..

Και ομιλω ως παθών με 2 φορές αλλαγή σε δισκοπλακες τακακια μέσα στην εγγύηση (όχι με up αλλά με 208 του 2014).

Αντιλαμβανοναστε όλοι νομίζω την αθλιότητα των υλικών στο βωμό του κέρδους...

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ο κουμπαρος μου με το αδελφακι Mii 2 φορές μέχρι στιγμής στραβωμενες δισκόπλακες..

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

τελικά τι εξέλιξη είχαμε με αυτό; έχουμε ακόμα εμφανίσεις στα UP με στραβωμένες δισκόπλακες;

Edited by stelaras1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα στο up τρεμει το τιμονι και το αυτοκινητο στο φρεναρισμα. Το ανεφερα στην VW οταν εκανα το service και μου απατησαν οτι επειδη ειχα 26.000χλμ δεν μπορουν να με καλυψουν λεγοντας μου τις γνωστες δικαιολογιες περι βροχης κλπ ενω αν το ειχα αναφερει νωριτερα κατι θα εκαναν...... Βεβαια το αυτοκινητο παρουσιαζει το προβλημα απο οταν ειχε λιγοτερα απο 10.000χλμ αλλα δεν το ειχα καταλαβει επειδη ετρεμε λιγοτερο το αυτοκινητο διχως να ειναι τοσο αισθητο στο τιμονι κανοντας με να νομιζω οτι κατεβαζει σχεσεις το αυτοματο (πριν την αναβαθμιση το κιβωτιο ηταν χαλια!!!). Δανείζοντας το αυτοκινητο σε ενα φιλο μηχανικο, καταλαβε αμεσως το προβλημα στους δισκους. Μια αλλη ωραια δικαιολογια της αντιπροσωπειας ειναι οτι το εν λογω προβλημα δεν εχει διαπιστωθει σε πολλα αυτοκινητα παγκοσμιως αλλιως η VW θα ειχε κανει ανακληση για να το επισκευασει!!!!! :startle:χαχαχα!!!! 

Τεσπα, εχετε να μου προτεινετε σετ δισκοπλακες και τακακια??? Μετα απο ερευνα για τους zimmermann δεν διαβασα καλα σχολια.

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ate η trw.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

zimmermann   δίσκους. Πολύ καλοί. Τακάκια ήθελα pagid αλλά μου έβαλαν textar

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε αποψη για δισκους brembo για το μικρο μας οχημα?? στο επομενο σερβις ειμαι για αλλαγη και θα ηθελα εαν τις εχει βαλει κανεις να μοθ πει γνωμες!

λεω να βαλω brembo me textar τακακι οπως μου προτεινε και ο μηχανικος μου!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα τακάκια ZTEC+ έχω ακούσει καλά σχόλια και από ταρίφα με SKODA OCTAVIA ταξί.

Κάνε μια έρευνα στο net να δεις τι παίζει με την μάρκα που σου προτείνω.

Τα δικά μου έχουν ακόμα ψωμί, αλλά όταν αλλάξω θα βάλω ZTEC+.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι vw

Σε ένα CROSS UP που έχουμε στην οικογένεια  έχω αλλάξει 3 φορές  δίσκους - τακάκια-και μουαγιέ  (2 στην Πειραιώς αντιπροσωπεία και 1 σε εξουσιοδοτημένο )  και τώρα ειμαι έτοιμος και για 4 η  στα 22.000 χλμ. 

Η ελληνική αντιπροσωπεία σηκώνει τα χέρια το ίδιο και η Γερμανία  δηλ.  η μαμά VW . Μετά από 5 με 6.000 χλμ. όταν φρενάρεις  τρέμει πόδι και τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2017 at 7:54 ΜΜ, crazy bill said:

παιδια εχουμε αποψη για δισκους brembo για το μικρο μας οχημα?? στο επομενο σερβις ειμαι για αλλαγη και θα ηθελα εαν τις εχει βαλει κανεις να μοθ πει γνωμες!

λεω να βαλω brembo me textar τακακι οπως μου προτεινε και ο μηχανικος μου!

Βάλε ΟΕΜ και ΟΕΜ τακάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παιδια θα αγορασω τα Brembo max για δισκους μιας και τους βρηκα πολυ καλη τιμη μέσω ιντερνετ!! Τωρα για τακακια δεν εχω αποφασισει ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι ρωτας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2017 at 3:16 ΠΜ, nikdev said:

Τοτε γιατι ρωτας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

γιατι ρε παιδια ειναι κακο να παρουμε και αλλες γνωμες?? απλα οπως ανεφερα ψαχνωντας τους βρηκα φθηνους στο ιντερνετ και πιστευω πως αξιζουν...πρωτα βεβαια ειχα γραψει εδω(πριν τους βρω εννοω)  αλλα οπως και να εχει δεν καταλαβαινω αυτην την αντιδραση!?!?

 

επισης το αναφερω σε περιπτωση που ενδιαφερεται και καποιος αλλος ωστε να γνωριζει πως καποιος θα τους δοκιμασει απο εδω!

παιδια για να το σιγουρεψω 256mm δισκους φοραει το τερας μας οπως εχω δει οτι λενε?

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το...κακό φτάσουμε στην αλλαγή δίσκων, προσωπικά δε θα βάλω της αντιπροσωπείας, αφού υπάρχουν πολύ καλύτεροι. Γενικά δεν εχω θέμα με φρενάρισμα. Προς το παρόν τουλάχιστον και έχοντας 32000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 40.000 χλμ άλλαξα στο συνεργείο της γειτονιάς τακάκια  (mintex) και ισιωσα δίσκους με τορνο γιατί είχαν κάνει ένα μικρό νύχι . Κόστος 70 ευρώ συνολικά!...Η αντιπροσωπεία για αλλαγή τακάκια και αλλαγη δίσκων μου ζήτησε 260 ευρώ!

 

 

Edited by enedra
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2018 at 10:39 PM, enedra said:

Μετά από 40.000 χλμ άλλαξα στο συνεργείο της γειτονιάς τακάκια  (mintex) και ισιωσα δίσκους με τορνο γιατί είχαν κάνει ένα μικρό νύχι . Κόστος 70 ευρώ συνολικά!...Η αντιπροσωπεία για αλλαγή τακάκια και αλλαγη δίσκων μου ζήτησε 260 ευρώ!

 

 

260 ευρώ;;; χαχαχαχα σε καλό τους βραδιάτικα

αλλαγή σε αντιπροσωπεία #NOT

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.