Jump to content
vastil

Δίσκοι Και Τακάκια Για Up

Recommended Posts

On 5/6/2021 at 3:38 ΜΜ, crazy bill said:

Μα δεν αλλάζει κάτι στους δίσκους του vw up gti σε σχέση με αυτούς που φοράει το απλό up. Κάτι λάθος έχεις καταλάβει

Έχουν άλλη διάμετρο οι δίσκοι στο gti και οι δαγκάνες έχουν διαφορετική επιφάνεια κάνεις λάθος στο σχολιό σου.

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2021 at 10:52 ΜΜ, OMINUS said:

Αυτό είναι big brake kit και όχι μαμά..... Ακόμα πάντως και διαφορετικό να είναι το μέγεθος στάνταρ θα χρειάζονται και άκρα ώστε να μπούν. Οπότε σίγουρα η αναβάθμιση θα βγαίνει πολύ παραπάνω από 600€. 

 

Σίγουρα πάντως θα δίνει άλλες φρενάρες στο αμάξι.

Από εκεί και πέρα πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση να μην ικανοποιούν κάποιον οι δίσκοι που φοράει ήδη καθώς ίδιους φοράνε πολύ μεγαλύτερα αυτοκίνητα όπως skoda Octavia και έχουν κ παραπάνω άλογα , παραπάνω κιλά και πίσω ταμπούρα όπως κ το up. Επίσης εντύπωση μου κάνει γιατί στο up να στραβωνουν ενώ στα άλλα όχι ...

Στης γυναίκας εμένα στραβωσαν οι μαμά και από τότε έβαλα ζιμερμαν χαρακτους και όλα κομπλέ δεν έχει ξανά παρουσιαστεί κάτι.

Edited by crazy bill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι big brake kit και όχι μαμά..... Ακόμα πάντως και διαφορετικό να είναι το μέγεθος στάνταρ θα χρειάζονται και άκρα ώστε να μπούν. Οπότε σίγουρα η αναβάθμιση θα βγαίνει πολύ παραπάνω από 600€. 
 
Σίγουρα πάντως θα δίνει άλλες φρενάρες στο αμάξι.
Από εκεί και πέρα πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση να μην ικανοποιούν κάποιον οι δίσκοι που φοράει ήδη καθώς ίδιους φοράνε πολύ μεγαλύτερα αυτοκίνητα όπως skoda Octavia και έχουν κ παραπάνω άλογα , παραπάνω κιλά και πίσω ταμπούρα όπως κ το up. Επίσης εντύπωση μου κάνει γιατί στο up να στραβωνουν ενώ στα άλλα όχι ...
Στης γυναίκας εμένα στραβωσαν οι μαμά και από τότε έβαλα ζιμερμαν χαρακτους και όλα κομπλέ δεν έχει ξανά παρουσιαστεί κάτι.

Με τους χαρακτούς είδε βελτίωση; Σκέφτομαι να βάλω πρόγραμμα και θα ήθελα μια ελαφρά βελτίωση σε φρένα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , gianniskar said:


Με τους χαρακτούς είδε βελτίωση; Σκέφτομαι να βάλω πρόγραμμα και θα ήθελα μια ελαφρά βελτίωση σε φρένα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο up, επειδή δεν το πολύ χρησιμοποιώ εγώ δεν μπορώ να σου πω κάτι με σιγουριά. Δεν νομίζω όμως μόνο με δίσκους χαρακτους να δεις κάτι τρομερο...εγώ τους έβαλα καθαρά γιατί η διαφορά στην τιμή τους ήταν πολύ μικρή σε σχέση με τους απλούς. Επίσης οι χαρακτοι όπως και οι τρυπητοι πιο πολύ είναι για να καθαρίζουν το τακάκι παρά για κάποια άλλη βελτίωση. 

 

Στο δικό μου τώρα το αμάξι δεν είναι group vw βέβαια, που γι αυτό μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι βάζοντας μπροστά ΑΤΕ power discs, πίσω απλούς ΑΤΕ, τακάκια μπρος πίσω κεραμικά ΑΤΕ, σωληνάκια υψηλής και ΑΤΕtyp200 υγρο φρένων είδα τεράστια διαφορά. Και εγώ φοράω προγράμματα σε αυτό και ήθελα κάτι καλύτερο γιατί κάθε μέρα κάνω πολλά χιλιόμετρα και με στροφιλικια.

Θεωρώ όμως για απλή καθημερινή χρήση πόλης δεν θα δεις ακόμα κ με αυτό το κιτ κάτι τρομερό καθώς θέλει ζορισμα ας πούμε για να δεις τα οφέλη από τα σωληνάκια υψηλής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τον Μαίο του 2021 λίγο πριν το γάμο μου άλλαξα δίσκους. Μου έβαλε brembo σε ένα συνεργείο και καλά τους πλήρωσα 210 ευρώ μαζί με τακάκια textar. Μου ανέφερε οτι είναι οι καλύτεροι και θα φρενάρω σουπερ. Αυτό δεν κράτησε πολύ. Από τους 5 μήνες τους 2 έλειπα χωρίς αυτοκίνητο.

Πριν 1 βδομάδα παρατήρησα οτι στράβωσαν πάλι το τιμόνι τρέμει και τσιρίζουν τα φρένα ακόμα και χωρίς να έχει βρέξει. Έχω έναν φίλο καλό που είναι λάτρης των αυτοκινήτων και δεν έχει συνεργείο αλλά στα δικά του τα αλλάζει μόνος του όλα και θέλει να με εξυπηρετήσει. Μου είπε οτι brembo κάτω από 500 ευρώ είναι ιμιτασιόν και να μην το συζητήσουμε παραπάνω. Χθες με έστειλε με μια έρευνα που έκανε να πάω να αγοράσω ATE την πρώτη κατηγορία 160 μόνο οι δίσκοι(81 ευρώ έκαστος) και μου είπε να αλλάξουμε τύμπανα πίσω και σιαγώνες πάλι ΑΤΕ με κόστος ανταλλακτικών 120 ευρώ και με έστειλε να τα πάρω μόνος μου, για να μη νομίζω οτι θα βγάλει κέρδος από τα ανταλλακτικά. Μάλιστα μου είπε οτι αν δεν αλλάξω και τα πίσω, τα μπροστά θα τρώνε ζόρι και ίσως ξαναστραβώσουν.

Μου ανέφερε από χρήματα μου ζήτησε ότι θέλω. Πόσο πιστεύεται πως πρέπει να του δώσω 120? Φυσικά μου ανέφερε οτι θα τους μετρήσουμε τους υπάρχοντες δίσκους να δούμε πόση είναι η ζημιά.

 

Έχω μια βασική ερώτηση. Υπάρχει κάποιος τίμιος σε όλη την Ελλάδα που να έχει συνεργείο? Το μόνο που ζητάω να βάζει καλά ανταλλακτικά αυθεντικά και να ζητάει παραπάνω χρήματα. Δεν με πειράζει το κόστος. Με πειράζει πωλούν αέρα για καλό και όταν εμφανίζεται το πρόβλημα λένε αστείες δικαιολογίες για νερά πλυντήρια και μπούρδες. Δηλαδή το μεγάλο μου αμάξι γιατί δεν έχει πρόβλημα? Το peugeot 207 γιατί δεν είχε ποτέ θέμα στα 10 χρόνια που το είχα? Σκέφτομαι να παω στο συνεργείο το εν λόγω όχι για να κάνω καυγά, αλλά για να πάω να τους χαρίσω για να τους τοποθετήσει σε άλλον πελάτη του και να τον ευχαριστήσω.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , vastil said:

Τον Μαίο του 2021 λίγο πριν το γάμο μου άλλαξα δίσκους. Μου έβαλε brembo σε ένα συνεργείο και καλά τους πλήρωσα 210 ευρώ μαζί με τακάκια textar. Μου ανέφερε οτι είναι οι καλύτεροι και θα φρενάρω σουπερ. Αυτό δεν κράτησε πολύ. Από τους 5 μήνες τους 2 έλειπα χωρίς αυτοκίνητο.

Πριν 1 βδομάδα παρατήρησα οτι στράβωσαν πάλι το τιμόνι τρέμει και τσιρίζουν τα φρένα ακόμα και χωρίς να έχει βρέξει. Έχω έναν φίλο καλό που είναι λάτρης των αυτοκινήτων και δεν έχει συνεργείο αλλά στα δικά του τα αλλάζει μόνος του όλα και θέλει να με εξυπηρετήσει. Μου είπε οτι brembo κάτω από 500 ευρώ είναι ιμιτασιόν και να μην το συζητήσουμε παραπάνω. Χθες με έστειλε με μια έρευνα που έκανε να πάω να αγοράσω ATE την πρώτη κατηγορία 160 μόνο οι δίσκοι(81 ευρώ έκαστος) και μου είπε να αλλάξουμε τύμπανα πίσω και σιαγώνες πάλι ΑΤΕ με κόστος ανταλλακτικών 120 ευρώ και με έστειλε να τα πάρω μόνος μου, για να μη νομίζω οτι θα βγάλει κέρδος από τα ανταλλακτικά. Μάλιστα μου είπε οτι αν δεν αλλάξω και τα πίσω, τα μπροστά θα τρώνε ζόρι και ίσως ξαναστραβώσουν.

Μου ανέφερε από χρήματα μου ζήτησε ότι θέλω. Πόσο πιστεύεται πως πρέπει να του δώσω 120? Φυσικά μου ανέφερε οτι θα τους μετρήσουμε τους υπάρχοντες δίσκους να δούμε πόση είναι η ζημιά.

 

Έχω μια βασική ερώτηση. Υπάρχει κάποιος τίμιος σε όλη την Ελλάδα που να έχει συνεργείο? Το μόνο που ζητάω να βάζει καλά ανταλλακτικά αυθεντικά και να ζητάει παραπάνω χρήματα. Δεν με πειράζει το κόστος. Με πειράζει πωλούν αέρα για καλό και όταν εμφανίζεται το πρόβλημα λένε αστείες δικαιολογίες για νερά πλυντήρια και μπούρδες. Δηλαδή το μεγάλο μου αμάξι γιατί δεν έχει πρόβλημα? Το peugeot 207 γιατί δεν είχε ποτέ θέμα στα 10 χρόνια που το είχα? Σκέφτομαι να παω στο συνεργείο το εν λόγω όχι για να κάνω καυγά, αλλά για να πάω να τους χαρίσω για να τους τοποθετήσει σε άλλον πελάτη του και να τον ευχαριστήσω.

 

Δεν ξέρω αν είσαι από Αθήνα.

 

Ένα καλό συνεργείο που ασχολείται με φρένα,  και το όποιο γνωρίζω εδώ και χρόνια (Και έχει βοηθήσει γνωστούς και φίλους) είναι αυτός εδώ.

 

http://frena-peristeri.gr/

 

Αν έχεις την δυνατότητα να περάσεις μια βόλτα να το δει το αμάξι,  πρώτου κάνεις το οτιδήποτε.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Δεν ξέρω αν είσαι από Αθήνα.

 

Ένα καλό συνεργείο που ασχολείται με φρένα,  και το όποιο γνωρίζω εδώ και χρόνια (Και έχει βοηθήσει γνωστούς και φίλους) είναι αυτός εδώ.

 

http://frena-peristeri.gr/

 

Αν έχεις την δυνατότητα να περάσεις μια βόλτα να το δει το αμάξι,  πρώτου κάνεις το οτιδήποτε.

 

 

Μακάρι είμαι απο Θεσσαλονίκη. Το χειρότερο αμάξι είναι στο κομμάτι των φρένων. Κάποιο σχεδιαστικό πρόβλημα πρέπει να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια έρευνα, και κοίταξε να πας σε μάστορα που ασχολείται ΜΌΝΟ με φρένα και τίποτα άλλο.

 

Στην περίπτωση που λές ότι σου έβαλαν Brempo δίσκους και τακάκια textar 

 

Τα τακάκια μήπως ήταν σκληρά? Και σου γονάτισαν τους δίσκους? 

Μηπως ο συνδιασμός ήταν εξαρχής λάθος της μάρκας? 

 

Πριν κάνεις το οτιδήποτε πήγαινε σε κατάστημα που είναι αποκλειστικά για φρένα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , OMINUS said:

Κάνε μια έρευνα, και κοίταξε να πας σε μάστορα που ασχολείται ΜΌΝΟ με φρένα και τίποτα άλλο.

 

Στην περίπτωση που λές ότι σου έβαλαν Brempo δίσκους και τακάκια textar 

 

Τα τακάκια μήπως ήταν σκληρά? Και σου γονάτισαν τους δίσκους? 

Μηπως ο συνδιασμός ήταν εξαρχής λάθος της μάρκας? 

 

Πριν κάνεις το οτιδήποτε πήγαινε σε κατάστημα που είναι αποκλειστικά για φρένα.

 

 

 

Είπε θα το δει αυτός ο φίλος και σίγουρα είπε θα ελέγξει τα Μουγιέ που δεν τα έλεγξε κανένας. Εάν χρειαστούν αλλαγή θα τα αλλάξουμε. 
Μηπως 120 είναι λίγα να του δώσω;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , vastil said:

Είπε θα το δει αυτός ο φίλος και σίγουρα είπε θα ελέγξει τα Μουγιέ που δεν τα έλεγξε κανένας. Εάν χρειαστούν αλλαγή θα τα αλλάξουμε. 
Μηπως 120 είναι λίγα να του δώσω;

 

Δεν νομίζω ότι είναι λίγα τα 120€ ? Καλά μου ακούγεται?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , OMINUS said:

 

Δεν νομίζω ότι είναι λίγα τα 120€ ? Καλά μου ακούγεται?

Σε ευχαριστώ πολύ. Είδε λάδια πάνω στον δίσκο τον δεξί στραβωμένο δίσκο δίσκο δεξί στη μέση. Δευτέρα πρωί μου είπε να αλλαξω και τη φυσούνα δεξιά σε δικό του άτομο και νομίζω το αυτοκίνητο θα είναι καινούργιο. Αυτό μου το είχαν πει και στην αντιπροσωπεία αλλά δεν θεωρούσα ότι θα έβγαζε τέτοιο πρόβλημα. 
Πίσω άλλαξε δαγκάνες και τύμπανα και μου ανέφερε τσακισμένα ελατήρια. Πίσω δεν υπήρχαν φρένα. Ουσιαστικά μου ανέφερε ένα φρένο είχα το αριστερό. Ήθελα να είμαι και μαζί του για να μου τα δείχνει βέβαια μου τα στείλε φωτογραφίες όλα.
Πρώτη απορία. Όταν πας σε ένα συνεργείο και αλλάζεις φρένα κάνουν διάγνωση μόνο τα μπροστινά βλέπουν; Τα πίσω δεν τα ελέγχουν; Πίσω δεν υπάρχουν φρένα;
Δεύτερη απορία. Από το ΚΤΕΟ πως με εγκρίναν αφού δεν είχα φρένα πίσω; Δηλαδή αν εμφανιστώ εγώ τους δώσω 50 ευρώ τους πω ότι εγώ είμαι αμάξι θα με περάσουν;

Τρίτη απορία. Τόσο καλά είναι τα ΑΤΕ; Μου είπε ότι έχει δυο ποιότητες φθηνά και ακριβά αλλά τα ακριβά είναι τα καλύτερα.

 

Πιστεύω να λυθεί δια πάντως το πρόβλημα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θέμα με τα ταμπούρα είναι μια μεγάλη συζήτηση...

 

Που δυστυχώς αν δεν είσαι παρόν να δεις τι κάνουν στο αμάξι δεν μπορείς να ξέρεις αν τα κοιτάνε πραγματικά.

 

Σε μεγάλο βαθμό πιστεύω ότι όσοι έχουν ταμπούρα η αντιπροσωπείες τους χρεώνουν υποτιθέμενους ελέγχους που στην πραγματικότητα δεν γίνονται ποτέ! 

 

Σε αντιπροσωπεία ford ήμουν παρόν σε πελάτη που του χρέωσαν έλεγχο ταμπούρα και είμασταν και η δύο παρών μπροστά στα αμάξια μας.

 

Και του είπε ο υπεύθυνος ότι τα κοίταξαν... 

Χωρίς βέβαια να έχουν βγάλει ούτε μια ζάντα 

 

Τα ταμπούρα μάλλον πολύ τα κοιτάνε με τηλεπάθεια; :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στα ΑΤΕ.

 

Δεν ξέρω αν έχει καλά η φτηνά σαν ποιότητα.

 

Αλλά τα ΑΤΕ μπαίνουν σε πάρα πολλές μάρκες ως πρώτη τοποθέτηση από το εργοστάσιο.

 

Οπότε αυτό που σου είπε περί φτηνά και ακριβά δεν είναι και απόλυτο.

 

Το ότι έχει δίσκους και τακάκια για να κάνεις συνδιασμό, Ναι έχει.

 

Όχι ότι είναι κατώτερα τα "φτηνά"

 

 

Να κοιτάξεις τι συνδιασμό θα σου βάλει?

 

Μην βάλεις σκληρά τακάκια σε μαλακό δίσκο γιατί θα σου φάει το δίσκο πολύ γρήγορα.

 

Το ίδιο ισχύει και το ανάποδο.

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρεκτιφιέ μου έκανε τελικά. Μεθαύριο παραλαμβάνω. Μου είπε οτι ο ένας ο δίσκος ήταν καλός και να τον κρατήσω. Αλλάξαμε μπροστινούς δίσκους. Μου άλλαξε πίσω ταμπούρα με τύμπανα είχαν λιώσει όλα μέσα για αυτό και το χειρόφρενο έκανε 11 κλικ έφτανε στον ουρανό για να κρατήσει. Τώρα πιάνει στην 3 σκάλα. Μου έκανε εξαέρωση κιόλας στα φρένα. Μεθαύριο θα μου αλλάξει και μια φυσούνα που την βρήκε εμμέσως τρύπια γιατί βρήκε στον δεξί δίσκο που στράβωσε λάδι άρα έχασε λάδι και συνεπώς οδηγήθηκε στο συμπέρασμα οτι τρύπησε από τη φυσούνα. Μου το είχαν πει από την αντιπροσωπεία. Μου άλλαξε bosch aero κάτι υαλοκαθαριστήρες με 15 ευρώ και όχι με 70 που μου ζητούσαν από αντιπροσωπεία. Θα αλλάξει και τα μπουζί και νομίζω οτι τα αλλάξαμε όλα. Λάδια και φίλτρο λαδιού άλλαξα πριν 2000km . Όσο και αν τον πίεζα να μου πει πως είναι στο φρένο πλέον μου είπε δεν θέλω να περιαυτολογήσω θα το πάρεις και θα μου πεις τις εντυπώσεις σου.

Edited by vastil
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , OMINUS said:

Άντε με το καλό, και άλλα θέματα  να μην έχεις :thumbsu:

Ελπίζω να μην έχω θέμα. Μου είπε θα βάλουμε και castrol magnatec pro με 11 ευρώ το λίτρο λάδι 4 λίτρα παίρνει συν φίλτρο λαδιού το καλοκαίρι και πιστεύω με 70αρη θα είμαι πένα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.