Jump to content
kosigal

Michelin Cross Climate

Recommended Posts

Το λάστιχο αυτό κυρίως δεν προχωράει λόγο τιμής.... στην διάσταση 215/55/16 έχει κοντά στα 600....από την μεριά μου παντος είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα. δεν υστερεί πουθενά.... (Οδήγηση οικογενειακή)...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενάμιση χρόνο που τα έχω πρέπει να δώσω στοιχεία ώστε να ξέρει ο πιθανών αγοραστής αν πρέπει να το αγοράσει.... Λοιπόν το λάστιχο είναι βεντούζα πολύ καλό σε στεγνό απίστευτο σε βρεγμένο και αρκετά καλό στο χιόνι.....γύρισα από Πήλιο οπότε πατήσαμε και το χιονακι μας....Οι ταχύτητες που το πατάω αυξήθηκαν λόγο και προγράμματος 170-220 σε ταξίδι (με το passat δεν το καταλαβαίνεις με πόσα πας) και ακόμα Και εκεί μία χαρά είναι..... Αυτά τα υπέρ ....στα κατά βάζω ότι αρχίζει να φαίνεται η φθορά τους ίσως η αύξηση δύναμης του αυτοκινήτου δεν ξέρω.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα έχουν 9.000 περίπου..... Γιατί το έχω δεύτερο αμάξι.....Τα χιλιόμετρα είναι κυρίως σε εθνική....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ερώτηση σχετικά με αυτο το λάστιχο. Ημουν έτοιμος να το βαλω στο mercedes μου και τελευταια στιγμή ενας φιλος μου ειπε μακριά απο michelin στην Ελλαδα. Τα εβαλε στο δικο του (οχι το συγκεκριμένο μοντελο κάποιο αλλo michelin) παρόλο που ο λαστιχας τον ειχε συμβουλέψει να μην τα βαλει γιατι ειναι υπερβολικα μαλακά για τους ελληνικούς δρόμους και μετα απο μια εβδομαδα και 2-3 μικρες λακκούβες τα 2 μπροστινα πετάξανε "βιζακια". Eντέλει τα ξανα αλλαξε και εβαλε Bridgestone και λεει ειναι μια χαρα. 

αληθεύει λοιπον αυτη η φήμη οτι τα michelin ειναι πολυ μαλακά για Ελλάδα; μήπως φταιει οτι αυτα που εβαλε ηταν 255/45/19 ; για το δικο μου θελω 225/45/17 και μ᾽αρεσουν πολυ τα συγκεκριμένα... 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα διαβάσουμε... Φυσικά και δεν ισχύει τίποτα από αυτά... Το μόνο που ισχύει είναι ότι είναι από τις πιο μαλακές γόμες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλακά τα Michelin για Ελλάδα... για 5 χρόνια φορούσα τα Pilot Sport Cup, δύο τετράδες φόρεσα. Για ψάχτα λίγο.

Κανένα πρόβλημα, και σε λακούβες έπεσα και σε χαντάκια και παντού, στους ελληνικούς δρόμους το κυκλοφορώ. Βέβαια κοινή λογική, δεν πηγαίνεις τάπα σε καρόδρομους και κόβεις όπου χρειάζεται. Άρα ο φίλος, που το πιθανότερο να φοράει πιό πολιτισμένα ελαστικά από τα Cup που είναι πλαστελίνη, είτε:

α. ήταν γκαντέμης

β. οδηγεί 100% σε κατσικόδρομους

γ. δεν κόβει πουθενά και για τίποτα, επιταχύνει κιόλας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τα καπ ειναι μαλακα στο πελμα αλλα τα πλαινα ειναι κουτσουρα μωρε.

δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με κανενα αλλο μισελεν.

γενικα ναι τα θεωρω πολυ μαλακα για ελλαδα αλλα αν βαλεις 34πι εσ αι εισαι κομπλε. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι φαντάσου τα έχω με ανάρτηση πιο σκληρή.. Απλά προσέχεις τους τάφους , χωματόδρομο σιγά σιγά όπως και πεζοδρόμια ....Το μαλακό λάστιχο μπορεί να έχει φθορά  πιο γρήγορη  σε θέμα χρόνου αλλά σταματά ακόμα και έτσι σε μικρότερη απόσταση από ένα άλλο σκληρό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό ελαστικό σε διάσταση 205/55/16 Golf 5 TSI 140ps.

Πρώτη φορά μετά από 9 χρόνια του αυτοκινήτου το αισθάνομαι σαν καινούριο στη συμπεριφορά και το πάτημά του. Πέφτεις σε μπάρα και το τιμόνι είναι εκεί. Κύλιση σε στεγνό αθόρυβη και φρενάρισμα σε συνθήκες καθημερινότητας ικανοποιητικότατη.

Με εντυπωσίασε ιδιαιτέρως στο χιόνι των τελευταίων ημερών. Δεν έβγαζα το αυτοκίνητο από το γκαράζ επειδή δεν είχα αλυσίδες και την τρίτη μέρα που σταμάτησε να ρίχνει χιόνι και χρειάστηκε να πάω κάπου, αν και είχα στη διάθεσή μου αυτοκίνητο με αλυσίδες, επιχείρησα να το βγάλω... δεν κόλλησε πουθενά με χιόνι σε όλη τη διαδρομή από το σπίτι μου εκτός Λάρισας μέχρι το κέντρο. Στο κέντρο, επειδή όλοι οι δρόμοι είχαν χιόνι, ε λέω... κάπου θα κολλήσω με τα σταμάτα-ξεκίνα (είχα πάρει μαζί μου φτυάρι). Κι όμως δεν κόλλησα πουθενά, εκεί που δίπλα μου έβαζαν αλυσίδες για να βγουν.

Το έχω 1 χρόνο, χλμ. περίπου 10000 - 12000, κύρια διαδρομή εθνική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν , konstantin said:

Πάρα πολύ καλό ελαστικό σε διάσταση 205/55/16 Golf 5 TSI 140ps.

Πρώτη φορά μετά από 9 χρόνια του αυτοκινήτου το αισθάνομαι σαν καινούριο στη συμπεριφορά και το πάτημά του. Πέφτεις σε μπάρα και το τιμόνι είναι εκεί. Κύλιση σε στεγνό αθόρυβη και φρενάρισμα σε συνθήκες καθημερινότητας ικανοποιητικότατη.

Με εντυπωσίασε ιδιαιτέρως στο χιόνι των τελευταίων ημερών. Δεν έβγαζα το αυτοκίνητο από το γκαράζ επειδή δεν είχα αλυσίδες και την τρίτη μέρα που σταμάτησε να ρίχνει χιόνι και χρειάστηκε να πάω κάπου, αν και είχα στη διάθεσή μου αυτοκίνητο με αλυσίδες, επιχείρησα να το βγάλω... δεν κόλλησε πουθενά με χιόνι σε όλη τη διαδρομή από το σπίτι μου εκτός Λάρισας μέχρι το κέντρο. Στο κέντρο, επειδή όλοι οι δρόμοι είχαν χιόνι, ε λέω... κάπου θα κολλήσω με τα σταμάτα-ξεκίνα (είχα πάρει μαζί μου φτυάρι). Κι όμως δεν κόλλησα πουθενά, εκεί που δίπλα μου έβαζαν αλυσίδες για να βγουν.

Το έχω 1 χρόνο, χλμ. περίπου 10000 - 12000, κύρια διαδρομή εθνική.

Περίπου πόσο σου κόστισαν με την τοποθέτηση;

 

 

Κι ένα video αρκετά κατατοπιστικό σχετικά με τις δυνατότητες και τους (αναγκαίους) συμβιβασμούς και όρια του ελαστικού

 

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , konstantin said:

340 euro ακριβώς με ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση

Πολύ καλή τιμή! Δεν είναι ακριβά τελικά. Τα περίμενα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλη τιμη. 310 μου εβγαιναν τα continental premiumcontact 5 και ειπα να βαλω αυτα αφου δεν ειχα βαλει αλλη φορα michelin εκτος απο της μανας του τα energy. Μια διορθωση: 16000χλμ. τελικα τα χω. Κοιταξα τ βιβλιο μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έκατσε μια τετράδα του 15 με πανω απο 20000χιλ. Ειπα ας τα δοκιμάσω..  Έχω πάθει πλακα είναι τέλειο το λάστιχο σε ολα τα επίπεδα τα αξιζει τα λεφτα του.!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , vagelis287 said:

Παιδιά μου έκατσε μια τετράδα του 15 με πανω απο 20000χιλ. Ειπα ας τα δοκιμάσω..  Έχω πάθει πλακα είναι τέλειο το λάστιχο σε ολα τα επίπεδα τα αξιζει τα λεφτα του.!!!

Τέλειο λάστιχο δεν υπάρχει.

Αν μπορείς να γίνεις πιο περιγραφικός.. θα βοηθούσε.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2017 at 7:56 ΜΜ, nikdev said:

Τέλειο λάστιχο δεν υπάρχει.

Αν μπορείς να γίνεις πιο περιγραφικός.. θα βοηθούσε.

 

Θα σου πώ εγώ που το έχω..Αν θα δεις στις αγγελίες το έχω βάλει για πούλημα γιατί έβαλα 17αρα ζάντα...Το λάστιχο είναι ότι πιο αθόρυβο έχω βάλει ποτέ μου.... Δουλεύει καλά στην βροχή στο στεγνό αλλά και σε χιόνι.... Πάντα σε πλαίσια οικογενειακά στο θέμα πίεσης με πολλά χιλιόμετρα δεν το έχω δοκιμάσει εκεί δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2017 at 10:51 ΜΜ, roberto said:

Καλησπέρα. Ερώτηση σχετικά με αυτο το λάστιχο. Ημουν έτοιμος να το βαλω στο mercedes μου και τελευταια στιγμή ενας φιλος μου ειπε μακριά απο michelin στην Ελλαδα. Τα εβαλε στο δικο του (οχι το συγκεκριμένο μοντελο κάποιο αλλo michelin) παρόλο που ο λαστιχας τον ειχε συμβουλέψει να μην τα βαλει γιατι ειναι υπερβολικα μαλακά για τους ελληνικούς δρόμους και μετα απο μια εβδομαδα και 2-3 μικρες λακκούβες τα 2 μπροστινα πετάξανε "βιζακια". Eντέλει τα ξανα αλλαξε και εβαλε Bridgestone και λεει ειναι μια χαρα. 

αληθεύει λοιπον αυτη η φήμη οτι τα michelin ειναι πολυ μαλακά για Ελλάδα; μήπως φταιει οτι αυτα που εβαλε ηταν 255/45/19 ; για το δικο μου θελω 225/45/17 και μ᾽αρεσουν πολυ τα συγκεκριμένα... 

ευχαριστω!

το ιδιο ειχα παθει και εγω με τα conti sport contact3 που ειχε το αυτοκινητο απο το εργοστασιο. 3 στα 4 ειχαν βυζια με οδηγηση πολυ προσεκτικη και στα 10000 χλμ.λαστιχαδες μου ειπαν οτι καποιες παρτιδες βγηκαν ελαττωματικες.μπορει να συμβαινει το ιδιο στο φιλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υπαρχουν νεώτερες εντυπώσεις για αυτό το λάστιχο από τη χρήση του χειμώνα/χιόνια και καλοκαίρι/καυσωνες?

Σκέφτομαι να το βάλλω στο passat Alltrack 2.0 tdi 4motion για να μην αλλάζω λάστιχα χειμώνα καλοκαίρι.

Μένω Αθήνα αλλά ταξιδέυω αρκετα. το χειμώνα το πρόγραμμα έχει συχνά χιονοδρομικες εκδρομές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένος λάστιχο Επειδή το διάβασα το θέμα δεν αναφέρω κάνεις ότι το λάστιχο αυτό δεν είναι ούτε 100% καλοκαιρινό αλλά ούτε 100% χειμερινό.

 

Ελαστικό οπότε θέλει λίγο προσοχή στο που απευθύνετε και τη απαιτήσεις έχετε από το λάστιχο αυτό.

 

Εγώ ας πούμε που είμαι σε ψάξιμο για να βρώ ζάντες και να φτιάξω μια τετράδα ζάντες για το χειμώνα θα βάλω κατευθείαν χειμερινό ελαστικό και όχι μόνο μισό η το συγκεκριμενο Michelin. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2017 at 8:51 ΜΜ, Andreas4023 said:

το ιδιο ειχα παθει και εγω με τα conti sport contact3 που ειχε το αυτοκινητο απο το εργοστασιο. 3 στα 4 ειχαν βυζια με οδηγηση πολυ προσεκτικη και στα 10000 χλμ.λαστιχαδες μου ειπαν οτι καποιες παρτιδες βγηκαν ελαττωματικες.μπορει να συμβαινει το ιδιο στο φιλο σου.

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το Ford που είχα από καινούργια που το πήρα είχε λάστιχα 215/50/17 sport contact 3και στα 18.000 χιλιόμετρα (λιγότερο από 2 χρόνια ) Το 1 από τα 4 λάστιχα είχε πετάξει βυζια και είχα και πολύ γρήγορα πάγωμα στο πέλμα ήταν σαν να είχα λάστιχα με 35.000 χιλιόμετρα. 

 

Και δυστυχώς είναι θέμα ποιότητας της continental η οποία είναι ότι χειρότερο ακομα και το 5αρι έχει τα ίδια θέματα. 

 

Πότε ξανά continental. 

 

Και όταν απευθύνθηκα στην continental Ελλάς ό εμπειρογνώμονας που έστειλαν το έπαιζε τρελητσα ,  και κοιτούσε να με αποφυγή. 

 

Σας βάζω φωτογραφία από παιδί (από το αλλο club) που είμαι μέλος με continental 

 

Ο οποίος την γλίτωσε και δεν είχε τίποτα άλλο δυσάρεστο . 

 

Πήγαν στο Βουλκανιζατέρ για μια απλή τρύπα και βρήκαν το ελαστικό από την μέσα μεριά να έχουν κοπεί τα λινα και έγινε έτσι όπως το βλέπετε στην φωτογραφία. 

 

Το λάστιχο είναι το CONTINENTAL sport contact 5

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , OMINUS said:

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το Ford που είχα από καινούργια που το πήρα είχε λάστιχα 215/50/17 sport contact 3και στα 18.000 χιλιόμετρα (λιγότερο από 2 χρόνια ) Το 1 από τα 4 λάστιχα είχε πετάξει βυζια και είχα και πολύ γρήγορα πάγωμα στο πέλμα ήταν σαν να είχα λάστιχα με 35.000 χιλιόμετρα. 

 

Και δυστυχώς είναι θέμα ποιότητας της continental η οποία είναι ότι χειρότερο ακομα και το 5αρι έχει τα ίδια θέματα. 

 

Πότε ξανά continental. 

 

Και όταν απευθύνθηκα στην continental Ελλάς ό εμπειρογνώμονας που έστειλαν το έπαιζε τρελητσα ,  και κοιτούσε να με αποφυγή. 

 

Σας βάζω φωτογραφία από παιδί (από το αλλο club) που είμαι μέλος με continental 5abe82feae5c2_WP_20180227_10_48_37_Pro_preview(1).thumb.jpeg.891e4daacff1ed962ff5d7905e9aa833.jpeg

 

Ο οποίος την γλίτωσε και δεν είχε τίποτα άλλο δυσάρεστο . 

 

Πήγαν στο Βουλκανιζατέρ για μια απλή τρύπα και βρήκαν το ελαστικό από την μέσα μεριά να έχουν κοπεί τα λινα και έγινε έτσι όπως το βλέπετε στην φωτογραφία. 

 

Το λάστιχο είναι το CONTINENTAL sport contact 5

 

 

Καλημέρα. Σίγουρα η παραπάνω βλάβη του ελαστικού είναι και σοβαρή και ύπουλη....

Πάντως όσον αφορά το CrossClimate μόνο καλά μπορώ να σας πω.

Το έχω εδώ και 2 περίπου χρόνια  16.000 χμ και πρόσφατα σε μεγάλη χιονόπτωση στον Τυμφρηστο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!!!

Αξίζει με το παραπάνω τα χρήματά του!

Το μόνο αρνητικό είναι... η τιμή του!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , dimis65 said:

Καλημέρα. Σίγουρα η παραπάνω βλάβη του ελαστικού είναι και σοβαρή και ύπουλη....

Πάντως όσον αφορά το CrossClimate μόνο καλά μπορώ να σας πω.

Το έχω εδώ και 2 περίπου χρόνια  16.000 χμ και πρόσφατα σε μεγάλη χιονόπτωση στον Τυμφρηστο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!!!

Αξίζει με το παραπάνω τα χρήματά του!

Το μόνο αρνητικό είναι... η τιμή του!!

Και από απόδοση το καλοκαίρι στις ζέστες είσαι ικανοποιημένος φίλε μου ; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Kostas Tsimpas said:

Και από απόδοση το καλοκαίρι στις ζέστες είσαι ικανοποιημένος φίλε μου ; 

Γενικά είναι ένα ελαστικό γενικής χρήσης χειμώνα/καλοκαίρι. Σίγουρα στις ζέστες δεν είναι Michelin Pilot , δεν έχει δηλαδή τη συμπεριφορά ενός σπορ θερινού ελαστικού. Κάνεις δηλαδή μια μικρή παραχώρηση ειδικά στις στροφές γιατί εθνική και σε γενικές  γραμμές δεν έχεις κανένα πρόβλημα και φυσικά καμιά διαφορά με τα σπορ ελαστικά. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.