Jump to content
zeedoxx

Golf 5 Fsi 1.6 Sportline Vs Fiat Punto(105Hp)

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!Λοιπον ακουστε εγω προσφατα πηρα ενα golf 5 fsi 1.6 το διπορτο(6ταχυτητες) και ειναι ενα παιδι εδω στη γειτονια που με εχει τρελανει απο τοτε που το πηρα να δουμε διαφορες το ενα και τ αλλο! και πριν κανω καποια κινηση ηθελα να ρωτησω γνωμη για το αποτελεσμα ! εγω τ μειονεκτημα μου ειναι το βαρος αλλα ειμαι και 10 αλογα παραπανω και περισσοτερη ροπη μιας και ειμαι και 1.6 και αυτος 1.4 αλλα αυτος ειναι πολυ ελαφρης λιγο πανω απο 1 τονο!τελος παντων απλως να ξερω μην παω και μου ρθει ουρανοκατεβατο τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καμιά τύχη.......το βάρος είναι υπέρ του punto.Tο έχω σε 1.4 με 95 άλογα και πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο όντως καλύτερα να περνά το πουντο του 99 με τα 80 άλογα Π λες

Link to comment
Share on other sites

Τι του λέτε του ανθρώπου μωρέ...
Το 1,2 Punto (2003-2005) με τα 80 άλογα είναι καταρχάς 5τάχυτο και έχει 0-100 11,4 δευτερόλεπτα!!!
Το 1,4 Punto με τα 95 άλογα είναι και αυτό 5τάχυτο και είναι όντως πιο γρήγορο κάνοντας το 0-100 σε 9,9 δευτερόλεπτα.Βάρος 960 κιλά.
Το Golfaki του παιδιού είναι 1,6 SPORTLINE με 115 άλογα είναι 6 τάχυτο κάνοντας το 0-100 σε 10,8 δευτερόλεπτα.Βάρος 1195 κιλά..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε του γείτονα είναι το 6 ταχυτο 100 άλογα μουλτιτζετ αλλά 5 Πόρτο στα 1100 κιλα

0-100 έχει 10.8 που ειδα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάνω λάθος οκ και ζητώ συγγνώμη γιατι τα ιταλικά δεν τα ξερω τοσο καλα σαν αυτοκίνητα

 

 

http://www.autoevolution.com/cars/

Link to comment
Share on other sites

ναι ουτε εγω ξερω και γι αυτο ρωταω!εγω ειχα στο μυαλο μ οτι αμα με περασει θα με περασει στα 400 για λιγο τωρα ο φιλος πανω μου λεει με περναει και το 1.2 με τα 80 αλογα! οκ δν διαφωνω αλλα τι να πω! οσο για τα χαρακτηριστικα αυτα ειναι http://www.otodata.com/cars/Fiat/Punto-Evo-1-4-16v-p/60204.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι του λέτε του ανθρώπου μωρέ...

Το 1,2 Punto (2003-2005) με τα 80 άλογα είναι καταρχάς 5τάχυτο και έχει 0-100 11,4 δευτερόλεπτα!!!

Το 1,4 Punto με τα 95 άλογα είναι και αυτό 5τάχυτο και είναι όντως πιο γρήγορο κάνοντας το 0-100 σε 9,9 δευτερόλεπτα.Βάρος 960 κιλά.

Το Golfaki του παιδιού είναι 1,6 SPORTLINE με 115 άλογα είναι 6 τάχυτο κάνοντας το 0-100 σε 10,8 δευτερόλεπτα.Βάρος 1195 κιλά..

Επειδη ισως δεν εχεις προσωπικη εμπειρια και δεν γνωριζεις,το punto 1.2 80hp εβγαινε 6 ταχυτο.

Και σκοτωνει.

Οποιος θελει εχω κολλητο με τετοιο,μια δοκιμη θα μας πεισει.

Οσον αναφορα το punto με τα 100 αλογα το 1.4,αστο,μην το συζηταμε καν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης το Punto το συγκεκριμενο ζυγισμενο σε πλαστιγγα στον μουστακα,φλερταρει με τον τονο.

Tο Golf το 5 ειναι πάνω απο 1290+ kg.

 

Αν μιλάμε για πατημα στάση-130-140 χιλιομετρα ειναι μπροστά το punto με τα 80 αλογα.

Για στάση με το 1.4 μεχρι τα 160-170 θα ειναι μπροστά σου,πολύ ψηλά ΑΝ μαζεψεις.

 

Το 1.6 fsi ειναι ψώφιο αναλογικα με τα κιλα που εχει να τραβηξει.

Link to comment
Share on other sites

κοπιες θα πηγαινεται ως τα 400.αντε να σαι μισο αμαξι πισω.μετα τα 400 (που πλεον δεν θεωρειται κοντρα θα του ανοιξεις

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λενε οι φιλοι παραπανω αδελφε , ολες αποψεις ειναι και οι περισσοτερες ατοπες!!! Αφου οποιος δεν εχει το οχημα δεν ξερει να σου απαντησει.. Εγω λοιπον ειμαι κατοχος ενoς golf 1.6fsi 3dr SPORTLINE 115PS και τα εχω στησει με ενα Fiat punto 1.4 16V 105ps . Ο τυπος δεν ηξερε απο που του ηρθε καφιοταν πως θα με σκισει στο τελος εφαγε ενα αμαξι μεχρι τα 80 και 2 μεχρι τα 130 ... Εχεις πολυ γρηγορες αλλαγες και ροπη στις πρωτες, καθως και κοντο σασμαν εκμεταλευσου το !!

Edited by Bmwpeugeotgolf
Link to comment
Share on other sites

Τωρα το σκοτωσες το πραγμα.........

Θα μου βρειτε ενα golf 1.6 για πατημα σταση-400;

Ειδικα σταση 400 το golf δεν εχει ελπιδα απο το punto.

Link to comment
Share on other sites

Γεμιζε μέχρι τέλους τις ταχύτητες(όχι στα κόκκινα) και πατα μαζί του.. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. Μέχρι και την δευτερα έχεις αρκετό τράβηγμα.. Τρίτη λίγο κρεμάει αλλά φορτώνει αργά.. Οπότε εκμεταλλευσου τες.. Και μην πας να πατήσεις με γεμάτο ρεζερβουάρ..

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε την φιλολογία και κάντε κανένα πάτημα. Λογικά θα είσαι πίσω πάντως

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάντε πάτημα τι να σας πω...Λίγο πρόσεχε την δευτέρα γιατί πολλές φορές σε γρήγορες αλλαγές τρώει συγχρονιζέ δευτέρας (γνωστό θέμα που δεν μου έχει προκύψει όμως ακόμα)
'Οταν είσαι άδειος και χωρίς κλίμα και πάει καλά για τα δεδομένα του...
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι με προβολείς ομίχλης η στιγμιαία τσιμπάει 0,1 πάνω οπότε κάτι κόβει και αυτό :crazy:

Το 5άρι το 1.6FSI είναι 1,195 κιλά με τα στατιστικά που κυκλοφορούνε...

Link to comment
Share on other sites

Τι πάτε και κάνετε? Δεν έχετε καθόλου καρδιά? Αυτά τα αμάξια δεν είναι για πατήματα, παρά μόνο για βόλτες και ταξίδια! Λυπηθειτε τα! Ειδικά το fsi είναι βαρύ, κρίμα είναι να το κάνεις να πονάει! Παίξτε καλύτερα με κάνα σαξο φτιαγμένο ή μετά σε κάνα εβο!!!

Link to comment
Share on other sites

To 1.2 punto pataei golf gti to 1.4 pataei kai golf r!! Prionia ta italika de mplekeis! Skotonoun opws leei kai o passatoukos

Ποιος ήρθε?

Link to comment
Share on other sites

To 1.2 punto pataei golf gti to 1.4 pataei kai golf r!! Prionia ta italika de mplekeis! Skotonoun opws leei kai o passatoukos

Εγω ειπα τι γινεται στο δρομο,αν εσεις ειστε κολλημενοι και νομιζετε οτι το γολφ με 115 αλογα 1300 κιλα περναει punto 105 οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.