Jump to content
trimon

Ξαφνική Αλλαγή Σχέσεων Τελικής Ταχυτητας

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Μετα απο πολυ καιρό απουσίας απο το forum επιστρέφω με καινούριο θέμα.

Θελω να μου πείτε την άποψη σας αν γνωρίζετε...

Λοιπόν, εχω ενα golf 6 1400 160ps του 2009 και σήμερα παρατήρησα οτι έχουν αλλάξει οι τελικές της κάθε ταχύτητας στον κόφτη. Δηλαδή ενώ παλιά η 2ρα κοφτιαζε στα 95-98 χαω τώρα φτάνει 105 αντίστοιχα η 3ή ενώ κοφτιαζε 150-152 τώρα φτάνει 165. (4η δεν δοκίμασα αλλα παλιά έφτανε 200)

Μη με ρωτήσετε για στροφές γιατι δεν θυμάμαι παλιά. Τώρα φτάνει 6900 περίπου. Υπόψιν δεν εχω βάλει προγραμμα ώστε να αλλάξω κόφτη, και τα χιλιόμετρα τα εχω επαληθεύσει με το ίδιο gps που εχω εδω και 6 χρόνια άρα δεν χάνει το κοντέρ.

Παίζει να ειναι απο καλή βενζίνη και να μου δίνει τον κόφτη παραπάνω ο εγκέφαλος; Θα μας τρελάνει το golfaki... Αναμένω απαντήσεις.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

η σχεση στροφων ταχυτητας δεν αλλαζει απο μονη της.

ουτε προφανως απο καλη βενζινη

λτο πιο πιθανο ειναι να μη θυμασαι σωστα παρα να εγιναν ολα αυτα στο αυτοκινητο.απο μονα τους κιολας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Το σήμα και κυρίως η ακρίβεια του GPS συγκριτικά με πριν 6 χρονια δεν ειναι βελτιωμένο;

Το GPS το εχεις τσεκάρει ότι πάει καλά & με κάποιον άλλο τρόπο;

Πέραν αυτών, θα έλεγα πως εχει ανοίξει ο κινητήρας περισσότερο, αλλα η διαφορά ταχυτήτων στην 3ήμερο είναι χαοτική.

Επίσης, ο κόφτης, για turbo αυτοκινητο, θεωρώ πως είναι σχετικά ψηλά.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Το σήμα και κυρίως η ακρίβεια του GPS συγκριτικά με πριν 6 χρονια δεν ειναι βελτιωμένο;

Το GPS το εχεις τσεκάρει ότι πάει καλά & με κάποιον άλλο τρόπο;

Πέραν αυτών, θα έλεγα πως εχει ανοίξει ο κινητήρας περισσότερο, αλλα η διαφορά ταχυτήτων στην 3ήμερο είναι χαοτική.

Επίσης, ο κόφτης, για turbo αυτοκινητο, θεωρώ πως είναι σχετικά ψηλά.

Μια χαρα ειναι ο κοφτης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γινεται ρε παιδιά, πάντως επαληθευσα απο ενα παλιό βίντεο που εχω τραβήξει οτι η 3ή κοφτιαζε στα 155 περίπου. Ξαφνικά τώρα πήγε 165. Υπάρχει κάποιος με 160ps να κάνει μια δοκιμή στους κοφτές 2-3 να μας διαφωτίσει.

Βέβαια νομίζω πως ασχολούμαστε με μ@@@@@ες αλλα με εχει φάει η περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.