Jump to content
Passatoukos

Roadtrip 4000Km

Recommended Posts

Καιρό τωρα θέλω να βγώ εξωτερικό με το αμάξι,και η ωρα ήρθε.

 

Μέσα οκτώμβρη λέω προς βαλκάνια,αναχώρηση αθήνα.

 

Αθήνα-σκόπια-βελιγράδι-βουδαπέστη-αυστρια-σλοβενια-βελιγραδι-σκοπια-αθήνα.

 

Είναι περίπου 4.000χλμ.

4 άτομα-3 οδηγοί.

 

Έχω σκεφτεί 2 διανυκτερεύσεις στην βουδάπεστη(μέχρι εκεί 1400χλμ σερί),3 διανυκτερευσεις λιουμπλιάνα,1 βελιγράδι στην επιστροφή και αθήνα.

 

Ο λόγος που επέλεξα αυτές τις χώρες και διαδρομή είναι γιατί ειναι σχετικά ομορφες,οικονομικές,ειδικά στο υγράεριο,αλλά και σχετικά λίγα χιλιομετρα.

 

Κολλάω μονο στα διόδια που δεν γνωρίζω απο εκει,αλλά πιο πολυ στο ποσο ευκολα θα βρίσκω υγράεριο ανα 350-450 χλμ που ειναι το ντεπόζιτο.

 

Έχει οδηγήσει κάποιος σε εκείνες τις χώρες ώστε να δώσει μερικές πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Για τα διοδια παλια πληρωνες σε € και σου επιστρεφανε δικα τους ρεστα, στο τελος σου εμενε μια φυρα με ρεστα. Δεν πιστευω να αλαξε κατι. Η διαδρομη μεχρι Γερμανια που την εχω κανει ειναι πολυ καλη, στα σκοπια εχει κωλοδρομους, γενικα ολο το αλλο κοματι ειναι εθνικη σαν την δικια μιας 2-3 λωριδες, προσοχη στα ορια η τροχαια καραδοκει και αν σε γραψει πληρωνεις στα συνορα στην εξοδο ή στον αστυνομικό μαυρα για να μην σε γραψει.

Αυστρια αν την περασετε μερα εχει καλες διαδρομες με εναλαγες τουνελ-γεφυρες.

Edited by Speedy
μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα απο οτι εμαθα πληρωνεις σε ευρω.

Το πρωτο πραγμα οταν μιλησα με ανθρωπους που εχουν παει,μου ειπαν μην πας θα τρως κλησεις καθε 10 χιλιομετρα,εκει δεν ειναι ελλαδα.

Αλλα δεν με νοιαζει,παω για αναψυχη,απατητος θα παω.

Αυστρια θα περασω σιγουρα,δεν ξερω αν α μεινω,γιατι ειναι φαρμακειο,και δν εχω μαθει αρκετες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το λογο εγω οταν πηγα τα κανονισα ετσι ωστε να περασω βραδυ απο Βαλκανια για να αποφυγω μπατσους, και μπηκα μερα στα Σκοπια, αλλα απο οτι ακουσα και απο αλλους, αν σε σταματησουν κανεις μια μικροφασαρια/κλαιγεσε και δινεις ενα 10-20€ στον αστυνομικό, αναλογα το προστιμο που θελει να σε γραψει και σε αφηνει. Αλλα δεν ειναι λογος οι μπατσοι για να μην πας.

Edited by Speedy
μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το λογο εγω οταν πηγα τα κανονισα ετσι ωστε να περασω βραδυ απο Βαλκανια για να αποφυγω μπατσους, και μπηκα μερα στα Σκοπια, αλλα απο οτι ακουσα και απο αλλους, αν σε σταματησουν κανεις μια μικροφασαρια/κλαιγεσε και δινεις ενα 10-20€ στον μπατσο, αναλογα το προστιμο που θελει να σε γραψει και σε αφηνει. Αλλα δεν ειναι λογος οι μπατσοι για να μην πας.

Μιλησα με ανθρωπους που πηγαν προσφατα,και μου παν το 20ρικο να το χω ετοιμο στην τσεπη????????????

Αυστρια εχεις παει;λεει για διαμονη;

Link to comment
Share on other sites

Αυστρια δεν εχει διοδια, εχει vignette (κατι σαν εφαπαξ χρεωση) γυρω στο 10ευρω για 2 βδομαδες και 25ε για 2 μηνες. Με το που μπεις στα συνορα πληρωσε τη σε ενα βενζιναδικο,ταχυδρομιο ή σε κομβο εξυπηρετησης,  δε λεει να εχεις αγχος γι αυτο (αν σε πιασουν χωρις παει πολλαπλασιο συν συνηθως ενα ξεβρακωμα στο αυτοκινητο/επιβατες). Οι αυστριακοι ειναι πιο χαλαροι απο τους γερμανους γενικως, αλλα οι  αυτοκινητοδρομοι εχουν καμερες και οριο ταχυτητας. Το επαρχιακο δικτυο δεν εχει τπτ, ειναι κυριως δρομοι με 1 λωριδα ανα κατευθυνση. Κανεις οτι θες αρκει μη στουκαρεις με καμια αγελαδα. Να εχεις πρασινη καρτα για το αμαξι.

 

Την εποχη που πας ειναι πολυ ωραια παιζει κ βροχουλα αλλα οι δρομοι ειναι αψογοι. Απο τις χωρες που λες οτι θα πας φανταζομαι θα περασεις απο το ανατολικο κομματι (εγω πηγαινω κυριως δυτικο), ειναι ομορφη χωρα βουνα,λιβαδια κτλ. θα βαρεθει το ματι σου, ησυχια μπυρα κ τα σχετικα. Αν τα λεω καλα τοτε περνα απο βιεννη κ graz. Διαμονη στις μεγαλες πολεις προτιμησε hostel για να σου βγει Low budget, επαρχιακα κανενα σαλε επειδη δεν εχει αρχισει η χειμερινη σεζον θα ειναι πιο φτηνα. Α, και φροντισε να μην χαλασει τιποτα στο αμαξι σου γιατι εκει ειναι καρα-ευρωπη και οι τιμες στα υψη. Υποψην οτι απο 1/11 στην αυστρια ειναι υποχρεωτικα τα χιονολαστιχα.

 

Καλα χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες,ισως μεινω και μια μερα βιεννη.

Αυτο που λες για την πρασινη καρτα το ξερω θα βγαλω,οσο αναφορα το αμαξι.

Νομιζω οτι δεν θα παθειε τιποτα,δεν θα το κυνηγησω,θα παω χαλαρα.

Σε περιπτωση που παθει κατι,πχ καρφωσει καμια μπιελα,τι γινεται;υπαρχει καποια οδικη για εκτος ελλαδας;

Ειναι κατι που το εχω εκτος μυαλου γιατι το μωρο μ ειναι σκυλι,αλλα..

Γερμανια δεν θα παω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Για ασφαλεια ρωτα την ασφαλιστικη σου τι παιζετε, στον φοινικα που το εχω μου ειχε πει, κανα 40αρι επιπλεον για υσχη 15-20 μερες αν θυμαμαι καλα.

Αν δεν εχεις ασφαλεια και μεινεις, απλα την π@@@@@σες!!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το λογο εγω οταν πηγα τα κανονισα ετσι ωστε να περασω βραδυ απο Βαλκανια για να αποφυγω μπατσους, και μπηκα μερα στα Σκοπια, αλλα απο οτι ακουσα και απο αλλους, αν σε σταματησουν κανεις μια μικροφασαρια/κλαιγεσε και δινεις ενα 10-20€ στον μπατσο, αναλογα το προστιμο που θελει να σε γραψει και σε αφηνει. Αλλα δεν ειναι λογος οι μπατσοι για να μην πας.

 

εγω ηξερα για 5ευρω...

την φασαρια αστην ,μην περασεις το βραδυ σε κανενα 100...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Γενικα αυτο με τους μπατσους εκει μου το εχουν πει παρα πολλοι.

 

Παμε παρακατω,στο θεμα του αυτοκινητου,αν μεινει ξερω οτι την γ.......!

 

Βεβαια εχω πει οτι σε ολο το ταξιδι θα παω χαλαρα,150/160.....

 

Πιστευω δεν εχει θεμα,ειδωμεν.

 

Αυριο θα μαθω σε ποιες χωρες εχουν διαφορετικο αντάπτορα για να βαζεις υγραεριο.

 

 

Περιμενω λιγο να δω πως θα πανε εδω τα πολιτικα,και θα ξεκινησω να κλεινω δωματια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.