Jump to content
hadow

Προβλημα Με Βαπορετα

Recommended Posts

για σας παιδιά και από μένα..έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum αλλά τα προβλήματα στο new beetle (1,4 bca)πολλά αλλά αντιμετωπίσιμα .Τώρα όμως έφτασα στο όριο μου. Αν και είναι για new beetle  το θέμα το έβαλα εδώ γιατί πιστεύω ότι είναι γενικού ενδιαφέροντος μίας και οι εβαπορετες στα vw είναι πάνω κάτω οι ίδιες και οσο περισσοτερες γνωμες τοσο καλυτερα οπότε θα θελα όλες τις γνωμες.Λοιπον ... πριν από μερικά χρόνια άρχισε να βγαίνει κάτω από το ταμπλό  (στη μεση περιπου του ταμπλο) μια τάπα που έμπαινε μέσα σε ένα πλαστικό σωλήνα που ήταν μέρος της εβαπορετας(ο σωληνας).Αυτή η κουμπωτή τάπα ενώνετε με τον διακόπτη τής θερμοκρασίας με μια ντιζα.Το πρόβλημά είναι μέσα στον σωλήνα αυτό γιατί η τάπα κουμπώνει σε ένα πλαστικό κομμάτι σαν γλώσσα μέσα στον σωλήνα και αυτό με την σειρά του γυρνάει το κλαπετο σε ζεστό και κρύο ,Εμένα αυτή η πλαστική γλώσσα μέσα στο σωλήνα έχει σπάσει η εφυγε απο την θεση της και έχει κολλήσει στο ζεστό δλδ δεν μπορώ να αλλάξω θερμοκρασία και φανταστείτε είναι και καλοκαίρι Δεν υπάρχει ανταλλακτικό για αυτό και πρέπει να αγοραστεί όλη η εβαπορετα .Από vw  550 καινούργια  αλλα το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος Θεσσαλονίκη που ασχολείστε και ξέρει ώστε να επισκευαστεί και να γλιτώσουμε τα 500 ευρό .αααα θέλει και ξήλωμα ταμπλο.Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι για αυτό το πρόβλημα η ετυχε και σε εσας πείτε μου την γνώμη σας γιατί έχω πελαγώσει και αν γνωρίζετε κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να είναι τσακάλι και να ασχολείται με τέτοια προβλήματα .Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για τη διαγνωση, αν τυχον μπορεις να ξαναβαλεις το κλαπετο στη θεση του η τελοςπαντων να προςπαθηςεις να κανεις παντεντα η αν καταληξεις σε αντικαταςταςη θελει αφαιρεση ταμπλω.

Αν αλλαξεις εβαπορετα υπολογισε και τα εργατικα.

Ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια και θελει προσεκτικη δουλεια.

Αντιστοιχη εβαπορετα ειχα βρει γερμανια διοτι η καινουργια κοστιζει οσο ειπες και παραπανω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.