Jump to content
capros

Επίμονο Μιζάρισμα Για Να Παρει Μπρός (Aex)

Recommended Posts

Εδω και καιρο και ενω το αμαξι ηταν "τσακμακι" κ επαιρνε με την μια χειμωνα - καλοκαιρι,εχει παρουσιασει το φαινομενο να χρειαζεται αρκετο μιζαρισμα για να παρεις μπρος.Εναλλακτικα,μπορεις να δωσεις την πρωτη μιζα εως 2-3 δευτερολεπτα κ να κλεισεις,ξαναδινοντας.Σε αυτη την περιπτωση,η δευτερη μιζιά εχει 100% επιτυχια κ η αποκριση ειναι αμεση

 

τι να εχει προκαλεσει αυτη την παραταση κατα την εκκινηση του κινητηρα?Μπουζι κ μπουζοκαλωδια αλαχτηκαν τελος του 2014 κ εκτοτε εχει κανει το αμαξι 4 χιλλιαδες χλμ.Επισης το Πασχα αλαχτηκε φιλτρο βενζινης,φιλτρο αερος

 

Θελει ψαξιμο με οτι εχει να κανει με ρευμα, πχ αβανς? η ειναι καθαρα θεμα τροφοδοσιας καυσιμου?

 

αν κανω πχ 2-3 χιλλιομετρα αποσταση κ σταματησω κ του δωσω να παρει,παιρνει με την μια σαν να μην συμβαινει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

μπαταρια?


συνηθως  η πρωτη εκκινιση μιζαρει πιο πολυ . το εχω παρατηρησει σε πολλα αμαξια

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια?

συνηθως  η πρωτη εκκινιση μιζαρει πιο πολυ . το εχω παρατηρησει σε πολλα αμαξια

θα μετρησω αυριο την μπαταρια κ θα σου πω.Σιγουρα ειναι παλια.Συνηθως με πανε εως κ 5 χρονια.Αυτη πρεπει να ειναι 4 χρονων.Εχει χτυπημενη την ημερομηνια στον πολο,θα το δω.Θα την μετρησω με σβηστο κ με αναμμενο κινητηρα αντιστοιχα.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να φερνει πανω απο 12,5V με σβηστο κινητηρα κ πανω απο 14V με αναμμενο κινητηρα.Αυτη ειναι μια υγιης μπαταρια,καθως κ ενα αξιοπιστο κ σωστο δυναμο.Σωστα???

 

Βασικα θα κανω αυτη την "πρωτη εκκινηση" βαζοντας καλωδια απο το αμαξι του πατερα μου να δω διαφορά στο μιζαρισμα.Ναι,τωρα που το σκεφτομαι παιζει να ειναι γερασμενη η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη μπαταρια κραταει εως 8 χρονια.

Εξαρταται τι εχεις ομως πανω στο αμαξι απο εξαρτηματα και αν ειναι αρκετα τα αμπερ της μπαταριας σου για να τα σηκωσουν ολα αυτα αν εχεις βαλει κατι.

Να ξερεις ομως 8 χρονια μια σωστα διατηρημενη και καλη μπαταρια τα εχει

Link to comment
Share on other sites

αρκετα χρονια δεν λες?Εγω απο φιλους,γνωστους,συγγενεις,κοινως απο τον κυκλο μου,αποτελω υποδειγμα αντοχης στις μπαταριες που εχω φτασει ως κ 5 χρονια.Το αμαξι μου δεν εχει συναγερμο,αν σε βοηθαει αυτο.Εχει ηλεκτρικα παραθυρα,κλειδαριες κ εχω φορεμενο εναν ενισχυτη που τον επαιζα με ενα 15" sub,το οποιο το εχω κανει σκαμνακι στο σαλονι στο σπιτι πλεον!!Δλδ αναβει ο ενισχυτης με την πηγη αλλα δεν εχει φορτιο,αρα μηδαμινη καταναλωση,σαν να μην υπαρχει.Επισης,δεν φοραω xenon,αλλα εχω λαμπες Η4 100/90w

 

 

το λοιπον,δοκιμασα με καλωδια απο αλλο αμαξι το ολο μιζαρισμα.Η αληθεια ειναι οτι με το που εκλεισε κυκλωμα με το αλλο αμαξι (ενω το αλλο ηταν με αναμμενο κινητηρα φυσικα) και χωρις να εχω ανοιξει καν τον διακοπτη μου,οχι και να μιζαρω,το αλλο αυτοκινητο "ενιωσε" το τραβηγμα στο ρευμα που του εκανε η μπαταρια μου.Με το ακουμπημα στον πολο εχασε 100+  στροφες απο το ρελαντι του,πραγμα που σημαινει οτι η δικη μου ηταν αισθητα ασθενεστερη καθως ηταν σε αδρανεια.Το μιζαρισμα με την βοηθεια των καλωδιων ηταν παληκαρισιο.Μπορει να μην το εβαλε μπρος οπως θα περιμενα ,αλλα σιγουρα στροφαρε το βολαν οπως επρεπε κ με το παραπανω.Εχασα το πολυμετρο μου κ δεν μπορεσα να τα δω ολα αυτα κ με νουμερα

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε τον ρυθμιστή πίεσης βενζίνης και την τρόμπα βενζίνης

Δες αν φέρνει 3 bar πίεση βενζίνης μπροστα και να διατηρεί

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε τον ρυθμιστή πίεσης βενζίνης και την τρόμπα βενζίνης

Δες αν φέρνει 3 bar πίεση βενζίνης μπροστα και να διατηρεί

ενδιαφερον αυτο!!

 

τρομπα βενζινης αλαχτηκε περυσι τον γεναρη κ ισως να μην ηθελε κ αλλαγη.Αφου την αλαξα,μετα απο 2-3 μερες με αφησε απροειδοποιητα στο παρκινκ της δουλειας.Απλα δεν πηρε μπρος ποτέ!!Υστερα απο ψαξιμο βρηκαμε οτι ειχε κανει διακοπη απο την ασφαλειοθηκη μπροστα κ τραβηξαμε το συν απο το ποδαρακι του ρελε εκει.Έκτοτε,κανενα προβλημα.Οπλιζει κανονικα με το ανοιγμα του διακοπτη (τσεκ) κ στην πορεια ολα καλα.Το Πασχα φετος του αλαξα τα σωληνακια που πανε στην μπεκιερα γιατι το ενα (ειχαν αλαχτει ξανα πριν 5 χρονια,δες εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=36970) αλλα αυτο με το παραπανισιο μιζαρισμα προεκυψε τον τελευταιο μηνα ας το πουμε

 

πως τσεκαρω αυτα που λες?μια μικρη βοηθεια θα την ηθελα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης είναι πάνω στη μπεκιερα, έχει στο πλάι ένα σωληνάκι υποπίεσης.

Ενω είναι σβηστό το μοτέρ τράβηξε το σωληνάκι υποπίεσης αν δεις με το δάκτυλο σου ότι έχει ίχνος βενζίνης σημαίνει ότι έχει τρυπήσει η μεμβράνη του ρυθμιστή είσαι για μεταχειρισμενον.Καινούριος έχει 90 ευρω,μεταχειρισμενος γνήσιος Weber 10 ευρω

ότι άλλο θες μου λες

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης είναι πάνω στη μπεκιερα, έχει στο πλάι ένα σωληνάκι υποπίεσης.

Ενω είναι σβηστό το μοτέρ τράβηξε το σωληνάκι υποπίεσης αν δεις με το δάκτυλο σου ότι έχει ίχνος βενζίνης σημαίνει ότι έχει τρυπήσει η μεμβράνη του ρυθμιστή είσαι για μεταχειρισμενον.Καινούριος έχει 90 ευρω,μεταχειρισμενος γνήσιος Weber 10 ευρω

ότι άλλο θες μου λες

αργησα να απαντησω αλλα ωστοσο,τσεκαρα αυτο που λες.Δηλαδη ειδα απλα για ποιο εξαρτημα μιλας.Θα δω το σωληνακι κ θα σου πω.Ο ρυθμιστης βγαινει τραβωντας αυτο το διχαλο?

 

 

29uqg0m.jpg

Link to comment
Share on other sites

αργησα να απαντησω αλλα ωστοσο,τσεκαρα αυτο που λες.Δηλαδη ειδα απλα για ποιο εξαρτημα μιλας.Θα δω το σωληνακι κ θα σου πω.Ο ρυθμιστης βγαινει τραβωντας αυτο το διχαλο?

 

 

29uqg0m.jpg

Τραβάς εξω την ασφάλεια που βλέπεις αριστερα της εικόνας.Βλέπω εβγαλες το σωληνάκι.Αν έτρεξε βενζίνη όταν το έβγαλες τότε θέλει αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.