Jump to content
agnostos_xxx

Βενζινη Vs Diesel Με Λιγοτερα Απο 10.000Χλμ Ανα Ετος?

Recommended Posts

1) οτι και να γραψω το σχολαζεις και με αγχωνεις...οχι οτι δεν μου αρεσει αλλα σε βλεπω και τα κανω πανω μου..αχαχαχαχα πλακα κανω... :crazy:

 

2)εγω με βενζινα το κανω με 50 ευρω Βολο-Αθηνα-βολο...

 

3)και δεν μου λες...εσυ τι κανεις βολο και ερχεσε? :crazy: εχεςι επαφες(σο'ι' ) ή για δουλειες???

 

4)σκεψου οτι καποιο αμαξι μπορει να χαλαει καθε μηνα...(δυστιχως εχουμε πολλα παραδειγματα εδω μεσα) και καποιο αλλο να μην χαλασει ποτε..καποιος μπορει να πει οτι κανενα δεν χαλασε απο αυτο το λογο γιατι δεν ξερει 'η δεν ακουσε,και καποιος αλλος μπορει να τα βλεπει καθε μερα τα διαφορα προβληματα......

 

Τερμα δεξια με 80Km??? γιατι μην μου πεις οτι εχεις 5λιτρα καταναλωση στα 120km......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΣΚ Αθήνα- Καλαμάτα και πίσω, 550km με 30 lt diesel (5.5 lt/100km) = 34 ευρώ. 3 άτομα + αποσκευές + air condition.

Ταχύτητες 140-190 στο μεγαλύτερο μέρος, χωρίς τύψεις για κατανάλωση.

Πέρσι με παρόμοιες συνθήκες και πιο προσεκτικό γκάζι, χρειάστηκαν τα διπλάσια λεφτά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα -Εύα Μεσηνίας(κοντα στην Καλαμάτα)-Αθήνα 480km με 31λτ 100αρας (6.4lt/100km μέση) = 55 ευρώ, 2 άτομα + πολλες αποσκευές + ac (οχι συνέχεια )

Ταχύτητες 100-140 και με δυο-τρια ανοίγματα μεχρι τα 200 , στον γυρισμο εκανα πολυ προσεκτικη οδηγηση και εκμεταλεύτικα πολυ τις κατηφόρες .

Οπότε ας συγκρίνει ο φίλος μας τις δυο παρόμοιες διαδρομες μας βενζινης vs diesel ....
Αν πηγαινα με 140-190 θα ειχα 8.5 μέση κατανλαωση .....................
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας λεει τον πονο του, χωρις παρεξηγηση

 

ο φιλος ειπε οτι θα κανει περιπου 8.000 χλμ το χρονο, και σε μικρες αποστασεις εντος πολης πιστευω

δεν θελει να κανει το γυρω της ελλαδας καθε βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Τον έχουμε ζαλίσει, όντως...

Πήγαινε πάρε μια καλή μεταχειρισμένη BMW σειρά 1 βενζίνη & άσε τα καινούρια & τις συγκρίσεις λέω εγώ!!!

(Βάλω στο "παιχνίδι" & το μεταχειρισμένο, χαχαχαχαχα!)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... Στο τέλος θα πάρει κάνα eco up με τα μισά λεφτά ή ένα μεταχειρισμένο βενζίνης και τα ρέστα για καύσιμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... Στο τέλος θα πάρει κάνα eco up με τα μισά λεφτά ή ένα μεταχειρισμένο βενζίνης και τα ρέστα για καύσιμα :)

πιστευω πως αυτη θα ηταν η καλυτερη λυση για τον φιλο μας

Link to comment
Share on other sites

χχεχεχεχεχε

 

Οχι δεν με εχετε ζαλισει καθολου! Αλλωστε κουβεντα κανουμε γυρω απο την αγορα ενος νεου οχηματος , ενω ταυτοχρονα βλεπουμε και τι παιζει στην αγορα.

 

Βασικα ακομη δεν εχω αποφασισει...ουτε στο καυσιμο , ουτε στο αυτοκινητο , ουτε στο τελικο budget!!!

 

Εχω προσφορες απο Leon 1.6 TDI+Full led , Pulsar 1.5Dci , Focus Tdci 120 μεχρι 116i  , αν υπηρχαν διαθεσιμα GOLF R line ισως θα ειχε λυξει το θεμα εδω.

 

Αυτο που εχω δει μετα απο τοσες μερες στην γυρα σχετικα με την κατηγορια αυτη ειναι πως το GOLF ειναι το σημειο αναφορας(και γιατι το ειχα παλια ισως).Αθελα μου ολα τα συγκρινω με αυτο! Σε χωρους , σε επιδοσεις , σε τιμη κλπ.Δεν ειναι τυχαιο αυτο για ενα μοντελο της αγορας με επιτυχιες τοσων ετων.

 

Ειναι τοσο καλο γιατι εχει ολα τα καλα απο ολους τους κοσμους!Χωρους-Επιδοσεις-Οδικη συμπεριφορα-Στιβαροτητα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τερμα δεξια με 80Km??? γιατι μην μου πεις οτι εχεις 5λιτρα καταναλωση στα 120km......

 

140 μεσο ορο.....

απλα μαθηματικα...

620 χλμ ..

με την βεζινη που βαζω τα 53 ευρω που εβαλα την τελευταια φορα ειναι 35,57 λιτρα..

με αποτελεσμα 35,57 / 620 χλμ= 0,0573..

με σταθερο γκαζι στα 140 κανει "συντηρηση" και δεν καει απο τις αποτομες αλλαγες ταχυτητας..

 

 

 

 

Xαχαχαχα απο βόλο είμαι,εχω καταγωγη και ανεβαίνω συνέχεια.

 

 

 

Καίς 50 ευρώ προφανώς οχι με το αμάξι μου που στην εθνική καίει ενα 10ράκι έτσι οπως πάω,δηλαδή 60 λίτρα,επί 1.55 εγώ ήθελα 93 ευρώ.

 

πρεπει να βρεθουμε....

 

να μου δωσεις και βολτα το εργαλειο :crazy: ...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

140 μεσο ορο.....

απλα μαθηματικα...

620 χλμ ..

με την βεζινη που βαζω τα 53 ευρω που εβαλα την τελευταια φορα ειναι 35,57 λιτρα..

με αποτελεσμα 35,57 / 620 χλμ= 0,0573..

με σταθερο γκαζι στα 140 κανει "συντηρηση" και δεν καει απο τις αποτομες αλλαγες ταχυτητας..

 

 

Γραφεις οτι εχεις golf 5, με τι κινητηρα??

Link to comment
Share on other sites

Μείνετε εντός θέματος παρακαλώ.

 

Προσπαθείτε οι απαντήσεις σας, να βοηθούν τον agnosto και το ερώτημα  στο αρχικό 1ο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω αγορασει ενα Peugeot 308 1.6 e-HDI Allure με πολλα extra σε καλη τιμη.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας καθως και τις γνωμες σας.Θα συνεχισω να ειμαι μελος εδω οπως εκανα αλλωστε απο το 2009.

 

See you at the roads !

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και ασφαλή χιλιόμετρα να εχεις ! Ενημέρωσε μας τελικά αν συμφέρει το diesel . Α και αν το οδηγας ολο στην πόλη να βγαίνεις που κ που εθνική για ξεμπουκωμα

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω προσεκτικά όλο το ποστ... κανείς δεν έχει αναφέρει το θέμα της εργοστασιακής εγγύησης (vw και bmw δίνουν 2 , εκτός και αν κάνεις επέκταση με κάποια λεφτά παραπάνω)... σκεφτόμουν πριν διαβάσω μέχρι τέλους να προτείνω στον φίλο να εξέταζε και το auris 1.4 με 90 ps και 6 χρόνια εγγύηση.... το peugeot το θεωρώ πολύ τίμια επιλογή με 4 χρόνια εγγύηση...και έχει και ωραίο design...
Καλοτάξιδο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια.

 

Πεμπτη μεσημερι αν ολα πανε καλα θα το εχω.

 

Να συμπληρωσω πως ο πωλητης του 308 ειπε πως σε πληρωμη μετρητοις(οπως και εγινε) η (εργοστασιακη)εγγυηση διαμορφωνεται στα 5 χρονια η 60.000χλμ (με +90 ευρω παει στις 80,000 ενω με +190 παει στις 100.000χλμ) και οχι στα 4.Ενω προσφερει τα service για 4 χρονια δωρεαν + 4 χρονια οδικη.

+Συναγερμο+Ελαστικο καλυμα χωρου αποσκευων στην τελικη τιμη.

 

Αυτα και μονο απο την VW θα ηθελε τουλαχιστον 800-1000ευρω minimum.

 

Επισης η VW ηθελε περιπου +400 για 2 χρονια , η BMW περιπου +700 για 3 χρονια οπως και η NISSAN για το PULSAR απο οσα θυμαμαι.

 

Ειμαι στην αναζητηση μηνες τωρα και ειλικρινα μερικα πραγματα της VW δεν μπορεσα να τα καταλαβω!Πχ χειριστηρια στο τιμονι( εν ετη 2015 επιβαλλεται!!) μονο με comfort pack με αισθητηρες parking στα +500 κλπ.

 

Η ΤΟΥΟΤΑ ειναι ισως η μονη που δεν εκανα τον κοπο να περασω απο εξω!!!Δεν μπορω με τιποτα να τα βλεπω!!!

 

Δεν θελω να πω τα + και τα - καθε μαρκας καθως ειναι μεγαλη κουβεντα απλα ο καθενας προσπαθει να αγορασει οτι καλυτερο εχει κρινει αυτος πως αξιζουν τα χρηματα του.

 

Αν σας ενδιαφερει μπορω να κανω και ενα μινι συγκριτικο με το golf καθως εχω οδηγησει πολλα στα test drive! :crazy:

 

ps : Αν υπηρχαν διαθεσιμα golf αμεσα ισως ημουν ηδη κατοχος!

Edited by agnostos_xxx
Link to comment
Share on other sites

Της VW μπορει να ειναι 2 χρονια μονο η εγγυηση αλλα δεν σε περιοριζει στα χιλιομετρα η Audi δινει πλεον 4 χρονια εργοστασιακη εγγυηση, τα 60.000χμ που δινει η citroen και η peugeot μου φαινονται ελαχιστα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι δεσμευτικα τα χιλιομετρα για εναν που γραφει χλμ αλλα για την περιπτωση μου ειναι κουτι!Στην χειροτερη με λιγο κοστος το φερνω στα χλμ που θελω για ψυχολογικους λογους.

 

Νομιζω η Audi δινει 5 χρονια και αυτη πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλοταξιδο, ωραιο καλουπι το 308, απροβλιματιστο να ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22.000 με κλειδι στο χερι (χωρις δικη μου αποσυρση) Full εκδοση.

 

Αυτο το απροβληματιστο το ευχομαι και εγω...

 

Πρωτη φορα σε Γαλλικο...Ειχα Ιταλικο , Ιαπωνικο , Γερμανικο στο παρελθον αλλα για ολα υπαρχει πρωτη φορα!

Edited by agnostos_xxx
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη, θα ήταν όντως ενδιαφέρουσα η παράθεση των εντυπώσεών σου από τα test-drives!

 

From:agnostos_xxx :

Δεν θελω να πω τα + και τα - καθε μαρκας καθως ειναι μεγαλη κουβεντα απλα ο καθενας προσπαθει να αγορασει οτι καλυτερο εχει κρινει αυτος πως αξιζουν τα χρηματα του.

 

Αν σας ενδιαφερει μπορω να κανω και ενα μινι συγκριτικο με το golf καθως εχω οδηγησει πολλα στα test drive! :crazy:

 

Edited by newincity
Link to comment
Share on other sites

 

Αν έχεις όρεξη, θα ήταν όντως ενδιαφέρουσα η παράθεση των εντυπώσεών σου από τα test-drives!

 

 

 

Λοιπον απο οσα θυμαμαι...

 

1)VW GOLF TDI 105ps R LINE

+Στιβαρο πατημα , αθορυβος κινητηρας (λογο μονωσης οχι λειτουργιας) , ανετοι χωροι , καλυτερο τιμονι απο το απλο , ωραιος ελεγχος λογο χαμηλωματος , ποιοτητα εσωτερικου

- Τιμη! , 5αρι κιβωτιο , ψιλο σκληροτερο απο οσο θα ηθελα(περασαν οι εποχες της πετρινης αναρτησης!)

 

2)PEUGEOT 308 e-HDI 115ps

+Αναλαφρο και στιβαρο πατημα , πιο αθορυβος κινητηρας , χωροι κυριως μπροστα , χωρος αποσκευων , εξωτερικος σχεδιασμος(κυριως για μενα) , εξοπλισμος/τιμη , ποιοτητα εσωτερικου , χωρος αποσκευων , επιδοσεις

-Θελει συνηθεια το εσωτερικο design οπως και το μικροτερο τιμονι

 

3)FORD FOCUS 1.5 TDCI 120ps

+αισθηση τιμονιου , αθορυβος κινητηρας , πολλαπλοι πισω ( δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα ειχε πολυ καλη αισθηση) , επιδοσεις

- ποιοτητα εσωτερικου(ετσι μου φανηκε) , χωρος αποσκευων , χωροι πισω

 

4)NISSAN PULSAR 1.5dci 110ps

+Χωροι παντου (πισω αχανεις) , καλη αναρτηση ,

-Αισθητικη εσωτερικου , θορυβος κινητηρα

 

5)SEAT LEON 1.6 TDI 105ps

+Χωροι παντου , Τιμη ,

-5αρι κιβωτιο , θορυβος κινητηρα , σχεδιαση εσωτερικου ,

 

6)BMW 116D Facelift 116ps

+Αισθηση πισω κινησης , τιμονι , στιβαροτητα , παρα πολυ ησυχος κινητηρας(ισως ο πιο ησυχος)

- Τιμη , ΧΩΡΟΙ (αποσκευες στον μεσο ορο) , επιδοσεις

 

Αυτα τα λιγα απο τις διαφορες δοκιμες που εκανα.Σε οτιδηποτε αλλο μπορω να βοηθησω ειμαι εδω :)

Edited by agnostos_xxx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.