Jump to content
pettros

Golf 7 - Θορυβος Κυλισης (225/45/17)

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Ειχα ξαναποσταρει σχετικα με το ιδιο θεμα στο φορουμα αλλα μαλλον σε λαθος σημειο σχετικα με το θορυβο κυλισης..

 

Το προβλημα μου ειναι το εξης:

 

Το αυτοκινητο φοραει τα Dunlop Sprt Maxx RT σε διασταση 225/45/17.

Εχω αρκετα εντονο "βουητο" απο τα 30-60χλμ./ωρα που γινεται ευκολα αντιληπτο και κυριως αφηνοντας το γκαζι, ενω το αυτοκινητο "ρολαρει".

Για να αποκλεισω καποια αλλη αιτια που μπορει να προκαλει το θορυβο μπηκα σ ενα Golf 5 που πριν μερικους μηνες ειχε βαλει τα ιδια ελαστικα και παρατηρησα ιδιο τον ιδιο θορυβο, ισως σε λιγο χαμηλοτερο βαθμο..

 

Αλλες εκδοσεις edition 40 που ειχα δει ειχαν pirelli και αλλη εκδοση ειχε bridgestone. Προσωπικα ηθελα να φοραει τα Dunlop μια και ειχα διαβασει καλα reviews και οταν το παρελαβα αισθανθηκα πραγματικα τυχερος.

 

Σ ενα καινουριο αυτοκινητο με πολυ καλη ηχομονωση,  ο θορυβος κυλισης εχει αμεση επιπτωση στην αισθηση της οδηγησης...\

 

Παιζει να ειναι κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λάστιχα είναι αμφότερα και με πολύ καλά επίπεδα grip. Το αμάξι έχει πολύ καλή ηχομόνωση κοιτάξτε να το χαρείτε και μην ψάχνετε την τελευταία λεπτομέρεια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από grip στις στροφές είναι εντάξει, αλλά από θόρυβο από τα χειρότερα.

Το αμάξι όντως είναι άψογο σε ηχομόνωση, αλλά με 30-60 (που προσωπικά είμαι με ανοιχτά παράθυρα), τα λάστιχα ακούγονται παρά πολύ συγκριτικά με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λάστιχα είναι αμφότερα και με πολύ καλά επίπεδα grip. Το αμάξι έχει πολύ καλή ηχομόνωση κοιτάξτε να το χαρείτε και μην ψάχνετε την τελευταία λεπτομέρεια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο θεμα της προσφυσης οντως δεν εχω καποιο παραπονο αλλα ο θορυβος κυλισης ειναι κατι που δυσκολα μπορεις να παραβλεψεις... Ειναι ενα μονιμο "βουητο" που το "αισθανεισαι"  ακομα και με κλειστα παραθυρα στο συγκεκριμενο φασμα ταχυτητας.. Και ακριβως επειδη το αυτοκινητο εχει καλο επιπεδο ηχομονωσης ενα παραπανω ο θορυβος ειναι ενοχλητικος..

 

Πιστευω οτι εφοσον ο θορυβος ειναι 100% μονο απο τα λαστιχα ειναι κριμα η συγκεκριμενη επιλογη ελαστικων να χαλαει την κατα τ αλλα πολυ καλη εικονα του αυτοκινητου... Εκτος και αν οι περισσοτεροι κατοχοι δεν εχουν τετοιες "παραξενιες" οποτε και γιαυτους δεν υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος θόρυβος υπάρχει και σε εμένα ή τουλάχιστον έχω κι εγώ την ίδια "παραξενιά". Η διάσταση μου βέβαια είναι 205/55/16, με Dunlop SP Sport Fast Response (ξέρω καμία σχέση με το rt, αλλά τα είχε όταν το πήρα) και δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένος. Όποιον "λαστιχά" και να έχω ρωτήσει με έχει αποτρέψει από Dunlop, δεν ξέρω φυσικά αν θέλουν να προμοτάρουν τα υπόλοιπα.... Ο θόρυβος εμένα έγινε πιο έντονος μετά από κάποια χιλιόμετρα (περίπου 22.000), μετά συνήθισα και σε λίγες μέρες πάω για αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα υπάρχει αυτός ο θόρυβος που συγκεκριμένα με παραξένεψε απο την πρώτη μέρα πριν απο 9 μήνες όταν αγόρασα το αυτοκ. διότι έχει πολύ καλή ηχομόνωση αλλά να ακούγεται ο θόρυβος απο τα λάστιχα. πλέον το έχω συνηθίσει και δεν με ενοχλεί καθόλου,φοράω απο το εργοστάσιο τα Michelin energy saver και διάσταση 195/55/15.

αυτό που καταλαβαίνω απο της αναφορές όλων μας προκύπτει το συμπέρασμα ότι ίσως δεν φταίνε τα ελαστικά μας αλλά ίσως φταίει ο σχεδιασμός του θόλου της ροδας που κατα την κύλιση να προκαλείται αυτός ο θόρυβος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος θόρυβος υπάρχει και σε εμένα ή τουλάχιστον έχω κι εγώ την ίδια "παραξενιά". Η διάσταση μου βέβαια είναι 205/55/16, με Dunlop SP Sport Fast Response (ξέρω καμία σχέση με το rt, αλλά τα είχε όταν το πήρα) και δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένος. Όποιον "λαστιχά" και να έχω ρωτήσει με έχει αποτρέψει από Dunlop, δεν ξέρω φυσικά αν θέλουν να προμοτάρουν τα υπόλοιπα.... Ο θόρυβος εμένα έγινε πιο έντονος μετά από κάποια χιλιόμετρα (περίπου 22.000), μετά συνήθισα και σε λίγες μέρες πάω για αλλαγή.

Θα εχει πολυ ενδιαφερον να μας πεις εντυπωσεις με τα καινουρια λαστιχα!

 

και σε εμένα υπάρχει αυτός ο θόρυβος που συγκεκριμένα με παραξένεψε απο την πρώτη μέρα πριν απο 9 μήνες όταν αγόρασα το αυτοκ. διότι έχει πολύ καλή ηχομόνωση αλλά να ακούγεται ο θόρυβος απο τα λάστιχα. πλέον το έχω συνηθίσει και δεν με ενοχλεί καθόλου,φοράω απο το εργοστάσιο τα Michelin energy saver και διάσταση 195/55/15.

αυτό που καταλαβαίνω απο της αναφορές όλων μας προκύπτει το συμπέρασμα ότι ίσως δεν φταίνε τα ελαστικά μας αλλά ίσως φταίει ο σχεδιασμός του θόλου της ροδας που κατα την κύλιση να προκαλείται αυτός ο θόρυβος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στελιο ναι εχεις δικιο. Κι εγω κατι τετοιο υποψιαζομαι-φοβαμαι... Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχω διαβασει αντιστοιχα θεματα σε ξενα φορουμ... Λετε να φταιει η "Ελληνικη ασφαλτος".... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εχει πολυ ενδιαφερον να μας πεις εντυπωσεις με τα καινουρια λαστιχα!

Στελιο ναι εχεις δικιο. Κι εγω κατι τετοιο υποψιαζομαι-φοβαμαι... Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχω διαβασει αντιστοιχα θεματα σε ξενα φορουμ... Λετε να φταιει η "Ελληνικη ασφαλτος".... :p

μην το γελάς καθόλου αυτό φίλε Πέτρο διότι το έχω παρατηρήσει και αυτό ότι στο καινούριο ασφαλτοδρομενο δρόμο που φτιάχνουν εδώ Χαλκιδική σε αυτό το κομμάτι ο θόρυβος ελαττώνεται κατα πολύ ενώ στον παλιό δρόμο ακούγεται περισσότερο..!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην το γελάς καθόλου αυτό φίλε Πέτρο διότι το έχω παρατηρήσει και αυτό ότι στο καινούριο ασφαλτοδρομενο δρόμο που φτιάχνουν εδώ Χαλκιδική σε αυτό το κομμάτι ο θόρυβος ελαττώνεται κατα πολύ ενώ στον παλιό δρόμο ακούγεται περισσότερο..!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το ειπα μεταξυ σοβαρου κι αστειου... Αυτο που κι εγω εχω παρατηρησει ειναι οτι σε καποια κομματια δρομου που εχουν διαφορετικη ασφαλτο ο θορυβος αυξανεται ή μειωνεται αναλογως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εχει πολυ ενδιαφερον να μας πεις εντυπωσεις με τα καινουρια λάστιχα!

Σε 2-3 βδομάδες θα βάλω τα conti premium 5, αν και αρκετοί λένε μακριά από continental. Λόγω κινητήρα 1.2 (κι όμως έχω το 5-τάχυτο με τα 86), λέω να μείνω στη διάσταση που είμαι και να βάλω αυτά που έχουν μαλακή γόμα. Θα ενημερώσω μετά τις πρώτες εντυπώσεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ειχα ξαναποσταρει σχετικα με το ιδιο θεμα στο φορουμα αλλα μαλλον σε λαθος σημειο σχετικα με το θορυβο κυλισης..

 

Το προβλημα μου ειναι το εξης:

 

Το αυτοκινητο φοραει τα Dunlop Sprt Maxx RT σε διασταση 225/45/17.

Εχω αρκετα εντονο "βουητο" απο τα 30-60χλμ./ωρα που γινεται ευκολα αντιληπτο και κυριως αφηνοντας το γκαζι, ενω το αυτοκινητο "ρολαρει".

Για να αποκλεισω καποια αλλη αιτια που μπορει να προκαλει το θορυβο μπηκα σ ενα Golf 5 που πριν μερικους μηνες ειχε βαλει τα ιδια ελαστικα και παρατηρησα ιδιο τον ιδιο θορυβο, ισως σε λιγο χαμηλοτερο βαθμο..

 

Αλλες εκδοσεις edition 40 που ειχα δει ειχαν pirelli και αλλη εκδοση ειχε bridgestone. Προσωπικα ηθελα να φοραει τα Dunlop μια και ειχα διαβασει καλα reviews και οταν το παρελαβα αισθανθηκα πραγματικα τυχερος.

 

Σ ενα καινουριο αυτοκινητο με πολυ καλη ηχομονωση,  ο θορυβος κυλισης εχει αμεση επιπτωση στην αισθηση της οδηγησης...\

 

Παιζει να ειναι κατι αλλο??

 

Νομίζω ότι είναι υπερβολή η λέξη θόρυβος.

 

Έχει αρκετά καλή ηχομόνωση το 7άρι..

 

Τι να πουν άλλα αμάξια δηλαδή.. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι υπερβολή η λέξη θόρυβος.

 

Έχει αρκετά καλή ηχομόνωση το 7άρι..

 

Τι να πουν άλλα αμάξια δηλαδή.. :crazy:

Νικο δεν μιλαμε ακριβως για θορυβο.. Ειναι περισσοτερο κατι σαν "βουητο".. Και ειδικα εξ αιτιας της καλης ηχομονωσης, γινεται αντιληπτο και σε καποιο βαθμο ενοχλητικο...

Σε προηγουμενα αυτοκινητα δεν το ειχα παντως.. Ισως μονο στο Leon 20vt4 οταν ειχα βαλει τα Goodyear F1 eagle τα οποια ηταν πολυ θορυβωδη...

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Τα f1 και τα rt το κανουν λιγο αλλα πρεπει να πετυχεις την ασφαλτο καιντην ταχυτητα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα f1 και τα rt το κανουν λιγο αλλα πρεπει να πετυχεις την ασφαλτο καιντην ταχυτητα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Εγω μιλαω για τα πρωτα F1 πριν 10+ χρονια.. Αρχικα νομιζα οτι καποιο ρουλεμαν ειχε θεμα... Και στην πορεια "παρεδωσε το πνευμα" και το πισω διαφορικο οποτε απο θορυβο αλλο τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Πριν μία εβδομάδα άλλαξα τα Bridgestone Turanza ER300 225/45/17 που είχε από εργοστάσιο με τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 μια και πιάσαμε τα 40000km.

Ακόμα δεν έχουν στρώσει για να κρίνω εντελώς αλλά πραγματικά μου κάνει εντύπωση πόσο πιο ήσυχα είναι. Καμία σχέση. Είχα δει ότι σε κριτικές και EU labels έπαιρναν πολύ καλές βαθμολογίες και σε έλλειψη θορύβου, αλλά δεν περίμενα τόση διαφορά.

Θα δείξει, αλλά τα πρώτα δείγματα μετά από 500 km είναι πραγματικά πολύ καλά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι καλη ενδειξη και φανταζομαι οταν πατησουν καλυτερα θα ειναι ακομα πιο ..ησυχα!

Και τα δικα μου  dunlop μπορω να πω οτι τωρα που εχω λιγο πανω απο 8.000 χλμ εχει μειωθει αισθητα ο θορυβος κυλισης. Φυσικα σε μεγαλο βαθμο εχει θα συνηθισει και το αυτι μου... Οπως και να εχει οταν ερθει η ωρα για αλλαγη βασικο κριτηριο θα ειναι και τα db εκτος απο επιδοσεις και ανθεκτικοητα στη φθορα...

 

Link to comment
Share on other sites

που μπορουμε να βρουμε καποιο συγκριτικο που να αναφερει το επιπεδο θορυβου των ελαστικων? δηλ να βαλω διασταση πχ 205/55/16 και να μου βγαλει τον θορυβο που εχουνε ολλα τα ελαστικα αυτης της διαστασης?

ειμαι για καινουργια λαστιχα αυτες της ημερες και το θεμα θορυβος κυλησης με απασχολη αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , takisbrax said:

που μπορουμε να βρουμε καποιο συγκριτικο που να αναφερει το επιπεδο θορυβου των ελαστικων? δηλ να βαλω διασταση πχ 205/55/16 και να μου βγαλει τον θορυβο που εχουνε ολλα τα ελαστικα αυτης της διαστασης?

ειμαι για καινουργια λαστιχα αυτες της ημερες και το θεμα θορυβος κυλησης με απασχολη αρκετα.

Εδω θα βρεις τεστ και πληροφοριες; για τα περισσοτερα λαστιχα. Επιλεγεις μονο τη διασταση που σ ενδιαφερει πανω αριστερα. Βασικη προυποθεση να ξερεις αγγλικα.. Αλλιως google translate..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.