Jump to content
Jumpintosh

Vw High Up! Χωρίς Maps N More?

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα!

 

Χθές έβαλα παραγγελία για το νέο μου high up, το οποίο ωστόσο είναι ετοιμοπαράδοτο.

Παραδόξως, με αυτά τα χαρακτηριστικά θα το παρέγγελνα και εγώ.

Η απορία είναι η εξής:

Γίνεται η έκδοση high να μην έχει το satellite navigation? Σύμφωνα με τον σύμβουλο πωλήσεων ενώ η έκδοση μου είναι η φούλ δεν φέρει τη σχετική συσκευή.

Αντίθετα, όσο διαβάζω στο internet, βλέπω οτι η συγκεκριμένη έκδοση έρχεται με Maps n More στον βασικό εξοπλισμό.

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος ο πωλητής? 

 

Ευχαριστώ,

 

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να παραλάβεις το αυτοκίνητο! Καταρχάς όμως η έκδοση High-Up! έχει καταργηθεί εδώ και κάμποσο καιρό και έχει αντικατασταθεί από τις blue-red Up!.. Για το θέμα του M&M τώρα τα πράγματα δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα, δηλαδή σε καμία έκδοση δεν αναφέρεται ότι το M&M είναι στον στάνταρ εξοπλισμό. Δηλαδή τότε που κάνεις την παραγγελία σου ζητάς να μπει μέσα σε αυτή και η εγκατάσταση και η συσκευή της Garmin, όποια έκδοση Up! και να πάρεις (εκτός από την Take Up!). Αν είναι ετοιμοπαράδοτο το δικό σου και δεν έχει την εγκατάσταση και την συσκευή τότε έτσι έχει έρθει από το εργοστάσιο, οπότε μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά άμεσα για το M&M.
Πάντως πέρασε ξανά από την αντιπροσωπεία και ρώτα τον πωλητή, ζήτησε επίσης να δεις το αυτοκίνητο και ψάξε στο πάνω μέρος του ταμπλό στην μέση αν έχει υποδοχή για την συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχει προεγκατασταση για το M&M.Απο οτι ειδα στο αγγλικο vw up club τα παιδια εχουν βρει το τροπο να τοποθετησουν την οθονη απο την αρχη.απο βδομαδα θα κατσω να βγαλω το ραδιο να δω πισω απο αυτο αν υπαρχουν οι υποδοχες για να μπει το ολο θεμα και αναλογα θα ξεκινησω τη διαδικασια.


Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Εκατσα σημερα και ελυσα μπροστα το ταμπλο και εβγαλα το ραδιο.τελικα εχει ολες τις υποδοχες για να μπει το maps more.αυριο θα παραγγειλω τη καλωδιωση και θα ανοιξω τη τρυπα και ο θεος βοηθος

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος αν τελικά το φτιάξεις και δουλέψει πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο να υπάρχει και ένα ελληνικό DIY για την εγκατάσταση M&M στην τριάδα! 

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται.σε κανα 15νθημερο θα ερθουν τα πραγματα απο ισπανια.θα βγαλω φωτο με ολη τη διαδικασια.αυτο που θελω και αν μπορει καποιος να με βοηθησει ,ειναι οποιος εχει τη τρυπα ηδη ανοιχτη στο ταμπλο να καρμποναρει καπως τη τρυπα κ αν μπορει να τη στειλει μ ενα email.μη κανω καμια βλακεια και ψαχνω ταμπλο.καθε βοηθεια δεκτη

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανα 120αρι καλωδιωση,καπακι τρυπας, και ενα μεταλλικο ελασμα που χρειαζομαστε για να βιδωσει η καλωδιωση.οθονη καινουργια τελευταιο μοντελο garmin οχι navigon 480 περιπου.και λεω περιπου γιατι οι τιμες ειναι φιλικες.να υπολογιζεις κανα 180 με 200 ευρω πιο πανω

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η εγκατασταση εγινε.αλλα εκανα βλακεια κσι σβηστηκαν κατα λαθος οι φωτο της εγκαταστασης.θα εξηγησω οσο πιο απλα γινεται τα βηματα.καποιες φωτο ειναι απο το αγγλικο φορουμ.πρωτου κανετε οτιδηποτε σιγουρευτειτε οτι οντως δεχεται το αμαξι την ολη εγκατασταση.βγαζετε το radiocd και βλεπετε απο πισω αν υπαρχουν υποδοχες.ευχαριστω πολυ το μελος petrosk για την επικοινωνια που ειχαμε

ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ

 

Βγαζουμε πολο μπαταριας η απενεργοποιουμε τον αεροσακο συνοδηγου.σε πολλους απο οτι διαβασα εβγαζε μετα σφαλμα αεροσακου που το εσβηναν με vagcom.εσβησα τον αεροσακο και ολα κομπλε.οποιος θελει κανει και τα 2.

πρωτα βγαζουμε το κουμπι που ελεγχει τον αερα με το συμβολο της ανακυκλωσης αερα απλα το τραβαμε προς τα εξω.

d61799b1f3a745f239d5dbc41077960b.jpg

 

μετα βγαζουμε το πλαστικο φιλετο που καλυπτουν τους διακοπτες του a/c.με μια πιστωτικη τη βαζουμε στη σχισμη και τραβαμε.βγαινει ευκολα2caf920433c0e28f68eb86c0e436f02a.jpg

 

μολις βγαλουμε και αυτο θα δουμε με ενα φακο οτι στο πλαισιο γυρω στους 3 στρογγυλους διακοπτες του a/c υπαρχουν 4 βιδες torx t20.ξεβιδωνουμε.84ffed4f2b1c3666bbba23021378b071.jpg

 

Υστερα ξεκουμπωνουμε τραβωντας εξω τους διακοπτες του star stop και του alarm.f2ba967365d7193f207f063f1afac267.jpg

 

υστερα βαζουμε τα ειδικα κλειδια στις υποδοχες του ραδιοcd και απλα τραβαμε.

 

πισω απο τους διακοπτες του a/c εχει 3 γαντζους.εκει μπαινει η βαση της καλωδιωσης06de788f0214dc33c83d234ed6a4aa37.jpg9ccd90b612a802cf8a90ccabf98d035e.jpg

περναμε τη καλωδιωση μεσα απο τη τρυπα του ταμπλο και βιδωνουμε πανω στη βαση με τις 2 βιδες torx t20 που μας δινουν μαζι με τη καλωδιωση.43a8d092be5ecfdaf9545a017b3a12f2.jpg

το μπλε βυσμα το βαζουμε στην υποδοχη της υπαρχουσας καλωδιωσης του radiocd.τη κεραια τη βγαζουμε απο το συστημα και την ενωνουμε με τη καλωδιωση.στη καλωδιωση υπαρχει μεσα στο σφουγγαρακι ενα "κρυφο" καλωδιο.αυτο το ενωνουμε στη θεση της κεραιας του συστηματος.f30be2e9feac09c13ad5da0ebd27e94b.jpg.αυτο ηταν.βαζουμε βραχιονα και οθονη να δουμε πως ολα ειναι ενταξει και ξαναβαζουμε στη θεση τους τα πραγματα.ολη η δυσκολια ηταν η τρυπα.με βοηθησε πολυ το μελος petrosk με τις μετρησεις του αλλα και παλι μου εφυγε το dremel και εκανα μια μικροπατατα που τη διορθωσα υστερα καπως.

ef19c2d462c33f674fab01109bcf100e.jpgf17ed813e0cdda83554147706fd1b6e9.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά να το χαρείς και σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια diver86! 

Όπως σου είπα και στην συνομιλία μας έκανες πολύ καλή δουλειά, μπράβο! 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου πολυ το χαιρωμαι που τα καταφερες τελικά!!!

Θα δεις οτι θα σου γινει απαραιτητο και πολύ χρησιμο  εργαλειο.

Καλες απολαυστικές διαδρομες ναχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

το εχω ευχαριστει ηδη φιλε μου.περιμενω πασχα να παμε στο χωριο(κερκυρα) να βαλω τα gpsονια τα mp3 μου.χαχα

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελεια δουλεια πολυ καλος! εαν σου ειναι ευκολο πες μας πως μετρησες και εκανες την τρυπα(εαν περιγραφεται βεβαια!!)   εχω παρει και εγω το navigon ομως και περιμενω τα κλειδακια και την καλωδιαση ωστε να κανω και εγω την μοντα!! γι αυτο ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει εγώ μια μέτρηση για τον diver86 από την έτοιμη δική μου τρύπα του M&M, και έβαλα τις αποστάσεις στην εικόνα παρακάτω. 

Αν χρειάζεσαι κάποια παραπάνω μέτρηση στείλε ένα pm! 

IMG_20170212_151227238_HDR.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως οπως λεει ο πετρος.ξεκινα με μια μικρη τρυπα και κανε το ανοιγμα σιγα σιγα.εγω τη πατησα και μου εφυγε το dremel και το φαγα πολυ παραπανω.και μπηκα σε διαδικασια πηλου μοντελισμου,βαψιμο αλλα οκ καπως το ισιωσα.οτι βοηθεια θες στειλε πμ

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα απο καιρο και μιας και μου ηρθαν και τα κλειδακια για να βγαλω το ραδιο-cd προσπαθησα να το βγαλω αλλα χωρις αποτελεσμα!! χαχαχαα ολα πηγαν καλα αλλα κολλησα εκει που βαζεις τα κλειδακια και βγαζεις το ραδιο!!! μαλλον ειχα παραγγειλει λαθος κλειδακια!! ειχα παραγγειλει αυτα εδω http://www.car-hifi-radio-adapter.eu/en/media/images/30060eux4-4.jpg   kai μαλλον δεν κανουν γιατι δεν κουμπωνουν και δεν τραβιεται εξω το ραδιο!! τωρα παρειγγειλα αυτα εδωhttp://www.deluxe-item.com/132a_b.jpg 

πιστευω να ειναι αυτα και να μην πηρα λαθος παλι!! εχουν διαφορες στα δοντακια μονο απο οτι ειδα οπτικα τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο να τα δω.μη ειναι τα σωστα και τα εχεις παραγγειλει αδικα τα αλλα.τα βαζεις μεσα με τα δοντακια να κοιτανε προς τα μεσα και σπρωχνεις μεχρι να κανει κλικ.μετα μη περιμενεις να τραβηξεις το radiocd απο τα κλειδακια.πρεπει να ξεκουμπωσεις σιγα σιγα και το πλαισιο γυρω απο αυτο γιατι βγαινει ολο μαζι.

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

για φωτογραφια ειναι ιδια ακριβως με αυτα που εχω βαλει στο πρωτο λινκ στο προηγουμενο μου ποστ!

 

η αληθεια ειναι πως το πλαισιο γυρω απο το ραδιο δεν το εβγαλα λες να φταιει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το ξεκουπωσεις με τα χερια σου και μετα το τραβας εξω με τη βοηθεια των κλειδιων

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μιας και μου ηρθαν τα σωστα κλειδακια σημερα ξανα ανοιχτηκε το ραδιο-cd(οντως εφταιγαν τα αλλα κλειδακια που ειχα και δεν τραβιοταν!!) και εμενα μπαινει κανονικα το navigon οποτε τις επομενες ημερες θα παραγγειλω απο την vw τα παρελκομενα που χρειαζονται μιας και την οθονη με την βαση της την εχω!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.αντε με το καλο.οτι θες εδω ειμαστε

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγινε παιδες! να δω ποτε θα μου ερθουν και οτι αντιμετωπισω ξανα μιλαμε εννοειται!!

μια απορια που εχω εαν εχω καταλαβει καλα και ολας εαν οχι μην βρισετε χαχαχαχα...

πιο πανω λεμε πως στην καλωδιωση που αγοραζουμε σαν εξτρα εχει 2  φις οπου ενα ειναι αυτο που κουμπωνει πανω στο ραδιο cd(το μπλε σαν χρωμα) και 2 φις για την κεραια!σε ποια απο τις 2 φυσωνουμε την κεραια που θα βγει απο το ραδιο cd??

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Το φις που βγαινει απο το ραδιο(κεραια) το βαζεις στο θηλυκο της καλωδιωσης.αυτο που περισσευει το βαζεις εκει που ηταν πριν η κεραια

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.