Jump to content
pettros

Golf 7 Dsg - Θορυβος Απο Το Ηλεκτρικο Χειροφρενο - Autohold?

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Πριν 2 μερες ενω ξεπαρκαρα απο το γκαραζ και συγκεκριμενα ανοιγω τον κινητηρα - επιλεγω οπισθεν - και παταω απαλα το γκαζι, το αυτοκινητο αρχικα δεινει μια αισθηση "κομπιασματος" και αμεσως μετα ακουγεται ενας πολυ δυνατος μεταλικος ηχος.. Προς στιγμη μου κοπηκε η χολη! Σκεφτηκα οτι καποια χοντρη ζημια εγινε.. Βγηκα εξω, κοιταξα τριγυρω αλλα δεν διαπιστωσα κατι... Εκτοτε το αυτοκινητο ειναι μια χαρα.

 

Η αισθηση που εχω ειναι σαν να ειχε καπως.. "κολλησει" ηλεκτρ,το χειροφρενο και απελευθερωθηκε ξαφνικα... Δεν νομιζω παντως οτι εχει να κανει με το dsg..

 

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον? Σκεφτομαι ομως να παω μια βολτα απο το συνεργειο καλου-κακου...

Link to comment
Share on other sites

Πετρο συνέβει και σε μένα το ίδιο. Στο γκαραζ το βάζω πάντα με την όπισθεν και πολύ σιγά γιατί η γκαραζόπορτα είναι στενή. Κάπου λοιπόν οι μπροστινοί τροχοί βρίσκουν εμπόδιο την άκρη του πεζοδρομίου και το αυτοκίνητο σταματάει να ρολάρει οπότε πρέπει να πατήσω γκάζι να ξεπεράσω το εμπόδιο. Σε εκεινο ακριβώς το σημείο πριν περίπου 1 μήνα μου έκανε αυτόν τον μεταλικο θόρυβο, αλλά από τότε δεν εχει ξανασυμβεί. Να τονίσω οτι δεν είχα ενεργοποιημένο ούτε το auto hold ούτε το χειρόφρενο, και πιστευω οτι δεν εχουν καμία σχέση ακόμα και αν έχουν κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο συνέβει και σε μένα το ίδιο. Στο γκαραζ το βάζω πάντα με την όπισθεν και πολύ σιγά γιατί η γκαραζόπορτα είναι στενή. Κάπου λοιπόν οι μπροστινοί τροχοί βρίσκουν εμπόδιο την άκρη του πεζοδρομίου και το αυτοκίνητο σταματάει να ρολάρει οπότε πρέπει να πατήσω γκάζι να ξεπεράσω το εμπόδιο. Σε εκεινο ακριβώς το σημείο πριν περίπου 1 μήνα μου έκανε αυτόν τον μεταλικο θόρυβο, αλλά από τότε δεν εχει ξανασυμβεί. Να τονίσω οτι δεν είχα ενεργοποιημένο ούτε το auto hold ούτε το χειρόφρενο, και πιστευω οτι δεν εχουν καμία σχέση ακόμα και αν έχουν κολλήσει.

Περιεργο ομως... Στην περιπτωση τη δικια μου ηταν ενεργοποιημενα και τα 2.. Τι να πω... Σιγουρα καλο δεν ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.