Jump to content
toliskgr

Κινητηρασ Προβλημα Με Καυσαερια

Recommended Posts

Κάτοχος μεταχειρισμένου vw fox. 100.000 χλμ.

Μολις αγοράστηκε το συγκεκριμένο όχημα ξεκίνησαν κάποια προβλήματα.

Συγκεκριμένα.Το αυτοκίνητο έκανε εντονότατα ρεταρίσματα με παράλληλο αναβόσβησμα απο το λαμπάκι κινητήρα.Πολλές φορές όταν έσβηνε το αυτοκίνητο και γινόταν επανεκκίνηση λυνόνταν το πρόβλημα.Έκανε μερικά χλμ. κ μετά πάλι τα ίδια.

Φάνηκε οτι κάποιος απο τους κυλίνδρους δεν λειτουργούσε σωστά.

Προσπαθώντας να λύσει το πρόβλημα το συνεργείο το έβαλε στον εγκέφαλο κ διαπίστωσε πρόβλημα στον 1 απο τους κυλίνδρους.

Ενέργειες που έκανε.

Σε πρώτη φάση άλλαξε μπουζοκαλώδια.

Σε δεύτερη φάση πολλαπλασιαστή.

Το πρόβλημα παρέμενε ως ήταν.

Τελικά σε ένα άλλο συνεργείο κάποιος σκέφτηκε να καθαρίσει τα μπεκ κ να τα αντιστρέψει σε δυο κυλινδρους Δηλ του προβληματικού με ένα άλλο.

Το πρόβλημα λύθηκε.

Μετά απο πολύ καιρό το αυτοκίνητο στο ταξίδι έχανε δύναμη χωρίς να κάνει ρετάρισμα.Ανακάλυψα οτι ένα απο τα μπουζοκαλώδια έχε διαρροή (το έπιανα κ με τίναζε).Αλλάχθηκε άμεσα.

Απο τότε κ στο εξής μου ανάβει λαμπάκι καυσαερίων.Ο εγκέφαλος το διαβάζει ως μειωμένη απόδοση καταλύτη.

Το έχω σβήσει κανα δύο φορές το αυτοκίνητο πάει μια χαρά και κάποια στιγμή μετά απο καμιά 300 χλμ ανάβει.

Έχω βάλει καθαριστικά βενζίνης,καλής ποιότητας βενζίνη,ξεκάπνισμα καλό για αρκετά χλμ κ πάλι άναψε σήμερα.

Έχω μια πολύ μικρή υποψία οτι κάποιες φορές μπορεί κ να ψιλορετάρει αλλά δεν μπορώ να το πω με ασφάλεια.Εξάλλου κ στον εγκέφαλο δεν φαίνεται να ρετάρει.

Θέλω τη γνώμη σας για το τι μπορεί να συμβαίνει κ πως θα λυθεί.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια ς Τολη κοιταξε ειμαι και εγω κατοχος ενος vw fox τα τελευταοα δυο χρονια πριν κανα 2μηνο μ αναβει λαμπακι μηχανης το παω συνεργειο μ λεει καταλυτης το ιδιο με το δικο ς το σβηνω μετα απο μερικες μερες το ιδιο το προβλημα τελικα ηταν δικο μ σε αυτην την περιπτωση το λαθος αλλα ο μαστορας μ ειπε σε περίπτωση π δεν διορθωθει η ειναι αισθητηρας λαμδα η καταλυτης

Στάλθηκε από το GT-I9060 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.