Jump to content
giannakhc

Υποτιθέμενο Ραντάρ Και Κλήσεις

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά χθες το βράδυ ενω γυρνούσα Αθήνα με την οικογένεια μου (οδηγος ο πατερας μου συνοδηγός η μητέρα μου κ εγω πισω) γυρω στις 11παρα από δεξιά βλέπουμε να αναβοσβήνει ένα φως και να μας πλησιάζει ο πατέρας μου έκοψε λιγο αλλα δεν σταμάτησε όταν γύρισα το κεφαλι μου πισω είδα κρυμμένο ένα λευκό αυτοκίνητο και τον τυπο να γυρνάει σε αυτό είπα στον πατέρα μου πως πρέπει να ήταν αστυνομία αλλα με το δικιο του μου λεει ποτέ δεν ξέρεις εδω στην ερημιά (φοβήθηκε τόσα ακούμε) λιγο ποιο περα το περιπολικό έρχεται πίσω μας, μας κάνει σήμα σταματάμε και ζητάει αδεια ασφαλεια δίπλωμα οταν βλεπει πως ολα είναι εντάξει με εντελώς άσχημο τόνο ρωτάει γιατί δεν σταμάτησες? Ο πατερας μου του λέει δεν κατάλαβα τι ήσασταν το περιπολικό δεν φαινόταν εσείς το ίδιο (δεν φορουσε την κιτρινη φοσφοριζε μπλούζα την πρώτη φορά ενω οταν μας σταματησε φορούσε μονο π ενας απο τους δυο) τελοσπαντων αρχιζει να μας γράφει για υπερβολική ταχύτητα μη συμμόρφωση και για ζωνη

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής

1) στο πρόστιμο αναγράφει 101χλμ(ρανταρ) αντι για 70 (ταμπέλα που να ελεγε 70εγω δεν είδα) επισεις αμφιβαλω αν ειμασταν με 101 γυρω στα 90 πρέπει να ειμασταν δεν έπρεπε να μας δείξει την "φωτογραφια"

2) επιτρέπεται 11 η ώρα το βραδυ να σε σταματάει τροχαία σε δρόμο χωρις φωτισμό χωρίς να φαίνεται το περιπολικό χώρις να φοράει την φοσφοριζε μπλούζα και επειδη δεν σταμάτησες να σε γραφει για μη συμορφωση? 3ο οδηγός και συνοδηγός φορουσαν ζώνη μπορεί να γράψει για ζωνη τους πίσω??

Το συνολικό πρόστιμο είναι 465€

Απο ότι διάβασα και για αυτό μου φαινεται ύποπτο το 101 πανω από 30km το πρόστιμο ειναι 350€ η ζωνη για τους πισω και η μη σημορφωση πόσο είναι?

Θεορω τελείως άδικο τον τρόπο που λειτουργεισαν και πιστεύω πως μας στοχευσαν για κάποιο λόγο για αυτό και καθολη την διάρκεια ήταν εριστικοι και αγενείς απεναντι μας εχει καποιος καμια ιδεα για το τι μπορω να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι 80 η ζωνη,150 η μι συμμορφωση,και 350 η ταχυτητα για 30+ απο το οριο.

 

Τελευταία φορά που με σταματησαν μου εδειξε το ραντάρ 182 το είδα με τα μάτια μου.

 

Πήγαιντε καντε ενσταση στον δοιηκητη,και πείτε του πώς ειναι δυνατόν σε ενα δρόμο χωρίς φώτα και ο μπάτσος ντυμμενος καλόγρια χωρις γιλεκο να τον δεις,και γιατί να σταματησεις αν δεν δεις το περιπολικο.

 

Αν πατήσει στο οτι ηταν με την οικογένεια του,δεν έτρεχε(100χλμ-ελεος),πιστευω θα του την σβησει.

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως είμαστε αθηνα τώρα και δεν ξαναγυρναμε πάνω ο τύπος υο ελανε για σπάσιμο σιγουρα και δεν καταλαβαίνω γιατί αν ειναι δυνατόν να σε γραγει γιατι δεν φοραει ζώνη ο πίσω επιβάτης

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως είμαστε αθηνα τώρα και δεν ξαναγυρναμε πάνω ο τύπος υο ελανε για σπάσιμο σιγουρα και δεν καταλαβαίνω γιατί αν ειναι δυνατόν να σε γραγει γιατι δεν φοραει ζώνη ο πίσω επιβάτης

 

Βασικα αυτο ειναι το μονο που δεν μπορεις να παραπονεθεις.

Ο νομος το λεει,εχει δικαιωμα να σε γράψει οπότε γεια σας.

 

Που εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

11ο χλμ 60 Ιωαννίνων - Άρτας λέει στο πρόστιμο.

Κάπου διάβασα πως απαγορεύεται η φωτογράφιση απο μπροστά για λόγους προσωπικού απορρήτου και καλά ισχύει? Διοτι αν ισχύει απο πισω απολύεται να με επιασε με πανω απο 70km υπαρχει κατι που μπορω να κανω άμεσα πρώτου περάσει το 10 ήμερο αν είναι να πληρώσω 235 τουλάχιστον οχι 465. Παντως την φωτογραφία του ραντάρ είμαι πολυ περίεργος να την δω γιατι το +31 μου φαίνεται πολυ ύποπτο!

Link to comment
Share on other sites

Την πατήσατε, τίποτα μπλα μπλα ???

+1

 

Τα ρανταρ χειρος δεν στοχευουν βραδυ, απο οσο ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κάπου διάβασα πως απαγορεύεται η λήψη απο μπροστά για λόγους προσωπικού απορρήτου αν ισχύει αυτό απο πισω απολλειεται να με επιασε με πανω απο 70χλμ μπορούμε να το σιγουρεψουμε??

Link to comment
Share on other sites

Εγω κάπου διάβασα πως απαγορεύεται η λήψη απο μπροστά για λόγους προσωπικού απορρήτου αν ισχύει αυτό απο πισω απολλειεται να με επιασε με πανω απο 70χλμ μπορούμε να το σιγουρεψουμε??

 

Οταν σε χτυπαει με το χερι σε χτυπαει απο μπροστα και απλα σε μετραει δεν σε βγαζει φωτο, απλα οταν σε σταματαει σου διχνει στο ρανταρ τα χιλιομετρα που σε εποιασε, αν δεν σου εδειξε ποσο σε εποιασε κανε ενσταση ξερω εγω τι?? κανε παραπονα οτι δεν φορουσε γιλεκο και για αυτο δεν σταματησες. Μπορει να καταφερεις να μειωσεις το προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

σαν στρατονομος να σας πω και εγω κατι....

 

1) απαγορευετε να σε σταματησει βραδυ αν δεν φοραει το ειδικο γιλεκο...πας ,κανεις ονομαστικη αναφορα-καταγγελια και κατευθειαν παει στο τριεθνικο(μην με ρωτησεις που ειναι αυτο , δεν θα απαντησω. 8) .)

 

2) το ρανταρ λειτουργει κανονικα νυχτα...αλλα εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε αστυνομικο με ρανταρ βραδυ...

 

3) αλλο το ρανταρ που απλα λειτουργει σαν την νυχτεριδα και βλεπει την ταχυτητα σου,και αλλο η καμερα που βγαζει φωτογραφια...

 

συμβουλη...δεν θα το αφηνα ετσι...

 

παρομοια κατασταση σε εμενα...αλλα μερα...μετα την ελασσονα προς κοζανη...

5 μετρα μετα απο αποτομη στροφη,μπλοκο...απο πισω μου μια bmw..με το που περνω στροφη,σημα ο αστυνομος...τον γραφω κανονικα..παω στο επομενο παρκινγκ και περιμενα μηπως ερθει..δεν ηρθε μετα απο 1 τσιγαρο,οποτε φευγω..

την αλλη μερα γυρναω ξανα για βολο..σταματαω στην αστυνομια στην ελασσονα...ρωταω να μου πουν ποιος ηταν αυτο που ηταν εκεινη την ωρα στο συγκεκριμενο μπλοκο...ηταν εκει γιατι ειχε υπηρεσια,τον φωναζουν...

οταν αρχισα εντονα να τον ρωταω "ποιος του δινει το δικαιωμα,να κανει κινησεις πουμπορει να προκαλεσουν τροχαιο ατυχημα,και αλλα τετοια και με ποιο σκεπτικο μου ζηταει να σταματισω αμεσως μετα απο στροφη(κινδυνος γιατι τα επομενα αμαξια μπορουσαν να με χτυπησουν ενω ημουν σταματημενος,,) και ενω με ακολουθουσε αλλο αμαξι απο πισω(2 κινδυνος λογο του αν εκοβα ταχυτητα μπορει να ειχαμε επαφη με τον πισω,ή να τρομαζα τον πισω,και πηγαινε απο την τρομαρα του να με αποφυγει βγαινοντας στο αντιθετο ρευμα και ισως τρακαρισμα με αμαξι που ερχοταν απο το αντιθετο ρευμα)....

μου ζητησαν συγνωμη και συνεχισα το ταξιδι μου...

Edited by activious
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε activious σκοπευα αυριο το πρωι να πηγαινα στον συνήγορο του πολίτη για να ρωτήσω τι μπορω να κανω απο την μια να σβησω την άδικη κλήση για την μη συμορφωση και καλα και γιατι δεν πιστευω πως ειμουν με 101km αλλα περισσότερο γιατί θελω να τιυ την σπασω αυτουνού που με εγραψε διοτι ξερω πως με εγραψε επειδη του απάντησα οταν μου ειπε να εκανες αναστροφη πως απαγορευεται

Link to comment
Share on other sites

Ο επαρχιακός δρόμος έχει όριο ταχύτητας 70 χλμ, το λέει όταν περνάς τα σήματα για να πάρεις δίπλωμα.

Το ραντάρ σίγουρα ήταν χειρός, οπότε δεν υπάρχει φωτογραφία. Το φωτογραφικό θέλει τρίποδο και το στήνουν μπροστά από το περιπολικό.

Για ζώνη μπορεί να σε γράψει για όλους τους επιβάτες, μπροστά - πίσω.

Φάουλ ότι δεν φορούσε γιλέκο, άντε απέδειξε όμως ότι "δεν είσαι ελέφαντας", σε συνδυασμό με το ότι δεν σταμάτησες. 

Κάνε καταγγελία και ποτέ δεν ξέρει τι γίνεται ...

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

Ο επαρχιακός δρόμος έχει όριο ταχύτητας 70 χλμ, το λέει όταν περνάς τα σήματα για να πάρεις δίπλωμα.

Το ραντάρ σίγουρα ήταν χειρός, οπότε δεν υπάρχει φωτογραφία. Το φωτογραφικό θέλει τρίποδο και το στήνουν μπροστά από το περιπολικό.

Για ζώνη μπορεί να σε γράψει για όλους τους επιβάτες, μπροστά - πίσω.

Φάουλ ότι δεν φορούσε γιλέκο, άντε απέδειξε όμως ότι "δεν είσαι ελέφαντας", σε συνδυασμό με το ότι δεν σταμάτησες. 

Κάνε καταγγελία και ποτέ δεν ξέρει τι γίνεται ...

ξερεις ποια ειναι η διαδικασια για να κανω καταγγελια?

Link to comment
Share on other sites

Aν μου επιτρέπεις μια συμβουλή,άφησε τις καταγγελίες και πλήρωσε πριν περάσει το δεκαήμερο το μισό πρόστιμο.Εκείνο που είναι χειρότερο και το ξεχνάς είναι

η αφαίρεση του διπλώματος που στην περίπτωσή σου είναι δύο μήνες για την ταχύτητα και 20 μέρες γιατί δεν σταματήσατε.

Σε λίγο καιρό θα ειδοποιηθεί ο οδηγός να παραδώσει το δίπλωμα στο Αστυν τμήμα της γειτονιάς σου. Τότε να κάνεις αίτηση με κάποιους σοβαρούς λόγους και να βάλεις και λίγο μέσο,για  να το αφαιρέσουν για λίγες μέρες.

Αν θέλεις και την αντίθετη άποψη ,κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να σταματήσετε εμφανώς μακριά πιο κάτω και να διαμαρτυρηθείτε

έντονα για τη  νύχτα και το ακατάλληλο  του σημείου.Μετά θα σας έγραφαν για 99χλμ/ώρα και θα γλυτώνατε μόνο με ένα έλάχιστο

πρόστιμο 40€ που γίνεται 20€ όταν πληρωθεί έγκαιρα.

Μου έχει τύχει ακριβώς ανάλογο μετά του Βαρδινογιάννη.Μου έγραψαν  149χλμ/ώρα αντί για 154χλμ/ώρα (όριο 130χλμ/ώρα), πλήρωσα 20€ και είπα κι ευχαριστώ. Αλλοιώς 350€ και 2 μήνες δίπλωμα.

Edited by ankarage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι σίγουρο πως θα με φωνάξουν να παραδώσω το δίπλωμα?? Νόμιζα πως αφου δεν μου το κρατησανε δεν θα υπήρχε τέτοιο θέμα

Σήμερα το πρωί πήγα και πλήρωσα την κλήση στο ταχυδρομείο αφού πήγα στην τροχαία Αθηνών και μου είπαν πως για να υποβάλω ένσταση πρέπει να παω στα Γιάννενα οπότε είπα να το αφήσω πίσω μου καιβνα το ξεχάσω αλλα αυτό με το δίπλωμα δεν το ήξερα ισχύει όντως??

Link to comment
Share on other sites

Το δίπλωμα δεν αφαιρείται έπι τόπου παρα μόνο σε ειδικές περιπτώσεις επικίνδυνης οδήγησης.
Εξάλλου γίνεται γραφειοκρατικά (και καλώς γίνεται ) γιατί μπορεί να χαθεί αλλά και δεν μπορεί
να ταξιδεψεις χωρίς δίπλωμα αλλοιώς πρέπει να σου χορηγήσουν καποιο δικαιολογητικό επι τόπου.
Κυρίως όμως πρέπει να σου δοθεί το δικαίωμα της ενστάσεως.
Το καλό της ιστορίας είναι ότι η γραφειοκρατία καθυστερεί και μπορεί να έλθει ειδοποίηση μετά από μήνες.
Εμένα από Αττική οδό ήλθε σε 10 μήνες.Σε κάποιους λίγους τυχερόύς που το τμήμα που τους έγραψε δεν είχε κόσμο,
δεν μπήκαν καν στον κόπο να στείλουν την αλληλογραφία και τη γλύτωσαν.Ο ΚΟΚ όμως είναι σαφής.
Υπέρβαση του ορίου ταχύτητος κατά 30 χλμ/ώρα έχει 350€ και 2 μήνες δίπλωμα.
Αυτό που σου είπαν στην τροχαία ισχύει για ένσταση συνολική ,δηλαδή για ολοκληρωτικό σβύσιμο.
Αυτή η ένσταση γίνεται είτε με συστημένη επιστολή ή μεσω της τροχαίας Αθηνών. Αλλά μεχρι να διαβιβάσει η Αθήνα και να απαντήσουν τα Γιάννινα θα χαθούν οι 10 μέρες του μισού προστίμου και η απάντηση θα είναι απορριπτική σίγουρα.

Στην αφαίρεση του διπλώματος τις περισσότερες φορές" παίρνει νερό".Το δίπλωμα παρακρατείται στην τοπική τροχαία (δεν στέλνεται στα Γιάννινα )

και η ένσταση στέλλεται στα Γιάννινα που τις περισσότερες φορές όταν φαίνεται ότι έγινε η πληρωμή του προστίμου,τότε οι δύο μήμες γίνεται ένας.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Ε αυτο παραπαει πηγα πλήρωσα σήμερα για κάτι που κατα το ημησι δεν φταίω και για το αλλο ημισι δεν ξερω αν οντως ειμουν με 101 γιατί δεν μου το δείξανε ποτε να μου κρατήσουν και το δίπλωμα 2μηνες για ταχύτητα και αλλες τόσες μέρες για την δήθεν μη συμμόρφωση ειναι εξοργιστικο

Ξέρει κανείς τι μπορω να κανω απο την Αθήνα που βρίσκομαι γιατί ουτε ο χρόνος ουτε το χρήμα μου περισσεύει για να ξαναπάω Γιάννενα

Link to comment
Share on other sites

Αφου πλήρωσες εντός 10ημέρου τα μισά δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο .

Να έυχεσαι να έχουν δουλειά και να μην κάνουν την αλληλογραφία πράγμα πιθανό.Αν μετά από κανα χρόνο

πάρετε ειδοποίηση βλέπετε τι θα κάνετε . Μπορεί να αλλάξει και ο ΚΟΚ όπως συζητείται.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το πλήρωσα δεν σημαίνει πως είμαι σύμφωνος με τις μα..ιες τους! Σορρυ παιδιά αν είμαι απότομος αλλά αυτο το θέμα με έχει βγάλει απο τα ρουχα μου

Αν εχεις πλήρωσει την κλήση δεν μπορείς να κάνεις ένσταση εστω για διαμαρτυρία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τον κόπο. Ουτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος.                

Σ' αυτέ΄ς τις περιπτώσεις η καλύτερη λύση είναι η καλή διαχείριση με τους τροχονόμους.

Αν το πάιξεις αγανακτισμένος και πονηρός έχασες αφου τυπικά έχεις άδικο.

¨¨Οσον αφορά τη διαμαρτυρία που λές μάλλον θα την πετάξουν ενώ αν τη στείλεις στο Υπουργείο

θα τους κάνεις καλό γιατί θα φανεί ότι είναι αυστηροί.

Εξάλλου ο πατ'ερας σου φαντάζομαι υπέγραψε και παρέλαβε την κλήση χωρίς να γράψει με επιφύλαξη

ή να αρνηθεί να υπογράψει.Αφού λοιπόν υπέγραψε  πλήρη αποδοχή ,τι διαμαρτυρία θα κάνεις?

Αν πραγματικά θέλεις να κάνεις  κάτι που να έχει αποτέλεσμα ,αν δεις μπλόκο σε άσχημο σημείο και

δεν σε έχουν πιάσει ,τότε να σταματήσεις να τους κάνεις παρατηρήσεις για επικίνδυνες καταστάσεις ,να τους ζητήσεις τα ονόματα

και τότε να δεις τι ζόρι τραβάνε και αν θέλεις να το αγριέψεις στέλνεις και μια αναφορά στο Υπουργείο.

Ο παραπονούμενος όμως(εσύ) δεν θα είναι παραβάτης και τα λεγόμενά του λαμβάνονται υπόψη.

Edited by ankarage
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πανω στην κλήση κατω που λεει για δίπλωμα και πόντους δεν θα έπρεπε να γράφει οτι θα μου το κρατήσουν γιατι ο συγκεκριμενος δεν εχει συμπληρώσει τίποτα :/

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω αν μου το κρατούσε εκεινη την στιγμή θα εγραφε σε ποσες μέρες θα το θα μπορούσα να το παραλαβω ενω τωρα που δεν γράφει τίποτα θα με καλέσουν απο το τμημα να το παραδώσω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.