Jump to content
passatfsi

Θορυβος-Τριξιμο Στα Φρενα

Recommended Posts

καλησπερα τωρα το καλοκαιρι παρατηρησα καθως φρεναρα σε κατηφορα με περιπου 10 χμ ωστε να σταματησω ακουγεται ενα τριξιμο στα φρενα που σου παιρνει τα αυτια  περιμενα να ανεβει και η θερμοκρασια 

μπας και σταματησει αλλα μονο μειωθηκε ο θορυβος .μετα απο πολλα πατηματα δεν ακουγεται τι φταιει? δεν τα εκανε αυτα

και επισης αν σταματησω εντελως και βγαλω το auto hold το χειροφρενο δεν μπαινει οχι παντα καποιες φορες

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το έκανε κάνα δύο φορές αυτό το σφύριγμα άλλα έστρωσε μόνο του... πήγα βέβαια μια βόλτα από την VW για να δουν την κατάσταση από τα τακάκια άλλα ήταν στην μέση και πάνω και δεν είχαν κανένα θέμα ρώτησα από τι μπορεί να είναι και μου είπαν ότι από το πλύσιμο παίρνουν υγρασία και κάνουν αυτό το σφύριγμα και όντος ισχύει το παρατήρησα την μέρα που πλένω το αμάξι μετά για 1-2 μέρες έχω σφύριγμα... αυτό με το auto hold νομίζω είναι καλό να πας να στο κάνουν κανένα προγραμματισμό ένα έλεγχο μην το αμελείς .... 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιόμετρα έχεις ??? άλλαξες δίσκους ??? τακάκια ??? στο λέω γιατί είχα βάλει εγώ ένα σετ τακάκια εμπρός και καλά ήταν φτηνά και καλά  που τα άλλαξα την τρίτη μέρα γιατί σφύριζαν συνέχεια  και μετά από 2-3 καλά φρένα ψοφούσαν.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι παλι μετα απο αλλαγη εμπροσθιων τακακιων ξανα ο ηχος στο φρεναρισμα και συγκεκριμενη πιεση φρενου και χαμηλη ταχυτητα σφυριζουν λεω λογικο? μου λενε κανα δοντι κλασσικα αλλιως πλυσιμο μην εχει πιασει βρωμια οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι της δαγκάνες της καθάρισαν καθόλου πριν βάλουν τα καινούργια τακάκια?

 

 

Αλλιώς ίσως θα πρέπει να δεις αν θέλουν τα καινούργια τακάκια πάστα για να σταματήσει το σφύριγμα

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο  με τακάκια και δίσκους ΑΤΕ καινούργια.

Δεν συνήλθε ποτέ.

Αλλαγή  στα  τακάκια  με  Ferodo  και  σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , TASOS M, said:

Είχα το ίδιο  με τακάκια και δίσκους ΑΤΕ καινούργια.

Δεν συνήλθε ποτέ.

Αλλαγή  στα  τακάκια  με  Ferodo  και  σταμάτησε.

και το πηγα να το δουν και στο δρομο και κλασσικα δεν ακουστηκε τιποτα εκεινη τη στιγμη και λενε ε οκ ειναι ..........bosch απο οσο ξερω ηταν ελπιζω να μη θελει καμια δισκοπλακα αλλαγη μηπως οταν ζεσταινονται το κανουν να το πλυνω χωρις χειροφρενο?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, το παρουσίαζε σε όλες τις συνθήκες. Λόγω αυτόματου κιβωτίου, ουσιαστικά το έκανε συνέχεια.

Μόνο με την αλλαγή σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο θέμα με bosch στο clio που έχουμε και μόλις αντικαταστάθηκαν με τα γνήσια τακάκια της Renault σταμάτησε να το κάνει...επίσης όταν το έπλενα σταματούσε για λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , thodoris91 said:

Εγώ προσωπικά δεν τα είχα αλλάξει δε με ενοχλούσε τόσο...μπορείς να δοκιμάσεις και να τους βάλεις πάστα χαλκού

Η πάστα  χαλκού  χρησιμοποιείται στα  σημεία  στήριξης.

Ο θόρυβος- σφύριγμα προέρχεται  από  τις  επιφάνειες τριβής.

Αλλαγή στα  τακάκια, με  άλλα  διαφορετικής υφής.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάποτε (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) ένα υγρό το οποίο είναι σε γυάλινη συσκευασία και έχει στο καπάκι ενσωματωμένο πινελάκι...

Έβγαζες τα τακάκια, τα έκανες επάλειψη με αυτό το υγρό τα άφηνες 2-3 ώρες για στέγνωμα και έτοιμα...

Θυμάμαι ότι όσοι το έκαναν φορούσαν γάντια και μάσκα, πρέπει να ήταν ιδιαιτέρως τοξικό, γι αυτό δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα...

Το είχα χρησιμοποιήσει τελευταία φορά κοντά στο 2007 που είχαμε ένα Golf V, και όταν αλλάξαμε τακάκια (Textar, όπως αυτά που φορούσε εκείνη την εποχή η VW) είχε αρχίσει να τρίζει στο φρενάρισμα στα τρόλεϊ...

Link to comment
Share on other sites

με νεες δισκοπλακες μπροστα και νεα τακακια ΑΤΕ παλι ακουγεται σφυριγμα οταν οδηγαω ωρα κυριως σε κατηφορικο φρεναρισμα και καποιες φορες μπροστα δεξια ενα συνεχομενο τριξιμο κι ΑΝ πατησω λιγο φρενο σταματαει και συνεχιζει οταν εχω 50 χμ το πολυ το κερατο μου δλδ

Edited by passatfsi
Link to comment
Share on other sites

με νεες δισκοπλακες μπροστα και νεα τακακια ΑΤΕ παλι ακουγεται σφυριγμα οταν οδηγαω ωρα κυριως σε κατηφορικο φρεναρισμα και καποιες φορες μπροστα δεξια ενα συνεχομενο τριξιμο κι ΑΝ πατησω λιγο φρενο σταματαει και συνεχιζει οταν εχω 50 χμ το πολυ το κερατο μου δλδ
Όταν άλλαξες δίσκους τακάκια έκανες συντήρηση στις δαγκάνες?
Έκατσε ο μάστορας να σου καθαρίσει και να λιπανει γλυστρες έμβολα και να ελέγξει λαστιχακια?
Επειδή αμφιβάλλω πέρνα από μωραρη brakes
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.