Jump to content
v@p@

Passat 2002 1.6 Coilover

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες ειμαι καινούριος στο forum κ ειναι τ πρωτο μου post που κανω, αν κανω κάποιο λαθος μ τ αναφέρεται κ τ διορθώνω. Ας μπούμε στ θεμα εχει ο πατέρα μου το προανέφερεν αυτοκίνητο, είχε τις μαμα αναρτήσεις κάποτε αυτες αλλάχθηκαν με bilstein κίτρινα κ h&r ελατήρια 3cm χαμηλωμα γενικα ηταν πολυ ικανοποιητικές αλλα κάποια στιγμη μετα απο 200000χλμ έφτασαν στ τερμα, θελω ν ρωτησω αν καποιος γνωρίζει δοκιμασμενα ο ίδιος η απο αμαξι φίλου ν μου προτείνει ενα φθηνό μέχρι 350€ coilover γιατι ν ξανάβαλω ίδιες δεν αξιζει γιατι τ αμαξι μαλλον παει για πούλημα στ κοντινό μέλλον. Θελω ν λοιπον τ αμαξι ν μην χάσει τ κατέβασμα π εχει γιατι αλλιως βάζω κ τις μαμα κ κλαιν ´αρα θελω τ υπάρχων ύψος με μια όσο ποιο καλη κ φθηνή coilover. Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως με τα χρηματα που διαθετεις δεν θα βρεις κατι αξιολογο.

Εγω θα σου αντιπροτεινα μιας κ οπως λες παει για πουλημα το αυτοκινητο να επισκευασεις τα ιδια.

Η bilstein εχει εξουσιοδοτημενο σερβις που θα σου κανει τις αναρτησεις σαν καινουριες με λιγοτερα απο 350 ευρω που διαθετεις.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κ δεν ψάχνω κατι εξίσου αξιόλογο μ τις προηγούμενες απλα ν ειναι κατι λειτουργικό ν βγαλει ενα μ δυο χρονια το πολυ. Ευχαριστω παντως για την πρόταση ψάχνω μερες τωρα για αναρτήσεις κ κανενας δν μ τ πρότεινε ξερεις σιγουρα οτι γινεται κατι τετοιο η ακομα καλυτερα αν τ εχεις δοκιμάσει ;;; Οι bilstein που φοράει επανω τις εχει απο τ 2004 κ εχουν κανει 200000χλμ χοντρικά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει στα δικα μου.

Αν εισαι αθηνα μπορεις να περασεις απο το σερβις και να δεις αν πισθεις

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω Passat με ta techinx coilover 248 ευρω.

Με κλειστα ματια.

Πολυ φθηνες,πολυ καλες,αρκετα σφιχτες χωρις να κοπανανε με δυνατοτητα να της ρυθμισεις σε οτι υψος η χαμηλωμα θελεις.

Εχω 52.000χλμ,κρατανε απιστευτα ακομα και θα της ξαναεβαζα με κλειστα ματια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια θ τ σκεφτω κ θα πράξω αναλογα οι ta technics μου κεντρίζουν τ ενδιαφέρον κ είχα διαβάσει κ παλια posts. Θ ενημερωσω για τ αποτελεσμα !!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγορινα ούτως η αλλως ελατήρια εννοούνται γιαυτο εξετάζω ν βαλω αμορτισέρ η οχι γιατι θελω τ 3,5 πόντους χαμήλωμα, αφού τ bilstein sprint π κανουν για ελατήρια χαμήλωματος τα βρηκα μ 550€ καλυτερη τιμή γιαυτο εξετάζω κατι φθηνό κ σχετικά καλο γιατι ηταν αρκετα ποιοτικό πριν κ αν βαλω bilstein κίτρινα τα sport μ αυτα τ ελατήρια δν δουκευει σωστά κ θ κοπανάει τ είχα στ προηγούμενο μ αμαξι Mazda mx5 κ ηταν χαλια κοπανάγε σε σαμαράκι ενός πόντου χωρίς υπερβολή. Γιαυτο αν καποιος γνωρίζει κ κάποια αλλη εταιρία δοκιμασμένη για coilover θ μ εξυπηρετούσε όπως τ παλικάρι ποιο πανω!! Ευχαριστω για την ανταπόκριση

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επισκευή τα ίδια γίνεται 100% για αυτό το λόγο βάζεις bilstein γιατί με ένα σέρβις τον 250-300 ευρώ είναι σαν καινούρια!!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν η επισκευή φτάνει τα 250€ στην καλυτερη θελω κ ελατήρια eibach τ εχω βρει 140€ + τοποθετήσεις νομιζω ανεβαίνει πολυ τ κοστολόγιο. Δν ειναι δικό μ τ αμαξι ειναι τ πατερα μ κ γενικα δν αποφασίζω εγω μ ειπε γύρω στα 350€ ν γινει η δουλεια μ τ κλειδί στ χερι !!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω Passat με ta techinx coilover 248 ευρω.

Με κλειστα ματια.

Πολυ φθηνες,πολυ καλες,αρκετα σφιχτες χωρις να κοπανανε με δυνατοτητα να της ρυθμισεις σε οτι υψος η χαμηλωμα θελεις.

Εχω 52.000χλμ,κρατανε απιστευτα ακομα και θα της ξαναεβαζα με κλειστα ματια.

Γεια σου Πασσατούκο!!!Έχει και για το Β6 technix coilover??Για δώσε info από που τις πήρες??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σκεψου το καλα,ο γερος μου μπηκε μεσα σε ενα αναχωμα στην λαμια με 170 του εφτασε λεει το νεφρο στην οροφή και τα ακουγα μεχρι τον βολο????????????

Περα της πλακας,δεν ειναι bilstein μαυρη σε ανεση,αλλα ειναι αξιοπρεπεστατη,με τρελο value for money.

Βεβαια επειδη εφτασε παλι ο καιρος που απο θεμα στριψιματος ξεζουμισα και αυτο το Set Up,η επομενη αναρτηση θα ειναι πολυ δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες ειμαι καινούριος στο forum κ ειναι τ πρωτο μου post που κανω, αν κανω κάποιο λαθος μ τ αναφέρεται κ τ διορθώνω. Ας μπούμε στ θεμα εχει ο πατέρα μου το προανέφερεν αυτοκίνητο, είχε τις μαμα αναρτήσεις κάποτε αυτες αλλάχθηκαν με bilstein κίτρινα κ h&r ελατήρια 3cm χαμηλωμα γενικα ηταν πολυ ικανοποιητικές αλλα κάποια στιγμη μετα απο 200000χλμ έφτασαν στ τερμα, θελω ν ρωτησω αν καποιος γνωρίζει δοκιμασμενα ο ίδιος η απο αμαξι φίλου ν μου προτείνει ενα φθηνό μέχρι 350€ coilover γιατι ν ξανάβαλω ίδιες δεν αξιζει γιατι τ αμαξι μαλλον παει για πούλημα στ κοντινό μέλλον. Θελω ν λοιπον τ αμαξι ν μην χάσει τ κατέβασμα π εχει γιατι αλλιως βάζω κ τις μαμα κ κλαιν ´αρα θελω τ υπάρχων ύψος με μια όσο ποιο καλη κ φθηνή coilover. Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κανε επισκευη τα bilstein 250ε κοστιζει η τετραδα σε b6.

Ελατηρια ασε τα ιδια, ειδικα αφου θα δωσεις το αμαξι.

Ακομη και αν το κρατησεις το ιδιο θα σου ελεγα να κανεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους, είχα οτι θα ενημέρωνα για τ αποτελεσμα κ να μαι λοιπον. Δυστηχως και λεω Δυστηχως για την επιλογή μου καθαρα κ δν κράζω εσάς εσεις θέλατε ν με ενημερώσετε κ ν με συμβουλεύεστε. Εκανα το σέρβις στα ηδη υπάρχων bilstein π φοραει το αμαξι, εκτός τ οτι περα απο τ αμορτισέρ ο άσχετος- μακ@κ@σ μάστορας έγδυσε κυριολεκτικά τον πατερα μου γιατι άλλαξε τ ψαλίδια τα επανω τα οποία κ καλα πανε ΦΙΞ ενώ απλα ήθελε 4 σινεμπλοκ δλδ 6€ τ ενα για ιμιτασιόν και 22€ τ ενα για τα αυθεντικά τον πατερα μ τον χρέωσε 120€ τ ενα ψαλίδι κ επειδη ειναι διπλα το όλον 4 ψαλίδια ´αρα πιστευω εύκολα υπολογίζεται. Περα απο αυτο τ οποίο τ προσπερνάω η επισκευή στα αμορτισέρ στα μπροστα τουλάχιστον ειναι κ δείχνει παρα πολυ καλη στα πισω ομως τ αμαξι χοροπηδάει αν πέσει σ λακκούβα για 2 συνεχόμενα λεπτα μετα. Δν άντεξα αλλο και τ παω σε φιλο για αμορτισερομετρο το αποτελεσμα ηταν ν εχω μια ένδειξη 50-60 για μπροστα ενώ ενα καινουριο εχει γύρω στα 80 και 40-45 στα πισω ενώ ενα καινουριο εχει 60+ τ αποτελεσμα ειναι οτι πλήρωσε ο πατέρας μου 700€ τελικώς κ τ αμαξι σωστό δν εγινε ουτε καν μέτριο έγινε απλα χαλια όπως ηταν απλα μπροστα άλλαξε λιγο η αίσθηση. Τεσπα αυτα εχω ν πω το service bilstein ειναι ενα ψέμα λιγο η αίσθηση αλλάζει κ τπτ παραπανω Αα!!! Κ κατι τελευταίο δν φτάνει το οτι σ λεει ο μάστορας 60€ επισκευή τ ενα κ λες οκ στο τελος σου ζητάει κ 70€ εργασία ´αρα 60€ *4 = 240€ *70 = 310€ συν κατι φούσκες κατι παπαριες κατι πλαστικά στηρίγματα και τα ψαλίδια τ επανω το όλον καπου 700€ πηγε!!!!! Ελπίζω ν μην τύχει σε κάποιον ξανα κατι τετοιο τωρα τ φάγαμε κ ο τυπος δν αναγνωρίζει την πατάτα π έκανε. Εχω ενα vw transporter αν τ πατήσω στον κωλο μ όλη μ την δύναμη προς τ κατω θ αναπηδήσει μια αντε μιάμιση, και τ Passat π ειναι ερπετό πηδάει 3-4 φορες Ούτε τ atos π εχουμε ουτε το gti τ δικό μου ουτε ενα παλιό 316 ενός θείου μου σούργελο αναρτήσεις δν κανει ετσι. Αυτα ευχαριστω για τ ενδιαφέρον απλα ενημέρωσα για το αποτελεσμα παντα φιλικά δν κράζω κάποιον απλα αναφέρω την τραγική επιλογή π εκανα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

fca69f6f4bf6c9a5846ae9d92f6574be.jpg αυτη ειναι η μέτρηση στο αμορτισερομετρο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ατυχησες στην επιλογή του συνεργειου.

Πηγες σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο για τα συγκεκριμένα αμορτισέρ η σε συνεργείο της γειτονιάς σου;

Πες μας το όνομα του μαστορα για να μην τη πατήσει και κανένας άλλος

Link to comment
Share on other sites

Εξουσιοδοτημένο ηταν φιλε μου δεν θελω ν πω το ονομα ειναι μαλακια σαν κίνηση δεν θα κανω δυσφήμηση σε κανεναν. Εχω κ εγω μαγαζί και κατι τετοιο δν θ μου αρεσε!!! Σημασία εχει κατα την προσωπική γνώμη κ εμπειρία μου οτι μετα απο παρα πολυ ψάξιμο κ παρα πολλα συνεργεία οτι το σερβις δν προσφέρει αυτα που σου παρουσιάζουν οι μάστορες κ ξεγελάνε τον καταναλωτή. Καποιος νομίζει οτι τις επισκεύασε αλλα στην πραγματικότητα τον προκαλώ να τις μετρήσει κ μετα μ ντοκουμέντα ν τα ποστάρει ν τ δούμε. Κατι τελευταίο αν δν κανω λαθος μονο 2 εξουσιοδοτημένα σερβις εχει στην αθηνα όποτε σκέψου !!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξουσιοδοτημένο κανονικά έχει και εγγύηση μαζί με τις εργασίες που έκανε. Γιατί δεν πας εκεί να τους δείξεις τα αποτελέσματα και να απαιτήσεις να στα φτιάξουν σωστά;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανονίσει για δευτερα ραντεβου αλλα δν πιστευω οτι θα γινει κατι!! Κ ν αλλάξει κατι θ πει τ κλασσικά οτι φταίει τ αμαξι τ χιλιόμετρα κ θ τ χρεώσει αποκλείεται ν ειναι μάγκας κ ν τ αναλάβει μονος του τ θεμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξαναπας εκει και να ζητησεις να τα ελεγξουν και να τα διωρθοσει.

Αν δεν το κάνει τοτε επικοινώνησε με τα κεντρικά και ενημερωσε τους

Αν ενα μαγαζι είναι για τον ...... τοτε γιατί να μην το δυσφημησης; δεν το καταλαβαινω αυτό.

Απόδειξη πήρες φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για απόδειξη του πατερα μου ειναι τ αμαξι αυτος είχε παει δν ήμουν καν εκει απλα μετα απο τ αποτελεσμα κ τ πολλα λεφτα τ έτρεξα εγω προσωπικά ν δω τ συμβαίνει. Καλα θ παω απο κει κ απο δευτερα θ ενημερωσω ξανα για τ καινουρια δεδομένα αν φερθεί τελειως αδιάφορα θα τον κατονομάσω σ οτι ιντερνετικό ιστότοπο γνωριζω κ μπορω ν γραψω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.