Jump to content
giannis_tsi

Golf 7 - Απορίες Και Εκκινηση Με Dsg

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τo dsg κιβωτιο..επειδη δεν εχω μεγαλη εμπειρια με το συγκεκριμενο και ακομα το ψαχνω..πριν απο ενα χρονο πηρα το golf 1.4 tsi 140 act με το 7αρι dsg σασμαν! Εχω δει ομως σε κατι βιντεακια στο youtube μερικους οι οποιοι κανουν εκκινηση κρατωντας ψηλα τις στροφες περιπου 3-4.000 σαν να εχουν πατημενο συμπλεκτη και τον αφηνουν αποτομα..αυτο ομως λογικα δεν πρεπει να γινεται στο dsg σωστα? Δεν εχω ρισκαρει παντως ακομα να εχω νεκρα μεσα και να κουμπωσω το ''D'' με 4.000 στροφες..το εχω ακουσει και αυτο αλλα φοβαμαι μην το σπασω! Ξερει κανεις τι γινεται σ αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται στο dsg7 αυτο μονο αν του βάλεις προγραμμα στο σασμαν και προσθέσεις την λειτουργία launch control .

Ψάξε στο YouTube dsg7 launch control

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως λεει κι ο φιλος παραπάνω ειναι το launch control. Απ όσο γνωρίζω γίνεται πατωντας με το αριστερό πόδι το φρένο και με το δεξί πατας γκαζι ανεβαζοντας τις στροφές και στη συνέχεια αφήνοντας το φρενο. Δυστυχως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο δικο μας...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...σημερα ειδα την κοπελα μου οταν ηρθε να με παρει απο την δουλεια να εχει τραβηξει χειροφρενο και ο λεβιες να ειναι στο D (DSG)...ολο αυτο εγινε για 3 δευτερολεπτα γτ το ειδα κατευθειαν...λετε να καναμε καμια ζημια;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι δόσιμο στεγνό ήταν αυτό?? :lol:

Εγώ για 3 δευτερόλεπτα ξεκίνησα από φανάρι και πήγαινα με το χειρόφρενο ελαφρώς ανεβασμένο γιατί νωρίτερα έκανα κάτι πίσω, κανένα πρόβλημα, γκρίνιαξε το MFD " handbrake on! "  μαζί με ηχητική ειδοποίηση και φυσικά το κατέβασα. Το νιώθεις οκ το αμάξι? Δεν είναι λόγος αυτός να χαλάσει κάτι και αν χαλάσει δεν θα φταίει αυτό. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να προσπαθείς να ξεκινήσεις ενα οποιοδήποτε αυτοκίνητο έχοντας τραβηγμένο το χειρόφρενο...τι να πάθει μέσα σε τρία δευτερόλεπτα...
Μην γίνει και συνήθεια ομως...


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α το χα κανει στο κλιο πηγαινα και καποια μετρα με το χειροφρενο στη πρωτη σκαλα

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2016 at 7:53 ΠΜ, DarkX said:

Τι δόσιμο στεγνό ήταν αυτό?? :lol:

Εγώ για 3 δευτερόλεπτα ξεκίνησα από φανάρι και πήγαινα με το χειρόφρενο ελαφρώς ανεβασμένο γιατί νωρίτερα έκανα κάτι πίσω, κανένα πρόβλημα, γκρίνιαξε το MFD " handbrake on! "  μαζί με ηχητική ειδοποίηση και φυσικά το κατέβασα. Το νιώθεις οκ το αμάξι? Δεν είναι λόγος αυτός να χαλάσει κάτι και αν χαλάσει δεν θα φταίει αυτό. ;)

ναι φιλε μου μια χαρα ειναι οπως πριν...ειμαι νεος στο DSG γιαυτο ρωτησα....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2016 at 6:05 ΜΜ, xalaros1992 said:

παιδια καλησπερα...σημερα ειδα την κοπελα μου οταν ηρθε να με παρει απο την δουλεια να εχει τραβηξει χειροφρενο και ο λεβιες να ειναι στο D (DSG)...ολο αυτο εγινε για 3 δευτερολεπτα γτ το ειδα κατευθειαν...λετε να καναμε καμια ζημια;;;

Εννοειται δεν επαθε κατι.. Το εχω παθει αρκετες φορες με προηγουμενα αυτοκινητα αλλα οχι αυτοματα..

 

Ευτυχως στο 7αρι με το ηλεκτρικο χειροφρενο τετοια θεματα δεν υπαρχουν.. Απλα δεν το πειραζεις ποτε.. Μια απο τις λειτουργιες για τις οποιες ημουν επιφυλακτικος στην αρχη αλλα στην πραξη αποδειχτηκε  σουπερ! Ειδικα σε συνδιασμο με το DSG και το auto hold και το start and stop!

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

.... Ειδικα σε συνδιασμο με το DSG και το auto hold και το start and stop!

 

 

 

 

 

Οδηγώντας τις τελευταίες ημέρες 7αρι diesel δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω όσον αφορά την οδηγική απόλαυση!

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.