Jump to content
pipis13

Προβλημα Με Can Bus

Recommended Posts

παιδια θελω αυτο το οcan bus http://es.aliexpress.com/store/product/Volkswagen-Car-Canbus-Box-Free-shipping/1491397_32244174432.html

προφανως και λογο capital caontrol δεν μπορω να το παρω απο ali.

οποιος γνωριζει κανενα site ειτε απο Ελλαδα ειτε απο εξω που να δεχεται paypal παρακαλω να με ενημερωσει.

θελω το συγκεκριμενο με τα συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα που φαινονται στην φωτο, οχι οποιο να ναι και του μοιαζει.

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το canbus που παει πισω απο την πηγη και συνδεεται με το αμαξι.

παρατηρησα το εξης.

οταν το συνδεω μεσω can bus κανει ξαφνικες διακοπες το ραδιο εκει που παιζει. αν αφαιρεσω το can bus και το συνδεσω χωρις αυτο λειτουργει αψογα μονο που υπαρχουν τα εξης ζητηματα

1ον δεν κλεινει μολις τραβηξω το κλειδι

2ον τραβαει συνεχως ρευμα ακομα και αν το κλεισω χειροκινητα

3ον δεν επικοινωνει με τον διακοπτη φωτισμου, δηάδη αν αναψω τα φωτα του αυτοκινητου δεν αναβουν του ραδιοφωνου

ολα τα παραπανω τα κανει το can bus αυτη ειναι η δουλεια του.

προφανως εχω χαλασμενο can bus και θελω να παρω ενα νεο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον guys μιλησα με Κινεζο. μου ειπε οτι θα μου στειλει invoice στο paypal και θα μου το στειλει ετσι μιας και το ali δεν εχει paypal.

πολυ εξυπηρετικος ο συγκεκριμενος κινεζος και σε αλλα θεματα που ειχα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον guys μιλησα με Κινεζο. μου ειπε οτι θα μου στειλει invoice στο paypal και θα μου το στειλει ετσι μιας και το ali δεν εχει paypal.

πολυ εξυπηρετικος ο συγκεκριμενος κινεζος και σε αλλα θεματα που ειχα

Το παυπαλ δεν λειτουργεί

 

Μιλαμε για το canbus του αυτοκινητου δηλαδη, εισαι σιγουρος οτι φταιει το canbus και οχι το ραδιοcd,  ποιος ραδιοcd εχεις βαλει επανω?

Link to comment
Share on other sites

joyous j8613mx στυλ erisin ενα πραμα. κινεζικο ειναι. το ραδιο cd οταν το συνδεω πανω στο αμαξι να σου δωσω να καταλαβεις απευθειας απο την μπαταρια λειτουργει κανονικα απλα δεν σβηνει οταν τραβαω το κλειδι κλπ. οταν παρεμβαλεται το can bus κανει διακοπες.

το paypal λειτουργει αν εχεις λεφτα στο paypal balance και εγω εχω

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

...και εισαι σιγουρος οτι φταιει το canbus? η πηγη αυτη απο ατι διαβασα και εδω στο φορουμ εχει προβληματα

Link to comment
Share on other sites

...και εισαι σιγουρος οτι φταιει το canbus? η πηγη αυτη απο ατι διαβασα και εδω στο φορουμ εχει προβληματα

και πως το εξηγεις οτι οταν την λειτουργω με συνδεση χωρις can bus λειτουργει αψογα ενω οταν συνδεω το can bus κανει διακοπες και αναβοσβησιματα?

την εχω παει σε 3 ηλεκτρονικους διαφορετικους δεν μπορουσαν να βρουν βλαβη γιατι λειτουργουσε αψογα οταν της εδιναν ρευμα.

θα ειναι τα τελευταια 45 ευρω που θα δωσω να δοκιμασω και αυτο. αλλιως θα την εχω ετσι.

το προβλημα μου ειναι οτι χωρις το can bus τραβαει ρευμα συνεχεια με αποτελεσμα αν αφησω το αμαξι για πανω απο 2 μερες ακινητο πεφτει η μπαταρια και απλα τραβαω την ασφαλεια απο την ασφαλειοθηκη οταν το αφηνω μερες και ειναι κομπλε ετσι

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτά τα μηχανήματα τα λειτουργείς χωρίς canbus ειναι σαν να τα λειτουργείς μισά  (κατι σαν ferrari με υγραέριο δηλαδή :shok: )  μπορεί να φταίει το canbus  ή το radiocd, πως θα το διαπιστώσεις, κάτι που σκέφτηκα ειναι να βάλεις πάνω το δικό του RCD και να περασεις το αυτοκίνητο ενα διαγνωστικό αν δεν βγάλει λάθη και το rcd λειτουργεί χωρις προβλήματα τοτε κατα 95% φταίει το κινέζικο

 

Εχε υπ οψιν σου οτι τα μηχανήματα αυτα λειτουργούν σωστα με τα νεα canbus της vw, με τα παλια παρουσιάζουν διάφορες δυσλειτουργίες

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτά τα μηχανήματα τα λειτουργείς χωρίς canbus ειναι σαν να τα λειτουργείς μισά  (κατι σαν ferrari με υγραέριο δηλαδή :shok: )  μπορεί να φταίει το canbus  ή το radiocd, πως θα το διαπιστώσεις, κάτι που σκέφτηκα ειναι να βάλεις πάνω το δικό του RCD και να περασεις το αυτοκίνητο ενα διαγνωστικό αν δεν βγάλει λάθη και το rcd λειτουργεί χωρις προβλήματα τοτε κατα 95% φταίει το κινέζικο

 

Εχε υπ οψιν σου οτι τα μηχανήματα αυτα λειτουργούν σωστα με τα νεα canbus της vw, με τα παλια παρουσιάζουν διάφορες δυσλειτουργίες

 

οταν το ειχα αγορασει με ειχε ρωτησει ο κινεζος αν θελω ενα αλλο can bus εκτος απο αυτο που θα μου εστελνε.του ειχα πει οχι

αυτο που εστειλε ηταν του 2008. αυτο που θα στειλει ειναι του 2012. δεν το εχω το μαμα.

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

επισης ποσο ευκολο ειναι να παρω ρευμα απο αναπτηρα και ποια η διαδικασια? ξεκουμπωνω τιποτα πλαστικα κλπ?

η απο που αλλου ειναι ευκολο να παρω ρευμα που να σβηνει οταν τραβαω το κλειδι?

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.να ρωτήσω από που πήρες την οθόνη κ εάν πλήρωσες τελωνείο φίλε;

βρήκα αυτήν http://www.dx.com/p/joyous-j-8613mx-8-8-screen-car-gps-dvd-player-for-vw-passat-jetta-polo-skoda-amark-seat-leon-234939 κ δεν ξέρω εάν περνάει τελωνείο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.να ρωτήσω από που πήρες την οθόνη κ εάν πλήρωσες τελωνείο φίλε;

βρήκα αυτήν http://www.dx.com/p/joyous-j-8613mx-8-8-screen-car-gps-dvd-player-for-vw-passat-jetta-polo-skoda-amark-seat-leon-234939 κ δεν ξέρω εάν περνάει τελωνείο

Sent from my iPhone using Tapatalk

εχω αυτην sku_234930_1.jpgιδιο μοντελο με αυτο που θα παρεις μονο που ειναι 7 ιντσες και οχι android.

εμενα με επιασε τελωνειο γιατι το εστειλε με κουριερ. αν στο στειλουν free shipping μαλλον δεν θα εχεις θεμα

Link to comment
Share on other sites

έχει κ TV αυτήν;ποσό σου κόστισε;

Sent from my iPhone using Tapatalk

εχει αν βαλεις εξτρα κεραια. συνολο με τελωνειο 370. 220 εκανε η αγορα της.

Aν αυτά τα μηχανήματα τα λειτουργείς χωρίς canbus ειναι σαν να τα λειτουργείς μισά  (κατι σαν ferrari με υγραέριο δηλαδή :shok: )  μπορεί να φταίει το canbus  ή το radiocd, πως θα το διαπιστώσεις, κάτι που σκέφτηκα ειναι να βάλεις πάνω το δικό του RCD και να περασεις το αυτοκίνητο ενα διαγνωστικό αν δεν βγάλει λάθη και το rcd λειτουργεί χωρις προβλήματα τοτε κατα 95% φταίει το κινέζικο

 

Εχε υπ οψιν σου οτι τα μηχανήματα αυτα λειτουργούν σωστα με τα νεα canbus της vw, με τα παλια παρουσιάζουν διάφορες δυσλειτουργίες

αν μπορεις να μου πεις τροπο να παρω ρευμα που να διακοπτεται οταν τραβαω το κλειδι θα με σωσεις.

ολα δουλευουν bluetooth gps τα παντα εκτος απο τις λειτουργιες που απαιτουν canbus οπως ενδειξεις κλματισμου φωτισμος κλπ.

αν μπορω απο την ασφαλειοθηκη να παρω ρευμα η απο καπου αλλου με σωζεις

Link to comment
Share on other sites

εχει αν βαλεις εξτρα κεραια. συνολο με τελωνειο 370. 220 εκανε η αγορα της.

αν μπορεις να μου πεις τροπο να παρω ρευμα που να διακοπτεται οταν τραβαω το κλειδι θα με σωσεις.

ολα δουλευουν bluetooth gps τα παντα εκτος απο τις λειτουργιες που απαιτουν canbus οπως ενδειξεις κλματισμου φωτισμος κλπ.

αν μπορω απο την ασφαλειοθηκη να παρω ρευμα η απο καπου αλλου με σωζεις

δηλαδή φίλε εάν το πάρω χωρίς κεραία και δεν περάσει τελωνείο θα μου βγει 207 ευρώ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει αν βαλεις εξτρα κεραια. συνολο με τελωνειο 370. 220 εκανε η αγορα της.

αν μπορεις να μου πεις τροπο να παρω ρευμα που να διακοπτεται οταν τραβαω το κλειδι θα με σωσεις.

ολα δουλευουν bluetooth gps τα παντα εκτος απο τις λειτουργιες που απαιτουν canbus οπως ενδειξεις κλματισμου φωτισμος κλπ.

αν μπορω απο την ασφαλειοθηκη να παρω ρευμα η απο καπου αλλου με σωζεις

To ποιο απλο ειναι να παρεις απο τον αναπτηρα, δεν υπαρχει κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το polo

 

θελει ξήλωμα και το κατω μέρος της κονσόλας

Ποιος στο εβαλε? πηγαινε παλι εκει

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις ρευμα σωστο κι οχι τσαπατσουλιες θα παρεις απο την αςφαλειοθηκη.

Θα βρεις με πολυμετρο τις γραμμες διακοπτομενου ρευματος θα του βαλεις μια ασφαλεια στην αςφαλειοθηκη και θα οδηγησεις ενα καλωδιο μεχρι την πηγη.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ηρθε το canbus και ολα κομπλε. το εβαλα απο πισω και λειτουργει κανονικα τωρα αλλα

 

πως συγχρονιζω το ραδιοφωνο με το αμαξι οσον αφορα το αναμα των φωτων? δηλαδη οταν αναβουν τα φωτα να αναβουν και τα φωτα του ραδιοφωνου? οταν το ειχα πρωτο βαλει μου το ειχε κανει ετσι ο ηλεκτολογος και γω δεν πειραξα κατι παρα εβγαλα το παλιο can bus και εβαλα το νεο

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση, γίνεται από μόνο του αυτό. Επίσης, όταν ρυθμίζεις την ένταση του εσωτερικού φωτισμού, θα ρυθμίζεται και η ένταση των πλήκτρων στο radiocd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.