Jump to content
akisfer

Golf 6 Gti - Τράκαρα Το Gti Μου :-(

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Προχθές είχα ένα μικροτροχαίο σε καραμπόλα (εγώ τελευταίος) με φορτηγό.

Για κακή μου τύχη το σιδερένιο τμήμα του πίσω προφυλακτύρα του ημιφορτηγού βρισκόταν πάνω απο τούψος της μετώπης του Gti με αποτέλεσμα να χτυπήσω στο ύψος της μάσκας.

Το αυτοκίνητο έχασε σχεδόν αμέσως όλα τα νερά του ψυγείου και οι υπόλοιπες ζημιές αφορούν το καπώ και τον προφυλακτήρα (προς το παρόν).

Θέλω τα φώτα σας:

1. Ποια είναι η σειρά των ψυγείων στο Golf 6 gti;

2. Που στο καλό θα βρω προφυλακτήρα;

3. Ξέρει κανείς να περιγράψει πως είναι το κύκλωμα του νερού στα ψυγεία για να καταλάβω τι μπορεί να έχει σπάσει;

4. Τέλος ότι θέλετε να πείτε και να μπορεί να φανεί χρήσιμο πείτε το γιατί είμαι πελαγωμένος (προτάσεις για ανταλλακτικά, μάστορες κλπ.)

 

Το αυτοκίνητο προς το παρόν είναι σε φανοποιό ο οποίος θα το λύσει αύριο για να δούμε τί άλλο μπορεί να χρειαστεί.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πρωτον κουραγιο .μη πελαγωνεις λαμαρινες ειναι γινονται εσυ να εισαι καλα.αν δεν λυθει η μουρη δεν μπορεις να ξερεις τι ζημια εχει.ξερω απο εμπειρια απεξω δεν μπορεις να ξερεις την ζημια μεσα.εγω αλλιως υπολογιζα τη ζημια αλλιως βγηκε αλλα παντα παιζει ρολο με τι ταχυτητα επεσες.εγω παραδειγμα επεσε με 20χλμ κ ειχα μονο φαναρια -μασκα -καπο κ μετωπη.ενα ελαφρυ στραβωμα στο ψυγειο του αιρκοντισιον που επανηρθε.κ λιγο αρπαξε η γωνια του φτερου που επανηρθε.για αυτο σου λεω παιζει ρολο με ποσο πηγαινες , κ επειδη εσπασε ψυγειο απο οτι καταλαβα μαλλον πας για ψυγειο .μπροστα ειναι του αιρκοντισιον κ πισω του ψυγειου της μηχανης ..σιγουυρα θα θελεις μετωπη μπορει,μασκα-προφυλακτηρα .για ανταλλακτικα ψαξε στο καρ 

 

μηπως βρεις κομπλε μουρη απο gti για να σου βγει πιο φθηνα απο οτι αν τα παρεις κομματι κομματι.αντιπροσωπεια δεν το συνιστω θα πληρωσεις τα μαλλια της κεφαλης σου.εκτος κ αν θες να τα βαλεις καινουρια ολα.αυτα απο μενα κ καλη επιτυχια. κ μη αγχωνεσαι για λαμαρινες δεν αξιζει..η ζωη μας αξιζει περισσοτερο!

Edited by πανος-1.8τ.
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα με περίπου 40χλμ/ώρα.

Ευτυχώς τα φανάρια την γλίτωσαν εκτος από τα πλαστικά που τα στερεώνουν και φτιάχνονται με ψιλοπατέντα.

Μούρη κομπλέ δύσκολο το κόβω να υπάρχει αν και ψάχνω ακόμη.

Επίσης την γλίτωσαν και τα φτερά και η μάσκα η οποία ανασηκώθηκε αλλά δεν τρύπησε.

Ο φανοποιός είπε ότι η μετώπη μάλλον δεν έχει κάτι καθώς φαίνεται να μην ακούμπησε καν.

Αυτό που με καίει είναι τι γίνεται με τα ψυγεία.

Όπως λες το πρώτο είναι του κλιματισμού οπότε σίγουρα χρειάζομαι αυτό. Από πίσω είναι της μηχανής και το intercooler τελευταίο ή αναποδα;

Με βλέπω να θέλω και intercooler.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το μαμα ιντερκουλερ ειναι καπου πλαγια οπως ειχα στο δικο μου το 1.8τ  .εκτος αν φοραει 2 ιντερκουλερ το gti.αυτο δεν το γνωριζω..ρωτα κ στον μπετο θεσσαλονικη μηπως εχει φερει απο γερμανια καμια μουρη.ολο κ καποιος θα εχει φερει κατι.2310692477.απο αυτον ειχα βαλει τη μηχανη που εχω.αποθηκη μεγαλη κ πιστευω να εχει η να ξερει καποιον που να εχει.

Edited by πανος-1.8τ.
Link to comment
Share on other sites

Νωμιζω στα 5-6 η σειρα απο τα ψυγεια ειναι κλιματισμος-intercooler-νερα. Δεν ξερω το υψος τους για να βρηκε στα νερα μονο και να εσπασε, αλλα και πως την γλυτωσε η μετωπη και εσπασε το ψυγειο, αν δεν λυσεις δεν θα μαθεις, εχω δει mazda 6 που χτυπησε σκυλο με σπασμενη κεντρικη γρυλια μονο και οταν αρχισανε να λυνουνε απο πισω ηταν ολα τα ψυγεια σπασμενα.


νομιζω το μαμα ιντερκουλερ ειναι καπου πλαγια οπως ειχα στο δικο μου το 1.8τ  .εκτος αν φοραει 2 ιντερκουλερ το gti.αυτο δεν το γνωριζω..ρωτα κ στον μπετο θεσσαλονικη μηπως εχει φερει απο γερμανια καμια μουρη.ολο κ καποιος θα εχει φερει κατι.2310692477.απο αυτον ειχα βαλει τη μηχανη που εχω.αποθηκη μεγαλη κ πιστευω να εχει η να ξερει καποιον που να εχει.

 

Δεν ειναι ετσι στα μετεπειτα golf, ειναι ορθιο μπροστα τοποθετημενο, αλλα εχει πολυ κενο απο τον προφυλακτηρα εως τα ψυγεια.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Από intercooler κάτι φαίνεται να βρίσκω από 5αρι. Τα άλλα 2 μάλλον θα τα πάρω από τη cameo εκτός κ αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του που να πωλείται.

Από φαναρτζοδουλειες βρήκα ότι μας κάνει το καπώ από το 1.4 που υπάρχει στα ανταλλακτικά στην πιάτσα. κ πάλι αν έχετε κάποιον που να δίνει κανένα πείτε μου.

Το πρόβλημα φαίνεται να είναι ο προφυλακτήρα. Θα πάρω αύριο ένα τηλ στον μπετο να μου πει.

Άντε να δούμε πόσο θα πάει το μαλλί. Και με βρίσκει και σε εξαιρετικά δύσκολη περίοδο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

valeo ήθελα να γράψω αλλά το autocorrect είχε άλλη γνωμη

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Ερώτηση:

Όταν κάποιος λέει ότι πουλάει "μούρη κομπλέ" τι πιστεύετε ότι περιλαμβάνει;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προφυλακτηρα μασκα φαναρια φτερα καπο δλδ φανοποιου ανταλλακτικα.καμια φορα πρεπει να γινετε διευκρινηση αν περιλαμβανει μετωπη με ψυγεια οπως ειχα δει μια  φορα σε περιπτωση audi a4.αυτο παντα απο κοντα ελεγχος ανταλλακτικων αν ειναι εφικτο .γιατι υπαρχει περιπτωση καποιο να εχει φθορα κ να τη πατησεις .οπως ειχα παραγγειλει καπο χωρις να παω θεσσαλονικη να το παρω κ να το τσεκαρω κ μου το στειλε χτυπημενο σε μια πλευρα.κ στη ουσια σαν να εφτιαχνα το δικο μου,.δλδ δεν θελει να  εχεις εμπιστοσυνη στη περιπτωση μεταχειρισμενων ανταλλακτικων.κ κατι αλλο αν η μπαταρια που εχεις ειναι καλη βγαλτην πριν αρχισει τις εργασιες ο λαμαρινας λογω οτι θα ξεφορτισει απο την ακινησια .κ βαλτην να φορτιζει κ οταν το παρεις την βαζεις,γιατι ετσι τη πατησα εγω στο δικο μου σε μπαταρια 300ε κ εβαλα μια φθηνη αναγκαστικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακη Καλησπερα υπαρχουν μεταχειρισμένοι προφυλακτήρες εμπρός και πισω απο golf vi gti ειναι κοκκινο χρώμα και δινοντε και οι δυο 500€

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Λοιπόν με λίγο ψάξιμο βρήκα τα εξής:

Προφυλακτήρα, καπό, φανάρια αυθεντικά μεταχειρισμένα 500 ευρώ

Ψυγείο κλιματισμού αυθεντικό και τελικά την γλίτωσαν το νερού και το intercooler.

Και ερωτώ: Πόσα χρήματα θα σας φαινόταν λογικό να μου ζητήσουν για βάλε βγάλε τα ανταλλακτικά και βάψιμο (μαύρο μεταλλικό); Νομίζω μου έχει ζητήσει πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Update:

Το Golf ειναι εδω και μια εβδομαδα στα χερια μου. Έχω να πω πως τελικά έγινε πάρα πολύ καλή δουλειά όσον αφορά το βάψιμο και τη συναρμολόγηση. Πραγματικά σαν καινούριο. Μόνη παραφωνία το χρώμα του ψυγείου του κλιματισμού που είναι ασημί ενώ το εργοστασιακό ήταν μαύρο. Ψιλά γράμματα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Α! Το κόστος τελικά συγκρατήθηκε στα 2000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

1400 ανταλλακτικα και 600 εργασια.

απο ανταλλακτικα χρειαστηκα τελικα τα εξης: καπο, προφυλακτηρα (σωμα), βασεις προφυλακτηρα, φαναρια, βασεις στηριξης για τα φαναρια, μετωπη, ψυγειο κλιματισμου, μερικα μπιχλιμπιδια του προφυλακτηρα. Καποια τα πηρα καινουρια (ψυγειο, μετωπη, βασεις προφυλακτηρα και φαναριων) και καποια μεταχειρισμενα (σωμα προφυλακτηρα και φαναρια). 600 ευρω μου ζητησε βαψιμο και λοιπες εργασιες μαζι με μια μικροεπισκευη και βαψιμο στο μαρσπιε απο παλιο μικροχτυπημα σε πεζοδρομιο.

 

ΥΓ: και ενα κομματι απο τις σωληνωσεις του ψυγειου νερου. Τελικα τα μικροπραγματα ειναι πιο ακριβα απο τα χοντρα. Συν φρεον, ψυκτικο υγρο και έλεγχος στο συνεργειο για καμια μηχνικη ζημια που δεν θα φαινοταν.

Edited by akisfer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.