Jump to content
Guest gandrian

Eco Up Φ.α.

Recommended Posts

Οι εκπτώσεις είναι ανεπίσημες, μάλλον λόγω τέλος έτους. Έρχεται με παραγγελία και το Citigo, αλλά στην ίδια τιμη με το Up. Προφανώς θέλουν να σπρώξουν το up.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ήξερα αυτό όταν έπαιρνα το Up. Δεν είχα πάει να ρωτήσω κιόλας στην Skoda να πω την αλήθεια.. Πάντως για εμένα αν και κάτοχος Up! μου φαίνεται πιο όμορφο στο μάτι το Citigo, με πιο "αντρικό" σχεδιασμό και τρομερά σχέδια ζαντών. Προφανώς και υπάρχει γραμμή από Γερμανία και γενικά VAG Group να προωθηθεί το Up! και όχι τα αδερφάκια του..

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο ματι απ εξω μου αρεσει το citigo.ειδικα το citigo monte carlo ειναι τρελα

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από Λυγουριό, κοντά στο Ναύπλιο. Ήταν το πρώτο ταξίδι μου εκτός Αθήνας. Έκανα 322 χιλιόμετρα και έκαψα 8,48€ αέριο, χωρίς να γυρίσει σε βενζίνη. Ταχύτητα 100 - 120. Άδειος όταν πήγαινα, με 6 τενεκέδες λάδι στην επιστροφή. Το αυτοκινητάκι τα σπάει. Και στην κατανάλωση, και στη συμπεριφορά και στην άνεση στο ταξίδι. Καμμία σχέση με το προηγούμενο Up, ούτε στις αναρτήσεις, ούτε στην οδήγηση.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ το χαίρομαι που ακούω τετοια για ταξιδακια με το μικρό της οικογενειας vw.

Eγω επειδή το ταξιδεύω πολύ συχνά,τωρα που ανοιξε Βόλος-Λάρισα,τα ξερω απο πρωτο χέρι.

Χθές ειμουνα Λίμνη Πρεσπών,μετά Φλώρινα/Κοζάνη/Εδεσα και σήμερα κάνω θερμά μπανάκια στα Λουτρά Ποζάρ.

Την Κυριακή επιστρέφω Αθήνα με σίγουρα πάνω απο 2000χλμ με χρήση φυσικού αερίου.

Προχθές γέμισα στά Διαβατά Θεσσαλονίκης 9€/360χλμ. και πιθανόν αυριο η μεθαύριο εκει θα ξαναγεμίσω πάλι.

Τελευταίο γέμισμα θα κάνω πάλι Λάρισα που με βγαζει μέχρι Αθήνα 350χλμ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι παίδες που είναι τόσο οικονομικό!

Εγώ μόλις παράγγειλα το TGI GOLF κι από οτι βλέπω θα είναι πολύ οικονομικό, ίσως όχι όσο το Up αλλά σίγουρα πολύ οικονομικό!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θεματάκι με το maps and more. Το συνδέω στον υπολογιστή αλλά δεν το βλέπει η σχετική εφαρμογή της garmin για να κάνω την αναβάθμιση και να αγοράσω κάποιους χάρτες χρησιμοποιώντας ένα κουπόνι που είχε μέσα η συσκευασία. Μίλησα με garmin εδώ και μου είπαν ότι αυτοί αν το παραλάβουν θα το στείλουν Αγγλία για έλεγχο γιατί οι συγκεκριμένες συσκευές δεν εισάγονται από αυτούς. Μου πρότειναν να το πάω στην αντιπροσωπεία που αγόρασα το αυτοκίνητο. Τί μου προτείνετε να κάνω; Το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό;

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω Γιωργο θεμα με το Μ.Μ.και μου το αλλαξαν 2 φορές με καινούργιο στην αντιπροσωπεια.

Την πρωτη φορά εκανα αναβαθμιση απο το site/Garmin και μετα δεν το αναγνωριζε ο υπολογιστης

και την 2η φορα στο τηλεφωνο τους ακουγα αλλα ο καλων δεν με ακουγε.

Μετα απο ελεγχο στην vw και αφου δοκιμασαμε αρκετες συσκευές,βγηκε το συμπερασμα οτι το λογισμικό/προγραμμα του αυτ/του δεν ειναι συμβατό με ολες τις εκδοσεις Μ.Μ. και μου προτειναν να μην ξανακανω αναβαθμιση,για να μην εχουμε παλι τα ιδια.

Αν ομως επιμενω και κανω αναβαθμιση,τοτε θαναι δικη μου η ευθυνη μου ειπαν,

μια και δεν δεχεται ολες τις εκδοσεις το αυτ/το,λογω συμβατότητας λογισμικου.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να πας το αυτ/το για ελεγχο σε ενα εξουσιοδοτημενο κι εσυ,για να δουν το προβλημα σου,

αφου πρωτα κατεβασεις στον υπολογιστη σου το προγραμμα που πρεπει για να μπορεσει να σου αναγνωρισει το Μ.Μ.

Γνωμη μου μην κανεις τπτ για να μην παθεις τα καλα τα δικα μου Γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του cng είναι σταθερή εδώ και πάρα πολύ καιρό, απλά έχει μερικές μικρές αυξομειώσεις.. 

http://www.fisikon.gr/giati-fisikon.html Στο tab που λέει Τιμή Φ.Α., αν πατήσεις εκεί που λέει "εδώ" κατεβάζεις ένα αρχείο excel με όλες τις τιμές που διαμορφώνονται ανα βδομάδα.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει το excel αλλά κάποια στιγμή είχε πέσει κάτω από τα 80 λεπτά και ξαφνικά πήρε κατευθείαν 10 λεπτά πάνω ενώ η βενζίνη πέφτει...

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ξανακάνει, δεν ακολουθεί ακριβώς τις τιμές του πετρελαίου και μάλλον έχει σχέση με κάποιον κινητό μέσο όρο του τελευταίου ας πούμε 3 μήνου.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις ακολουθεί κατά κάποιο τρόπο τις διεθνείς τιμές του πετρελαίου..Περίπου ένα χρόνο πριν, την ίδια περίοδο που είχε πέσει πολύ η βενζίνη, το αέριο είχε πάει 73 λεπτά και είχα πάθει την πλάκα μου! :p  Απλά είναι γενικά και πιο φθηνό σαν καύσιμο και δεν θέλει και ιδιαίτερη επεξεργασία, γι' αυτό άλλωστε και η τιμή του είναι χαμηλή. 

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος του για ''εξόρυξη'' είναι αστεία, απλά λόγω τιμής πετρελαίου έχει αυτή την τιμή. Για αυτό και ακολουθεί τις τιμές του πετρελαίου με τέτοια ευκολία.

Η τιμή Φ.Α. για θέρμανση είναι διαφορετική από ότι αυτή για κίνηση και υπολογίζεται με διαφορετικό τρόπο.

Σίγουρα όσο δεν είναι πολλά τα αυτοκίνητα με Φ.Α. οι τιμές θα είναι πολύ χαμηλές. Κάποιες διακυμάνσεις θα γίνονται αλλά χωρίς ανησυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή της βαλβίδας που προκαλούσε το σφύριγμα είδα διαφορά και στην κατανάλωση. Πλέον, με την ίδια οδηγική συμπεριφορά, βγάζω 40-50 χλμ. παραπάνω.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδες Γιώργο, καλά στα λέγαμε εγώ και ο Μένιος για την βρέξει/χιονίσει αυτονομία των 300 χιλιομέτρων!  Αφού διορθώθηκε το πρόβλημα όλα καλά, αν και κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπάρχει.. Υποθέτω ότι πιθανόν έπεσες σε ελαττωματική παρτίδα της βαλβίδας..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο,πολύ χαίρομαι πού λύθηκε πλέον τό πρόβλημά σου καί βγάζεις περίπου τα χλμ πού πρέπει γιά τα μικρά μας τερατάκια της οικονομίας καί οχι μόνο.:mellow:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2016 at 10:35 AM, Cadfael said:

Μετά την αλλαγή της βαλβίδας που προκαλούσε το σφύριγμα είδα διαφορά και στην κατανάλωση. Πλέον, με την ίδια οδηγική συμπεριφορά, βγάζω 40-50 χλμ. παραπάνω.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Χαιρετε. Ειμαι καινουριος στο φορουμ. Μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω τι προβλημα σου δημιουργησε το σφυριγμα και πως το ελυσες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλορίζικος στην παρέα μας. Πιο ενοχλητικός ήταν ο ήχος παρά υπήρχε κάτι ουσιαστικό για τη λειτουργία και την ασφάλεια του αυτοκινήτου όπως με είχαν διαβεβαιώσει στην ΚΑΡΕΝΤΑ. Μετά την αλλαγή διαπίστωσα μια μικρή διαφορά στην κατανάλωση, προς το καλύτερο. Είναι πάντως ένα πρόβλημα που το έχει διαπιστώσει και αναγνωρίσει η VW και αν το έχεις παρατηρήσει στο αυτοκίνητό σου καλό είναι να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο να σου αντικαταστήσουν τη βαλβίδα που το προκαλεί.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες καί καλά ασφαλή χλμ νάχεις πάντα!!!

Ετσι ακριβώς φίλε μου οπως σου τα ειπε στο πιό πάνω πόστ ο Γιώργος που ειχε το ιδιο πρόβλημα με τό δικό σου.

Ειχα και εγω το ιδιο πρόβλημα στην αρχή που το πήρα και ειμουν στην αναμονή μέχρι ναρθει Ελλάδα αυτή η βαλβίδα.

Τώρα που ρίξαν (Ανθούσα) την πίεση Φ/Α απο 210 στα 200bar (λόγω κάποιου σοβαρού περαστατικού) σε πληροφορώ οτι εχει εξαφανισθεί εντελώς ο θόρυβος στο δικό μου.

Ως συνήθως γεμίζεις Πυλαία+Διαβατά,καλό θαταν να κοιτάξεις στό πλάι της αντλίας (πρίν σου κουμπόσουν την μάνικα πλήρωσης) αν ειναι πάνω από 200bar.

Kαί φυσικά πόσα κιλά βάζεις από τελείως αδειο (οσο πιό κρύο κάνει τόσα περισσότερα κιλά χωράει).

Αν εχεις γεμίσει Λάρισα η αλλού,στοκανε πάντα?

Αν στό κάνει παντού και πάντα,τότε πάς στην αντιπροσωπεία γιά αλλαγή βαλβίδας που την καλύπτουν στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2016 at 5:29 PM, aetos said:

Καλώς ηρθες καί καλά ασφαλή χλμ νάχεις πάντα!!!

Ετσι ακριβώς φίλε μου οπως σου τα ειπε στο πιό πάνω πόστ ο Γιώργος που ειχε το ιδιο πρόβλημα με τό δικό σου.

Ειχα και εγω το ιδιο πρόβλημα στην αρχή που το πήρα και ειμουν στην αναμονή μέχρι ναρθει Ελλάδα αυτή η βαλβίδα.

Τώρα που ρίξαν (Ανθούσα) την πίεση Φ/Α απο 210 στα 200bar (λόγω κάποιου σοβαρού περαστατικού) σε πληροφορώ οτι εχει εξαφανισθεί εντελώς ο θόρυβος στο δικό μου.

Ως συνήθως γεμίζεις Πυλαία+Διαβατά,καλό θαταν να κοιτάξεις στό πλάι της αντλίας (πρίν σου κουμπόσουν την μάνικα πλήρωσης) αν ειναι πάνω από 200bar.

Kαί φυσικά πόσα κιλά βάζεις από τελείως αδειο (οσο πιό κρύο κάνει τόσα περισσότερα κιλά χωράει).

Αν εχεις γεμίσει Λάρισα η αλλού,στοκανε πάντα?

Αν στό κάνει παντού και πάντα,τότε πάς στην αντιπροσωπεία γιά αλλαγή βαλβίδας που την καλύπτουν στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης.

 

Τι εννοείς με το σοβαρό περιστατικό; Γιατί είναι πρόβλημα τα 210bar? Στην Ιταλία έχουν και 250bar!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το περιστατικό που εμαθα οτι συνεβη (λογω μηνύσεων κλπ) δεν θαθελα να επεκταθώ σ'αυτό,

διότι εντελώς εμπιστευτικά μου το ειπανε στο πρατήριο που γεμίζω,εδόθη εντολή η πίεση να μην υπερβαίνει τα 200bar,εως οτου κοπάσει το θέμα.

Ελπίζω σύντομα να επανέλθει η πίεση στα 210,γιατί η αυτονομία μας εχει λιγοστέψει,

με αποτέλεσμα περισσότερες επισκέψεις στα πρατήρια πλήρωσης,με οτι αυτό συνεπάγεται.

Τώρα αν στην Ιταλία επιτρέπουν 250bar,αυτό δεν το γνωρίζω.

Γνωρίζω ομως οτι εδώ στην Ελλάδα εχουμε λιγότερα απο 10 πρατήρια Φ/Α,

ενώ Ιταλία εχουν γύρω στά 1500 πρατήρια Φ/Α,πράγμα μή συγκρίσιμο αν μη τι αλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό, απλά μου φαίνεται περίεργο μια τόσο μικρή υπέρβαση της πίεσης να προκαλέσει κάτι σοβαρό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως και στο πρώτο up που είχα (το απλό) έτσι και στο eco αρχίζει και τρέμει το τιμόνι στο φρενάρισμα, δηλαδή 5 μηνών αυτοκίνητο έβγαλε το γνωστό πρόβλημα στις δισκόπλακες. Θα πάω στη ΚΑΡΕΝΤΑ και θα μου πουν τις γνωστές π@π@ριες ότι έπεσα σε νερά κλπ. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος φίλος εδώ μέσα; Τί έκανε;

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν θυμάσαι στο είχα πει και εγώ για τις δισκόπλακες του δικού μου.. Είχα καιρό να κάνω ταξίδι και πίστεψα πρός το παρόν ότι μπορεί και να μην είχε πρόβλημα, αλλά μετά από ένα καλό φρενάρισμα από περίπου 120 χλμ./ώρα μου έτριξε ξανά.. Πλησιάζει το δεύτερο σέρβις μου, οπότε θα ρωτήσω απλά διευκρινιστικά για να δω τι θα μου πουν και λογικά θα παω σε κάποιον φρενά εκτός αντιπροσωπείας.. Κάπου εδώ μέσα είχε αναφέρει κάποιος έναν φρενά που η γυναίκα του θυμάμαι είχε το Citigo επομένως θα γνωρίζει και από Up απλά επειδή είμαι από κινητό δεν μπορώ να ψάξω για να ποστάρω το συγκεκριμένο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.