Jump to content
sadlef

Golf 6 1.6 Tdi - Υποψήφιος Αγοραστής (Ερωτήσεις - Απορίες - Προβλήματα - Εξοπλισμός) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους(ουτε θα το φανταζομουνα ποτε οτι θα γραφω σε forum αυτοκινητων)ειμαι ετοιμος για τη αγορα 1ου αυτοκινητου(δικου μου,9 χρονια οδηγος φιατ)κ παντα το αμαξι π ηθελα να αγορασω ηταν ενα golf δε ξερω απο αυτοκινητα αλλα 1 μηνα τωρα π ψαχνω ακμ θελω ενα golf,τα χρηματα π μπορω να διαθεσω ειναι για ενα golf εισαγωγης του 11 κ μετα,σιγα σιγα αρχισα να μαθαινω μετα απο ψαξιμο κ τισ εκδοσεις κ διαφορα ωστε να φτασω στο σημειο να ρωτησω εσας χωρισ να μαι τελειως νυχτας ,προφανως κ θα ηθελα μια full εκδοση αλλα με εχει μπερδεψει πολυ ενα trendline κ θα ηθελα τη συμβουλη σας,http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/6707568/δενεχω ξαναδει trendline με ζαντες με τετοια πλαστικα στο προφυλακτηρα κ με clima,πριν βρω αυτο ημουν κοντα στο να καταληξω εδω http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/6679623/ αλλα αυτο το trendline m δινει +τα απαραιτητα  με τη διαφορα στη τιμη να ειναι σεβαστη κ το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ + ΟΤΙ ΤΟ TREND  ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΟΛΗ Μ ΤΟ ΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΣΕ ΔΙΚΑ Μ ΣΗΜΕΙΑ,ΑΠΛΑ μια βοηθεια θελω παιδια,να αποκτησω το δικο μ golf κ να μην κανω λαθος επιλογη σε κατι π δε γνωριζω,δε ξερω απο αμαξια απλα 8α αγορασω ενα κ πρεπει να ναι golf δε μ'αρεσει τπτ αλλο,συγνωμη για τη φλυαρια,εχω κ αλλες 2-3 ερωτησουλες αλλα θα τις παραθεσω αν χρειαστει μη σας κουραζω,κ εννοειται δεχομαι προτασεις για αλλες αγγελιες αλα απο car ειναι οι μονες προσιτες!!!

Edited by nikdev
κάνε μικρότερες προτάσεις και χώρισε παραγράφους ώστε να είναι ευανάγνωστο το κείμενό σου!
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω φίλε μου ότι το πρώτο είναι έκδοση Bluemotion, εξού κ οι διαφορετική μάσκα, το μπλε στα καθίσματα, η αεροτομή, οι 15ρες ζάντες κ τα πλευρικά σπόιλερ! Παρατηρώ ότι έχει το RCD210 που έχει 4 ηχεία αντί για 8 που έχει το άλλο κ ότι πίσω δεν έχει ηλεκτρικά παράθυρα. Δεν ξέρω κατά πόσο σε απασχολούν αυτά...  Βέβαια, το ότι είναι το Bluemotion, συνεπάγεται 3,8 μέση κατανάλωση στα χαρτιά, 99γρ/χλ CO2, που σε απαλλάσσει από τέλη κυκλοφορίας! Το δεύτερο, δεν είναι η έκδοση Highline, αλλά η μεσαία, Comfortline, με αρκετά έξτρα, με μερικά που παρατηρώ στα γρήγορα να είναι οι προβολείς ομίχλης, το RNS 310 με πλοήγηση, 4 ηλεκτρικά παράθυρα, αυτόματα φώτα κ εσωτερικό καθρέφτη, πολυλειτουργικό τιμόνι, αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός - πίσω κλπ.

 

Για να σου συνοψίσω, αν θέλεις το πιο οικονομικό, παίρνεις το πρώτο, ενώ αν θέλεις κ την άνεσή σου με κάποια "γκατζετάκια", το δεύτερο. Να ξέρεις ότι διαφορά στη κατανάλωση στα δύο, είναι από μηδενική εώς κ μισό λίτρο σε πραγματικές συνθήκες κ λίγο πάνω απο 100€ τα τέλη νομίζω.

 

Να σου πω ότι κ εγώ ως πρώτο μου αυτοκίνητο έχω Golf 7 1.6 TDI, την έκδοση Bluemotion κ είμαι πανευτυχής! Προσωπικά για μένα το Golf είναι μονόδρομος! Όποιο κ να επιλέξεις θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος, είναι πολύ καλό αυτοκίνητο!

 

Γνώμη μου πάντως, επειδή ποτέ δεν ξέρεις στα μεταχειρισμένα, ειδικά τα εισαγωγής, μην βιαστείς, έλεγξε διεξοδικά κ τα δύο αυτοκίνητα πολύ καλά, πήγαινέ τα σε δικό σου μηχανικό που εμπιστεύεσαι να τα δει, οδήγησέ τα σε όλες τις συνθήκες αν είναι δυνατό για να είσαι σίγουρος ότι είναι εντάξει το αυτοκίνητο. Μην σκαλώσεις σε μικρογρατζουνιες αν είναι οδηγικά πένα το αμάξι κ μην τσιγκουνευτείς λίγα παραπάνω χρήματα, αν μπορείς φυσικά, για να πάρεις κάτι που δεν θα μετανιώσεις αργότερα κ να πεις ρε γμτ, έπρεπε να είχα πάρει το άλλο... 

 

Καλές αγορές, με το καλό να το πάρεις κ εύχομαι άπειρα, απροβλημάτιστα, ασφαλή κ χαρούμενα χιλιόμετρα με το Golfάκι σου!!!

Edited by faniaros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αυτες οι διαφορες υπαρχουν κ εξωτερικα μ αρεσει περισσοτερο αλλα κ τα 2 αυτοκινητα ειναι bluemotion κ το trend κ το comfort γι'αυτο δε καταλαβαινω π οφειλονται αυτες οι αλλαγες οπως το clima(στο trend)αλλα κυριως το εξωτερικο του στυλ!!οσο για τον ελενχο το extra ειναι στην προσοχη π  ανεφερες ,ειναι στη πολη μ κ 8α περασει απο ατομο εμπιστοσυνης!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιν λιγο μιλησα με το trend κ μ πε αυριο θα μαι παρει να μ πει μια τιμη καλυτερη +εργοστασιακη οθονη π θα μ φερει απο γερμανια(-1 εξοδο δλδ) κ θα ηθελα να ρωτησω κτ τελευταιο

 

 

1)στην οθονη θα υπαρχει καποιο προβλημα γτ διαβασα μεσα στο forum για μπαταρια κ τετοια αλλα κυριως για πραματα απο καινουργια μπντελα σε παλια,δε καταλαβα εαν απο golf 6 se golf 6 θα ειναι κομπλε η θα υπαρχει κτ τετοιο?

2)εαν ειναι ευκολη η τοποθετηση για προβολακια με τι κοστος(εννοειται εννοω περιπου για το κοστος,γτ ειμαι ασχετος)

3)η απλη αλλαγη υφασματος στο σαλονι για να γινει ολο μαυρο,απλα το υφασμα με επισης το κοστος πανω κατω(απλα για να δω αν συμφερει)

 

sry για τις χαζες ερωτησεις αλλα δεν ειναι οτι δε ψαχνω απλα επειδη δε ξερω,δεν ειμαι σιγουρος αν αυτα π βρισκω ειναι γι'αυτο το αμαξι κ τετοια!!!

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, με το καλό να το πάρεις φίλε! Να σου ξεκαθαρίσω κάτι, γιατί μου φαίνεσαι μπερδεμένος κ με το δίκιο σου! Αυτό που διάλεξες, είναι η έκδοση Bluemotion, είναι μια ξεχωριστή έκδοση από τις Trendline / Comfortline / Highline. Περιέχει αεροδυναμικά βοηθήματα, όμως τη διαφορετική μάσκα, τα πλευρικά κ πίσω σπόιλερ κ τις σπορ αναρτήσεις, καθώς κ Start / Stop κ σύστημα  ανάκτησης ενέργειας κατά την επιβράδυνση κ είναι οικονομικότερο Golf mk6. Το δεύτερο, είναι η έκδοση Comfortline με το πακέτο Bluemotion Technologies, το οποίο περιέχει μόνο Start / Stop κ ανάκτηση ενέργειας κατά την επιβράδυνση. 

 

Όσο για τις απορίες σου, υπάρχουν παιδιά εδώ που έχουν βάλει οθόνη χωρίς πρόβλημα, φαντάζομαι ότι αφού είναι εργοστασιακή από ίδιο μοντέλο, δεν θα χρειάζεται πολλές τροποποιήσεις. 

 

Για τους προβολείς ομίχλης, έχουν λίγη φασαρία κ φαντάζομαι κ κόστος. Στα γρήγορα. εκτός από τους προβολείς, θα χρειαστείς τις βάσεις στη μάσκα για να στερεωθούν, καλωδιώσεις, νέο διακόπτη φώτων, προγραμματισμό εγκεφάλου κ φυσικά κάποιον που ξέρει κ μπορεί να τα κάνει όλα αυτά. Υπάρχουν θέματα από παιδιά στο forum που το έχουν κάνει, αλλά γνώμη μου, αν δεν ζεις ή δεν επισκέπτεσαι μέρος που έχει συχνά ομίχλη κ μειωμένη ορατότητα, δεν αξίζει τον κόπο..

 

Τέλος για τα καθίσματα, προσωπικά, αν δεν σου αρέσει, θα σου πρότεινα να βάλεις απλά ένα κάλυμμα από πάνω, αντί να αλλάξεις ταπετσαρίες, είναι ευκολότερο κ οικονομικότερο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για διαφορους λογους τα παραπανω αυτοκινητα δε γινοταν να αγοραστουν(το βλθεμοτιον λογω τιμης/εκδοσης,θεωρησα πολλα τα λεφτα)κ θα κανω τις τελευταιες μ ερωτησεις για μια αξιολογη περιπτωση για μενα(μακαρι να πεφτω μεσα αλλα αν πεφτω εξω με χαρα θα δχομουνα να μ ανοιξετε τα ματια)

το συγκεκριμενο αυτοκινητο          http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/6764245/   ο εμπορος δε ξερει ποια εκδοση ειναι ουτε μπορω να καταλαβω(comfort line λογικα αλλα χωρις ζαντα κ πισω ηλεκτρικα>?????)το rns 510 λετε να βαλαν μετα??αλλα κ παλι εχει χειρηστηρια στο τιμονι οποτε αντε απο 310 εγινε 510,βσκ μπορει κ να λεω οτι να ναι,σε οποιον δε κανει κοπο ασ μ πει τη γνωμη τ για το αμαξι,τη τριτη λεω να παω να το δω κ αν ολα παν καλα....αρκει να μ πειτε κ σειςαν αξιζει

 

100ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το κλαμπ...γραφω για πρωτη φορα μιας και ειμαι καινουργιος! Σκεφτομαι να παω Γερμανια με εναν φιλο να φερουμε 2 Golf TDI...πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο?ποιο μοντελο θεωρειτε το πιο "πετυχημενο" της εταιριας?και τι πρεπει να προσεξω εκει στα ξενα :) Ευχαριστω προκαταβολικα!

Edited by dimitris Golf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα οτι δεν αξίζει να πληρώνεις φορο πολυτελείας 2λιτρου κάθε χρόνο (440+€ και με τους κυβερνώντες μας μπορεί να πάει και παραπάνω) για 10 τουλάχιστον έτη. Αν σου αρέσει το Γκολφ, πάρτο 150 αλογάκια tsi κι ας καις παραπάνω (βέβαια εξαρτάται και τα χλμ που κάνεις ετησίως). Ότι δίλιτρο κι αν πάρεις θα το ξεφορτωθείς ΠΟΛΥ δυσκολα μετά, γι αυτο στο λεω. Και φυσικά σε τιμή χάρισμα, ΑΝ δεχθει κανείς να πάρει 2 λιτρο γκολφ. Απο κει κ περα, εγω σε ντιζελ θα κοιτούσα κάποιο 1.6 dci, δλδ κάποιο nissan ή renault. Αν θες ομως vw θα ελεγα ή 1.6 tdi με το 6άρι ή 1.4 tsi new ( με ιμάντα και ΟΧΙ καδενα). Αν πάρεις ντιζελ και είναι euro5 πιθανοτατα θα εμπλεκεται και στο σκανδαλο vw οπερ σημαινει οτι θα ερθει πιθανη ανακληση με αγνωστα αποτελεσματα (πχ να μειωσουν ιπποδυναμη? Να αυξηθει η καταναλωση? ).

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην ανοιξω καινουργιο θεμα δεν υπαρχει λογος,θα πω εδω οτι μετα απο 3 μηνες αναμονης κατφερα να ξεμπλεξω απο μαντραδες κ διαφορα αλλα αμφιβολου προελευσης εισαγωγης αυτοκινητα κ με λιγο ανοδο στο budget ειμαι κατοχος ενος

 

 

golf 7(Λευκου) 1.6 tdi,θα ασχοληθω αρκετα μεσα στο φορουμ με βελτιωσεις εσωτερικου π με ενδιαφερουν!!

καλοριζικο μ :p:P

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και χωρίς προβλήματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω.προτιθεμαι αν αγορασω το γκολφ 6 .η ερωτηση μου ειναι η εξης.αν υποφερει καπου γιατι βλεπω ολοι το δινουν στα 120.000...τι παιζει εκει?μεγαλο σερβις?και επειδη θα το παρω μεταχειρο η αντιπροσωπεια μπορει να δει εαν εχουν αλλαχτει τα χλμ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο αυτο γιατι τωρα εχω φτάσει τα 116000

Χλμ πλέον εχω ήδη πληρώσει αλλαγή egr.κανει ήδη σε κάθε τεπόζιτο 3 αναγενησεις πραγμα πολυ σπαστικό....+ η μπόχα που βγαζει σαν μυρωδιά εννοώ το μονο καλο στην υποθέσω η ειναι Ότι μεσα στην πολη με ενα τεπόζιτο βγαζει απο 750-950 χλμ ανάλογα την χρήση ενώ εκτός εχω κανει μεχρι 1080 χλμ.γνωμη πάντα ολα αυτα.στα αναφέρω απλα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο, αλλά έχω το 7ρι tdi. Όσον αφορά στα diesel, για να αποφύγεις προβλήματα με dpf αρκεί μια φορά τη βδομάδα να κάνεις μια καλή σε διάρκεια διαδρομή και είσαι εντάξει. Για την egr, καλό είναι σε κάθε μεγάλο σέρβις να βγαίνει και να καθαρίζεται. Επίσης να είσαι προσεκτικός με το καύσιμο που βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνω την ερώτηση που πρέπει κάθε άτομο που σκέφτεται το diesel να κάνει στον εαυτό του. Τι διαδρομές θα κάνεις? Αν κάθε διαδρομή που κάνεις διαρκεί μισή ώρα και πάνω, είσαι μια χαρά, αλλιώς κοιτάζεις σε βενζίνη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οχι μισαωρο μεσος ορος χαλαρα...το εχω...απλα με ενδιαφερει να αγορασω κατι και να το ελεγξω χωρις να πληρωνω κερατιατικα....οπως ειδα τα περισσοτερα δινονται στα 120.000...ο λογος ξερουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τα χιλιόμετρα αν ειναι ΟΝΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, (οι κινητήρες πετρελαίου αντέχουν μέχρι 1 εκατομμύριο χιλιόμετρα) απο εκεί και πέρα ελέγχεις τα σέρβις του και αν θες να εισαι καλυμμένος του κανείς μια αλλαγή του ιμάντα χρονισμού και λάδια για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δεν ειμαι μηχανικός για να γνωρίζω απλά παρακολουθώ το θέμα και σου λέω την γνώμη μου καθώς ειμαι κάτοχος 7αριου diesel, επίσεις αν καταλήξεις στο diesel να δεις και τι παίζει με το παράνομο λογισμικό διότι μιλάμε για golf 6 που που υπάρχει πιθανότητα να ειναι ο κινητήρας μέσα σε αυτούς...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Στέλιος! Απλά, το θέμα είναι ότι αν είναι εισαγωγής, 90% δεν είναι αυτά τα πραγματικά χιλιόμετρα...

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , faniaros said:

Έχει δίκιο ο Στέλιος! Απλά, το θέμα είναι ότι αν είναι εισαγωγής, 90% δεν είναι αυτά τα πραγματικά χιλιόμετρα...

Χωρίς λόγια...

http://www.newsauto.gr/video-etsi-girisoun-ta-chiliometra-sta-metachirismena-aftokinita/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι ιδιότης με πλήρες βιβλίο σέρβις. Βέβαια αυτά σπανίζουν λόγω της απαγόρευσης της πετρελαιοκίνησης τα προηγούμενα χρόνια.. Οπότε τα περισσότερα που θα βρεις είναι δυστυχώς εισαγωγής. Καλό είναι αν έχεις δικό σου μηχανικό που εμπιστεύεσαι, να δει και εκείνος το αυτοκίνητο που σε ενδιαφέρει για να το δει πιο προσεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω εδώ ξανά ότι υπάρχουν 2-3 εταιρείες που ξεσκονίζουν το υποψήφιο αυτοκίνητο και σου δίνουν report.

Μπορείς να το ζητάς από τον πωλητή αν το έχει ή αν έχει διάθεση να το κάνει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα και καλό μήνα.

Έχω μία απορία: Επειδή θα δώσω το αυτοκίνητό μου (golf Gti Edition 30, λευκό για όποιον ενδιαφέρεται) μέχρι το τέλος του έτους, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο το golf VI (εξάρι) και diesel κάνει άνετο ταξίδι όσον αφορά το κιβώτιο ταχυτήτων και αν αξίζει να δώσει κάποιος τα αρκετά έξτρα χρήματα για κάτι πιο καινούριο VII παράδειγμα , τα οποία όμως είναι ελάχιστα στο εμπόριο και πολύ ακριβά. (πολύ κοντά στη τιμή των AUDI A3 1.6 diesel).

Αυτό που κυρίως ενδιαφέρει είναι τα km/στροφές/ταχύτητα.

Σας ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια.

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.