Jump to content
TIGUAN 1

Προβλημα Με Tiguan

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου..καταρχην ευχαριστω για την αποδοχη στην ομαδα σας....ειμαι κι εγω κατοχος ενος vw...και συγκεκριμενα ενος tiguan 1400 tsi....διαβασα αρκετα εδω στο φορουμ για το θεμα που με απασχολει γιατι εδω και 3 μερες εχω παθει πλακα και δεν ξερω τι συμβαινει....λοιπον την Παρασκευη εκει που οδηγουσα στα ξαφνικα αρχιζει να ρεταρει η μηχανη και να ακουω ενα πολυ ελαφρυ μεταλλικο ηχο...το πηγαινω ετσι πορεια γυρω στα δεκε χιλιομετρα νομιζοντας οτι κατι εχει απο βενζινη αλλα τιποτε....το αφηνω στην ακρη περιπου για κανα τεταρτακι να κρυωσει και ξαναβαζω μπρος την μηχανη...βγαζει μια μαυριλα απο την εξατμηση και συνεχιζει το ρεταρισμα και αυτος ο πολυ ελαφρυς μεταλλικος ηχος σαν χτυπημα να το πω σαν ενα μικρο κουδουνισμα......το φορτωνω στην οδικη βοηθεια και παω κατευθειαν στην αντιπροσωπεια εδω στα Ιωαννινα....το βαζουν στον εγκεφαλο και μου λενε οτι εχει πηδηξει δοντι η καδενα....παθαινω πλακα...το αυτοκινητο εχει πανω 60000 χιλιομετρα και πριν δεκα μερες του εκανα γενικο σερβις και ολα λειτουργουσαν ρολοι....να σημειωσω οτι ποτε αλλη φορα δεν ειχα θεμα μεχρι στιγμης ημουν πολυ ευχαριστημενος με το αυτοκινητο....τι να πω δεν ξερω......δεν ξερω αν εχει συμβει και σε καποιον αλλο αναλογο θεμα γιατι διαβασα πολλα αρθρα για αυτους του κινητηρες και δεν ξερω τι να κανω......μου λενε στην αντιπροσωπεια οτι πρωτα θα αλλαξουμε καδενα και θα το χρονησουμε ξανα...κοστος 900 ευρω...αν ολα ειναι καλα...αν οχι και εχει πιο πολυ βλαβη θα χρειαστω αλλα 1600 ευρω για να φτιαχτει...συνολο 2500 ευρω....εχω πεσει απο τα συννεφα....νομιζα οτι εδωσα αρκετα λεφτα για να παρω ενα καλο αυτοκινητο και τελικα δεν ξερω τι να σκεφτω......αν το φτιαξουν θα ειναι ολα οκ η θα με παει απο βλαβη σε βλαβη μετα...??δεν ξερω αν αξιζει να το κρατησω η να το πουλησω......οτιδηποτε μπορειτε να μου πειτε για το θεμα θα ειναι καλοδεχουμενο γιατι πραγματικα δεν ξερω τι να κανω......σας ευχαριστω και παλι για την αποδοχη....

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο να εμφανιστεί το πρόβλημα 10 μέρες μετά το γενικό service δεν βρίσκεις; Τι ακριβώς σου κάνανε στο γενικό service?

Επίσης σε ποια αντιπροσωπεία ακριβώς αναφέρεσαι; Φίλος έχει ταλαιπωρηθεί πολύ στα Γιάννενα πλέον η συντήρηση του αυτοκινήτου του γίνεται αλλού.

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by SkyNet
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, προς ενημερωσιν σας φιλικο προσωπο με alfa romeo εκτος εγγυησης μετα απο γενικο σερβις περιπου 15 μερες η καδενα του τακανε παναγια μεσα μεγαλη ζημια δεχθηκαν την ευθυνη τους και του τοκαναν οπως ηταν δεν πληρωσε δεκαρα.

ευχ. καλα χλμ. pacific crossing.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου σας ευχαριστω που μπηκατε σε κοπο να απαντησεται.....dragonfighter δεν ξερω τι ειναι το 122 που με ρωτας...οσο για εσενα skynet αυτο ακριβως τους ειπα στην αντιπροσωπεια του Καψιωχα που κανω ολα τα σερβις μου απο την αρχη σε αυτους.....και μου ειπαν οτι αυτο σαν προβλημα δεν μπορει να το ανηχνευσουν απλα ετυχε.....τι να πω....το σερβις ηταν φιλτρα λαδια υγρα φρενων....το εκανα και τεστ ντριβε οπως καθε φορα και ολα ηταν μια χαρα....τι να πω....μιλησα και με την κοσμοκαρ και τους τα χωσα αγρια και μου ειπαν οτι μιλησαν με την αντιπροσωπεια στα Γιαννενα και θα μου κανουν καλυτερη τιμη.....περιμενω αυριο να δω τι θα γινει που θα το ανοιξουν.....

Link to comment
Share on other sites

το επομενο αυτοκινητο που θα παρω pacific crosing θα ειναι alfa romeo....χαχαχα.....δεν γινεται αλλιως εδωσα ενα καρο λεφτα να αγορασω ενα αξιοπιστο αυτοκινητο και με αυτο που εγινε δεν ξερω τι να πω για την αξιοπιστια της βολκσβαγκεν.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδέματα και με το μικρότερο δυνατό κόστος σου εύχομαι.

 

 

Σαν συμβουλή, να αλλάζεις λάδια ανά 7500 χλμ. από δω και στο εξής μετά την επισκευή.

Κάθε ~ 90.000 χλμ να κάνεις αλλαγή καδένα/τεντωτήρα κλπ

Μπορείς να διαβάσεις το αντιστοιχο θέμα στην ενότητα του Golf.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση στον παθόντα; Το αυτοκίνητο έχασε τον χρονισμό και δεν άναψε κανένα λαμπάκι στον πίνακα οργάνων; Δεν θα έπρεπε;

Link to comment
Share on other sites

Nickdev σε ευχαριστω φιλαρακι για τις συμβουλες....τελικα το πηρα σημερα το ειχαν φτιαξει και αφου τους εβαλε μαλλον τις φωνες η κοσμοκαρ το κοστος επισκευης ηταν 180 ευρω....μου ειπαν απο την κοσμοκαρ οτι θα σε ενταξουμε σε ενα προγραμμα καλης θελησεως ετσι μου ειπαν και θα σου κανουν στην αντιπροσωπεια καλυτερη τιμη απο αυτην που σου ειπαν στην αρχη.....ευτυχως ολα καλα....τελικα αλλαξαν μονο καδενα γιατι η μηχανη μεσα δεν ειχε παθει βλαβη....να σημειωσω οτι μου ειχαν πει απο τεταρτη πεμπτη θα μου το ανοιγαν να δουν και να τα πουμε αλλα μαλλον θα επεσε κραξημο απο την κοσμοκαρ και δεν φανταζεσαι με τη ευγενεια με πηραν σημερα τηλεφωνο να μου το ανακοινωσουν οτι ολα πηγαν καλα.....τεσπα τελος καλο ολα καλα.....οσο για σενα stratos..ναι αναψε λαμπακι εγω δεν το αναφερα το ξεχασα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα χιλιομετρα απο δω και στο εξης!

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε tiquan του 09 όταν το επιταχύνω απότομμα μου κάνει κομπιάσματα. Αυτά γίνονται μόνο πάνω από 4000 στροφές και όταν το γκαζώνω. Αν αυξήσω γεωμετρικά την ταχύτητα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Χτες μου το έκανε όλη μέρα και στο τέλος μου άναψε λαμπάκι check engine.  Σας έχει συμβεί?

Edited by Τheo19
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ειμαι παλιος παθων με TIGuAN 1400 TSI 4X4. του 2009

Μετα απο 4 χρονια, 40000 χλμ και απειρα προβληματα με τρομπες νερου, τουρμπινα, γραναζι καδενας, καλωδια πολλαπλασιαστων, καθισματα, αεροσακοι και αλλα, το πουλησα και πηρα ενα ASX Mitsubishi. Απο πλευρας αξιοπιστιας, μερα με τη νυχτα. Συνεργειο μονο για σερβις στα 80000 χλμ. Δεν εχει γκαζι, δεν εχει κρατηματα αλλα παει παντου αδιαμαρτυρητα.

Τελευταια θελω να το αλλαξω και με ξανατρωει να παρω TIGUAN 4Χ4.

Εχουν διορθωθει τα προβληματα στα νεα μοντελα; Μιλαω παλι για βενζινη 1400

Συνεχιζουν τα ιδια θεματα και θα ξαναγινω κολλητος στο Φιλοσιδη και χρυσος πελατης?

Γιατι παντα υπαρχει και η HYUNDAI TUCSON 1600 me 177 ιππους και συνεργειο μονο για σερβις, ή εστω το ολοιδιο KIA SPORTAGE.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2015 at 10:25 ΠΜ, TIGUAN 1 said:

Καλημερα φιλοι μου σας ευχαριστω που μπηκατε σε κοπο να απαντησεται.....dragonfighter δεν ξερω τι ειναι το 122 που με ρωτας...οσο για εσενα skynet αυτο ακριβως τους ειπα στην αντιπροσωπεια του Καψιωχα που κανω ολα τα σερβις μου απο την αρχη σε αυτους.....και μου ειπαν οτι αυτο σαν προβλημα δεν μπορει να το ανηχνευσουν απλα ετυχε.....τι να πω....το σερβις ηταν φιλτρα λαδια υγρα φρενων....το εκανα και τεστ ντριβε οπως καθε φορα και ολα ηταν μια χαρα....τι να πω....μιλησα και με την κοσμοκαρ και τους τα χωσα αγρια και μου ειπαν οτι μιλησαν με την αντιπροσωπεια στα Γιαννενα και θα μου κανουν καλυτερη τιμη.....περιμενω αυριο να δω τι θα γινει που θα το ανοιξουν.....

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.