Jump to content
zadren

Αλλαγη Εξατμισησ

Recommended Posts

συναγωνιστες καλημερα...καποιος εμπειρος να μου πει αν μπορω να κανω καποια καγκουρια...(και κατα την γνωμη σας αν θα ηταν ομορφο)

 

εχω το passat b6 1600fsi και θα ηθελα αφου δεν εχω ιπποδυναμη τουλαχιστον να εχω λιγο εμφανιση...προσθετοντας την 2πλη εξατμιση της φωτο. Το κατω passataki ειναι το δικο μου

 

ευχαριστω

 

 

post-27794-0-84988700-1442311851_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες,καγκουρια.

Δεν ειναι αυτο το αμαξι για τετοιο πραγμα,δεν ειναι corolla.

Βαλε ενα διακριτικο διμπουκο χωρις πολυ θορυβο,γιατι και θα ακουγεσαι 10 λεπτα στο ιδιο σημειο,και θα σε κουρασει σε ταξιδι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο είναι θα δείξει πολύ ωραίο!!! οι μπούκες να είναι το πολύ 65-70 χιλιοστά μην είναι πιο μεγάλες θα χτυπάει πολύ στο μάτι... στο αμάξι σου να κάνεις ότι σου αρέσει εσένα καλό είναι να παίρνεις γνώμες αλλά να κάνεις αυτό που σου αρέσει !!! πήγες σε κάποιον μάστορα να σου πει τιμή για το project σου ???

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο είναι θα δείξει πολύ ωραίο!!! οι μπούκες να είναι το πολύ 65-70 χιλιοστά μην είναι πιο μεγάλες θα χτυπάει πολύ στο μάτι... στο αμάξι σου να κάνεις ότι σου αρέσει εσένα καλό είναι να παίρνεις γνώμες αλλά να κάνεις αυτό που σου αρέσει !!! πήγες σε κάποιον μάστορα να σου πει τιμή για το project σου ???

αγαπαω αυτο το πασσατακι σαν τρελλος φιλε, και αν και δεν ειμαι καγκουρας μου αρεσει αυτο που βλεπω. Η αληθεια ειναι οτι κολωνω και να το κανω και γιαυτο ρωταω και εσας. Διπλη μπουκα που λεει και ο αλλος φιλος εχει δικιο. Θα του πηγαινει και αυτη. Βλεπετε, ημουν florida,US και επισκευτηκα εκει το PASSAT CLUB και τρελλαθηκα με τις ομορφιες που ειδα. Πρωτα απ'ολα αλλες μηχανες αλλα ΚΑΝΕΝΑ πασσατακι τοσο ανεβασμενο οσο τα δικα μας εδω...ολοι τα εχουν χαμηλωσει. Πηγα την Παρασκευη στον Παζαροπουλο με φωτο απο ενα πασσατ που μου αρεσε και μου ειπε να αρχισω απο χαμηλωμα 3,5 ποντους και να ψαξω να βρω μαμα ζαντες 18αρες απο CC. Ζαντες δεν εχω βρει ακομα μαμα  αλλα το ραντεβου για χαμηλωνα εκλεισε για την τριτη...

Αληθεια μπουκα διπλη ειναι ευκολο να βρω? Βλεπετε εχει διαμετρο 7ποντους η εξατμιση και μου ειπαν δυσκολο...Ειμαι στραβαδι στα θεματα αυτα, αλλα μαθαινω γρηγορα, 

και κατι αλλο ρε παιδια

αν βαλω διακριτικο διμπουκο  θα πρεπει να κοψω και πλαστικο?

Edited by zadren
Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωμα με ποια αμορτισέρ θα το συνδυάσεις; Διμπουκο και πολύ του είναι συμφωνώ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by SkyNet
Link to comment
Share on other sites

Bilstein κιτρινα και τα αμορτισερ αλλαγη οταν θα ερθει η ωρα,,,ακομα ειναι ενταξει...


αυτο μου ειπε ο μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις δίμπουκο αλλάζοντας μόνο το τελικό άκρο (κόψιμο και κόλλημα πάνω στο μαμά καζάνι/σιλανσιέ σου. Για να φαίνεται και όμορφα μπορείς να πάρεις το πλαστικό φιλέτο από την έκδοση με TSi μοτέρ που είναι πιο φαρδύ το άνοιγμα. Διαφορετικά κόβεις το πλαστικό και όπως βγει (αν σου το κάνει καλή δουλειά δεν θα φαίνεται ιδιαίτερα άσχημα (μόνο εσύ θα ξέρεις ότι είναι κομμένο)

 

Τώρα για να πας σε λύση διπλών καζανιών και απολήξεις αριστερά/δεξιά είναι μεγάλη μανούρα γιατί θα πρέπει να σου κάνει εξατμισάς νέες κούρμπες πίσω. Υψηλό το κόστος αν αναλογιστείς ότι μιλάμε για καθαρά αισθητική βελτίωση και άρα θα πρέπει να σε πάει σε μικρές διατομές αλλά και μικρά καζάνια για να μην "ανοίξει" πολύ και αρχίσει να λαχανιάζει το μοτέρ σου (και σίγουρα θα έχεις μια ελαφριά αύξηση θορύβου/βαβούρας μιας και σαν το μαμά σιλανσιέ πολύ απλά δεν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις δίμπουκο αλλάζοντας μόνο το τελικό άκρο (κόψιμο και κόλλημα πάνω στο μαμά καζάνι/σιλανσιέ σου. Για να φαίνεται και όμορφα μπορείς να πάρεις το πλαστικό φιλέτο από την έκδοση με TSi μοτέρ που είναι πιο φαρδύ το άνοιγμα. Διαφορετικά κόβεις το πλαστικό και όπως βγει (αν σου το κάνει καλή δουλειά δεν θα φαίνεται ιδιαίτερα άσχημα (μόνο εσύ θα ξέρεις ότι είναι κομμένο)

 

Τώρα για να πας σε λύση διπλών καζανιών και απολήξεις αριστερά/δεξιά είναι μεγάλη μανούρα γιατί θα πρέπει να σου κάνει εξατμισάς νέες κούρμπες πίσω. Υψηλό το κόστος αν αναλογιστείς ότι μιλάμε για καθαρά αισθητική βελτίωση και άρα θα πρέπει να σε πάει σε μικρές διατομές αλλά και μικρά καζάνια για να μην "ανοίξει" πολύ και αρχίσει να λαχανιάζει το μοτέρ σου (και σίγουρα θα έχεις μια ελαφριά αύξηση θορύβου/βαβούρας μιας και σαν το μαμά σιλανσιέ πολύ απλά δεν υπάρχει)

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου φιλε...η λυση "διμπουκο" μου ακουγεται πολυ καλη γιατι απλα δεν ¨πειραζεις" το αμαξι. Τωρα για την ποδια , σκεφτομαι να αλλαξω ετσι κι αλλιως τη μασκα μπροστα και πισω (body kit) εχω δωσει στον παζαροπουλο τα στοιχεια και περιμενω να δω αν μπορει να τα αγορασει και να τα τοποθετησει (τουλαχιστον αυτο μου ειπε) Τι να πω? Μια μικρη αλλαγη στο αμαξι που στο εξωτερικο παιρνει 2-3 μερες να το κανουν, εδω ειναι ανατολικο ζητημα...

και αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι σου ζαλισουν και τα *$%%%$$ ρωτοντας , τι τα θες, τι να τα κανεις, ωραιο ειναι ετσι, αλλα πραγματα κανουν στο εξωτερικο και λοιπες τετοιες μαλακιες. Λες και δεν θελουν δουλεια ακουγονται. Τελικα ειμαστε μονο για καμια αλλαγη λαδιων κλπ. Μηχανη που αλλαξα στο πασσατακι μου πριν 2 χρονια, ειχαν το αμαξι μεσα 10 μερες-αν ειναι δυνατον.

αλλα ειναι που δεν θελω(μαλλον φοβαμαι)να παω το αμαξι εξω σε αλλους γιατι μυριζομαι προβληματα αλλης φυσεως. Ειχα και πριν πασσατ μοντελο του 94 και για μια αλλαγη τρομπας βενζινης σε εξωτερικο συνεργειο γειτονικο μου γα$%$$%%ε το αυτοκινητο...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο δεν ψάχνεις μόνο σου μέσω e-bay κλπ κλπ κλπ?! Γενικά για ποιό λόγο δεν ψάχνεις μόνος σου? Τα capital controls χαλαρώνουν από ότι λέγεται για ηλεκτρονικές αγορές από εβδομάδα!!!

 

Σου το λέω γιατί ο εκάστοτε Παζαρόπουλος θα σε φεσώσει χοντρά! Θα σου βάλουν το κόστος αγοράς που θα έβρισκες και μόνος σου (εφόσον μιλάς για εξαρτήματα που δεν εμπορεύονται μαζικά, τότε δεν παίρνουν τίποτα εκπτώσεις χονδρικής!), θα σου φεσώσουν υψηλά μεταφορικά, και φυσικά θα σου φεσώσουν και το δικό τους κέρδους επί της τιμής αγοράς. Με αυτά και με αυτά θα πληρώσεις αρκετούτσικα λεφτά!



και αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι σου ζαλισουν και τα *$%%%$$ ρωτοντας , τι τα θες, τι να τα κανεις, ωραιο ειναι ετσι, αλλα πραγματα κανουν στο εξωτερικο και λοιπες τετοιες μαλακιες. Λες και δεν θελουν δουλεια ακουγονται. Τελικα ειμαστε μονο για καμια αλλαγη λαδιων κλπ. Μηχανη που αλλαξα στο πασσατακι μου πριν 2 χρονια, ειχαν το αμαξι μεσα 10 μερες-αν ειναι δυνατον.


αλλα ειναι που δεν θελω(μαλλον φοβαμαι)να παω το αμαξι εξω σε αλλους γιατι μυριζομαι προβληματα αλλης φυσεως. Ειχα και πριν πασσατ μοντελο του 94 και για μια αλλαγη τρομπας βενζινης σε εξωτερικο συνεργειο γειτονικο μου γα$%$$%%ε το αυτοκινητο...

 

Δεν το βλέπεις σωστά! Οι αντιπροσωπείες (που δεν ξέρω αν ο Παζαρό είναι ΕΠΙΣΗΜΑ αντιπροσωπεία), έχουν σαν αντικείμενο τις επιδιορθώσεις και τα service σύμφωνα με τον τεχνικό μπούσουλα (ΕΛΣΑ) της VW! Με το που τους αναφέρεις για οποιαδήποτε απόκλιση ή βελτίωση σηκώνουν ψηλά τα χέρια και ΣΥΝΗΘΩΣ προσπαθούν να το αποφύγουν. Επομένως μην σου φαίνεται παράξενο.

 

Σημείωση: Για να το κάνεις διπλόμπουκο θα πρέπει ούτως ή άλλως να πας σε εξατμισά για να σου κόψει το μαμά άκρο και να κολλήσει άλλο!

Link to comment
Share on other sites

να το παρω μονος μου... 

πρωτα απο ολα τα 1000 και κατι ευρω δεν τα εδιναν μεσο ebay τουλαχιστον μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα...

και 2ον πιο σημαντικο...και αν δεν κανουν ρε φιλε? Το φοβαμαι στην ελλαδα να το κανω , ετσι στην ψυχρα χωρις καποιο εστω μικρο back up απο καποιον επωνυμο.

Το καλοκαιρι που μας περασε πηγα για φτερο σε φαναρτζη και το χρωμα (μαυρο) το γ$%$$%ε. Με εστειλε ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* τοσο πολυ. Να φανταστεις οτι στον ηλιο το φτερο περλαριζε. Αν ειναι δυνατον με τους μαλακες . Το πηγα οπως ηταν παζαροπουλο για ολικη εξωτερικη και ησυχασα. Εδωσα 1600ε αλλα το κεφαλι μου ησυχο. Φαντασου να εκανε ολικη βαφη ο αλλος ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* τι θα μου εβγαζε....

Τωρα για τις βελτιωσεις οπως λες (σιγα την βελτιωση-φαναρτζοδουλεια ειναι να βαλεις μια μασκα και μια ποδια με sideskirts+βαψιμο) εγω αυτα που ειδα φιλε στην αμερικη απο αυτα που κανει η εκει αντιπτοσωπεια (εξωτερικη εμφανιση ΜΟΝΟ) τρελλα. Ετσι κι αλλιως εγω δεν θελω πειραγματα στην μηχανη, οικογενειαρχης ειμαι. Για μενα αρκετα γρηγορο ειναι το πασσατακι μου.

Αλλα η εμφανιση γενικα εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης. Καπου αλλου ισως παω δεν ξερω ομως και ποιον να εμπιστευτω. Θα ρωτησω εδω κανεναν φιλο του forum και βλεπω.

Τωρα για την μπουκα οπως λες (και σε ευχαριστω και παλι)αν το κανω, θα υπαρξει προβλημα με το αμαξι γενικα? (μηχανικα εννοω)

 

και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου, φιλε

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, κατηγορηματικά δεν θα έχεις το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ θέμα αλλάζοντας τα άκρα της εξάτμισης (και το σιλανσιέ να αλλάξεις δεν θα έχεις θέμα). Θέμα προκύπτει μόνο αν αλλάξεις τις διατομές της εξάτμισης

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο δεν θα εκανα ποτε στο αυτοκινητο μου...(αλλαγη διατομης κλπ) εγω απλα προσπαθω να βελτιωσω λιγο την εμφανιση μου, αυτο ειναι ολο...

 

σε ευχαριστω για ολες τις συμβουλες σου φιλε...συνηθως οι ανθρωποι μολις λυσουν το δικο τους θεμα, προχωρανε παρακατω και για τους αλλους τα σπανε, τα παντα ολα....

 

σε ευχαριστω


το ενα ακρο θα ειναι χωρις καρβουνο, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε μου μιας και είμαστε της ίδιας λογικής δες πως έχει γίνει πίσω το δικό μου με τελικό οεμ από δίλιτρο οπότε θα έχεις κάρβουνο και από τις 2 μπούκες.

11853889_726886044106933_681910621_n.jpg11857524_726886174106920_873125477_n.jpg

Edited by professor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ η πισω αεροτομη φιλε μου...μπραβο σου πανεμορφο την αγορασες απο εδω ελλαδα? ...μιλησα μολις με θεοφυλλο και παω να δω για να αλλαξω σιλανσιε και ακρο...

Edited by zadren
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο φοράει φουλ oem bodykit της vw votex.H αεροτομή μου ήρθε από USA όταν η ecstuning ξεστοκάριζε κοψοχρονιά.Θα τη βρεις εδώ στην αντιπροσωπεία αλλά η τιμή είναι στα 350 ευρώ περίπου μόνο αγορά.Ακόμη μια φωτό για να δεις το πίσω και το πλαινό μαζί.

Για κάποιο λόγο δυστυχώς δεν μ΄αφήνει να ποστάρω τη φωτό...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...η εξατμιση αλλαξε, νομιζω οτι δεν φαινεται καγκουρας... Για 2πλη μου ειπαν να κοψουμε ποδια και δεν ηθελα, μου κακοφανηκε. Σας δειχνω φωτο...

 

 

post-27794-0-77239800-1442469475_thumb.jpost-27794-0-51037200-1442469507_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Στα φανάρια τι έκανες;;;;

καλησπερα φιλε...στα εξωτερικα σπρευ φιμε, στα εσωτερικα plasti dip. με το plasti dip ειχα θεματακι με αστυνομια, ετσι τα εκανα και αυτα σπρευ. Απλως, Δευτερα παω στην Paint Bull να τα γυαλισει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.