Jump to content
Ursus

Golf 7 1.4 Tsi 150Ps & 1.6 Tdi Exclusive - Υποψήφιος Αγοραστής

Recommended Posts

Και αφου περασα και συστηθηκα, ας μπω εδω στο κυριως θεμα :)

Ειμαι σε διαδικασια αγορας golf , εφοσον εγκριθει το μπατζετ απο τον χορηγο :p

Οδηγω τωρα ενα renault clio 1.4 του 2000 και συζηταμε με τον πατερα μουτωρα που φτανει και το πτυχιο, να γινει η αλλαγη. Αρχικα μου ειπε για τον νεο 1.0 bluemotion , αλλα παιζει δυνατα ο κινητηρας του τιτλου. Και λογω εξτρα δυναμης και εξοπλισμου.. πιστευω θα καταληξουμε εκει,

Εχω παει ως τωρα στα κεντρικα της kosmocar στη Βουλιαγμενης οπου μου εδωσαν μια ενδεικτικη τιμη και χρονο παραδοσης 3-3.5 μηνες (πονεσε)

Θελω να παω να παρω προσφορες και απο τους αλλους εμπορους, Φιλοσιδη, Γρατσια..

Εψαξα λιγο το θεμα συναγερμος και διαβασα οτι ειναι καλυτερα να μπει εργοστασιακος. Μηπως μπορει καποιος να μου πει το εξτρα κοστος;;

Και πως μπορω να ειμαι καλυμενη οτι οντως θα μπει εργοστασιακα και οχι οταν ερθει εδω;

Γενικα σαν εξτρα θεωρω δε χρειαζεται να βαλω τιποτα αλλο, εχει και την 6.5" οθονη με το app connect. Δερματινα καθισματα, φιμε τζαμια και τετοια δε θα με ενδιεφεραν. Μονο το μεταλλικο χρωμα (midnight blue)

Θα ηθελα να ζητησω δωρο την επεκταση της εργοστασιακης εγγυησης , παιζει κατι τετοιο;

Γενικα οποιαδηποτε επισημανση/συμβουλη για το αμαξι, τον εξοπλισμο, τη παραγγελια κλπ θα ηταν καλοδεχουμενη και φυσικα χρησιμη!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ο εργοστασιακός συναγερμός δεν έχει αισθητήρες που να φαίνονται, εννοώ κάτι μικρές συσκευές σαν τα μικρόφωνα που φορούν οι δημοσιογράφοι της τηλεόρασης και που συνήθως τα τοποθετούν στην ένωση της μπροστινής κολόνας με την οροφή του αυτοκινήτου. 

 

Επίσης δεν θα έχει ξεχωριστό χειριστήριο και δεν θα υπάρχει ξεχωριστό λαμπάκι να αναβοσβήνει πέραν εκείνου της πόρτας του οδηγού.

 

Όμως επειδή δεν έχω δει δια ζώσεις εργοστασιακό συναγερμό, αλλά μόνο περιγραφές από ξένα forum, μην βασιστείς 100% στην περιγραφή που έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη εμφανή διαφορά που υπάρχει για να καταλάβεις εάν το αυτοκίνητό σου έχει εργοστασιακό συναγερμό ή όχι, είναι να κοιτάξεις τη κεντρική κολόνα, χαμηλά, δίπλα από το κάθισμα του οδηγού, θα έχει ένα κουμπάκι που απενεργοποιεί τους αισθητήρες κίνησης στο εσωτερικό του αυτοκινήτου κ τον αισθητήρα κλίσης. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το τιπ θα το εχω υποψη σιγουρα! Μου προσφεραν οπως περιμενα δωρο εδω την εγκατασταση αλλα ζητησα εργοστασιακα, παει στα 315€ και 525€ το μεταλλικο χρωμα.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει δες αυτόματο και φώτα xenon... Και τα δύο ακριβά, αλλα το αυτόματο (dsg) πιστεύω ότι δεν θα το αλλάξεις με τιποτα άλλο... προσωπική άποψη πάντα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε παει παραπανω το μπατζετ, εχει τεντωθει ηδη!!! Να σου πω αυτοματο δε θα με

Πολυενδιεφερε, τα xenon θα εκαναν διαφορα σιγουρα. Ισως αργοτερα καποια στιγμη

Αλλωστε εχω κι αλλα εξοδα , πολυ καλη πληρη ασφαλεια ε και μετα τα μικροπραματα κουκουλες μπαστουνια καθαριστικα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αν θες την γνωμη μου παρε το 1.4 125 tsi r-line και δεν χρειαζεσε τιποτα extra να βαλεις και το γκαζει που εχει φτανει και περισευει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Sarul..είναι value for money το r line..

Και όπως είπες μην μείνεις μόνο στη Karenta αλλά να κάνεις και βόλτα και στις υπόλοιπες αντιπροσωπείες..και όποιος σου κάνει τα περισσότερα δώρα / έκπτωση το παίρνεις..

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε δύο κosmocar και στον Φιλοσιδη χτες οπου μου εκαναν και τη καλυτερη προσφορα αλλα και εμεινα και ευχαριστημενη απ την αντιμετωπιση

Μου ειπε μαλιστα να παω το κλιο να το δει να μου δωσει μια τιμη ποσο θα το αγοραζε. Αν δωσει 2.5-2.000 εχει καλως, αλλιως θα κοιταξω να το πουλησω αλλού γιατι λιγοτερα θα ναι κριμα για τετοιο αμαξι (34.000χλμ...)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλωσήρθες στο forum!

Εγώ για το Up! πριν από ένα χρόνο που το πήρα, είχα καταλήξει στην Autoclub στην Φιλαδέλφεια λόγω κυρίως της εξυπηρέτησης που ήταν πολύ καλή αν και οι τιμές/δώρα σε σχέση με τις άλλες αντιπροσωπείες ήταν πανομοιότυπες λόγω και μικρής τιμής του αυτοκινήτου. Εγώ όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω θα σου πρότεινα να πας σε μία "χαμηλότερη" από άποψη ίππων έκδοση, αλλά έκδοση R-Line που έχει και αρκετά έξτρα οπότε σε θέμα χρημάτων μπορεί να βγαίνει στα ίδια, ίσως και λιγότερα, αφού τους 3,3-5 μήνες δεν τους γλυτώνεις!

Όσο για το Clio πιστεύω ότι εκτός αντιπροσωπείας θα στο πάρουν με παραπάνω χρήματα αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια ερώτηση.

Τέλος με το καλό το πτυχίο, σε νιώθω μιας και πλησιάζει και η δική μου η ώρα! :p 

Link to comment
Share on other sites

Αν σ αρεσουν τα ξένον βαλτα τωρα.. μετα το κοστος ειναι απαγορευτικο.. τουλαχιστον για το πολο που εχω.. υποθετω θα ειναι το ιδιο και για το golf οποτε τεντωσε το λιγο ακομα ????

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλοσωρισμα!

Tο r εχει ωραια σχεδιαση σιγουρα, αρκετα εξτρα και αυτο. Απλα Εχει τη διαφορα στο τιμονι που φοραει το απλο +καμερα οπισθοπορειας ενω το αλλο εχει μπρος πισω αισθητηρες που με βολευει πιο πολυ. Ε και το τιμονι το δερματινο μετραει και τα χειριστηρια βολευουν.

Πηγα με τον μπαμπα μου σημερα το κλιο και να μιλησουν κιολας με τον πωλητη. Η προσφορα του ειναι 1.700 που αν συνυπολογισει κανεις τα τελη που θα χει να πληρωσει + τα εξοδα μεταβιβασης του φευγει χοντρικα ενα 500ρι συνεπως ειναι αξιοπρεπης προσφορα.

Φυσικα μιλαμε για να το δωσω τοτε οταν ερθει το γκολφ οποτε εγω μπορω να ψαξω στο μεταξυ για ιδιωτη. Το αμαξι το ελεγξε ο μηχανικος τους, ειναι αριστο εχει τα βιβλιαρια του τα σερβις του ολα στη πενα οποτε ισως βρω και γνωστο να το δωσω.

Τελοσπαντων μη σας τα πολυλογω μου ειπε να το κλεισουμε και το κλεισαμε :D τη Δευτερα θα του βαλω τη προκαταλαβολη.

Τωρα για τα ξενον.. ο πατερας μου τα θεωρει περιττα αλλα επειδη με τρωει θα τον παρω τη δευτερα να τον ρωτησω ποσο κοστιζουν.. οι πιθανοτητες να μπουν βεβαια ειναι ελαχιστες αλλα μια ερωτηση δε βλαπτει..

Και τωρα κρεμαω ημερολογιο στο τοιχο κ αρχιζω να σβηνω μερες :D ηθελα πολα χρονια γκολφ, ηταν ερωτας μεγαλος και ακομα δε το χω συνειδητοποιησει..

Περα απο αυτο που ειπε ο faniaros υπαρχει αλλη ενδειξη για τον εργοστασιακο συναγερμο; Αν και ενταξει δε φανταζομαι να υπαρχει θεμα..

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο που ειπε ο faniaros υπαρχει αλλη ενδειξη για τον εργοστασιακο συναγερμο; Αν και ενταξει δε φανταζομαι να υπαρχει θεμα..

 

Οχι δεν υπαρχει κατι αλλο. Εγω εχω βαλει και το μονο μπορεις να δεις ειναι αυτο το κουμπι χαμηλα στη μεσαια κολόνα αναμεσα στις 2 πορτες.

1038286868971537.jpg

 

1038291163938833.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να το παραλαβεις...κοιταξε το για τα xenon γιατι ειναι μια κλαση επανω ολο το αμαξι με αυτα + οτι ειναι πολυ δαπανηρο να τα βαλεις μετα αν οχι ακατορθωτο

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τα ξενον.. ο πατερας μου τα θεωρει περιττα αλλα επειδη με τρωει θα τον παρω τη δευτερα να τον ρωτησω ποσο κοστιζουν.. οι πιθανοτητες να μπουν βεβαια ειναι ελαχιστες αλλα μια ερωτηση δε βλαπτει..

 

Τα Χενον αξιζουν σιγουρα και απο θεμα λειτουργιας αλλα και αισθητικης (τελειως διαφορετικο φωτιστικο με Led φωτα ημερας), αλλα δυστυχως το κοστος ειναι μεγαλο και αν ο μπαμπας το βλεπει περιττο το βλεπω χλωμο να τα βαλεις... Αργοτερα μπορουν να μπουν αλλα με πολλαπλασιο κοστος και λειτουργικα ισως να μην ειναι το ιδιο..

 

 

Τελος ενα απο τα φτηνα εξτρα που αξιζει να μπουν ειναι και οι αναδιπλουμενοι καθρεπτες (165 ευρω αν δεν κανω λαθος).

Μην ξενερωσεις αλλα υπολογιζε + 50% περιπου απο το ποσο που εγραψες

1360 νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Για τους καθρεφτες το ειπα και εγω αλλα δεν προβλεπεται, δεν εδινε τετοια επιλογη το συστημα κ το διασταυρωσα σε δυο αντιπροσωπειες, αλλιως θα βαζαμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο 1350αρι είναι τα xenon. Αλλά τα σπάνε...

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λυστε μου μια απορια ακομα.

Αντε και τα εβαλα, μετα σε σχεση με τα απλά, τι διαφορες εχουν σε συντηρηση;

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια θετικη πλευρα... Οι αρνητικες; Πχ σε αλλο φορουμ διαβασα για κοστος 150€ η λαμπα

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.