Jump to content
Ursus

Golf 7 1.4 Tsi 150Ps & 1.6 Tdi Exclusive - Υποψήφιος Αγοραστής

Recommended Posts

Gemini ο pettros έχει το parkpilot αυτό που παρκάρει μόνο του αυτόματα με το πάτημα ενός κουμπιού και χαζεύει το τιμόνι να γυρίζει από εδώ και από εκεί! εμείς έχουμε το parkpilot το χειροκίνητο που το παρκάρουμε μόνοι μας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το "αυτόματο" παρκάρισμα είναι το Park Assist. Ο pettros αναφέρθηκε σε Park Pilot και όταν ο finikass είδε τη διαφορά στην οθόνη ρώτησε εάν υπάρχουν 2 είδη Park Pilot και η απάντηση του pettros ήταν να ελεγχθεί η έκδοση firmware. Γι' αυτό ανέβασα φωτό με τη δική μου οθόνη Park Pillot  και την έκδοση.

Εάν λοιπόν ο pettros έχει Park Assist είναι άλλο θέμα. Εάν έχει Park Pilot, τότε ίσως υπάρχει αναβαθμισμένο firmware για το Composition media.

 

Νομίζω το παρακάνουμε με αυτά. Θα έδινα βάση σε πράγματα σημαντικά (π.χ. DSG, Xenon) παρά σε σετ αισθητήρων οι οποίοι παρκάρουν μόνοι τους το αυτοκίνητο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Για όλα τα ανωτέρω, το θέμα δεν είναι εάν κάποιος επιθυμεί "ευκολίες" τύπου Park Assist ή όχι, αλλά εάν στα νεότερα -έστω και κατά λίγους μήνες- μοντέλα (όπως αυτό του pettros σε σχέση με τα δικά μας) υπάρχει αναβαθμισμένο firmware για το Composition Media, το οποίο -ίσως- "μπαίνει" και στα προηγούμενα μοντέλα.

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. και εγώ Composition Media έχω, αλλά το ParkPilot διαφέρει, έχει μόνο 4 "ζώνες" εμπρός και 4 πίσω, ενώ του pettros δείxνει και άλλες 4 δεξιά και 4 αριστερά.

attachicon.gifVW Golf 7 2015.9.22 (Parkpilot) 001web.jpg

 

Το firmware είναι:

attachicon.gifVW Golf 7 2015.9.22 (Comp. Media version) 001web.jpg

 

Την ιδια ακριβως εκδοση εχουμε!

 

Gemini ο pettros έχει το parkpilot αυτό που παρκάρει μόνο του αυτόματα με το πάτημα ενός κουμπιού και χαζεύει το τιμόνι να γυρίζει από εδώ και από εκεί! εμείς έχουμε το parkpilot το χειροκίνητο που το παρκάρουμε μόνοι μας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Στελιο καλο!

Ναι προφανως αυτος ειναι ο λογος που μου δειχνει και το πλαι...

 

Στο πλαι για να δει εμποδια θα πρεπει να εχει και στο πλαι αισθητήρες και οχι μονο οταν εχεις το αυτοματο παρκαρισμα νομιζω

 

Εμενα εχει κι αυτους εκτος τους μπροστινους:

 

1038703480799249.jpg1038699185831953.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα, ξεκαθάρισε το θέμα. Park Assist λοιπόν, με εξτρα 4 πλαϊνούς αισθητήρες.

Η αληθεια ειναι οτι ουτε κι εγω γνωριζα αυτη τη λεπτομερεια... Δεν ηξερα οτι οταν δεν εχεις park assist δεν εχει τους πλαινους και κατ επεκταση ενδειξη στην οθονη  για το πλαι του αυτοκινητου..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα με το Autohold τελικά ήταν λάθος δικό μου. Μάλλον με μπέρδεψε στην αρχή σε συνδυασμό με το Dsg. Το εχω 2 μερες ενεργοποιημένο και όντως βοηθάει πολύ, τόσο στους δρόμους με κλίση όσο και στα φανάρια σε συνδυασμό με το start-stop.

 

Μια ερώτηση που είχα κάνει κατα την παραλαβή ήταν, αν κατα λάθος ενεργοποιήσω το χειρόφρενο εν κινήσει, τι θα συμβει; Απάντηση δεν πήρα.( Λογικά δεν θα ενεργοποιηθεί.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα με το Autohold τελικά ήταν λάθος δικό μου. Μάλλον με μπέρδεψε στην αρχή σε συνδυασμό με το Dsg. Το εχω 2 μερες ενεργοποιημένο και όντως βοηθάει πολύ, τόσο στους δρόμους με κλίση όσο και στα φανάρια σε συνδυασμό με το start-stop.

 

 

Κι εγω τις πρωτες μερες ειχα μπερδευτει λιγο αλλα στην πορεια το ξεκαθαρισα! Ναι με το dsg συνεργαζεται τελεια!!

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από τα 18 χαω λειτουργεί σαν φρένο ανάγκης και φρενάρει και τους 4 τροχούς.

 

Πολύ ενδιαφέρον. Να το δοκιμάσω, άραγε, ή θα βγω αφίσα στο τζάμι??

Τώρα που το σκέφτομαι (για τους πιο "ψαγμένους") κάποτε είχα ακούσει ότι μπορεί να λειτουργήσει και εν είδει fly-off (αν και με επενέργεια και στους 4 τροχούς, δεν ξέρω πως μπορεί να χρησιμεύσει στη γρήγορη οδήγηση).

Link to comment
Share on other sites

Πωπω δε περναει ο καιρος με τιποτα!!! Εχω δει καποια 7ρια τελευταια και καθομαι και τα χαζευω.

Εκδοση σα του δικου μου δεν εχω δει καμια, αλλα σε ενα πετυχα το χρωμα εστω.

Εν τω μεταξυ χαζευα το site της kosmocar eshop εχει διαφορα καθαριστικα. Νταξει εγω θα το πηγαινω σε ενα πλυντηριο πολυ καλο που τα κανουν στο χερι, αλλα λεω να παρω τιποτα για τα εσωτερικα, κανα πανακι για την οθονη αφης, κατι για το ταμπλω..

Και θα ρωτησω εκει στο μαγαζι τι να χω προχειρο για τις κουτσουλιες (εχοντας στο νου κι οσα διαβασα απ τα παιδια εδω)

Δε περναει με τιποτα λεμε!!! Ακομα εχω ενα μηνα μεχρι να μπει στη παραγωγη κ αλλον 1-1.5 μεχρι να ρθει... Αρχες οκτωβρη κ αναμενεται μεσα Δεκεμβρη φφφφ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό!!!

Εγώ έχω καψουρευτει το R line με bi-xenon και πακέτο comfort αλλά λόγω του ότι ψάχνω για diesel μου έρχεται εγκεφαλικό με τα 25.000 που κάνει ????????

Link to comment
Share on other sites

κοιτα βλεπω πολλους ν αγοραζουν ντιζελ και πριν αποφασισω κι εγω το συζητησα με φιλο μηχανικο... μου λεγε ποσα τους πανε με μπουκωμενα φιλτρα γιατι το ντιζελ θελει πολλα χλμ. εισαι σιγουρος οτι το χρειαζεσαι? γιατι το κοστος οντως ανεβαινει και το θεμα ειναι να κανεις αποσβεση.

Εσυ απ ο,τι βλεπω εχεις και το 5ρι που ηταν highlight των εκδοσεων

 

rline μαυρο εχει ενας γειτονας μου, το οποιο ειναι Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο, αν με δει πως το χαζευω θα φοβαται οτι το μπανιζω να το κλεψω :p

 

παντως εχεις ρωτησει για την τιμη ή κοιτας τον καταλογο? γιατι κι εμενα στις αντιπροσωπειες μου ειπαν αλλα απ αυτα που εγραφε το ιντερνετ και γενικα βγαζουν προσφορες...πχ τις προαλλες ειδα στο golden hall volvo v40 cross country ολοκαινουρια εκδοση ocean race το οποιο ηταν κουκλι!!! και η εκδοση φουλ εξοπλισμενη με δερματινο σαλονι. Και εβγαινε στα ιδια χρηματα με το golf μου. Να σου πω για λιγο το σκεφτηκα... αλλα μετα βεβαια παιζουν και αλλα, κοστος συντηρησης, εκαιγε πολυ, αυτοματο κιβωτιο..

Απλα μ αυτο το παραδειγμα θελω να πω οτι ΑΝ δε το χεις ψαξει σ αντιπροσωπεια, κοιτα το γιατι ισως βγει πιο φθηνα απ οσο υπολογιζεις

Link to comment
Share on other sites

rline μαυρο εχει ενας γειτονας μου, το οποιο ειναι Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο, αν με δει πως το χαζευω θα φοβαται οτι το μπανιζω να το κλεψω :p

 

αλλα μετα βεβαια παιζουν και αλλα, κοστος συντηρησης, εκαιγε πολυ, αυτοματο κιβωτιο..

 

 

Εκφραζοντας εντελος προσωπικη αποψη πιστευω οτι η εκδοση R line αναδεικνυεται περισσοτερο σε ανοιχτοχρωμες αποχρωσεις (οχι επειδη το πηρα σε ασπρο.. :p) μια και στα σκουρα χρωματα (ειδικα σε μαυρο..) "χανονται" καποιες αισθητικες λεπτομερειες οπως τα μαυρα σημεια στον μπροστα και πισω προφυλακτηρα, το μαυρο χρωμα αναμεσα στις πορτες στο πανω μερος, η οροφη (αν τοποθετηθει..).

 

Κουβεντα να γινεται... :p

 

 

Το αυτοματο κιβωτιο το λες για αρνητικο??

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν εβλεπα κ τα δυο απο κοντα θα χα καλυτερο μετρο συγκρισης! Βεβαια και το δικο σου απο τις φωτο φαινεται υπεροχο κι ειναι αμαξι το golf που του παει. Τις λεπτομερειες που λες δε τις κοιταξα!

δε θα ταν λογος ν απορριψω ενα αυτοκινητο αλλα γενικα προτιμω να χω εγω τον ελεγχο . Φανταζομαι πως εχει τα αρνητικα και τα θετικα του οπως καθε τι :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by Ursus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικα προτιμω να χω εγω τον ελεγχο . Φανταζομαι πως εχει τα αρνητικα και τα θετικα του οπως καθε τι :)

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Συμφωνω απολυτα! Μεγαλη κουβεντα το "DSG vs manual" και το θεμα "ανεση vs ελεγχος"!!

Παντως αν ειχες τη δυνατοτητα να το δοκιμασεις θα ειχες καλυτερη αποψη σχτεικα με τα (+) και τα (-). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω πλεον στο club αυτων που περιμενουν..το παρηγγειλα την εβδομαδα που ξεσπασε το σκανδαλο, 24/9: rline, 1600 TDI, bixenon, ηλιοροφη, πολυλειτουργικο, led πισω φωτα, αναδιπλουμενοι καθρεφτες, καμερα οπισθοπορειας..με μια μικρη πιθανοτητα να παραλαβω εντος του ετους κ να τυχω αποσυρσης...θελω να ευχαριστησω ολους οσους συμμετεχουν ενεργα εδω μεσα, με βοηθησατε να δημιουργησω μια σαφη εικονα προκειμενου να παραγγειλω! Στο χρωμα ξερω θα σας φανει παραξενο αλλα μου αρεσε το urano grey...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το diesel έχει άλλα καλά άμα κάνεις χιλιόμετρα. Από τον Ιανουάριο ως τώρα, μετά από 17000 km, έχω γλυτώσει μετρημένα 1000 ευρώ συγκριτικά με ίδια χιλιόμετρα με το polo βενζίνης που είχα. Δεν τα λες λίγα, βγαίνει γύρω στα 1500 τον χρόνο.

Για το σκάνδαλο με το λογισμικό μάλλον είμαι τυχερός (αν και πλέον όλα είναι euro 6).

Όσο για το dsg, επειδή και στο polo με dsg είχα κάνει 100000 km χωρίς θέμα, δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω manual. Άμα γλυκαθεις στην καλοπέραση, δύσκολα αλλάζεις :)

Edited by AvatarX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pettros σιγουρα η δοκιμη θα εδινε πολυ καλυτερη εικονα δεν αμφιβαλλω! Εχω γνωστους που εχουν εμπειρια και με τα δυο, ε αλλος ειναι υπερ του αυτοματου αλλος οχι, υποκειμενικο!

Sakplat με το καλο και το δικο σου!! Τα παντα του εβαλες , δεν αφησες και τιποτα χαχα. Ζηλευω την ηλιοροφη, θα μετραει πολυ ειδικα αφου ειναι τα πρωτα γκολφ με τετοια.

Avatar φυσικα και εχει καλα!! Απλα εχει νοημα οταν οπως λες κανεις χιλιομετρα :)

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pettros σιγουρα η δοκιμη θα εδινε πολυ καλυτερη εικονα δεν αμφιβαλλω! Εχω γνωστους που εχουν εμπειρια και με τα δυο, ε αλλος ειναι υπερ του αυτοματου αλλος οχι, υποκειμενικο!

 

 Ζηλευω την ηλιοροφη, θα μετραει πολυ ειδικα αφου ειναι τα πρωτα γκολφ με τετοια.

 

Ursus μην ξεχναμε και τη διαφορα της τιμης για το αυτοματο. Αν ηταν στα ιδια λεφτα τοτε θα μπορουσαμε πραγματικα να συγκρινουμε καλυτερα μια και σιγουρα καποιοι επιλεγουν manual ενα παραπανω και γι αυτη ακριβως τη διαφορα τιμης. Αλλα ας μην το κουρασουμε μια και εχει αναφερθει σε απειρα θεματα στο φορουμ φανταζομαι..

 

Για την ηλιοροφη μπορει να φαινεται ωραια (ειδικα στα υπολυπα χρωματα εκτος μαυρου...) αλλα μονο "panoramic" δεν θα την ελεγα.. Ειναι καπως μικρη... Μακαρι να ηταν οπως του Α3 του 2010 αν δεν κανω λαθος που το γυαλι εφτανε μεχρι τα πισω καθισματα. Αλλα αυτο φανταζομαι οτι εχει να κανει με το γεγονος οτι πλεον η οροφη τραβιεται εξωτερικα απο το αυτοκινητο..

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η διαφορα τιμης παιζει μεγαλο ρολο. Εγω δεν αναφερθηκα σε vw συγκεκριμενα , αλλα γενικοτερα γιατι ξερεις το συγκεκριμενο vs ειναι διαδεδομενο και γινται παντα συζητησεις επι συζητησεων :)

Να σε ρωτησω σε ποια εταιρεια εχεις την ασφαλεια; Και γενικα οποιον διαβαζει το θεμα, ποσο περιπου να υπολογιζω;; Θελω ολικη/μερικη κλοπη, οδικη βοηθεια και γενικα ενα πληρες συμβολαιο και με ο,τι χρειαζεται

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε

 

Να σε ρωτησω σε ποια εταιρεια εχεις την ασφαλεια; Και γενικα οποιον διαβαζει το θεμα, ποσο περιπου να υπολογιζω;; Θελω ολικη/μερικη κλοπη, οδικη βοηθεια και γενικα ενα πληρες συμβολαιο και με ο,τι χρειαζεται

 

Εχω το προγραμα της VW bank10 σε ολα και εχω για ενα χρονο εκπτωση στα ασφαλιστρα. 200 ευρω για τον πρωτο χρονο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να θεσω και κατι αλλο

Τα αμαξια σας στην πινακιδα εχουν την επωνυμια της αντιπροσωπειας;

Το χω δει σε πολλα αυτοκινητα διαφορων εταιρειων και σε vw απ οπου θα παρω εγω

Ομως εμενα μ εκνευριζει το να μπαινει καταχραστικα και να γινεται τζαμπα διαφημιση χωρις καν να σε ρωτανε.

Θελω λοιπον να πω να μη βαλουν τιποτα στο αμαξι

Τα δικα σας εχουν;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.