Jump to content
Ursus

Golf 7 1.4 Tsi 150Ps & 1.6 Tdi Exclusive - Υποψήφιος Αγοραστής

Recommended Posts

Τα σκεφτομαι γιατι εχω λιγες ωρες ν αποφασισω αν θα τα βαλω ! Αυριο θα του κανω τη καταθεση της προκαταβολης και θα τρεξει η παραγγελια οποτε πρεπει να εχω αποφασισει..

Και λεω αν ειναι να δωσω τα εξτρα χρηματα και μετα να μου βγουν πολλαπλασια στη συντηρηση ε δε λεει...αλλα δε γνωριζω κι ετσι ρωταω μηπως διαμορφωσω σωστη γνωμη.. Ή οσο το δυνατον σωστοτερη τελοσπαντων..

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει με τα 1000 είναι και θέμα ασφαλείας στο κάτω κάτω. Τα Xenon φωτίζουν πολύ καλύτερα.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα bi-xenon αξίζουν τα λεφτά τους, και σε θέμα εμφάνισης και σε θέμα εργονομίας διότι έχουν το σύστημα dynamic bend lighting το οποίο δεν έχουν τα κανονικά φώτα.

τώρα τι είναι το dynamic bend lighting δες το video : http://youtu.be/9ynhhrR0egQ

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω αυτο το συστημα το ειχε ενα εταιρικο του πατερα μου και πραγματικα ηταν χρησιμο πολυ, αλλα δεν ηξερα οτι λεγεται ετσι

Ρωταω για bi-xenon λοιπον

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λυστε μου μια απορια ακομα.

Αντε και τα εβαλα, μετα σε σχεση με τα απλά, τι διαφορες εχουν σε συντηρηση;

Sent from my iPad using Tapatalk

Εγώ τα έχω από όταν πήρα το αυτοκίνητο (Golf 6 του 4ος/2010) και δεν έχω αλλάξει κάτι ακόμη στα φώτα... και ισχύει αυτό που είπαν και οι υπόλοιποι σε ότι αφορά την ποιότητα... πολύ δυνατό καθαρό λευκό και ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ φως που «στρίβει» όσο στρίβεις το τιμόνι... η δέσμη των φώτων δηλαδή ακολουθεί την πορεία του αυτοκινήτου μέσα στη στροφή

Προφανώς για να το συζητάς εγκρίθηκε το μπάτζετ. Βάλτα ασυζητιτί :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Top xenon και αναδιπλουμενοι καθρεφτες (βρεθηκε τελικα σαν εξτρα) ενα 1.500ρι...

Μπηκε η προκαταβολη και ξεκιναμε αντιστροφη μετρηση

Αυταααααααα :D :D

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 σε αλλο φορουμ διαβασα για κοστος 150€ η λαμπα

 

 

Και για τις 2 υπολογιζε 70-80ευρω.

 

Προσωπικα και στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχε xenon  στα 10 χρονια δεν αλλαξα λαμπες..

 

Εκανες πολυ καλα που προσθεσες xenon και καθρεπτες.. Αν δεν το εκανες θα το μετανιωνες αργοτερα στα σιγουρα..

 

Αντε με το καλο να το παραλαβεις! Καλη υπομονη! ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σορυ σας πρηζω αλλα θελω να ρωτησω κατι ακομα... :sorry:

 

εχει γινει ενα μικρο μπερδεμα με τα φωτα. Μιλησα τωρα με την αντιπροσωπεια.. επειδη δεν το ειχαμε ξεκαθαρισει το πρωι, πηρα να πω οτι τα φωτα θελω να ειναι xenon και να εχουν τη λειτουργεια οπως στριβει το τιμονι να "στριβει" και η δεσμη του φωτος που εγραψε και ο BTH.. μου μιλησε για "δυναμικο και στατικο φωτισμο των στροφων" αλλα δεν καταληξαμε σιγουρα στο οτι ειναι αυτο που θελω... αλλιως υπαρχει και εξτρα το dynamic light assit το οποιο προσαρμοζει τη μεγαλη σκαλα των φωτων αλλα εγω δε θελω κατι τετοιο... τελοσπαντων δε καταληξαμε καπου κι ειπε θα με καλεσουν αυριο

 

αλλα νομιζω οτι πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο, μηπως αυτο που προσθεσα το πρωι δηλαδη " προβολεις top xenon με δυναμικο και στατικο φωτισμο των στροφων , φωτα ημερας led, συστημα πλυσης των φωτων και ενδειξη χαμηλης σταθμης νερου" ειναι ακριβως αυτο που λεμε κι εδω και τζαμπα ψαχνομαστε :blush:

 

(σορυ παιδια ειμαι ασχετη και προσπαθω να διαβασω και να μαθω ο,τι μπορω..ο πατερας μου περασε εγκεφαλικο πριν λιγους μηνες και δεν ειναι για πολλα πολλα, δε θελω να τον σκοτιζω +οτι εφυγε επαγγελματικο ταξιδι και δνε εχω που να απευθυνθω)

 

 

ευχαριστω παρα πολυ και παλι

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

προβολεις top xenon με δυναμικο και στατικο φωτισμο των στροφων , φωτα ημερας led, συστημα πλυσης των φωτων και ενδειξη χαμηλης σταθμης νερου

Ναι αυτο ειναι τα bixenon ! και εχουν και το dynamic light assist (νομιζω) καποιος χρήστης με Golf MK7 θα μας πει καλυτερα
Το Dynamic Light Assist ειναι για την μεγαλη σκαλα, να αναβει δηλαδη μονη της σε δρομους με χαμηλο φωτισμο (επαρχιακοι δρομοι) και οταν αντιληφθει οτι ερχεται αλλο αυτοκινητο να κλεινει την μεγαλη σκαλα , επισης το D.L.A περιεχει και τα φωτα στροφης
 

Edited by the_winner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τo dla ειναι αυτο που λες αλλα μπαινει εξτρα και χρεωνεται δηλαδη ακομα παραπανω. Το θεμα ειναι αν το dla παρεχει και "το στριψιμο της δεσμης του φωτος" ή αν αυτη η λειτουργια περιγραφεται απο τον "δυναμικο και στατικο φωτισμο των στροφων" το πακετο δηλαδη που ειπα εγω.

 

οντως αν καποιος κατοχος golf7 μπορει να μας πει σιγουρα θα του ημουν υποχρεη

 

Εχει ανεβασει αυτο

το βιντεο η vw και στο 0:48 φαινεται αυτο που λεμε και θελω..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το dynamic light assist είναι ακόμη και δες το video για να καταλάβεις.

http://youtu.be/11PbenBRVjk

Εγώ στο δικό μου έχω όπως γράφεις: προβολείς top xenon με δυναμικό και στατικό φωτισμό των στροφών.Οπως γράφει και ο the_winner αυτά είναι τα bi-xenon ο δυναμικός φωτισμός στροφών είναι το dynamic bend lighting όπως σου έγραψα ποιο πάνω και ο στατικός φωτισμός των στροφών είναι μια λάμπα μέσα στο φανάρι που ανάβει όταν στρίβεις το τιμόνι! δες το video να καταλάβεις :http://youtu.be/MDqXqr8KLG0

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι το DLA μπαινει εξτρα (ηθελα να το προσθεσω αλλα πηγαινε πακετο με το lane assist και κοστιζε 700+ ευρω).

 

Οι προβολεις "top xenon με δυναμικο και στατικο φωτισμο των στροφων , φωτα ημερας led, συστημα πλυσης των φωτων και ενδειξη χαμηλης σταθμης νερου" ειναι αυτα που μπαινουν με το κοστος των 1300 και κατι ευρω..

 

Εχουν  τα "U" led φωτα ημερας, οι προβολεις στριβουν ακολουθοντας το τιμονι απο τα 30km/h και πανω ενω σε χαμηλοτερες ταχυτητες υπαρχει ο στατικος φωτισμος στροφων που ειναι λαμπες αλογονου  H7 οι οποιες αναβουν με ταχυτητες κατω των 30km/h ακολοθοντας την κινηση του τιμονιου ή την ενεργοποιηση του φλας.

 

Τελος οι προβολεις εχουν μονο αυτοματη ρυθμιση υψους αναλογα με το ποσο φορτωμενο ειναι το αυτοκινητο ή κατα τη φαση επιταχυνσης ή επιβραδυνσης...

Edited by pettros
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το dla.

Δεν έχω dla αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος και ευχαριστημένος!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι να πω, αμεση ανταποκριση και κατατοπιστικες απαντησεις...πραγματικα σας ευχαριστω πολυ!

 

οποτε μια χαρα τα χα κανονισει, θα παρω αυριο πρωι πρωι τηλ να δωσω το οκ να προχωρησει οπως ειπαμε η παραγγελια. :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

τι να πω, αμεση ανταποκριση και κατατοπιστικες απαντησεις...πραγματικα σας ευχαριστω πολυ!

 

οποτε μια χαρα τα χα κανονισει, θα παρω αυριο πρωι πρωι τηλ να δωσω το οκ να προχωρησει οπως ειπαμε η παραγγελια. :thumbsup2:

Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε! Αν και απο εδω και περα μαλλον  μονο υπομονη θα χρειαστεις! :)

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν  τα "U" led φωτα ημερας, οι προβολεις στριβουν ακολουθοντας το τιμονι απο τα 30km/h και πανω ενω σε χαμηλοτερες ταχυτητες υπαρχει ο στατικος φωτισμος στροφων που ειναι λαμπες αλογονου  H7 οι οποιες αναβουν με ταχυτητες κατω των 30km/h ακολοθοντας την κινηση του τιμονιου ή την ενεργοποιηση του φλας.

 

Τελος οι προβολεις εχουν μονο αυτοματη ρυθμιση υψους αναλογα με το ποσο φορτωμενο ειναι το αυτοκινητο ή κατα τη φαση επιταχυνσης ή επιβραδυνσης...

Μα αυτα κανει και το DLA αρα ποιος ο λογος να το προσθεσεις σαν εξτρα? Απλα για την μεγαλη σκαλα? Εκτος και αν υπαρχει στο εξωτερικο Bi-Xenon χωρις να κανει ολα αυτα που περιγραφεις και ισως ειναι εξτρα εκει με το πακετο DLA

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτα κανει και το DLA αρα ποιος ο λογος να το προσθεσεις σαν εξτρα? Απλα για την μεγαλη σκαλα? Εκτος και αν υπαρχει στο εξωτερικο Bi-Xenon χωρις να κανει ολα αυτα που περιγραφεις και ισως ειναι εξτρα εκει με το πακετο DLA

Εάν επισκευθείτε τη vw.co.uk (Αγγλία) και "φτιάξετε" ένα Golf με τον configurator (http://www.volkswagen.co.uk/new/golf-vii/configure/extras/1365/1374), στα extra θα δείτε ότι υπάρχουν 1) "απλά" xenon με £820 (τα οποία δεν έχουν το δυναμικό φωτισμό στροφών, δηλ. το στρίψιμο της δέσμης, αλλά μόνο στατικό, και τα φώτα ημέρας (DRL) δεν είναι LED, έχουν όμως τη ρύθμιση ύψους και το πλύσιμο), 2) τα "καλά" xenon με £1,200 (τα οποία έχουν όλα τα παραπάνω) και 3) το LA-DLA (Lane Assist - Dynamic Light Assist) με £955, το οποίο όταν επιλεγεί, επιλέγoνται αυτόματα και τα "απλα" xenon, και το οποίο LA-DLA περιλαμβάνει την κάμερα για έλεγχο της λωρίδας (να μην ξεφύγεις από τη λωρίδα κυκλοφορίας), τον έλεγχο της μεγάλης σκάλας (αυτόματα) και το radar για έλεγχο του "τυφλού σημείου", δηλ. το διπλανό αυτοκίνητο που δεν φαίνεται στον εξωτερικό καθρέπτη.

 

Απλώς στην Ελλάδα, όταν ζητάς xenon -ακόμη & αν δεν ξέρεις αυτές τις λεπτομέρειες- σου βάζουν (ευτυχώς) τα "καλά" των 1.300-1.500€, αν και γνωρίζω Audi A3 που αγοράστηκε καινούργιο, αλλά σε έτοιμη διαμόρφωση (υπό τη μορφή έτοιμου πακέτου σε τιμή προσφοράς) το οποίο διαφημιζόταν με xenon, τα οποία όμως ήταν τα "απλά".

 

@Ursus Ο δυναμικός φωτισμός είναι εντυπωσιακός στις στροφές και πολύ πρακτικός για ασφαλή οδήγηση σε σκοτεινούς δρόμους με στροφιλίκια, αλλά και στην πόλη (ο δυναμικός και ο στατικός, αναλόγως της ταχύτητας), νομίζω όμως ότι πρέπει να ζητήσεις και την κάμερα οπισθοπορείας + 125€ 225€ περίπου (όπως έκανε ο pettros και εγώ), η οποία θα σε διευκολύνει αφάνταστα στο παρκάρισμα.

Edited by Gemini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα το φανταστικα οτι ειναι διαφορα στον εξοπλισμο της χώρας ... Ευτυχως στην Ελλαδα εχουμε καλυτερους εξοπλισμους .
Θυμαμαι οταν ηταν να παρω το rocco εδω Ελλαδα και την φτηνοτερη εκδοση να επαιρνες ειχε διζωνικο κλιματισμο στανταρ και στανταρ πολυλειτουργικο τιμονι και φωτα ομιχλης ενω πχ στην Αγγλια αυτα δεν τα ειχαν στανταρ και ουτε καν τα φωτα ομιχλης (που στην Αγγλια ειναι MUST

Link to comment
Share on other sites

Καλα το φανταστικα οτι ειναι διαφορα στον εξοπλισμο της χώρας ... Ευτυχως στην Ελλαδα εχουμε καλυτερους εξοπλισμους .

Θυμαμαι οταν ηταν να παρω το rocco εδω Ελλαδα και την φτηνοτερη εκδοση να επαιρνες ειχε διζωνικο κλιματισμο στανταρ και στανταρ πολυλειτουργικο τιμονι και φωτα ομιχλης ενω πχ στην Αγγλια αυτα δεν τα ειχαν στανταρ και ουτε καν τα φωτα ομιχλης (που στην Αγγλια ειναι MUST

Η κεντρική αντιπροσωπεία κάθε χώρας καθορίζει ένα minimum εξοπλισμού σε κάθε χώρα. Στην Ελλάδα φροντίζουν να εξοπλίζουν αρκετά καλά τα αυτοκίνητα, από την εποχή που -λόγω δασμών- ήταν ακριβά για το βαλάντιο του Έλληνα. Στο εξωτερικό πχ μπορεί να έβρισκες αυτοκίνητο χωρίς ...στροφόμετρο (το οποίο ήταν ...extra), στην Ελλάδα είναι μάλλον αδύνατον, εκτός από κάτι εταιρικά που αγοράζονται ομαδικά με το μικρότερο δυνατό κόστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Gemini εχει μπρος πισω αισθητηρες και να σου πω το προτιμω που υπαρχει και μπροστα απ το να ειχα βοηθεια μονο για πισω

Αυτο που θα κανω σιγουρα ειναι στην αρχη να παω σε ανετους δρομους να εξασκηθω προκειμενου να μαθω κιολας την ευαισθησια των αισθητηρων.

Τη προηγουμενη βδομαδα οδηγησα ενα golf 5 tsi 1.4 της ξαδερφης μου, των 122 (μαλλον) ιππων. (Μαλλον γιαυι ειναι εταιρικοκ δε θυμοταν) Η διαφορα με το clio μου στις επιδοσεις ηταν μεγαλη, αλλη αισθηση τελειως. Το παρκαρα κιολας σε νορμαλ θεςη κ δεν εχει και κανεναν αισθητηρα. Θα της πω να παμε κι αλλες φορες μαζι μεχρι να ερθει το αμαξι, ωστε να μου ειναι πιο ευκολο μετα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

νομίζω όμως ότι πρέπει να ζητήσεις και την κάμερα οπισθοπορείας +125€ περίπου (όπως έκανε ο pettros και εγώ), η οποία θα σε διευκολύνει αφάνταστα στο παρκάρισμα..

Gemini στο δικο μου η καμερα κοστιζε 235 ευρω.

 

Οσο αφορα  με τους αισθητηρες μπρος πισω (πιανουν και το πλαι) θελουν μια καποια εξικοιωση.  Αρχιζουν και "σφιριζουν διακοπτομενα" απο το μισο μετρο ισως και παραπανω και στα 30 περιπου εκατοστα η ειδοποιηση γινεται συνεχομενη. Στην οθονη οι ενδειξεις κι αυες δινουν μια εικονα της αποστασης.

Προσωπικα θα προτιμουσα να η ειδοποιηση να εχει καλυτερη κλιμακωση (να ειναι ποιο προοδευτικη). Στο γκαραζ που παρκαρω που ο χωρος περιορισμενος σχεδον ολοι οι αισθητηρες σφυριζουν καποιοι συνεχομενα και καποιο οχι (μπρος- πισω- πλαι) και ευτυχως που εχει ρυθμιση της εντασης του ηχου αλλα και το κουμπακι της απενεργοποιησης...

 

 

Το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται αρκετη εξιοικωση οπως και πολλες αλλες "gadget-ιες" ...

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gemini στο δικο μου η καμερα κοστιζε 235 ευρω.

 

Οσο αφορα  με τους αισθητηρες μπρος πισω (πιανουν και το πλαι) θελουν μια καποια εξικοιωση.  Αρχιζουν και "σφιριζουν διακοπτομενα" απο το μισο μετρο ισως και παραπανω και στα 30 περιπου εκατοστα η ειδοποιηση γινεται συνεχομενη. Στην οθονη οι ενδειξεις κι αυες δινουν μια εικονα της αποστασης.

Προσωπικα θα προτιμουσα να η ειδοποιηση να εχει καλυτερη κλιμακωση (να ειναι ποιο προοδευτικη). Στο γκαραζ που παρκαρω που ο χωρος περιορισμενος σχεδον ολοι οι αισθητηρες σφυριζουν καποιοι συνεχομενα και καποιο οχι (μπρος- πισω- πλαι) και ευτυχως που εχει ρυθμιση της εντασης του ηχου αλλα και το κουμπακι της απενεργοποιησης...

 

Το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται αρκετη εξιοικωση οπως και πολλες αλλες "gadget-ιες" ...

 

οοοπ! ορθογραφικό λάθος λόγω της προχωρημένης ώρας (το διόρθωσα). +225€ η διαφορά που πλήρωσα για την κάμερα (ακριβώς επειδή υπάρχουν ήδη οι αισθητήρες εμπρός-πίσω, αλλιώς το πακέτο είναι ακριβότερο).

 

@Ursus Η κάμερα διευκολύνει πίσω πολύ περισσότερο από τους αισθητήρες, οι οποίοι -σε κάποιες "στενές" περιπτώσεις- σφυράν σε ρυθμό συμφωνικής ορχήστρας (ο ήχος "έρχεται" από την αντίστοιχη γωνία του αυτοκινήτου) και οι οποίοι (όπως είπε ο pettros) δεν σου δίνουν πληροφόρηση για να προσεγγίσεις πχ στα 10 ή ακόμη και 5 εκατοστά (όπως η κάμερα).

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι θα ναι πιο ακριβειας πισω το φανταζομουν κι εγω αλλα ενταξει εχει ξεφτυλιστει το μπατζετ :p ξεκινησε απο 1.0 bluemotion κ πηγε exclusive και με extras

Εχω κ την επεκταση της εγγυησης που θελω να κανω 395€ , και πληρη ασφαλεια ..

Να μεινει και κατι για βενζινες χαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.