Jump to content
Ursus

Golf 7 1.4 Tsi 150Ps & 1.6 Tdi Exclusive - Υποψήφιος Αγοραστής

Recommended Posts

Καλα οτι θα ναι πιο ακριβειας πισω το φανταζομουν κι εγω αλλα ενταξει εχει ξεφτυλιστει το μπατζετ :p ξεκινησε απο 1.0 bluemotion κ πηγε exclusive και με extras

Εχω κ την επεκταση της εγγυησης που θελω να κανω 395€ , και πληρη ασφαλεια ..

Να μεινει και κατι για βενζινες χαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε καταλαβαινω απολυτα... Αλλα πιστεψε με οταν με το καλο το παραλαβεις θα λες ευτυχως που τα εβαλες..

 

Κι εγω αν μπορουσα να τα βαλω ΟΛΑ... θα το ειχα κανει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα Πετρο εχεις καποιο παραπονο απο το αμαξι; Ετσι κανενα σχολιο συνολικα, να χω να ασχολουμαι μεχρι να ρθει :)

Edit: δε μετανιωνω γι αυτα που εβαλα, και γενικα πιστευω κι εγω οτι σαν αυτοκινητο θ ανταποκρινεται στα γουστα και τις απαιτησεις μου.. Το περιμενω απο το 2008 που εβγαλα το διπλωμα :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

Γενικα Πετρο εχεις καποιο παραπονο απο το αμαξι; Ετσι κανενα σχολιο συνολικα, να χω να ασχολουμαι μεχρι να ρθει :)

Edit: δε μετανιωνω γι αυτα που εβαλα, και γενικα πιστευω κι εγω οτι σαν αυτοκινητο θ ανταποκρινεται στα γουστα και τις απαιτησεις μου.. Το πειεμενω απο το 2008 που εβγαλα το διπλωμα :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν και ακομα μαθαινω και εξοικιωνομαι με καπιοια πραγματα.. Ολα τελεια ομως δεν τα λες π.χ. ο καπως εντονος θορυβος κυλησης που μαλλον εχει να κανει με τα συγκεκριμενα ελαστικα που φοραω) που το πιο πιθανο εσενα να φοραει αλλα και να μην εχεις θεμα,,,

 

Αν θες μπορεις να ριξεις μια ματια στα παρακατω θεματα (αν δεν το εχεις κανει ηδη...)

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59362&hl=      (σχετικα με την εκδοση 40 χρονων- εδω θα βρεις και τις εντυπωσεις μου αναλυτικα)

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=55084&hl=       (γενικα για το golf 7)

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59667&hl=       (αξεσουαρ για το 7αρι..)

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα Πετρο εχεις καποιο παραπονο απο το αμαξι; Ετσι κανενα σχολιο συνολικα, να χω να ασχολουμαι μεχρι να ρθει :)

Edit: δε μετανιωνω γι αυτα που εβαλα, και γενικα πιστευω κι εγω οτι σαν αυτοκινητο θ ανταποκρινεται στα γουστα και τις απαιτησεις μου.. Το περιμενω απο το 2008 που εβγαλα το διπλωμα :)

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το κυριότερο πρόβλημα (για 'μένα) είναι το πρόβλημα του θορύβου της "καλής" πίσω mutli link ανάρτησης που έχει το 1.4 TSi με150 ps, το οποίο δεν υπάρχει στην "απλή" ανάρτηση με τον ημιάκαμπτο άξονα, ούτε στην DCC του pettros. Οφείλεται, απ' ότι διαπιστώσαμε πρόσφατα, στα αμορτισέρ της Sachs που φοράει το Golf 7.

Δες το post μου εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=60164&hl= για το πρόβλημα και το πώς το έλυσε μόλις πρόσφατα (μόνος του, αφού η VW Αγγλίας τον παραμύθιαζε) ένας Άγγλος με GTi.

 

Εάν η VW, στο φετινό μοντέλο (2016) που παίρνεις εσύ, άλλαξε τα αμορτισέρ, θα περιμένω τις εντυπώσεις σου.

Αλλιώς -πιθανόν- θα ακούγονται θόρυβοι στις ανωμαλίες του δρόμου, στις μικρές ταχύτητες (<60-80 χαω).

 

Ο θόρυβος κύλισης υπάρχει σε κάποια οδοστρώματα, αλλά προφανώς οφείλεται στα "σκληρά" green ελαστικά (Michelin τα δικά μου) που φοράνε από το εργοστάσιο σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα, για λόγους κατανάλωσης.

Edited by Gemini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χα διαβασει αυτο το τοπικ και τις προηγουμενες μερες, και χτες ειδα το τελευταιο σου ποστ.

Τι να πω σιγουρα ηταν ασχημη η ολη αντιμετωπιση κι ελπιζω να μην εχω κι εγω αντιστοιχα θεματα.. Θα δειξει

Εν τω μεταξυ κατι που μου αρεσει πολυ στα vw ειναι ο λευκος φωτισμος, που φανταζομαι με το ambient θα γινεται ακομα καλυτερη η εικονα.

Επισης αρχικα ειχα καποιες σκεψεις για τις 17" ζαντες μ αυτο το προφιλ ελαστικων στους δικους μας κατσικοδρομους, αλλα τελικα διαβασα καλα σχολια , λογω της αναρτησης οτι δεν υπαρχει θεμα.

Με αγχωνουν λιγο ολοι αυτοι οι αυτοματισμοι και οι λειτουργιες...ακομα και το χειροφρενο δε μπορουσε να ναι απλο να τελειωνουμε :p Μας ειπαν οτι θα μας κανουν πληρη παρουσιαση και ο τεχνικος θα μου τα πει ολα.. Συγκεκριμςνα

Η φραση ηταν "ελατε με καθαρο μυαλο θα σας χρειαστει" αυτο δε μ αρεσε :p

Προφανως ενταξει ειναι ολα θεμα συνηθειας... Ελπιζω μονο να μη κλεισω κι εγω τη μηχανη εν κινηση σαν τον pettros χαχαχα

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο πρόβλημα (για 'μένα) είναι το πρόβλημα του θορύβου της "καλής" πίσω mutli link ανάρτησης που έχει το 1.4 TSi με150 ps, το οποίο δεν υπάρχει στην "απλή" ανάρτηση με τον ημιάκαμπτο άξονα, ούτε στην DCC του pettros

 

Το κυριότερο πρόβλημα είναι όντως αυτό,αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η αντιμετώπιση της VW πάνω σε αυτό το θέμα.

 

 

Να και μια φωτο απο τους αισθητηρες καθως μπαινω στο γκαραζ....

 

1038647646224401.jpg

 

Υπάρχουν 2 τύποι parkpilot; Στο δικό μου δεν φαίνεται έτσι στην οθόνη.

 

Με αγχωνουν λιγο ολοι αυτοι οι αυτοματισμοι και οι λειτουργιες...ακομα και το χειροφρενο δε μπορουσε να ναι απλο να τελειωνουμε :p Μας ειπαν οτι θα μας κανουν πληρη παρουσιαση και ο τεχνικος θα μου τα πει ολα.. Συγκεκριμςνα

Η φραση ηταν "ελατε με καθαρο μυαλο θα σας χρειαστει" αυτο δε μ αρεσε :p

 

 

Ελπίζω να στα εξηγήσουν σωστά και όχι όπως εμένα που μου είπαν π.χ. ότι "το Auto Hold πρέπει να το έχεις μονίμως ενεργοποιημένο" και έγινα ρόμπα μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου  :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο πρόβλημα είναι όντως αυτό,αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η αντιμετώπιση της VW πάνω σε αυτό το θέμα.

 

 

 

Υπάρχουν 2 τύποι parkpilot; Στο δικό μου δεν φαίνεται έτσι στην οθόνη.

 

 

Ελπίζω να στα εξηγήσουν σωστά και όχι όπως εμένα που μου είπαν π.χ. ότι "το Auto Hold πρέπει να το έχεις μονίμως ενεργοποιημένο" και έγινα ρόμπα μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου  :hmm:

Μηπως εχεις αλλη οθονη??

 

 

Τι ακριβως επαθες με το auto hold?  Κι εγω μονιμα το εχω ενεργοποιημενο...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις αλλη οθονη??

 

 

Τι ακριβως επαθες με το auto hold?  Κι εγω μονιμα το εχω ενεργοποιημενο...

 

Εχω το Composition Media.

 

Μπορείς να παρκάρεις/ξεπαρκαρεις με το Auto Hold; Δεν σου φρενάρει απότομα; Μιλάμε πάντα για ίσιο δρόμο. Θυμάμαι ότι όπως έφευγα απο την αντιπροσωπία με χαμηλή ταχύτητα, μόλις αφησα το γκαζι ήρθα αγκαλιά με το τιμόνι!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Composition Media.

 

Μπορείς να παρκάρεις/ξεπαρκαρεις με το Auto Hold; Δεν σου φρενάρει απότομα; Μιλάμε πάντα για ίσιο δρόμο. Θυμάμαι ότι όπως έφευγα απο την αντιπροσωπία με χαμηλή ταχύτητα, μόλις αφησα το γκαζι ήρθα αγκαλιά με το τιμόνι

Κι εγω το Media εχω.. Για τσεκαρε την εκδοση firmware.

 

Οχι καμια σχεση σχετικα με το autohold.. Μονο οταν κανεις μικρους συνεχομενους ελιγμους παρκαρισματος μπορει λιγο να δυσκολεψει τη διαδικασια μια και οταν σταματας τελειως ενεργοποιηται και οταν πατας το γκαζι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση και ενιοτε λιγο αποτομο ξεκινημα.. Αυτα. Οχι κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Με το autohold ήταν λίγο περίεργα στην αρχή σε παρκάρισμα σε ανηφόρα. Όταν το μάθεις όμως είναι απόλαυση - όπως και όλα τα υπόλοιπα.

Γενικά καλομαθαινει κανείς πιο εύκολα όπως είναι αναμενόμενο.

Εγώ είμαι στα 16000 km πλέον και συνεχίζει να είναι super.

Το καλοκαίρι που κατέβηκα Κρήτη, διαδρομές που παλιότερα με το polo με είχαν δυσκολέψει, ήταν καμμία σχέση.

Πραγματικά, η αίσθηση ασφάλειας και οι στροφές σαν πάνω σε ράγες, είναι μεγάλο πράγμα.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Avatar για πες για την ανηφορα.. Αυτος μου πε οτι δε σε παιρνει καθολου πισω

Εμενα οι ανηφορες ηταν το αγχος μου ως νεα οδηγος.. Τον καρεα και την αιγαιου τα ετρεμα, λογω κλισης.

Οσο για την αιαθηση ασφαλειας , τη περιμενω πως και πως.. Με το κλιο στις στροφες της αττικης οδου μπαινεις κ νιωθεις το πισω μερος οτι θα φυγει, δεν ειναι για πολλα πολλα σε κρατημα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις ανηφόρες στα φανάρια απλά ξεκουραζεσαι και μετά πατάς ελαφρά γκάζι και έφυγες (ή αλήθεια είναι ότι εμένα είναι και dsg, οπότε δεν έχω και συμπλέκτη κλπ - όντως μόνο γκάζι).

Ανηφόρες με κίνηση όπως π.χ. Παγκράτι ή Καρέα, βοηθάει απίστευτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου πε και ο πωλητης, απλα πατας γκαζι (και βαζεις ταχυτητα βεβαια)

Παιζει να ναι η λειτουργια που θα λατρεψω στο αυτοκινητο χαχα

Και λειτουργει διαφορετικα απο αλλα αμαξια που το κρατανε μονο για καποια δευτερολεπτα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

Και λειτουργει διαφορετικα απο αλλα αμαξια που το κρατανε μονο για καποια δευτερολεπτα

 

Ακριβως. Οταν αποφασισεις ξεκινας! Ναι ειναι απιστευτα βολικο!

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτο απο τους αισθητηρες καθως μπαινω στο γκαραζ....

 

1038647646224401.jpg

 

 

Το κυριότερο πρόβλημα είναι όντως αυτό,αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η αντιμετώπιση της VW πάνω σε αυτό το θέμα.

 

 

 

Υπάρχουν 2 τύποι parkpilot; Στο δικό μου δεν φαίνεται έτσι στην οθόνη.

 

 

Ελπίζω να στα εξηγήσουν σωστά και όχι όπως εμένα που μου είπαν π.χ. ότι "το Auto Hold πρέπει να το έχεις μονίμως ενεργοποιημένο" και έγινα ρόμπα μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου  :hmm:

 

 

Κι εγω το Media εχω.. Για τσεκαρε την εκδοση firmware.

 

Οχι καμια σχεση σχετικα με το autohold.. Μονο οταν κανεις μικρους συνεχομενους ελιγμους παρκαρισματος μπορει λιγο να δυσκολεψει τη διαδικασια μια και οταν σταματας τελειως ενεργοποιηται και οταν πατας το γκαζι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση και ενιοτε λιγο αποτομο ξεκινημα.. Αυτα. Οχι κατι αλλο...

 

Χμμμ. και εγώ Composition Media έχω, αλλά το ParkPilot διαφέρει, έχει μόνο 4 "ζώνες" εμπρός και 4 πίσω, ενώ του pettros δείxνει και άλλες 4 δεξιά και 4 αριστερά.

post-26601-0-64976300-1442959662_thumb.j

 

Το firmware είναι:

post-26601-0-05583400-1442959725_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gemini ο pettros έχει το parkpilot αυτό που παρκάρει μόνο του αυτόματα με το πάτημα ενός κουμπιού και χαζεύει το τιμόνι να γυρίζει από εδώ και από εκεί! εμείς έχουμε το parkpilot το χειροκίνητο που το παρκάρουμε μόνοι μας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το παρακάνουμε με αυτά. Θα έδινα βάση σε πράγματα σημαντικά (π.χ. DSG, Xenon) παρά σε σετ αισθητήρων οι οποίοι παρκάρουν μόνοι τους το αυτοκίνητο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας δίνει τα λεφτά του σε αυτό που θεωρει σημαντικό για εκεινον και σ αυτα που του αρέσουν

Και οχι τι προτιμαει ο υπολοιπος κόσμος

Πχ για το DSG που λες, και γω θα ήθελα να εχω στο δικο μου αυτοκίνητο αλλα για κάποιον αλλο είναι εντελώς περιττό ειτε γιατί θέλει πιο παραδοσιακό τρόπο οδηγησης ειτε γιατί θέλει να αποφύγει το κόστος μιας ενδεχομενης ζημιας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.