Jump to content
Ursus

Golf 7 1.4 Tsi 150Ps & 1.6 Tdi Exclusive - Υποψήφιος Αγοραστής

Recommended Posts

Παιδιά γεια !

Θέλω απλά να πω τις σκέψεις μ κ μα ακούσω την άποψη σας .

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω γκολφ 7 1.4 βενζίνη

Παραμεριζω το οτι ακούγεται πως πρόκειται να ξεσπάσει ναό σκάνδαλο με τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα.

Ακομα δεν έχει γίνει σκάνδαλο όπως αυτο με το ντίζελ .

Έρχομαι τωρα στο κυρίως... Εχω διαβάσει παντού οτι τα γκολφ έχουνε πρόβλημα με τις καδένες χρονισμού . Τα γκολφ 7 εχουν καδένες χρονισμού η ιμάντα ; Αν εχουν ιμάντα , έχουνε πάλι πρόβλημα ;

Τι κουσούρια εχουν τα γκολφ 7 1.4 TSI ; Του τύπου ας πουμε όπως με τις καδένες χρονισμού ; Δε θέλω να πάθω καμία ζημιά χωρίς να φταίω σε σημείο π να πρέπει να πληρώσω ένα καρό λεφτά .

Θέλω πολύ να το αγοράσω αλλα θέλω να ξερω κ τα κουσούρια του

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια !

Θέλω απλά να πω τις σκέψεις μ κ μα ακούσω την άποψη σας .

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω γκολφ 7 1.4 βενζίνη

Παραμεριζω το οτι ακούγεται πως πρόκειται να ξεσπάσει ναό σκάνδαλο με τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα.

Ακομα δεν έχει γίνει σκάνδαλο όπως αυτο με το ντίζελ .

Έρχομαι τωρα στο κυρίως... Εχω διαβάσει παντού οτι τα γκολφ έχουνε πρόβλημα με τις καδένες χρονισμού . Τα γκολφ 7 εχουν καδένες χρονισμού η ιμάντα ; Αν εχουν ιμάντα , έχουνε πάλι πρόβλημα ;

Τι κουσούρια εχουν τα γκολφ 7 1.4 TSI ; Του τύπου ας πουμε όπως με τις καδένες χρονισμού ; Δε θέλω να πάθω καμία ζημιά χωρίς να φταίω σε σημείο π να πρέπει να πληρώσω ένα καρό λεφτά .

Θέλω πολύ να το αγοράσω αλλα θέλω να ξερω κ τα κουσούρια του

 

Υποτίθεται ότι οι νέοι κινητήρες (BMT) έχουν ιμάντα. Το θέμα ιμάντα - καδένας, από παλιά είχε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (καδένα: υποτίθεται είχε αξιοπιστία -μέχρι που μάθαμε τα πηδήματα δοντιού στα VW-, έλλειψη συντήρησης, αλλά & θόρυβο, ενώ ο ιμάντας είχε ησυχία, λιγότερο βαρος & τριβές= οικονομία, αλλά χρειαζόταν αλλαγή & εάν κοβόταν=μεγάλη ζημιά) & οι κατασκευαστές παλινοδούν μεταξύ των δύο κάθε φορά, υπερτονίζοντας τα θετικά του κάθε συστήματος, ανάλογα ποιο χρησιμοποιούν.

 

Ένα "κουσούρι" που εγώ διαπίστωσα στο 7άρι είναι ο θόρυβος της πίσω mutli-link ανάρτησης (όχι του ημιάκαμπτου και της DCC), ο οποίος, απ' ότι φαίνεται, οφείλεται στα αμορτισέρ της SACHS που τοποθετεί η VW [βλ. σχετικά εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=60164&hl=].

Οι αντιπροσωπείες δεν μπορούν να κάνουν κάτι εάν δεν βγει επίσημη ανακοίνωση επισκευής από τη μαμά VW, η οποία αδιαφορεί μέχρι τώρα.

 

Επίσης και το μικρό τρέμουλο των xenon στις λακούβες [βλ. εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59261&page=2#entry583710].

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρον δεν εχω διαπιστώσει κατι αρνητικο , αν και το αμαξι βεβαια ειναι καινουριο ουτε 500χλμ

Μονο βασικα το θεμα των ξενον που και τα δικα μου στις λακούβες εχουν ενα μικρο τρέμουλο. Το παρατήρησα μια φορα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και το μικρό τρέμουλο των xenon στις λακούβες [βλ. εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59261&page=2#entry583710].

 

 

Μονο βασικα το θεμα των ξενον που και τα δικα μου στις λακούβες εχουν ενα μικρο τρέμουλο. Το παρατήρησα μια φορα

 

 

 

Εγω οπως εχω ξαναγραψει δεν το εχω παρατηρησει.. Ή γιατι δεν το κανει ή σως γιατι ειχα xenon και στο audi και το εχω συνηθησει.. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατι που θεωρειται προβλημα.

 

 

Τωρα το θεμα του ιμαντα τον οποιο και εχουν τα δικα μας υποτιθεται οτι δεν υπαρχει προβλημα ή τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχουν καταγραφει καποια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δε το θεώρησα προβλημα αλλωστε μια φορα το ειδα μονο κ αφου το χα διαβασει εδω δεν ανήσυχα καν.

Για μενα το golf ειναι το Αυτοκινητο. Μιλαμε για ενα απο τα πιο καλο πουλημένα αμαξια στην ευρωπη. Σε μεγεθος τοσο μικρο ωστε να κινείσαι ανετα στην πολη και τοσο μεγαλο ωστε να κανεις ταξιδια.

Ποιοτικοτατη κατασκευή, στιβαρή. Το βλεπεις στις πόρτες που ανοιγουν, στην τελεια ηχομόνωση της καμπίνας , στο πως περνα τις λακούβες αν και εχει 17ρες.

Και ο βενζινοκινητήρας που αναφερεται εδω ειναι εξαιρετικος. Εγω το χω πει το στρώνω το αμαξι και δε το χω τεντώσει αλλα ακομα και ετσι δειχνει τις δυνατοτητες του.

Το 6χυτο σασμάν βοηθα πολυ σ αυτο, οπως βεβαια και στην "οικονομια" .

Δε ξερω τι και αν θα βγαλει στο μελλον, αλλωστε ολα τα αμαξια εχουν θεματα.

Εδω ο πατερας μου στη προηγουμενη b class που ειχε και ακούγαμε ΤΑ τριξίματα στο εσωτερικο. Του χαν σπασει τα νευρα και λυση δεν υπηρχε.

Μια η πορτα η πισω μια το παρμπρίζ κλπ ηταν λες κ ηταν συναρμολογημένο απο Lego το αμαξι.

Και μπορει εγω σαν οδηγός να χα εμπειρια μονο απο το παλιο μου Clio αλλα εκεινος που χε αρκετα μοντελα μεχρι τωρα που ειναι 58 (και αυτη τη στιγμη οδηγει τη καινουρια b180 Cdi)

μη πω οτι ζηλευει κιολας το golf σε σχεση με το δικο του Χαχα :p

Και ο φιλος μου που οδηγει Astra , και εχει οδηγησει κι αυτος κι αλλα μοντελα, ζηλευει (με τη καλη εννοια) το golf.

Πιστευω πως η διαφορα τιμής σε σχεση με Opel, Renault κλπ ειναι δικαιολογημένη . Η vw ειναι η προσιτή πολυτέλεια , το βημα πριν την κατηγορια της Mercedes.

Οπως καταλαβαινεις εγω ειμαι ερωτευμένη με το αυτοκινητο αυτο , το ηθελα χρονια και τωρα βλεπω οτι δεν εκανα λαθος.

Ξαναλεω ειναι το πιο καλο πουλημένο αμαξι με ιστορια τόσων ετων. Αυτο δεν ερχεται τυχαια.

Και βεβαια εκει φαινεται και η μεταπωλητική του αξια, δεν ειναι ενα μοντελο που βγηκε δυο χρονια και θα καταργηθεί οπως ειχε βγαλει η Volvo το c30 πχ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δε το θεώρησα προβλημα αλλωστε μια φορα το ειδα μονο κ αφου το χα διαβασει εδω δεν ανήσυχα καν.

Για μενα το golf ειναι το Αυτοκινητο. Μιλαμε για ενα απο τα πιο καλο πουλημένα αμαξια στην ευρωπη. Σε μεγεθος τοσο μικρο ωστε να κινείσαι ανετα στην πολη και τοσο μεγαλο ωστε να κανεις ταξιδια.

Ποιοτικοτατη κατασκευή, στιβαρή. Το βλεπεις στις πόρτες που ανοιγουν, στην τελεια ηχομόνωση της καμπίνας , στο πως περνα τις λακούβες αν και εχει 17ρες.

Και ο βενζινοκινητήρας που αναφερεται εδω ειναι εξαιρετικος. Εγω το χω πει το στρώνω το αμαξι και δε το χω τεντώσει αλλα ακομα και ετσι δειχνει τις δυνατοτητες του.

Το 6χυτο σασμάν βοηθα πολυ σ αυτο, οπως βεβαια και στην "οικονομια" .

Δε ξερω τι και αν θα βγαλει στο μελλον, αλλωστε ολα τα αμαξια εχουν θεματα.

Εδω ο πατερας μου στη προηγουμενη b class που ειχε και ακούγαμε ΤΑ τριξίματα στο εσωτερικο. Του χαν σπασει τα νευρα και λυση δεν υπηρχε.

Μια η πορτα η πισω μια το παρμπρίζ κλπ ηταν λες κ ηταν συναρμολογημένο απο Lego το αμαξι.

Και μπορει εγω σαν οδηγός να χα εμπειρια μονο απο το παλιο μου Clio αλλα εκεινος που χε αρκετα μοντελα μεχρι τωρα που ειναι 58 (και αυτη τη στιγμη οδηγει τη καινουρια b180 Cdi)

μη πω οτι ζηλευει κιολας το golf σε σχεση με το δικο του Χαχα :p

Και ο φιλος μου που οδηγει Astra , και εχει οδηγησει κι αυτος κι αλλα μοντελα, ζηλευει (με τη καλη εννοια) το golf.

Πιστευω πως η διαφορα τιμής σε σχεση με Opel, Renault κλπ ειναι δικαιολογημένη . Η vw ειναι η προσιτή πολυτέλεια , το βημα πριν την κατηγορια της Mercedes.

Οπως καταλαβαινεις εγω ειμαι ερωτευμένη με το αυτοκινητο αυτο , το ηθελα χρονια και τωρα βλεπω οτι δεν εκανα λαθος.

Ξαναλεω ειναι το πιο καλο πουλημένο αμαξι με ιστορια τόσων ετων. Αυτο δεν ερχεται τυχαια.

Και βεβαια εκει φαινεται και η μεταπωλητική του αξια, δεν ειναι ενα μοντελο που βγηκε δυο χρονια και θα καταργηθεί οπως ειχε βγαλει η Volvo το c30 πχ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

πες μας λιγα πραγματα για το αυτοκινητο στην exclusive εκδοση και ειδικα για το dcc(dynamic chassis control).........βλεπεις διαφορες οταν το ενεργοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι ενεργοποιημένο παντα, οποτε δε μπορεις να χεις εικονα του πως θα ταν το αμαξι χωρις αυτο.

Ο σύμβουλος σερβις στην παραλαβή μου το εβαλε στο normal και δε το χω αλλαξει να πω την αληθεια συνεπως δε μπορω να μιλησω για τα modes που εχει.

Σκοπευω να το κανω οταν τελειωσω με την εξεταστικη και να το τεστάρω, τωρα

Ειμαι ολο σχολη-σπίτι-σχολη κι ειναι και κοντα αρα δεν ειναι για συμπεράσματα .

Μπορεις να παρεις μια εικονα εδω http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=4198

Τωρα για τα υπολοιπα της έκδοσης..

Αναφέρθηκα στο θεμα των ζαντων που αν και 17" και με ελαστικά με χαμηλο προφιλ, δε δημιουργούν κανενα θεμα στους ελληνικούς κατσικόδρομος.

Βεβαια θελουν προσοχη ποτε δε περναω με ταχυτητα πανω απο ανωμαλίες.

Το πολυλειτουργικό τιμονι ειναι αρκετα εργονομικό, οι θεσεις των κουμπιών ειναι καταλληλες για να τα βρισκεις, οπως πρεπει. Το μενου της οθόνης ειναι απλο, απλούστατο.

Η exclusive εκδοση εχει καθισματα alcantara που ανεβάζουν επιπεδο το αυτοκινητο. Σε συνδυασμο με το piano black ταμπλό φαινεται πιο πολυτελές απο αυτα με aluminum brush.

Ο κλιματισμός ειναι αυτόματος και διζωνικος. Μαλιστα υπαρχει αεραγωγός και στο ντουλαπάκι , κατι που ειναι χρησιμο για τους θερμούς μηνες.

Και η οθονη του ειναι μεγαλυτερη αλλων εκδόσεων.

Δε ξερω τι αλλο θα ηθελες να ρωτησεις για τη συγκεκριμενη εκδοση

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ε στους κατσικοδρομους που περνας με προσοχη πατα το κουμπακι να βαλεις το comfort στο dcc και πες μας......τεσπα καταλαβα να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Το πολυλειτουργικό τιμονι ειναι αρκετα εργονομικό, οι θεσεις των κουμπιών ειναι καταλληλες για να τα βρισκεις, οπως πρεπει.

Η exclusive εκδοση εχει καθισματα alcantara που ανεβάζουν επιπεδο το αυτοκινητο. Σε συνδυασμο με το piano black ταμπλό φαινεται πιο πολυτελές απο αυτα με aluminum brush.

 

Υπαρχει πολυ .."γκρινια" γιατι το πληκτρο αυξομιωσης της εντασης ειναι στη αριστερη πλευρα και οχι στη δεξια στην οποια ειναι το κουμπι αλλαγης σταθμου ή κοματιου και οτι δεν υπαρχει κουμπι "mute" .Προσωπικα και στα 2 συμφωνω απόλυτα..

 

Τα ergoactive καθισματα θεωρω οτι ειναι και ποιο ομορφα και ποιο πρακτικα απο τα αλκανταρα.. Το piano black σαφως ειναι πιο ομορφο και elegand αλλα τι γινεται με τη σκονη και τις γρατσουνιες μετα απο καιρο...

 

ε στους κατσικοδρομους που περνας με προσοχη πατα το κουμπακι να βαλεις το comfort στο dcc και πες μας......τεσπα καταλαβα να εισαι καλα

Απ οσο ξερω η Μαργαριτα δεν εχει DCC.. Αλλα και με το DCC στο comfort δεν ειναι οτι μπορεις να αγνοεις τις λακουβες... Μην ξεχναμε το 45αρι προφιλ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο νομιζω οτι το περι σαλονιού ειναι καθαρα θεμα γούστου! (Ως προς την ομορφια)

Στο μαυρο ναι φαινεται η σκονη περισσοτερο, αλλα μιλας σε καποια που δεν αφηνει σκονη ουτε για δειγμα :p

Αν το dcc ειναι η επιλογη modes , νορμαλ, οικονομικο, κλπ οπως διαβαςα στο λινκ τοτε εχω , αν ειναι κατι αλλο δε ξερω :p

Σιγουρα οπως λεει ο Πέτρος παντα προσοχη στις λακούβες. Παντα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πολυ .."γκρινια" γιατι το πληκτρο αυξομιωσης της εντασης ειναι στη αριστερη πλευρα και οχι στη δεξια στην οποια ειναι το κουμπι αλλαγης σταθμου ή κοματιου και οτι δεν υπαρχει κουμπι "mute" .Προσωπικα και στα 2 συμφωνω απόλυτα..

 

Τα ergoactive καθισματα θεωρω οτι ειναι και ποιο ομορφα και ποιο πρακτικα απο τα αλκανταρα.. Το piano black σαφως ειναι πιο ομορφο και elegand αλλα τι γινεται με τη σκονη και τις γρατσουνιες μετα απο καιρο...

 

Απ οσο ξερω η Μαργαριτα δεν εχει DCC.. Αλλα και με το DCC στο comfort δεν ειναι οτι μπορεις να αγνοεις τις λακουβες... Μην ξεχναμε το 45αρι προφιλ..

Και ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει πάντα και ή εναλλακτική του car wrapping εντός όπου έχω δει golfakia από τη silver απόχρωση όπως το δικό μας, να μετατρέπεται σε piano bleck, πολύ ευκολα, και όχι μόνο...Καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο!

Edited by sakplat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πολυ .."γκρινια" γιατι το πληκτρο αυξομιωσης της εντασης ειναι στη αριστερη πλευρα και οχι στη δεξια στην οποια ειναι το κουμπι αλλαγης σταθμου ή κοματιου και οτι δεν υπαρχει κουμπι "mute" .Προσωπικα και στα 2 συμφωνω απόλυτα..

 

Τα ergoactive καθισματα θεωρω οτι ειναι και ποιο ομορφα και ποιο πρακτικα απο τα αλκανταρα.. Το piano black σαφως ειναι πιο ομορφο και elegand αλλα τι γινεται με τη σκονη και τις γρατσουνιες μετα απο καιρο.....

Το τιμόνι πράγματι δεν είναι και τόσο λειτουργικό, πολλές φορές προτιμώ να κάνω αυτό που θέλω από το media system ενώ γίνεται και από το τιμόνι. Πολλές λειτουργίες περίεργα κατανεμημένες, κάποιες περιττές για άμεση χρήση, άλλες που απουσιάζουν όπως το mute, απαραίτητες. Πιστεύω ότι στο Golf 6 ήταν πολύ καλύτερο.

Από την άλλη τα ergoactive καθίσματα είναι αφενός πολύ όμορφα αφετέρου ιδιαίτερα λειτουργικά. Αν και στο Golf 6 είχα Alcantara δεν μπορώ να τα συγκρίνω γιατί φανταζωμαι δεν είναι ίδια με του Golf 7.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μας την επεσαν οι αλλες εκδόσεις, κατακλυσμός απο aluminum !!! Χαχαχα!!!

Παιδια εμενα το τιμονι με βολευει μια χαρα, ειναι πως εχει συνηθισει ο καθενας. Μου πηρε λιγο στην αρχη να το μαθω αλλα τωρα ειναι οκ. Στο clio ειχα ενα μικρο control στα δεξια για το ηχοσύστημα δεν ειχα ολες αυτες τις λειτουργιες .. Συνεπως του golf μου φαινεται πολυ καλο.

Αν και τωρα που το λετε ενα mute θα ταν χρησιμο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω ότι η λειτουργία mute υπάρχει στο τιμόνι. Είναι το κουμπί του voice control για όσους δεν έχουν επιλέξει τη λειτουργία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω ότι η λειτουργία mute υπάρχει στο τιμόνι. Είναι το κουμπί του voice control για όσους δεν έχουν επιλέξει τη λειτουργία αυτή.

Δεν ξέρω τη εννοείς με το '.....δεν έχουν επιλέξει τη λειτουργία αυτή.´ αλλά σε εμένα και σε άλλους όποτε πατάω αυτό το κουμπί εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα :

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/monthly_12_2015/post-28062-14508766300067.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου, δεν υπάρχει η λειτουργία των φωνητικών εντολών, απλά δεν ξέρω αν στο MIB 2 υπάρχει ως στανταρ ή όχι. Στη Γερμανία για παράδειγμα, μπορείς να το επιλέξεις σαν έξτρα, για την Ελλάδα δεν ξέρω, επειδή δεν με ενδιέφερε κιόλας. Σε μένα λειτουργεί ως εξής: Πατάω το κουμπί στο τιμόνι, το ηχοσύστημα μπαίνει σε mute κ στην οθόνη στα όργανα μου εμφανίζει το μήνυμα voice control not available. Μόλις το πατήσω ξανά, η ένταση επανέρχεται κ εμφανίζεται ξανά το ίδιο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ελπίζω να βοηθήσω Μαργαρίτα! Να κ ένα βιντεάκι που έβγαλα στα γρήγορα όπου φαίνεται η παραπάνω διαδικασία http://vid1168.photobucket.com/albums/r492/Faniaros/MOV_0353_zpsex38pedl.mp4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παει τελειωσε ! Δεν εχει μειονεκτήματα τ αμαξι, ενα ενα καταρρίπτονται :p

Κι εμενα αυτο το μηνυμα βγαζει οποτε οταν παιζει μουσικη θα γινεται mute

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα ergoactive ούτε εγώ ούτε η μέση μου δεν τα αλλάζουμε με τίποτα!

Μετά από 7 ώρες ταξίδι ή 3 ώρες συνεχόμενες στην κίνηση της Αθήνας και βγαίνω χωρίς καν να έχω πιαστεί. Φανταστικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το dcc ειναι η επιλογη modes , νορμαλ, οικονομικο, κλπ οπως διαβαςα στο λινκ τοτε εχω , αν ειναι κατι αλλο δε ξερω :p

 

Μαργαριτα αδιαβαστη παλι... (αστειευομαι φυσικα!).

 

Το DCC (Dynamic ή Adaptive Chassis Control) στα Ελληνικα ειναι ηλεκτρονικά ελεγχόμενη ανάρτηση η οποια ειναι στον εξτρα εξοπλισμο προς το παρον...

 

https://www.youtube.com/watch?v=4-W7XxBO4LY

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.