Jump to content
thanos_pc

Golf 5 Gt - Πρόβλημα Σε Καντράν

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Παρατηρώ εδώ και καιρό ένα πρόβλημα στο καντράν του Golf v gt. Πολλές φορές στην οθόνουλα την κόκκινη πρός την κάτω μεριά που αναγράφει τα πόσα χιλιόμετρα έχω κάνει αχνοφένονται τα νούμερα είναι σαν να έχει καμένα πιξελς.. Βεβαια δεν συμβαίνει πάντα αυτό άλλες φορές τα δειχνει σαν να μην σμβαίνει τίποτα. Αυτο συνηθως το βλέπω τις πρωινες ωρες οταν εχει πολυ ζεστη ηλιο και ζεστη. Το απογευμα και το βραδυ που παντα έχω τα φωτα ανοιχτα η δεν εχει ζεστη η οθονη τα δειχνει ολα μια χαρα. Το πηγα σε ηλεκτρολογο και μου ειπε δεν το χει ξαναδει αυτο. Εβαλε το λαπτοπ και εκανε τα τεστ στο καντραν και στην οθονη και εδειχνε ολα τα πιξελ σωστα και την οθονη φωτεινη κανονικά. Επειδη μένει απεναντι μου ο ηλεκτρολογος του έδειξα σε αλλη φαση οτι δεν φαινονται σωστά τα νουμερα και το ειδε και ο ιδιος. Μου έιπε οτι μαλλον γινεται κάτι οταν εχει πολυ ζεστη. 

Εχετε παρατηρήσει στο καντράν κατι ανάλογο εσεις? Εχω το καντραν με την μικρή οθονούλα.

 

 

sVWmYFZRi_-qBIa9vE-jry0RFtXqrpxLAMr1WlYRqww.jpeg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο συμβαινει όταν το έχω στον ήλιο..Ειναι φυσιολογικό? Να το αλλάξω? Παντα βάζω προστατευτικό πανι για τον ηλιο εντομεταξυ όταν το αράζω οποδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει.

Τωρα που θα έλθει το φθινόπωρο θα του περάσει και πάλι ξανά απο Μάιο τα ίδια πάλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον ηλεκτρολόγο που το πηγα το εβγαλε το ξεκούπμωσε και έβγαλε την οθονούλα μηπως τυχων και δεν πατουσαν καλα οι επαφες και την ξανακούμπωσε.. Επίσης εκανε και όλα τα διαγνωστικά με το laptop και του βγήκαν ολα σωστα..βεβαια μολις το ξανακουπμωσε εκανε το ιδιο πραγμα και θεωρησαμε πως κατι εχει η οθονη..μετα ομως προς το μεσημερι και μετα εφτιαχνε οποτε μου ειπε εχει να κανει μαλλον με την ζεστη κατι...οποτε το αφηνω οπως εχει...και αυτο συμβαινει προς στο κατω μερος της οθονης εκει που ειναι τα χιλιομετρα που εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

Είναι νορμάλ αυτό το φαινόμενο και συμβαίνει όταν οι οθόνες είναι εκτεθειμένες στις ακτίνες του ήλιου για κάποιο χρονικό διάστημα! Don't worry, be happy!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω παρατηρήσει στο golfaki μου τις μέρες που έχει ζέστη και το αμάξι ειναι εκτεθημένο στον ήλιο οταν το έχω παρκάρει κάπου όταν πάω να το βάλω μπροστά η οθόνη (κοκκινη led) του καντράν που αναγραφει τα χιλιόμετρα το πόσο καυσιμο καίει κτλ να αχνοφαίνεται σαν να είναι καμένα κάποιο pixel...Μόλις πάλι πέσει η θερμοκρασία έξω στον χώρο η είναι νύχτα και δεν εχει τόση ζέστη έξω να φαίνεται μια χαρά. Αυτό συμβαίνει περισσότερο τωρα τους μηνες που καλοκαιριάζει. Έχετε κάποια εμπειρία σε αυτό το θέμα, σας το κάνει και εσάς? Ξέρετε μεταχειρισμενο ένα καντράν πόσο να κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Μου το εχει κανει εμενα αλλα μονο χειμωνα. Εχει σβησει τελειως 2-3 φορες και εχει επανελθει την επομενη μερα

Στάλθηκε απο s4 με tapa

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχες ανοίξει κι εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/60370-πρόβλημα-σε-καντράν-golf-v-gt/#comment-591100

Δεν υπήρχε λόγος για νέο θέμα. Είσαι και 6 χρόνια μέλος, οπότε γνωρίζεις τη λειτουργία του forum.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συγνώμη αλλά δεν έβρισκα το θέμα και ήθελα να δω μήπως κάποιο μέλος είχε λύση σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι με τον καύσωνα, άμα χτυπάει 40άρια και το αμάξι το έχεις στο ήλιο,

σε πολλά καντράν το κάνει.

 

Σκέψου ότι όταν έχει 40+ έξω το ψιλοκάνει και στο scangauge που έχω. Άρα η ζέστη τα επηρεάζει αρκετά λόγω

lcd ίσως.

Γενικά έχουν μια ευαισθησία.

 

Σαν λύση σου προτείνω ηλιοπροστασία όσο μπορείς και σκιά :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά εμένα, κόλλησε το νούμερο κάτω αριστερά και ενώ έχω κάνει καμμία 50αριά χιλιόμετρα δεν τα καταγράφει....

Η δεξιά μέτρηση, γράφει κανονικά. Γνωρίζει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , bullalex said:

Σήμερα ξαφνικά εμένα, κόλλησε το νούμερο κάτω αριστερά και ενώ έχω κάνει καμμία 50αριά χιλιόμετρα δεν τα καταγράφει....

Η δεξιά μέτρηση, γράφει κανονικά. Γνωρίζει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο πρόβλημα;

ανοιξε ενα θεμα να το δουν τα παιδια για να απαντησουν...εδω το θεμα που περιγραφεται ειναι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την κόκκινη οθόνη του καντράν να σας ενημερώσω ότι πριν μια βδομάδα την άλλαξα σε αυτό το μαγαζί

http://www.dts-kastaniotis.gr/

Η διαδικασία ήταν γύρω στο 15λεπτο και κόστισε 120 ευρώ. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος καθώς δεν έχει πρόβλημα πλέον ούτε με την πολύ ζέστη. Με ενημέρωσαν τα παιδιά ότι καινούργιο το καντράν από αντιπροσωπεία έχει κοντά στα 900 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.