Jump to content
Candlemass

Σκάνδαλο Vw - Απάτη Με Τους Ρύπους

Recommended Posts

Μήπως ήρθε η ώρα να κινήσουμε νομικές διαδικασίες η πρέπει να περιμένουμε?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μήπως πρέπει να μαζευόμαστε για να ξεκινάμε μια οργανωμένη κίνηση, γιατί ο καθένας ξεχωριστά δεν θα καταφέρουμε κάτι.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αφιερώσω χρόνο αν και είναι περιορισμένος για να το προχωρήσουμε το θέμα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μέσα είμαι να μαζευτούμε να το προχωρήσουμε.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεσα και εγω!!! βεβαια εγω εχω audi μην πω καμμια βαρια κουβεντα! πρεπει να κανονισουμε ενα meeting αθηνα & ενα Θεσσαλονικη για τα παιδια που σε καθε περιοχη! και απο εκει και περα μετα να το χωρισουμε και σε εταιριες!

Link to comment
Share on other sites

polo blumotion 1.2 tdi 02/2011, εχει και εμένα το λογισμικό. Οπως καταλαβατε δεν παίζει ρόλο το μεγεθος του κινητήρα. Εγώ είμαι αποφασισμένος να πάω δικαστικά, θα περιμένω να δω αν υπάρχουν ομαδικές. Εξαπάτηση, μείωση αγοραστικής αξίας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά δεν έχω δει να υπάρχει κάποια επιπλέον έκπτωση για αγορά νέου αυτοκινήτου..και θα το περίμενα κάτι τέτοιο με τόσο αρνητικό "ντόρο" που έχει δημιουργηθεί γύρω από το όνομα της VW..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έφτιαξα ένα group στο Facebook για να μπούμε όλοι οι προβληματικοί και να είναι πιο εύκολη η επικοινωνία μας. Η σελίδα είναι tdi Ελλάδος. Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα οι moderators εδώ αλλά δεν είναι περίπτωση προώθησης ή διαφήμισης. Τέλος να πω σε όλες ότι Σήμερα έλαβα μέιλ από κοσμοκαρ που με ενημερώνει για το θέμα ότι το αυτοκίνητο συμπεριλαμβάνεται, ότι κάτι κάποτε θα γίνει, και ότι θα κάνουν τα πάντα για να ξανακερδίσουν την εμπιστοσύνη μου.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Edited by ggrigor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις ειδησεις εχθες ακουσα πως τα αυτοκινητα του 2016 εχουν επισης ενα λογισμικο το οποιο ζεσταινει πιο γρηγορα τον καταλυτη για μειωση εκπομπης καυσαεριων.

Μενει απ οτι λενε να εξετασουν την νομιμοτητα αυτου του λογισμικου.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

μολις μπηκα στη παρεα σας μαθαινοντας τα κακα μαντατα για τον πετρελαιοκινητηρα μου.

Eιμαι κατοχος επαγγελματικου 1.6 caddy και εμενα η γνωμη μου ειναι να μαζευτουμε ολοι μαζι και να δουμε το θεμα νομικα για να ειμαστε οσο ειναι δυνατο καλημενοι.Μολις ελαβα το μαιλ που λεει για το προβλημα του κινητηρα και επικοινωνησα κατευθειαν με τον vw.H απαντηση που πηρα αφου εδωσα τον αριθμο πλαισιου για να βεβαιωθουν ηταν οτι εχει προβλημα,οταν ρωτησα τι γινεται μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα και περιμενουν ενημερωση απο την εταιρια και θα ενημερωσουν.Τωρα για πιο λογο λεει το μαιλ να επικοινωνησουμε για ενημερωση ειναι αλλο θεμα.Παντως την εκπροσωπο δεν την ακουσα <<σιγουρη>> μαλλον φοβισμενη θα ελεγα,ισως λογο σοβαρου προβληματος και μη λυσης του η ισως αντιδρασεων απο κοσμου που επικοινωνει μαζι τους.Το σιγουρο ειναι οτι ενας ενας δεν θα καταφερουμε τιποτα, το πιο πιθανο να κανουν αλλαγες και να μας βαλουν να υπογραψουμε οτι φευγει η ευθινη απο πανω τους και μετα να την πληρωσουμε εμεις με οποια θεματα στο μελλον.καλο ειναι με καποιο τροπο να επικοινωνησουμε και να συντονισουμε τις ενεργιες μας. προσπαθησα να βρω τη σελιδα στο fb του  ggrigor αλλα δεν τα καταφερα,ενοειται οτι δεν κανω διαφημιση αλλα καπως πρεπει να οργανωθουμε γιατι το θεμα απο οτι φαινεται ειναι πολυ σοβαρο πραγμα που μακαρι να μην ισχυει.συγνωμη εαν κουρασα αλλα πιστευω αφορα πολλους.

Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/world/article/518226/germania-aposursi-24-ekat-ohimaton-tis-volkswagen-/

Παιδια στην Γερμανια τελικα δεν θα επιτραπει επιδιορθωση της βλαβης αλλα υποχρεωτικη αποσυρυση!!!

Για να δουμε στο μπανανισταν θα μας πουνε οτι τι ζητατε ολα μια χαρα ειναι για εσας επειδη ειστε σε μνημονιο!!!! χαχαχαχα

Για να δουμε εαν εχει καθολου κοτσια το Ελληνικο  (παρα)κρατος να υπερασπιστη τον δυσμοιρο λαο του!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα έχει μπερδευτεί λίγο με τις λέξεις. Δεν μιλάνε για απόσυρση αλλά για να κάνουν την ανάκληση υποχρεωτική και να ανακοινώσουν σύντομα τις επισκευές και πως θα γίνουν. Αν κάνουν την ανάκληση υποχρεωτική είναι χειρότερο. Απόσυρση θα ήταν τι ιδανικό με μια γενναία έκπτωση αλλά μην κάνουμε όνειρα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα έχει μπερδευτεί λίγο με τις λέξεις. Δεν μιλάνε για απόσυρση αλλά για να κάνουν την ανάκληση υποχρεωτική και να ανακοινώσουν σύντομα τις επισκευές και πως θα γίνουν. Αν κάνουν την ανάκληση υποχρεωτική είναι χειρότερο. Απόσυρση θα ήταν τι ιδανικό με μια γενναία έκπτωση αλλά μην κάνουμε όνειρα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Οντως σωστος δικο μου λαθος!!! Λογικο μονο Αμερικη θα αναγκαστουν να τα παρουν πισω και να τα αντικαταστησουν με καινουργια! Εμεις στο τελος θα μας ζητησουν και τα ρεστα! 

Σκεψου ομως οτι καποιοι σαν εμενα που εχουμε διλιτρο και πληρωνουμε και φορο πολυτελεας και τελη κτλ θα παει κατα διαολου και η αξια του αυτοκινητου συν οτι εαν χασει και 20-30

ιππους δεν θα θες ουτε να το κρατησεις αλλα δεν θα μπορεις ουτε να το πουλησεις!!! win-win situation!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχουν ανακοινωθεί τα μέτρα για την διόρθωση τι κάθετε βρε παιδιά και λέτε...

Από που προκύπτουν τα 20 με 30 άλογα;;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται στο ότι στα τεστ στην Αμερική με το προγράμματος ενεργοποιημένο και οχι η διαφορά στον δίλιτρο 140ps είναι 138,5 και 115,2 χωρις! Άρα για να πιάσει τα όρια τον ρύπων θα πρέπει να μειωθούν τα άλογα! Έκτορα εάν χαμηλά δεν λειτουργεί η τουρμπίνα και κάνει ξέσπασμα ψηλά που σημαίνει αδύναμο αμαξι χαμηλά συν μεγαλύτερη κατανάλωση και ένα πολυ επικίνδυνο αμάξι ψηλά λόγο ξεσπάσματος του Τούρμπο σε σχετικά μεγαλύτερη ταχύτητα !

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σας είπε ότι απλά θα σας βάλουν σε emission control program και θα σας πουν να πάρτε τα αμάξια σας τώρα είναι οικολογικά αλλά σέρνονται...
Απορώ βασικά αν ξέρετε ότι τα diesel euro5  βγαίναν σε 3 διαφορετικές γενιές common rail.

Αν ανήκετε στην 2 και στην 3 δε θα χρειαστεί τίποτα παραπάνω από αναβάθμιση εγκεφάλου με την οποία απλά θα ψεκάζεται παραπάνω ουρία...

Απλά δηλαδή θα υποστείτε ένα μικρό επιπλέον κόστος αφού θα χρειάζεται πιο συχνά συμπλήρωμα ουρίας...Και για να προλάβω το κόστος αυτής είναι γελοίο!
Το πρόβλημα είναι πιο σοβαρό (βασικά σοβαρό με την έννοια ότι η vw θα πρέπει να βάλε βαθιά το χέρι στην τσέπη της καθώς οι αλλαγές θα αφορούν εκτός από remap εγκεφάλου και εγκατάσταση AdBlue αλλά και εγκατάσταση της αντίστοιχης καλωδίωσης και ίσως πιθανόν και εγκατάσταση νέου εγκεφάλου...
 

 

Για  αυτό αφήστε τους τύπους που χωρίς ούτε καν έναν υπολογιστή για να απενεργοποιήσουν το λογισμό και με λόγια τύπου να το απενεργοποιήσαμε γιατι κάνουμε τον εγκέφαλο να νομίζει και μπλα-μπλα-μπλα...

Ο τύπος εδώ είναι μάστερ στα VAG στην Αμερική...Για δείτε τι λέει...

Edited by FSI
Link to comment
Share on other sites

Στην ανάκληση 8.5 εκατομμυρίων οχημάτων της, προχωρά πανευρωπαϊκά η Volkswagen, λίγες ημέρες μετά την παραδοχή από τον γερμανικό όμιλο ότι είχε επέμβει στο λογισμικό αρκετών αυτοκινήτων προκειμένου να εμφανίζονται λανθασμένες μετρήσεις ρύπων.

Η ανακοίνωση του γερμανικού ομίλου, επιβεβαιώνει πληροφορίες που είχαν δει το φως της δημοσιότητας το προηγούμενο δεκαήμερο, και έτσι η Volkswagen σύμφωνα με τον CEO της, Matthias Mueller, θα ξεκινήσει την επισκευή όσων οχημάτων επηρεάζονται από το σκάνδαλο, «από τις αρχές του 2016 και χωρίς κάποια χρηματική επιβάρυνση των πελατών μας».

 

http://www.cnbc.com/2015/10/15/volkswagen-to-recall-more-than-8-million-vehicles-in-europe.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχθές έλαβα μία επιστολή απο την vw η οποία με ενημερώνει οτι το αυτοκίνητο μου polo 1.6 tdi ME ΤΥΠΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΗΡΑ EA189 φέρει λογισμικό για βελτιστοποίηση των τιμών οξειδίων του αζώτου NOx. Θεωρώ οτι το σωστό είναι όσοι λάβαμε τέτοια επιστολή πρέπει - οφείλουμε να κινηθούμε νομικά - ομαδικά προς αποκατάσταση του δικαίου, σε περίπτωση που τα μέτρα τα οποία θα λάβει η vw δεν είναι ικανοποιητικά (που μάλλον για εκεί μας βλέπω....). Τουλάχιστον όμως πρέπει να ξέρουμε πόσοι είμαστε και να είμαστε οργανωμένοι. Η κίνηση του ggrigor είναι σωστή κατά τη γνώμη μου για τη δημιουργία σελίδας στο facebook. Εγώ πάντως είμαι διατεθειμένος να διεκδικήσω ότι δεν μου δώσουν από μόνοι τους. Εάν έχουν απαιτήσεις από εμένα πρέπει και εγώ να έχω από μέρους μου ως καταναλωτής. Έτσι πάνε αυτά......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχθές έλαβα μία επιστολή απο την vw η οποία με ενημερώνει οτι το αυτοκίνητο μου polo 1.6 tdi ME ΤΥΠΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΗΡΑ EA189 φέρει λογισμικό για βελτιστοποίηση των τιμών οξειδίων του αζώτου NOx. Θεωρώ οτι το σωστό είναι όσοι λάβαμε τέτοια επιστολή πρέπει - οφείλουμε να κινηθούμε νομικά - ομαδικά προς αποκατάσταση του δικαίου, σε περίπτωση που τα μέτρα τα οποία θα λάβει η vw δεν είναι ικανοποιητικά (που μάλλον για εκεί μας βλέπω....). Τουλάχιστον όμως πρέπει να ξέρουμε πόσοι είμαστε και να είμαστε οργανωμένοι. Η κίνηση του ggrigor είναι σωστή κατά τη γνώμη μου για τη δημιουργία σελίδας στο facebook. Εγώ πάντως είμαι διατεθειμένος να διεκδικήσω ότι δεν μου δώσουν από μόνοι τους. Εάν έχουν απαιτήσεις από εμένα πρέπει και εγώ να έχω από μέρους μου ως καταναλωτής. Έτσι πάνε αυτά......

Ξεκινηστε παιδια να μπαινετε στην ομαδα να οργανωθουμε TDI Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/groups/1676819619271667/

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Πληροφοριακά και για όποιον θέλει έχω μιλήσει με ανθρώπους από Αμερική και μου έχουν στείλει τις μηνύσεις που αυτοί έχουν κάνει και είναι διαθέσιμες.

Τώρα νομίζω ότι πρέπει να βάλουμε ένα deadline για το πόσοι είμαστε και να βρούμε έναν εξειδικευμένο δικηγόρο.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Μπορείτε όμως όλοι στην ομάδα για να είμαστε πιο σωστά καταχωρημένοι

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/groups/1676819619271667/

Sent from my SM-N9005 using TapatalkΠληροφοριακά και για όποιον θέλει έχω μιλήσει με ανθρώπους από Αμερική και μου έχουν στείλει τις μηνύσεις που αυτοί έχουν κάνει και είναι διαθέσιμες.

Τώρα νομίζω ότι πρέπει να βάλουμε ένα deadline για το πόσοι είμαστε και να βρούμε έναν εξειδικευμένο δικηγόρο.

Sent from my SM-N9005 using TapatalkΜπορείτε όμως όλοι στην ομάδα για να είμαστε πιο σωστά καταχωρημένοι

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Eγω ειμαι μεσα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Κι εγώ με την σειρά μου ανακάλυψα σήμερα το πολυπόθητο e-mail Αν και όταν είχα γράψει τον αρθμό μου πλαισίου στο site της vw μου είχε βγάλει πως δεν είναι ανάμεσα σε αυτά τα αυτοκινητα με το κλεφτολογισμικό. 

 

Ένα πράγμα θα πω. Αν είναι να πληρώνω και τέλη , να χάσει και μεταπολιτική του αξία. . . . .  Απο τον άλλον μήνα πάω και το αφήνω στην αντιπροσωπία για πούλημα. Το έχω για την δουλειά μου (είναι επαγγελματικό) το χρυσοπληρώνω τεκμήριο. . . . . . .

Να ενημερωθεί ο κόσμος και να μαζευτούμε όλοι μας να κάνουμε μια κίνηση.  Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό- σωστό να το κοινοποιούσαν και οι Mods του forum σε FB - twitter κλπ . . . . . . . . . .. . .. . . . 

Μιλάω για το συγκεκριμένο thread αλλά και για την ομάδα που ξεκινήσατε στο FB. . . . .. .

 

Ρε παιδιά λέτε να είναι μούφα τα περί bluemotion και να μας δουλεύουν ψιλό γαζί. . . . . ? Εδώ που το σκέφτομαι δεν άκουσα ποτέ κάποιον να λέει ''μου χάλασε το σύστημα ανάκτησης ενέργειας'' .

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Για μεταπολιτικη αξία πιστεύω ότι θα πάμε στον πάτο. Ο σκοπός μιας κίνησης θα ήταν να αποζημιωθούμε το δυνατόν καλύτερα Αφού κάτι μαζικό θα τους δημιουργούσε πίεση να κάνουν κάτι.

Τέλη δεν θα πληρώσουμε αυξημένα σε καμία περίπτωση καθώς το co2 που μετράνε δεν αλλάζει.

Όσο για τη δημοσίευση στο Twitter και στο Facebook θα ήταν καλή βοήθεια από τους moderators... Πολύ σωστή ιδέα!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μεταπολιτικη αξία πιστεύω ότι θα πάμε στον πάτο. Ο σκοπός μιας κίνησης θα ήταν να αποζημιωθούμε το δυνατόν καλύτερα Αφού κάτι μαζικό θα τους δημιουργούσε πίεση να κάνουν κάτι.

Τέλη δεν θα πληρώσουμε αυξημένα σε καμία περίπτωση καθώς το co2 που μετράνε δεν αλλάζει.

Όσο για τη δημοσίευση στο Twitter και στο Facebook θα ήταν καλή βοήθεια από τους moderators... Πολύ σωστή ιδέα!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

 

Νομίζω πως αν αυξηθούν οι ρύποι γενικότερα, μετά την μετατροπή, θα ανέβουν και το co2. Τότε δεν στέκει το οτι ένα bluemotion πχ με ένα απλό να έχουν διαφορετικές τιμές στο co2 όταν μιλάμε για τον ίδιο κινητήρα με την ίδια απόδοση απλά το ένα με επιπλέον συστήματα μείωσης ρύπων και το άλλο χωρίς. Γενικά περισσότεροι ρύποι = περισσότερα NOx περισσότερα co2 είναι δυνατόν να αυξάνονται τα NOx και όχι τo co2 ?

ίσως να είναι και έτσι όμως.. . . . .  Κάποιος Φυσικός στην Παρέα μήπως. . . . ?

 

Το θέμα είναι να οργανωθούμε. Γιατί μάλλον δεν θα είναι απλή υπόθεση ενημέρωσης λογισμικού πιστεύω . . . . . ''Διαβάζω τα pdf που ανέβασες στην ομάδα στο fb''  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μηχανικός δεν είναι και πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο. Αλλά και να είναι έτσι Ακόμα και μετατροπές να γίνουν σε αυτοκίνητο τα τέλη δεν αλλάζουν καθώς πάνε με τις τιμές του κατασκευαστή.

Το θέμα είναι Όχι να μην πληρώνουμε τέλη αλλά να είμαστε με σωστά αυτοκίνητα, με τις προδιαγραφές που δώσαμε ένα κάρο λεφτά για να τα έχουμε.

Στο κάτω κάτω της γραφής μολύνουν τρομερά το περιβάλλον όταν νομίζαμε ότι είναι οικολογικά και δεν πλήρωναν τέλη...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.