Jump to content
Candlemass

Σκάνδαλο Vw - Απάτη Με Τους Ρύπους

Recommended Posts

Δε ξερω τι να ζητησω και τι μπορω να ζητησω.. Εχω μπερδευτει με το θεμα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Από τη στιγμή που το αντικείμενο της πώλησης έχει ελλάτωμα ή δεν έχει τις συμφωνηθείσες ιδιότητες, ο αγοραστής μπορεί α) να αναστρέψει την πώληση (δηλ. να υπαναχωρήσει χωρίς να παραλάβει/ή να επιστρέψει το ήδη παραληφθέν αντικείμενο, και να ζητήσει εντόκως, το τίμημα που κατέβαλε), ή β) να κρατήσει το αντικείμενο της πώλησης και να ζητήσει μείωση του τιμήματος. Παράλληλα, μπορεί να ζητήσει και αποζημίωση για την τυχόν ζημία που υπέστη (πχ ενδεχόμενη επιβολή προστίμων ρύπανσης, αυξημένα τέλη, κλπ).

Εαν το ελλάτωμα ή η έλλειψη της συμφωνειθείσας ιδιότητας διαπιστωθεί εντός 6 μήνων από την παράδοση, τεκμαίρεται η ύπαρξη του ελαττώματος εξαρχής (δηλ. ότι υπήρχε και κατά την παράδοση). Σε εμάς, βέβαια, υπάρχει ομολογία της VW, για την έλλειψη.

Σε κάθε περίπτωση οι όποιες αξιώσεις πρέπει να αναζητηθούν εντός 2 ετών από την παράδοση του αντικειμένου, άλλως παραγράφονται.

Αυτά ισχύουν για τις περιπτώσεις ευθυνών από συμβάσεις (πώλησης κλπ).

Στην περίπτωσή μας όπου υπάρχει εσκεμμένη εξαπάτηση -ενδεχομένως- η παραπάνω προθεσμία να μπορεί να "αυξηθεί" σε 5 έτη.

Edited by Gemini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σας στειλουν αυτοκίνητα από την λίστα, αλλά και να τα στείλουν ποιος χαζός θα πάει να το παραλάβει ?

Αν έχεις παραγγείλει golf 7 1.4 150PS DSG ACT τι διαφορετικό θα σου στείλουν ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πως καποιοι δικηγοροι θα βγαλουν καλα φραγκα.περσι τον Φλεβαρη πηρα το polo 1.4 tdi.ενας απο τους λογους που το επελεξα ηταν και το οτι δεν θα ξαναπληρωνα τελη κυκλοφοριας.πλεον δεν περισσευουν σε κανεναν για να πεταει ετσι.και ακομα και να τα ειχα για πεταμα με τρελαινει η κοροιδια.αν εχουμε καποιον δικηγορο εδω μεσα και μπορει να μας δωσει μια κατευθυνση ας το κανει.

Edited by George Pablo Garcia
Link to comment
Share on other sites

Ωραια εμενα δε με ενδιαφερει το α , το αμαξι το θελω και το περιμενω πως κ πως.

Θα επιδιωξω ομως το β που γραφει ο φιλος παραπανω, μειωση δηλαδη της τιμης εφοσον εσκασε αυτο το θεμα.

Αν και απ ο,τι διαβασα αυτο που προτιθεται να κανει η vw ειναι να καλυψει εμδεχομενη αυξηση των φορων..

Petros φυσικα θα ενημερωσω μολις εχω νεα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με την Kosmocar ο υπάλληλος εκει μου είπε πως σύμφωνα με τον αριθμό πλαισίου το αυτοκινητο δεν επηρεάζεται από το λογισμικό, τον ρωτούσα για αρκετή ώρα τον ζάλισα βασικά, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κανω τπτ γιατί το αυτοκινητο δεν επηρεάζεται. Τωρα λογικά ότι καινούργιο υπάρξει θα το μάθουμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εμενα δε με ενδιαφερει το α , το αμαξι το θελω και το περιμενω πως κ πως.

Θα επιδιωξω ομως το β που γραφει ο φιλος παραπανω, μειωση δηλαδη της τιμης εφοσον εσκασε αυτο το θεμα.

Αν και απ ο,τι διαβασα αυτο που προτιθεται να κανει η vw ειναι να καλυψει εμδεχομενη αυξηση των φορων..

Petros φυσικα θα ενημερωσω μολις εχω νεα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εννοείται έκπτωση..διαφορετικά τα λεφτά σου πίσω..

Και στην περίπτωση που σου πούνε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το δικό σου,θα σου πρότεινα να το ζητήσεις και επίσημα με έγγραφο του Αντιπροσωπέα, για να έχεις και εσύ το κεφάλι σου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα παραλάμβανα αν δεν επιβεβαίωνα απο Γερμανία με αριθμό πλαισίου ότι το αμάξι είναι ΟΚ.... προσωπική γνώμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα παραλάμβανα αν δεν επιβεβαίωνα απο Γερμανία με αριθμό πλαισίου ότι το αμάξι είναι ΟΚ.... προσωπική γνώμη

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει! Ένα e-mail να τους στείλεις , δεν θα έχουν λόγο να μην απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά:

http://www.protothema.gr/world/article/525015/i-vw-analamvanei-to-auximeno-kostos-ton-telon-kukloforias-gia-800000-ohimata-tis/

 

http://www.enikonomia.gr/businesses/39322,VW-8a-kalyyei-to-pros8eto-kostos-telwn-kykloforias-gia-ta-800000-oxhmata.html

 

Δεν είναι θέμα μοντέλου, αλλά κινητήρα. Εάν θα έχει τον diesel 1.6 υπάρχει πρόβλημα με τα NOx (αν και ισχυρίζονται ότι οι Euro 6 κινητήρες δεν έχουν πρόβλήμα, θα σου συνιστούσα να μη βιαστείς, μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα).

Εάν θα έχει τον βενζινοκινητήρα 1.4 TSI ACT (απ' ότι ακούγεται προσφάτως) πάλι θα έχει πρόβλημα (με το CO2).

 

Σύμφωνα με το παραπάνω, υποτίθεται ότι η εταιρία θα καλύψει τα (αυξημένα) τέλη κυκλοφορίας, όμως η (μεταπωλητική) αξία των οχημάτων, σίγουρα θα επηρρεαστεί, αφού πολύ λίγοι θα θέλουν να πάρουν ένα αυτοκίνητο που θα πρέπει να παρακαλάνε κάθε χρόνο η VW να συνεχίσει να τους πληρώνει τη διαφορά.

 

Εξάλλου, μπορεί να υπάρξει και θέμα με τους Δακτυλίους των πόλεων, αφού τα αυτοκίνητα πιθανόν θα πάψουν να είναι Euro 6, και μπορεί (στο μέλλον) να υπάρξουν περιορισμοί στην κίνησή τους εντός Δακτυλίου...

 

Ωραια εμενα δε με ενδιαφερει το α , το αμαξι το θελω και το περιμενω πως κ πως.

Θα επιδιωξω ομως το β που γραφει ο φιλος παραπανω, μειωση δηλαδη της τιμης εφοσον εσκασε αυτο το θεμα.

Αν και απ ο,τι διαβασα αυτο που προτιθεται να κανει η vw ειναι να καλυψει εμδεχομενη αυξηση των φορων..

Petros φυσικα θα ενημερωσω μολις εχω νεα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post μου (βλ. ανωτέρω), δεν είναι μόνο το θέμα του να καλύψει η VW τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας ή τυχόν (μελλοντικό) περιβαλλοντικό τέλος ρύπων, τίθεται και θέμα μεταπωλητικής αξίας, προβλήματα μελλοντικά με το Δακτύλιο (το αυτοκίνητο -ενδεχομένως- να πάψει να είναι Euro 6) κλπ.

Ας περιμένουμε να ανακοινωθούν οι σωστές τιμές ρυπών του κάθε κινητήρα, και βλέπουμε...

Σε κάθε περίπτωση, όποιος είναι κοντά στα 2 έτη από την παραλαβή του οχήματος, καλό θα είναι να κινηθεί ΤΩΡΑ.

Edited by Gemini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.drive.gr/news/kosmos/ypo-egkrisi-sti-germania-i-lysi-tis-vw-gia-ton-16-tdi-toy-dieselgate
 

Αλλαγή μηχανικών μερών στον 1.6, τοποθέτηση μεγαλύτερου καταλύτη κλπ.. Άγνωστες οι επιπτώσεις ακόμα..

 

Επιπλέον, δεν έχει βρεθεί ακόμα λύση για τον 1.2...

Link to comment
Share on other sites

Απο την kosmocar δεν υπαρχει καμια ενημερωση για προβλημα σε νεα βενζινοκινητα και οι παραγγελιες προχωρανε κανονικα.

Ειπαν οτι αν θελω μου δινουν χαρτι, το χουν λεει ζητησει αρκετοι, που λεει οτι οι προδιαγραφες ειναι αυτες που ξεραμε.

Τωρα..,αν με παρουν σε κανα δεκαημερο κ μου πουν αλλα; Τι να πω ελπιζω οχι

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισημως μηδενικα τελη κυκλοφοριας για το 2016 για το polo tdi 1.4 90ps.φετος την γλιτωσαμε.

Αφού υιοθετήθηκε η λύση του ορίου των 90 gr/km για μηδενικά τέλη, το polo με εκπομπές CO2 88 gr/km (diesel ΕΑ288, Euro 6), τη γλίτωσε (για φέτος, αφού στην Ελλάδα δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...).

Εκτός, πάλι, εάν διεψευσθούν οι ισχυρισμοί της VW περί μη προβλήματος ρύπων των Euro 6 diesel κινητήρων, και ανακοινωθούν νέες τιμές ρύπων (πχ. 91 gr/km!!!) όπως αναμένουμε να συμβεί για τον βενζινοκινητήρα 1.4 TSI ACT), ο οποίος ήδη "τσίμπησε" 6-7 ευρώ στα τέλη του 2016.

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

Αφού υιοθετήθηκε η λύση του ορίου των 90 gr/km για μηδενικά τέλη, το polo με εκπομπές CO2 88 gr/km (diesel ΕΑ288, Euro 6), τη γλίτωσε (για φέτος, αφού στην Ελλάδα δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...).

Εκτός, πάλι, εάν διεψευσθούν οι ισχυρισμοί της VW περί μη προβλήματος ρύπων των Euro 6 diesel κινητήρων, και ανακοινωθούν νέες τιμές ρύπων (πχ. 91 gr/km!!!) όπως αναμένουμε να συμβεί για τον βενζινοκινητήρα 1.4 TSI ACT), ο οποίος ήδη "τσίμπησε" 6-7 ευρώ στα τέλη του 2016.

 

Αν μπεις και δεις ποσος ρυπους δινει το ΕΠΙΣΗΜΟ site της VW θα δεις ότι δινει 93 και οχι 88.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις και δεις ποσος ρυπους δινει το ΕΠΙΣΗΜΟ site της VW θα δεις ότι δινει 93 και οχι 88.

Για τις νέες παρτίδες όμως !

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α καλα!!!

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/H-VW-exei-etoimh-th-lysh_129978.asp

Ωραια λυση!! αν ηταν τοσο ευκολο ρε μαγκες γιατι 5 χρονια παραπλανουσατε τον κοσμο

και δεν τα φτιαχνατε εξ αρχης ωστε να μην φατε προστιματα και μηνυσεις? Εκτος και εαν

αυτη η λυση κανει τα αλογα μουλαρια! Α ρε απατεωνες του κερατα κωλο γερμανοι κουνατε

και το δακτυλο μονιμως! Στον κωλο σας να το βαλετε! και εσεις και ο κωλοαναπηρος που κατεστεψε

τοσους και τοσους συνανθρωπους μας για παραδειγματσμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν ειχα τετοιο αμαξι ΔΕ θα το πηγαινα. Οι αποδοσεις θα επηρεαστουν αλλιως δε "φτιανεται"

Μονο αν εβαζαν ad blue που για να μπαινε θα πρεπε να λυθει τ αυτοκινητο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν ειχα τετοιο αμαξι ΔΕ θα το πηγαινα. Οι αποδοσεις θα επηρεαστουν αλλιως δε "φτιανεται"

Μονο αν εβαζαν ad blue που για να μπαινε θα πρεπε να λυθει τ αυτοκινητο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάλι διαφωνώ. Σίγουρα οι μηχανικοί γνωρίζουν πολύ καλύτερα από όλους εμάς που κάνουμε εικασίες. Επίσης νομίζω ότι η VW μετά το φιάσκο δεν θα ρισκάρει ξανά.

Σε κάθε περίπτωση δείχνει ότι η λύση είναι κοντά και θα είναι σχετικά απλοϊκή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δε κανω εικασια..

Τελοσπαντων ο καθενας κανει αυτο που νομιζει σωστο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδή γνωρίζεις τεκμηριωμένα και μετά απο δοκιμές ότι ο μόνος τρόπος να διορθωθεί το θέμα των ρύπων είναι αυτός που προτείνεις;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.