Jump to content
pipis13

Πλυσιμο Αυτοκινητου Στο Σπιτι

Recommended Posts

την επομενη βδομαδα παω για γυαλισμα γιατι μου το εχουν κανει κ#λος το αμαξι τα πλυντηρια.

οποτε οπως μου ειπε και ο φανοποιος δεν το ξαναπαω σε πλυντηρια.

θα ηθελα να μου πειτε τι να παρω για να το πλενω μονος. δηλαδη απο σφουγγαρι και πετσι κλπ. κατι που να μην αφηνει αραχνιες και να ειναι καλο και μαλακο. ας πληρωσω και κατι παραπανω αρκει να κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην πας σε φανοποιο για γυαλισμα αλλα σε μαγαζι detailing που ασχολειται μονο με γυαλισματα και εχει εξειδικευμενα προιοντα..

Για το σωστο πλυσιμο χρειαζεσαι δυο κουβαδες,ενα grit guard που μπαινει μεσα στον κουβα για να κραταει την βρωμια στον πατο,σαμπουαν με ουδετερο ph, σφουγγαρι μικροινας ποιοτικο και οχι jumbo και πετσετα μικροινων στεγνωματος και οχι πετσι,δερμα,λεπιδες σιλικονης κτλπ..

Υπαρχουν ολα αυτα τα πραγματα ελλαδα και μπορεις να τα παρεις σε πολυ καλες τιμες..

Να θυμασαι οτι σημαντικο για να γινει το πλυσιμο πιο ευκολο,στον μισο χρονο και χωρις να κανεις αραχνες πρεπει το αυτοκινητο σου να ειναι κερωμενο..

Μετα το γυαλισμα θα στο κερωσουν και η προστασια αυτη θα κρατησει 3-4 μηνες..

Μετα θα πρεπει καθε 3-4 μηνες μετα το πλυσιμο να κερωνεις για να το εχεις παντα καινουργιο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα γαντι πλυσιματος με μικροινες, μια πετσετα σκουπισματος με μικροινες και ενα καλο υγρο πλυσιματος

ειναι αρκετα πιστευω για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα μια σουμα με αυτα

 

Meguiars NXT Generation Car Wash

Meguiars Super Thick Microfiber Wash Mitt

Meguiars Supreme Shine Microfiber

Meguiars Light Wax

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Εγω πανω σ αυτο θελω να ρωτησω και πως καθαριζετε τις κουτσουλιες

Εχω βετεξ και βουρτσα αλλα καποιες φορες θελουν κατι πιο σκληρο για να φυγουν

Τι ειναι ασφαλες να χρησιμοποιουμε;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην κανεις το αστειο να τις πιεζεις για να βγουν γιατι θα γεμισεις χαρακιες το αμαξι. την εχω πατησει

 

πετα νερο πανω να μουλιασει να μαλακωσει και παρτην με ενα μαλακο πανακι. αν αρχισεις να τριβεις παει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καποια σημεια μπορει να χω ριξει κ ενα λιτρο νερο αλλα το περιττωμα ειναι σκληρο στις ακρες του και δε φευγει με το βετεξ :/

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχ σημερα πηγα σε εναν πλυντηρια που κανει στο χερι και εχει και τουνελ και προσπαθουσε να με πεισει οτι οι αραχνες δημιουργουνται απτο σκουπισμα με τα πανια και οχι απτα τουνελ που εχουν μικροινες για βουρτσες οπως το δικο του...επεμεινα στο χερι...

Link to comment
Share on other sites

Η αραχνη γινετε απο οτι ακουμπαει το βερνικι..

Ειτε ειναι πανι στεγνωματος ειτε οτιδηποτε..

Γι αυτο χρησιμοποιουμε τα κερια για να γινετε υδροφοβικη η επιφανεια και να μην χρειαζεται να σκουπισουμε πολυ με την πετσετα αλλα να διωξουμε το νερο με την ιδια την δυναμη του νερου..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πανω σ αυτο θελω να ρωτησω και πως καθαριζετε τις κουτσουλιες

 

Ενα κομματακι βρεγμενη χαρτοπετσετα, το αφηνεις 5-10 λεπτα πανω στη κουτσουλια και φευγει χαλαρα μετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μωρομαντηλο κι Αστη να μουλιασει καλα μετα με νερο φευγει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και η κουτσουλια να φυγει μετα θα μεινει το σημαδι...το θεμα ειναι γενικα οσο μπορεις να ελεγχεις το αμαξι γιατι αν κατσει η κουτσουλια για ωρα δεν γλιτωνεις με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι κουτσουλια απο σπουργιτια χελιδονια και τετοια πουλια δεν κανει ζημια. αν πεσει απο περιστερι το την εβαψες η μαλλον την εχεσες.

εμενα περιστερισια μου εκανε μια σταμπα πανω στην οροφη ενω απο αλλα πουλια δεν αφηνει σημαδι

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ενα σημαδι εχει το αμαξι, κι αυτο ειναι απο κουτσουλια στην οροφη. Εμεινε 3-4 μερες που λειπαμε και εκανε τη σταμπα

Ε δε θελω να παθω τα ιδια και με το γκολφ, θελω να χω παντα καθαριστικα μεσα και ο,τι δω να το βγαζω αμεσως

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ursus Στη θεση σου θα του εκανα ενα ceramic coat να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Δεδομενου ομως οτι το budget εχει ξεφυγει πολυ,οπως μας ειπες, στη χειροτερη παρε μια κουκουλα..

 

Υ.Γ parking στο σπιτι σου εχεις ή θα το παρκαρεις στο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρκινγκ..

Κουκουλα σκεφτομαι κι εγω αλλα μετα λεω οτι θα κανε πολυ μπαμ κουκουλα χειμωνιατικα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κερωμα καθε 3 μηνες και θα εισαι μια χαρα προστατευμενος..

Το σημαδι της κοτσιλιας φευγει με αλοιφη και ελαφρυ γυαλισμα..

Κουκουλα μην βαλεις κακο κανει ειδικα αν το αμαξι μενει εξω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω για την κουκουλα.

η κουκουλα για να κανει δουλεια θα πρεπει να ειναι 1ον καλη ποιοτικα = ακρινη αρκετα και 2ον θα πρεπει να μπαινει αφου πλυθει το αμαξι γιατι αν την βαλεις ετσι η σκονη που εχει πανω το αμαξι σε συνδυασμο με την κουκουλα θα στο κανουν παλι με χαρακιες

Link to comment
Share on other sites

Πιπη επειδη καπου διαβασα οτι θα σου κανουν καλη δουλεια με 130 ευρω . Πιστεψε με οσο και αν σου ακουγεται τρελο ειναι λίγα για την δουλεια που θέλει το βερνίκι των VW .
Επειδή ασχολουμε με το detailing και εχω αρκετα πράγματα και τα κανω μονος μου, πρόσφατα γυαλισα το Scirocco μονος μου , μου πηρε 2 μερες σερί και η διορθωση ειναι στο 70-80% .Αντιθετα Opel Corsa D φιλου  μου πηρε μολις μιση μερα με διορθωση στο 90-95% ! Το Βερνίκι των VW ειναι πολύ δυσκολο στο να γυαλίσει Σ-Ω-Σ-Τ-Α . Δωσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σε detailing μαγαζί ή σε κάποιον detailer που το κανει ερασιτεχνικά .

Oσο για το πλυσιμο στο χερι vs πλυντήριο που λεει ο quicksilver , τα ιδια χάλια ειναι και τα δυο αν στο πλυνει αλλος στο χερι,γιατι θα το κανει με λαθος τροπο, με πολυχρησιμοποιημενο σφουγγαρι, με πετσια και χρησιμοποιημενες πετσετες , οποτε παλι χαλια γινεται το αμαξι.
Το σωστοτερο πλυσιμο ειναι ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ με σωστη μεθολογια , βαλτε στο youtube 2 bucket wash method εχει απειρα youtube

Link to comment
Share on other sites

Πιπη επειδη καπου διαβασα οτι θα σου κανουν καλη δουλεια με 130 ευρω . Πιστεψε με οσο και αν σου ακουγεται τρελο ειναι λίγα για την δουλεια που θέλει το βερνίκι των VW .

Επειδή ασχολουμε με το detailing και εχω αρκετα πράγματα και τα κανω μονος μου, πρόσφατα γυαλισα το Scirocco μονος μου , μου πηρε 2 μερες σερί και η διορθωση ειναι στο 70-80% .Αντιθετα Opel Corsa D φιλου  μου πηρε μολις μιση μερα με διορθωση στο 90-95% ! Το Βερνίκι των VW ειναι πολύ δυσκολο στο να γυαλίσει Σ-Ω-Σ-Τ-Α . Δωσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σε detailing μαγαζί ή σε κάποιον detailer που το κανει ερασιτεχνικά .

Oσο για το πλυσιμο στο χερι vs πλυντήριο που λεει ο quicksilver , τα ιδια χάλια ειναι και τα δυο αν στο πλυνει αλλος στο χερι,γιατι θα το κανει με λαθος τροπο, με πολυχρησιμοποιημενο σφουγγαρι, με πετσια και χρησιμοποιημενες πετσετες , οποτε παλι χαλια γινεται το αμαξι.

Το σωστοτερο πλυσιμο ειναι ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ με σωστη μεθολογια , βαλτε στο youtube 2 bucket wash method εχει απειρα youtube

το 130 ειναι τιμη απο γνωστο ανθρωπο. το αμαξι μου θα μεινει μεσα 2 μερες. κατι για 3 σταδια μου ειπε και μετα κερωμα αν καταλαβα καλα. οπως ειπα ειναι φιλικη τιμη απο γνωστο.

παω σε αυτον γιατι εχω δει σε αλλα αμαξια πολυ καλη δουλεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το πλύσιμο πρέπει να χρησιμοποιούμε σαμπουάν για αυτοκίνητα ??? Ένα απλό υγρό πιάτων όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος δεν αρκεί???... Όσο αφορά το γυάλισμα το κάνω με μια κρέμα της mothers στάδιο 2 και το κέρωμα με ένα υγρό κερί που κρατάει περίπου 2 μήνες... Το κερί θα το αλλάξω και θα πάρω σε μορφή πάστας διότι κρατάει περίπου 4 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Υγρο πιατων

Εγω βαζω fairy γευση ξυδι,βγαζει ευκολα τα μυγακια

Και τις ζαντες με χλωρινη

:laugh:

Ρε μη το πειραζεις το παιδι και εγω εχω πλυνει καμια δεκαρια φορες με φαιρυ γτ συμφερει και εβαλα και ξυδι μαζι μιλαμε αλλο πραγμα περα απο την πλακα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...

φιλε RAF JOHN δεν ξερω αν το λενε για χαβαλε αλλα με το fairy ,αν πλυνεις το αμαξι αφηνει γυαλαδα μετα ,σαν να το εχεις περασει κερι...υπαρχουν πολλα κολπα που κανουν καποια πλυντηρια για τους "περιεργους" πελατες...

το ξυδι βγαζει δυσκολους "λεκεδες' οπως παραδειγμα το τσιμεντο...

 

ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΡΩΝΙΚΑ...ΤΟ ΕΝΝΟΩ......

εχω βενζιναδικο και πλυντηριο αυτοκινητων  απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου

 

Υ.Γ: τα ειρωνικα σχολεια διαγραφηκαν και παρακαλω να μην επαναληφθουν ...

Edited by activious
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.