Jump to content
pipis13

Πλυσιμο Αυτοκινητου Στο Σπιτι

Recommended Posts

Πρωτα θα ψεκαζεις και μετα θα περνας με το πανι.

Δεν θα στο προτεινα ομως γιατι πρεπει να ειναι πολυ καλη η πετσετα για να μην κανεις ζημια..

Πηλο εχει η meguiars αλλα ειναι πολυ ακριβος και δεν αξιζει..

Ο καλυτερος ειναι της bilt hamber..

Εχει 10-12€ και τον δουλευεις μονο με απιονισμενο νερο..

Αλοιφη εχει και η meguiars και αλλες εταιριες..

Της meguiars η cleaner wax ειναι πολυ καλη, οπως και η autoglym super resign polish..

Εννοειται πως τις περνας μονη σου πανευκολα γιατι ειναι παχυρευστες και δεν θελουν πιεση..

Μονο αν καπου εχεις καποιο σημαδι ή γρατσουνια θελει πιεση..

Απλώνεται πανευκολα και μολις τελειωσεις με το άπλωμα τη την σκουπιζεις επεισης πανευκολα με μια πετσετουλα..

Για το κερωμα που αναφέρεσαι θα σου πω οτι δεν το χρειαζεσαι γιατι οι ΑΙΟ αλοιφες που σου προτεινα εχουν και κερι και προστατεύουν το αυτοκινητο αλλα με μικρότερη διαρκεια..

Δηλαδη η αλοιφη αντεχει περιπου 2 μηνες ενω το κερι 3-4..

Αν ομως περνας μετα το πλυσιμο το quick detailer που πηρες τοτε μπορει και η αλοιφη να κρατησει περιπου 3 μηνες..

Η αλοιφη και ο πηλος ειναι δυο προιοντα φθηνα που κανουν τρομερη δουλεια και πραγματικα θα δεις αλλο αμαξι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτα πως τα περναμε; Τον πηλο και την αλοιφη.

Εννοω ποιο πρωτο και με τι μεσο, πανι;

Σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα περνας τον πηλο..

Σκεψου οτι ο πηλος ειναι ιδιος με την πλαστελίνη..

Βαζεις σε ενα ψεκαστηρι απιονισμενο νερο και ψεκαζεις ας πουμε το 1/4 του καπω και μετα περνας με απαλες κινησεις τον πηλο πανω στο καπω..

Αυτο το βιντεο θα σε βοηθησει να καταλαβεις πως δουλευει ο πηλος αν και ειναι πανευκολο..

http://youtu.be/900rjH-FKHA

Μετα τον πηλο περνας την αλοιφη..

Βαζεις λιγη ποσοτητα πανω σε ενα κιτρινο σφουγγαρακι εφαρμογών και απλα την απλωνεις οπως φαιβεται στο βιντεο..

http://youtu.be/JHA7uhuS-Lg

Ο πηλος θελει περιπου μια φορα τον χρονο ενω η αλοιφη και 2-3 μηνες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω αγοράσει πηλό κ κερί αλλά δεν έχω καταπιαστεί να τα περάσω.

5 χρόνια τώρα μόνο με Autoglym Bodywork Shampoo Conditioner κ δεν έχει φύγει το κέρωμα από το εργοστάσιο:

 

wheel_rear_right_day_zps255b6b36.jpg

wheel_side1_zps437f534d.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το κερι απο το εργοστασιο πρώτον στο εχουν βγαλει στην αντιπροσωπια πριν το παραλάβεις και δευτερον αν δεν στο ειχαν βγαλει και ειχε μεινει επανω στο αμαξι θα ηταν ολο θολό απο τον πρωτο μηνα..

Το κερι του εργοστασιου δεν εχει καμια σχεση με το κερι προστασιας που περναμε εμεις..

Ειναι βιομηχανικό κερι και πρεπει να βγαινει..

Οσο για το collinite ειναι κορυφαια επιλογη και αν πλενεις σωστα κραταει και παραπανω απο 4 μηνες αλλα δυστυχως δεν υπαρχει Ελλαδα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινα αντιληπτή, δεν το εννοούσα κυριολεκτικά, άλλωστε η παχιά στρώση κεριού από το εργοστάσιο έχει διάφορους ρόλους, όπως κ το να προστατεύει τα αμάξια από ακουμπήματα μέχρι να φτάσουν αντιπροσωπεία.

Με απλά λόγια είναι το ίδιο λαμπερό όπως την ημέρα που το παρέλαβα, κ αυτό το λέω για να δείξω πόσο καλή δουλειά κάνει το παραπάνω σαμπουάν (Autoglym Bodywork Shampoo Conditioner) σε εμένα κ σε άλλα αμάξια που γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι το αμαξι το ιδιο λαμπερο οπως την μερα που το παρελαβες ουτε μια στο τρισεκατομυριο..

Ακομα και ο καλυτερος detailer του κοσμου να στο επλενε με την μεγιστη προσοχη και με τα καλυτερα υλικα αραχνη το βερνικι θα εκανε..

Το Autoglym ειναι ενα σαμπουαν μετριο και σχετικα ακριβο και στο λεω γιατι εχω δοκιμασει παρα πολλα σαμπουαν αν οχι τα περισσοτερα της αγορας..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ η ίδια το πλένω κ πιο πολύ pampering δεν θα μπορούσε κανείς να του κάνει.

Και για να είμαι ακριβής η γυαλάδα αν δεν είναι η ίδια ακριβώς είναι πάρα πολύ κοντά στην αρχική κατάσταση.

Για τα υπόλοιπα εντάξει, αυτή είναι η άποψή σου. Επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική κ μιας κ οι φωτογραφίες δεν σε πείθουν που ξέρεις μπορεί να συναντηθούμε σε κάποιο meeting όπου θα μπορείς να το δεις κ να το κρίνεις από κοντά.  ;)

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οτι λεω το λεω καλοπροαίρετα και δεν εχω καποιο θεμα ουτε μαζι σου ουτε με το αμαξι..

Ισα ίσα που ειναι σπάνιο γυναικα να ασχολειται με την περιποιηση του αυτοκινητου..

Το σημαντικο ειναι ο καθενας να ειναι ευχαριστημενος με το αμαξι του..

Δεν εχει σημασια αν εγω βλεπω κατι απο τις φωτο ή αν εγω πιστευω οτι ενα σαμπουαν ειναι μετριο, σημασια εχει να ειμαστε ικανοποιημένοι απο το αποτελεσμα..

Αλλωστε σε κατασταση εκθεσιακή ειναι πολυ δυσκολο να ειναι ενα καθημερινο αμαξι και θελει πολυ δουλεια..

Μακαρι να δω το αμαξι σε καποια συναντηση, οχι φυσικα για να το κρινω γιατι δεν μου αρεσει καθολου, αλλα για να σου επισημάνω καποια λαθη που ενδεχομένως κανεις γιατι οσο και να αγαπαμε κατι που κανουμε γινονται και λαθοι λογω έλλειψης γνώσης..

Edited by vegaducatista
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vegaducatista να σε ρωτήσω επειδή βλέπω το κατέχεις το άθλημα, όταν διαπιστώνουμε αράχνη στο βερνίκι τι κάνουμε??? 

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμα της επιφανειας με πηλο,

Μέτρηση του πάχους του βερνικιου με μηχανακι, επιλογη συνδιασμου αλοιφης και σφουγγαριου αναλογα με την ποσοτητα της αραχνης και την σκληρότητα του βερνικιου, γυαλισμα, σκουπισμα με ισοπροπυλικη αλκοόλη και μετα κερωμα για προστασια..

Αυτη ειναι η ακριβής διαδικασια..

Τωρα αν θες εσυ σαν ιδιοκτήτης και ερασιτέχνης να βελτιωσεις την εικονα του αυτοκινητου σου αφαιροντας την αραχνη με το χερι υπαρχουν καποιες λυσεις..

Καθαρισμα με πηλο, περασμα με το χερι μιας μεσαίας αλοιφης οπως menzerna pf2500, περασμα με μια καθαριστικη αλοιφη οπως η autoglym super resign polish και μετα κερωμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμα της επιφανειας με πηλο,

Μέτρηση του πάχους του βερνικιου με μηχανακι, επιλογη συνδιασμου αλοιφης και σφουγγαριου αναλογα με την ποσοτητα της αραχνης και την σκληρότητα του βερνικιου, γυαλισμα, σκουπισμα με ισοπροπυλικη αλκοόλη και μετα κερωμα για προστασια..

Αυτη ειναι η ακριβής διαδικασια..

Τωρα αν θες εσυ σαν ιδιοκτήτης και ερασιτέχνης να βελτιωσεις την εικονα του αυτοκινητου σου αφαιροντας την αραχνη με το χερι υπαρχουν καποιες λυσεις..

Καθαρισμα με πηλο, περασμα με το χερι μιας μεσαίας αλοιφης οπως menzerna pf2500, περασμα με μια καθαριστικη αλοιφη οπως η autoglym super resign polish και μετα κερωμα..

Μάλιστα πηλό δεν έχω θα πάω να πάρω έναν.... Αν χρησιμοποιήσω αλοιφές της mothers πρώτα την μεσαία, μετά την μαλακή και τέλος το κερί αλλάζει κάτι....  Επειδή χρησιμοποιώ αυτη την εταιρία και για να μην ξοδευτώ κιόλας τρέχει τίποτα???  θα είναι κακό το αποτέλεσμα ???

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα που συζητάγαμε με τον  vegaducatista για να αναφέρω προς γνώση όλων τον ενδιαφερομένων τι παίζει γενικά με το detailing για να μπορέσουμε να διώξουμε την αράχνη. Είπα να πάω να ρωτήσω στην περιοχή μου στα μαγαζιά που ασχολούνται με την περιποίηση να πάρω τιμές για να δω αν αξίζει τον κόπο. Μία μέση τιμή που μπορώ να πω είναι τα 165 ευρώ. Δεν θέλω να σχολιάσω αν η τιμές είναι καλές η όχι, αυτό άλλωστε είναι θέμα του καθενός αλλά να πω πως υπάρχει περίπτωση μέσα σε 6 μήνες το πρόβλημα να επανέλθει έστω και σε αρχικά στάδια. Και λέω ας πούμε πως επανέρχεται η αράχνη σε ένα χρόνο και όχι στο εξάμηνο όπως μου είπε ένας επαγγελματίας αξίζει των κόπο να δίνεις κάθε χρόνο αυτό το ποσό??? 

Link to comment
Share on other sites

το ποσο αργα η γρηγορα θα επανελθει η αραχνη ειναι στο χερι του καθε ιδιοκτητη απο τον τροπο που πλενει το αυτοκινητο του.

αν πλενεις στη βουρτσα η με καμια σκουπα που πλενουν στα βενζιναδικα τοτε δε βλεπω να πιανει ουτε μηνα.

αν πλενεις με καλα μαλλινα γαντια..με σαμπουαν με ουδετερο PH σκουπιζεις με 2 πετσετες μικροινων κανεις καλο detailer μετα...

τοτε η αραχνη θα αργησει πολυ να εμφανιστει και παλι.

το σιγουρο ειναι παντως πως θα εμφανιστει καθως υπαρχει ΤΡΙΒΗ...

το αν αξιζει η οχι εξαρταται απο την τσεπη του καθενως και πως θελει να βλεπει την "περιουσια" του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία άποψη που μου διατυπώθηκε ότι για να φύγει η αράχνη δεν χρειάζεται διάφορες κρέμες αλλά μόνο κερί και αλοιφαδόρο την θεωρείται σωστή???

Link to comment
Share on other sites

το κερι ειναι για προστασια!απ οσο ξερω κανενα ΜΗ συνθετικο κερι δεν εφαρμοζεται με αλοιφαδορο.

αν οι αραχνες ειναι εντελως επιφανιακες μπορεις να τις αφαιρεσεις με εναν dual action aloifadoro kai me  μια "ψιλη" αλοιφη φινιρισματος η ακομα και με μια γυαλιστικη.

βεβαια πριν κανεις ολα αυτα θα πρεπει να πλυνεις καλα να κανεις πηλο κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τι πεδεύεστε  με το πλύσιμο.

Αυτοί οι άνθρωποι βρήκαν την λύση...

το μετά δεν ξέρω.

 

Με βάλατε στην μπρίζα όμως με αυτά που γράφετε και λέω να ξεκινήσω, με την διαμόρφωση των παρακάτω ραμπών. για να το πλένω από κάτω, να αλλάζω λάδια και ότι άλλο μπορώ.

20160319_153455.jpg
free photo hosting

20160319_153533.jpg
image free hosting

20160319_153440.jpg
image hosting 5mb

Το μήκος τους είναι 1,90 μέτρα και το φάρδος 35 εκατοστά.

Θα φτιαχτεί πλαίσιο και στις δυο, θα ενωθούν μεταξύ τους και το σημείο που θα πατάει η ρόδα θα είναι ίσιο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα γιατι οι βουρτσες στο εξωτερικο αλλαζουν συνεχως τα κινουμενα μερη που ακουμπουν το αμαξι και εχουν ωρες λειτουργιες..

Στην ελλαδα αυτο δεν γινετε πουθενα γιατι κοστιζει η αλλαγη τους..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε vegaducatista είχα απορίες και είχες μέρες να μπεις.....  Δες πιο πάνω να δεις τι έγραψα. 

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

εγω οταν δεν βαριεμαι , πλενω με σφουγγαρι μικροινων με ειδικο σαμπουαν. θα το περασω και μια κρεμα της 3Μ τωρα ενοψει καλοκαιριου.

αν βαριεμαι παω σε αυτοματο και πλενω μονο με αφρο που ψεκαζεται χωρις να βαζω βουρτσα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

και πως μαζςυεις τα νερα?

στο αυτοματο δεν τα μαζευω γιατι ειναι αφαλατισμενο το νερο και δεν αφηνει στιγματα. καθαριζω μονο τα παραθυρα.

στο χερι χρησημοποιω μια πετσετα απο μικροινες αλλα και παλι δεν το ζοριζω πολυ το θεμα. και να μεινουν και σταμπες απο αλατα δεν με νοιαζει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.