Jump to content
pipis13

Πλυσιμο Αυτοκινητου Στο Σπιτι

Recommended Posts

Εχθές πήρα την αλοιφή Meguiars ultimate compound στην τιμή των 18,86 από μαγαζί άσχετο με το αυτοκίνητο,απλά έχει κάποια προϊοντα της meg και της 3Μ και στα 30 μέτρα γνωστότατο πλυντήριο στην Αθήνα την έχει 22...ότι και όσο θέλει ο καθένας πουλάει....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερη αγορα εχουμε :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγες μέρες για καθάρισμα στο εσωτερικό του αμαξιού και για τα λάστιχα αγόρασα αυτά τα 2 

 

 https://carshop.com.gr/meguiar-s-endurancer-473ml-tire-gel-gualistiko-elastikon-g7516.html

 

 

https://carshop.com.gr/autoglym-katharistiko-ufasmaton-plastikon-interior-shampoo-500ml-is500.html 

 

 

Τα αγόρασα από το carshop στην θεσσαλονικη , πολύ καλή εξυπηρέτηση και γρήγορη αποστολή!:thumbsu: 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλο δρομο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , nikdev said:

Εισαι σε καλο δρομο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι εννοείς αγαπητέ..^_^

 

Το autoglym το συγκεκριμένο το έχω ξανά χρησιμοποιείση παλιότερα :zoro:

 

Το meguiars το αγωρασα πρώτη φορά.

Άντε να δούμε πόσο θα μας κρατήσει???

 

Γιατί σαν το Armorall που είχα αγοράσει πριν χρόνια δεν ξανά βρήκα κάποιο υποκατάστατο σαν του Armorall το συγκεκριμένο γυαλιστικο..:wink:

 

Το 2010 ήταν η τελευταία φορά που ήταν στην ελληνική αγορά.

5 χρόνια το είχα τόσο μου κράτησε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σήμερα αγόρασα 2 καινούργια προϊόντα της Ιταλικής εταιρίας,  FRA-BER.

 

Αγόρασα 1 σαμπουάν το οποίο είναι και για πλύσιμο με το χέρι αλλά και για χρήση με πιστόλι αφρου.

 

Και μια πολύ μεγάλη πετσέτα για το στέγνωμα για μετά το πλύσιμο 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να τα βρει στον αντιπρόσωπο στην Σπύρου πατση  στην Αθήνα 

 

https://el-gr.facebook.com/pages/category/Shopping---Retail/Fra-Bergr-244944742320067/

 

https://danal.gr/innovacar-detailing/147-18-s2-foamy-100ml-1000ml.html

 

https://danal.gr/Αρχική/181-micron-xxl-.html

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2018 at 9:56 AM, OMINUS said:

Τι εννοείς αγαπητέ..^_^

 

Το autoglym το συγκεκριμένο το έχω ξανά χρησιμοποιείση παλιότερα :zoro:

 

Το meguiars το αγωρασα πρώτη φορά.

Άντε να δούμε πόσο θα μας κρατήσει???

 

Γιατί σαν το Armorall που είχα αγοράσει πριν χρόνια δεν ξανά βρήκα κάποιο υποκατάστατο σαν του Armorall το συγκεκριμένο γυαλιστικο..:wink:

 

Το 2010 ήταν η τελευταία φορά που ήταν στην ελληνική αγορά.

5 χρόνια το είχα τόσο μου κράτησε. 

 

 

φίλε είσαι μέσα στο μυαλό μου:) Και εγώ με το Armorall κολλημένος. Τι φανταστικό προιόν ! Μου είχε κρατήσει τόσα χρόνια! και κράταγε πάνω από μήνα! Άλλαζα λάστιχα και στα πλαινά ήταν ολοκαίνουργα. Είχε και σφουγγαράκι το οποίο όταν τελείωσε η κρέμα δεν είχε πάθει τίποτα .

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Derv_7 said:

φίλε είσαι μέσα στο μυαλό μου:) Και εγώ με το Armorall κολλημένος. Τι φανταστικό προιόν ! Μου είχε κρατήσει τόσα χρόνια! και κράταγε πάνω από μήνα! Άλλαζα λάστιχα και στα πλαινά ήταν ολοκαίνουργα. Είχε και σφουγγαράκι το οποίο όταν τελείωσε η κρέμα δεν είχε πάθει τίποτα .

το συγκεκριμένο ήταν παρα πολύ καλό προϊόν.της armorall 

 

κρίμα που το σταμάτησαν στην ελληνική αγορά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2020 at 12:39 ΠΜ, Derv_7 said:

φίλε είσαι μέσα στο μυαλό μου:) Και εγώ με το Armorall κολλημένος. Τι φανταστικό προιόν ! Μου είχε κρατήσει τόσα χρόνια! και κράταγε πάνω από μήνα! Άλλαζα λάστιχα και στα πλαινά ήταν ολοκαίνουργα. Είχε και σφουγγαράκι το οποίο όταν τελείωσε η κρέμα δεν είχε πάθει τίποτα .

 

υπάρχει και αυτό από την άλλη.

 

που είναι στα ίδια επίπεδα.

https://carshop.com.gr/meguiar-s-endurancer-473ml-tire-gel-gualistiko-elastikon-g7516.html

 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το nilfisk 135 πιεστικό εκπληκτικό στα 157 ευρώ! Όποιος θέλει το προτείνω!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, OMINUS said:

 

υπάρχει και αυτό από την άλλη.

 

που είναι στα ίδια επίπεδα.

https://carshop.com.gr/meguiar-s-endurancer-473ml-tire-gel-gualistiko-elastikon-g7516.html

 

το δοκίμασες ? κάνει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , Derv_7 said:

το δοκίμασες ? κάνει τίποτα?

ναι το  εχω.

 

κάνει δουλειά , απλός θέλει και σφουγγάρι για να το απλώσεις στο ελαστικό.

το οποίο δυστυχώς πάει ξεχωριστά.

 

είναι στο ίδιο στυλ με το armorall.

 

απλός αυτό είναι ένα κλικ ποιο αραιωμένο.

 

ενώ στο άλλο ήταν ποιο παχύρευστο.

 

αλλά είναι πολύ καλό όμως έχει ωραίο γυάλισμα και αντοχή βέβαια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. 

Έχω πλύνει στην ζωή μου το αυτοκίνητο σε πλυντήριο 3 φορές.

Εννοείται το μετάνιωσα βέβαια και τις τρεις με το αποτέλεσμα.

Είμαι τυχερός γιατί όπου και εάν έμεινα ακόμη και φοιτητής είχα χώρο να πλένω μόνος μου ότι όχημα είχα.

Έπλενα πάντα με σφουγγάρι και ειδικό σαμπουάν και 2 φορές το χρόνο κερωνα..

Πρίν λίγο καιρό αγόρασα το πιεστικό black and Decker των lidl με 40€ και είναι πραγματικά πολύ τίμιο. Διέθετε και παγούρι 500ml με μπεκ ξεχωριστό για αφρό.

Έτσι λοιπόν αγοράζοντας το νέο όχημα παρήγγειλα διάφορα καλουδια. Κάποια από αυτά είναι τα συνημμένα.. Το λοιπόν είναι πως ο ενεργός αφρός της Autoglym ήταν η πιο άχρηστη αγορά (προσωπικά μιλώντας). Αφού έχασα και τον χρόνο μου εννοείται.

Σαφώς δεν είχα κάποιο κανόνι σούπερ ουαου για τον ενεργό αφρό αλλά ρε σεις αυτό δεν καθάρισε ούτε τα βρόχινα βρώμικα νερά από το τζάμι....

Όχι λαμαρίνα τζάμι ξαναλέω. Όσο απέμεινε θα το χρησιμοποιήσω για σφουγγάρι και ζάντες και άντε γειά. Σαμπουάν με κερί  όπως το εικονιζόμενο και γαντακι μικρών ινών. Δεν το δοκίμασα για να σας πω αποτελέσματα..

Τέλος πήρα για πρώτη φορά και υγρό κερί που δεν έχω ξαναδοκιμάσει ποτέ. Αναφέρει πως μετά το πλύσιμο το περνάς και μετά στεγνώνεις ταυτόχρονα..

Το έχει δοκιμάσει κανείς ακόμη και σαν λύση; Δεν αναφέρομαι μόνο στο armorall αλλά γενικά στη χρήση υγρού κεριού!

8659-600x600.jpg

30763-600x600.jpg

20190710131403_autoglym_polar_wash_2_5lt.jpeg

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Καλησπέρα και από εμένα. 

Έχω πλύνει στην ζωή μου το αυτοκίνητο σε πλυντήριο 3 φορές.

Εννοείται το μετάνιωσα βέβαια και τις τρεις με το αποτέλεσμα.

Είμαι τυχερός γιατί όπου και εάν έμεινα ακόμη και φοιτητής είχα χώρο να πλένω μόνος μου ότι όχημα είχα.

Έπλενα πάντα με σφουγγάρι και ειδικό σαμπουάν και 2 φορές το χρόνο κερωνα..

Πρίν λίγο καιρό αγόρασα το πιεστικό black and Decker των lidl με 40€ και είναι πραγματικά πολύ τίμιο. Διέθετε και παγούρι 500ml με μπεκ ξεχωριστό για αφρό.

Έτσι λοιπόν αγοράζοντας το νέο όχημα παρήγγειλα διάφορα καλουδια. Κάποια από αυτά είναι τα συνημμένα.. Το λοιπόν είναι πως ο ενεργός αφρός της Autoglym ήταν η πιο άχρηστη αγορά (προσωπικά μιλώντας). Αφού έχασα και τον χρόνο μου εννοείται.

Σαφώς δεν είχα κάποιο κανόνι σούπερ ουαου για τον ενεργό αφρό αλλά ρε σεις αυτό δεν καθάρισε ούτε τα βρόχινα βρώμικα νερά από το τζάμι....

Όχι λαμαρίνα τζάμι ξαναλέω. Όσο απέμεινε θα το χρησιμοποιήσω για σφουγγάρι και ζάντες και άντε γειά. Σαμπουάν με κερί  όπως το εικονιζόμενο και γαντακι μικρών ινών. Δεν το δοκίμασα για να σας πω αποτελέσματα..

Τέλος πήρα για πρώτη φορά και υγρό κερί που δεν έχω ξαναδοκιμάσει ποτέ. Αναφέρει πως μετά το πλύσιμο το περνάς και μετά στεγνώνεις ταυτόχρονα..

Το έχει δοκιμάσει κανείς ακόμη και σαν λύση; Δεν αναφέρομαι μόνο στο armorall αλλά γενικά στη χρήση υγρού κεριού!

 

από προσωπική εμπειρία να ξέρεις ότι τα πιστόλια αφρού η εστω η λειτουργία αφρού που υποτίθεται έχουν κάποια πιεστικά.

 

είναι εντελώς άχρηστα για πλύσιμο αυτοκινήτου.

 

δες εδώ και κοίτα τι αφρό κάνει το MJJC.

 

και κοίτα και τη  φωτογραφία, από τον αφρό στο αμάξι μου.

 

και το σαπούνι ήταν κανονικό για πλύσιμο στο χέρι

 

ρίξε και μια ματιά εδώ.

 

https://danal.gr/23-e-shop

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

από προσωπική εμπειρία να ξέρεις ότι τα πιστόλια αφρού η εστω η λειτουργία αφρού που υποτίθεται έχουν κάποια πιεστικά.

 

είναι εντελώς άχρηστα για πλύσιμο αυτοκινήτου.

 

δες εδώ και κοίτα τι αφρό κάνει το MJJC.

 

και κοίτα και τη  φωτογραφία, από τον αφρό στο αμάξι μου.

 

και το σαπούνι ήταν κανονικό για πλύσιμο στο χέρι

 

ρίξε και μια ματιά εδώ.

 

https://danal.gr/23-e-shop

Ok.

Στο ζητούμενο τώρα εσένα το αυτοκίνητο καθάρισε καθόλου με τέτοια προϊόντα; Σίγουρα εμένα δεν έγινε ακριβώς έτσι γιατί το νερωσε αρκετά το πιεστικό αλλά όπως είπα αυτή η πολύ καλή ποσότητα που πέρασε πάνω στο παρμπρίζ δεν καθάρισε απολύτως τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Ok.

Στο ζητούμενο τώρα εσένα το αυτοκίνητο καθάρισε καθόλου με τέτοια προϊόντα; Σίγουρα εμένα δεν έγινε ακριβώς έτσι γιατί το νερωσε αρκετά το πιεστικό αλλά όπως είπα αυτή η πολύ καλή ποσότητα που πέρασε πάνω στο παρμπρίζ δεν καθάρισε απολύτως τίποτα.

 

 

πρόσεξε δεν έχω χρησιμοποιήσει το σαπούνι της Fra-Ber ακόμα με το πιστόλι αφρού που έχω.

 

το σαπούνι που πήρα της Fra-Ber 

που είναι αυτό .

https://danal.gr/innovacar-detailing/147-18-s2-foamy-100ml-1000ml.html#/27--1000_ml

 

το συγκεκριμένο έχει (πεχα)  PH 7.

 

έχει το κατάστημα αυτό, και ένα άλλο (πάλι της ίδιας μάρκας) σαπούνι το οποίο είναι ποιο δυνατότητα και έχει PH 12.

 

το συγκεκριμένο μου είπε ότι δεν χρειάζεται καθόλου καθάρισμα το περνάς πάνω στο αμάξι και το καθαρίζει μόνο τού.

 

αποτι κατάλαβα θα πρέπει να έχει το σαπούνι και λίγο δυνατό PH για καθάρισμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες εβδομάδες, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για τις κυρίες της οικογένειας το οποίο για πολλά χρόνια, ίσως και ποτέ, δεν είχε πλυθεί ο κινητήρας του και γενικά οτιδήποτε ήταν κάτω από το καπώ. Μιλάμε για πολύ μπίχλα. Μετά από σκέψη πήρα την απόφαση για πλύσιμο στο σπίτι και να το αποτέλεσμα (επάνω το πριν και κάτω το μετά) 

 

(κάνετε click στις foto για μεγενθυνση)

 

Xiaomi20206.jpg


Για τα πλαστικά που είχαν πολυμεριστεί/ασπρίσει από τον ήλιο, χρησιμοποιήθηκε Polytrol. 

 

IMG-20200317-090338.jpg

 

Για το πλύσιμο, δεν χρησιμοποιήθηκε πιεστικό μηχάνημα, ούτε χημικά, ουτε Swaz, ούτε αφροί ούτε τίποτα απο αυτά. Μόνο Blue Velvet και νερό. 

 

Xiaomi20209.jpg

 

Edited by COSTAS_
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

πρόσεξε δεν έχω χρησιμοποιήσει το σαπούνι της Fra-Ber ακόμα με το πιστόλι αφρού που έχω.

 

το σαπούνι που πήρα της Fra-Ber 

που είναι αυτό .

https://danal.gr/innovacar-detailing/147-18-s2-foamy-100ml-1000ml.html#/27--1000_ml

 

το συγκεκριμένο έχει (πεχα)  PH 7.

 

έχει το κατάστημα αυτό, και ένα άλλο (πάλι της ίδιας μάρκας) σαπούνι το οποίο είναι ποιο δυνατότητα και έχει PH 12.

 

το συγκεκριμένο μου είπε ότι δεν χρειάζεται καθόλου καθάρισμα το περνάς πάνω στο αμάξι και το καθαρίζει μόνο τού.

 

αποτι κατάλαβα θα πρέπει να έχει το σαπούνι και λίγο δυνατό PH για καθάρισμα.

 

Ok. 

Εμένα το καθάρισμα με ενδιαφέρει. Γιατί εάν χάσω μισή ώρα για να χαζεύω τον αφρό που απλά πέφτει και δεν μου καθάρισε σχεδόν τίποτα τότε δεν κάνει αυτό που θέλω.

Όσον αφορά το pH στα σαπούνια και το ποσό δυνατά στις βρωμιες ανταποκρίνονται, μια κουβέντα με έναν καλό φανοποιο θα σε κάνει να αναθεωρήσεις είμαι σίγουρος.

Όπως και να έχει με βλέπω για χεράκι και σίγουρο αποτέλεσμα.

Για το υγρό κερί καμία πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , COSTAS_ said:

Πριν λίγες εβδομάδες, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για τις κυρίες της οικογένειας το οποίο για πολλά χρόνια, ίσως και ποτέ, δεν είχε πλυθεί ο κινητήρας του και γενικά οτιδήποτε ήταν κάτω από το καπώ. Μιλάμε για πολύ μπίχλα. Μετά από σκέψη πήρα την απόφαση για πλύσιμο στο σπίτι και να το αποτέλεσμα (επάνω το πριν και κάτω το μετά) 

 

(κάνετε click στις foto για μεγενθυνση)

 

Xiaomi20206.jpg


Για τα πλαστικά που είχαν πολυμεριστεί/ασπρίσει από τον ήλιο, χρησιμοποιήθηκε Polytrol. 

 

IMG-20200317-090338.jpg

 

Για το πλύσιμο, δεν χρησιμοποιήθηκε πιεστικό μηχάνημα, ούτε χημικά, ουτε Swaz, ούτε αφροί ούτε τίποτα απο αυτά. Μόνο Blue Velvet και νερό. 

 

Xiaomi20209.jpg

 

 

βλέπω ότι έχει ωραίο γυάλισμα αυτό το Polytrol. 

 

τι ακριβώς είναι και που μπορούμε να το βρούμε?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Ok. 

Εμένα το καθάρισμα με ενδιαφέρει. Γιατί εάν χάσω μισή ώρα για να χαζεύω τον αφρό που απλά πέφτει και δεν μου καθάρισε σχεδόν τίποτα τότε δεν κάνει αυτό που θέλω.

Όσον αφορά το pH στα σαπούνια και το ποσό δυνατά στις βρωμιες ανταποκρίνονται, μια κουβέντα με έναν καλό φανοποιο θα σε κάνει να αναθεωρήσεις είμαι σίγουρος.

Όπως και να έχει με βλέπω για χεράκι και σίγουρο αποτέλεσμα.

Για το υγρό κερί καμία πληροφορία;

υγρό κερί δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς??

 

ποιο ακριβώς προϊόν έχεις αγοράσει?

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

 

Όσον αφορά το pH στα σαπούνια και το ποσό δυνατά στις βρωμιες ανταποκρίνονται, μια κουβέντα με έναν καλό φανοποιο θα σε κάνει να αναθεωρήσεις είμαι σίγουρος.

Για αυτό (ανάλογα με την μάρκα) Ακολουθούμε πιστά της οδηγίες και δοσολογιες της κάθε εταιρείας.

 

το υγρό πιάτων που πλένουν κάποιοι το αμάξι τους ,έχει πολύ περισσότερα χημικά που κάνουν πολύ χειρότερα ζημιά 

Link to comment
Share on other sites

Περάστηκαν με polytrol όλα τα λάστιχα που είχαν ξασπρίσει

Xiaomi20208-001.jpg

 

Κάποια πλαστικά επίσης

 

Xiaomi20207.jpg

 

Ξεθάμπωμα τα φανάρια 

 

IMG-20200320-212536.jpg

 

Περιποίηση  εξωτερικά 

 

IMG-20200502-123243.jpg

 

και έτοιμο για βόλτες 

 

DSC-7359.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σειρά είχε η μηχανή, πάλι με τα παραπάνω απλά καθαριστικά 

IMG-20200426-152450.jpg

 

και τέλος η εξωλέμβια, η βοηθητική και το σκάφος

20180909-095002.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ συγκεκριμένες χρήσεις, έγινε χρήση σπρέυ βενζίνης (για την λαδίλα στο block του κινητήρα), πετρελαίου (αλυσίδα μηχανής), WD40 & Αφυγραντικού (καλωδιώσεις & βίσματα) και όλες οι ταπετσαρίες καθισμάτων κλπ έγιναν με blue velvet. Αυτά τα λίγα απο εμένα   

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , OMINUS said:

υγρό κερί δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς??

 

ποιο ακριβώς προϊόν έχεις αγοράσει?

Από όλα τα συνημμένα είναι η φωτογραφία με το armorall το κίτρινο μπουκάλι.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.